Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

loydd

Knižní předlohu neznám, z předchozích filmů HPčka jsem viděl jen jeden v TV, ale už nevím, jestli to byl první nebo druhý díl. Ohnivý pohár jsem viděl hezky v kině a v originále s titulkama a musím říct, že jsem se celkem hezky bavil a kupodivu jsem se ani moc neztracel v ději. Nejlepší část filmu je pro mně 'ples' pro svoji komediální lehkost. Dále mi bylo sympatické, že v tomto díle to mezi ústřední trojkou celkem skřípe. Akční scény byly slušné, jen mi hodně vadil nepřehledný a chvílemi zmatený střih. A závěr? Lord Voldemort trochu zklamal, tím myslím jeho ufonskou vizáž. Za to hlas Ralpha Fiennese byl už hodný správného zlejáka. A také nesmím zapomenout vyzdvihnout Alastora Moodyho, fakt sympaťák a nejvýraznější postava Ohnivého poháru. Suma sumárum 6/10. ()

Balu...

Nechápu; co všichni vidí na Cuarónově Vězni z Azkabanu; jeho podání mi vůbec nesedělo a příběh v knize byl odvyprávěn příliš ´polopaticky´. Ohnivý Pohár bych asi jako divák neznalý knižní předlohy nepochopil; citelně mi tam chyběly celé pasáže, na které bylo buď slepě odkázáno, nebo byly nedostatečně odvyprávěny. Stylovost a technická stránka filmu se posunula o dost napřed, ty jemné detaily režie mě doopravdy bavily a získaly si mě tak víc než předchozí "díl". Hlašky typu odpovědi Rona na otázku partnerky na Vánočním plese, zda ji konečně vyzve na tanec, "ne" je jednou z více chvílí filmu, kdy mě potter rozesmál. Délka je sice pro děti decentně šibeniční (už po první hodině a půl polovina kinosálu s průměrným věkem 6 let začla blábolit) ale osobně bych více ocenil délku okolo 240 obsahující více prostoru pro dané dějové linie. Hermelína byla v těch růžových šatech k sežrání =) ()

cab

Rozepisovat se o novem Harry Potter nema moc smysl. Jenom dodam, ze film je nabity akci, napetim, dobrymi efekty, ma i spad a Daniel Radcliffe predvadi nejlepsi vykon z cele serie vubec. Ostatni zustavaji v hlubokem prumeru i se slavnym Voldemort. Jeste bych zminil par nepovedenych vtipu, pokusy o toporne laskovani mezi dorustajicimi pubertaky z Bradavic, ktere nezapadaji do jinak vyborne atmosfery. Secteno a podtrzeno mame tu zatim nejlepsiho Potter. Nechme se prekvapit, jak to s nim pujde dal. 80% ()

Fanex

Správně je mé hodnocení spíše tak na 3,5 hvězdiček. Čekal jsem, že tento film bude zatím nejlepší ze všech dílů, ale trochu mě zklamal. Kde je Dobby, Whinky, Rita Holoubková jako moucha, Dursleyovi v úvodu....? Opravdu vtipných scén tu bylo velice málo o proti knize. Tu hodnotím zhruba na 6 hvězdiček. Byl to na mě až moc thriller – už vůbec ne pohádka (i když vzhledem k mému věku je to jedno). Myslím si, že film mohli natočit jako dvoudílný. Děj byl dost roztrhaný a dost pěkných scén vynechali, aspoň v tom úvodě. Doufám, že pětku udělají aspoň na dva díly (kniha má přes 800 stránek), a že to bude už konečně pořádný "trhák". Mnoho lidí Harryho Pottera podceňuje, někteří nad filmem nechtějí trávit ani minutu. To si myslim, že je chyba. Komu by se nelíbil? Sice téma a děj je největší fantazie, na kterou nikdo nevěří, ale je to velice komediální film. Jinak mě potěšili nové tváře filmu, hlavně madam Maxime, která vypadala úplně podle mých představ. Hlavně, ať nezmění herce!Brumbála museli, když to tak dopadlo, ale Hermionu a Harryho nikdy! ()

Hopper

Ďalší dôkaz o tom, že niekedy si séria filmov dokáže s menšími výkyvmi udržať pomerne konštantnú kvalitu, v tomto prípade nadštandardne vysokú. Pokiaľ by sme vychádzali z reakcie cieľovej skupiny, možno by mohlo byť hodnotenie ešte o čosi lepšie. Radcliffe začína byť z teenagerského obsadenia asi najslabšou figúrou, ostatní sú celkom fajn, zato "dospeláci" predvádzajú svoj štandard. Inak je to slušne hororová záležitosť, takže o niečo mladšie ročníky môžu mať pri niektorých scénach pomerne nahnané. ()

eagle-eye

Radcliffe tady vypadá asi nejvíc na pěst, nedivím se, že ho zmijozelští chtěj šikanovat, když vypadá jak máčo... Herec je to taky katastrofální... Jenže i s těmito neduhy si Newell k mému překvapení poradil výtečně a druhou nejlepší HP knihu převedl na stříbrné plátno asi tím nejlepším možným způsobem. Závěrečné scény v labyrintu a na hřbitově se opravdu tuze moc povedly a Ralph si Voldemorta na tu malou chvilku střihl s bravurou... ()

Milan25

Čekal jsem, že stoupající kvalita bude stoupat s každým dílem jak tomu bylo doposud, ale bohužel Ohnivý pohár zklamal. Vězeň z Azkabanu byl daleko záživnější a akčnější. Samozřejmě nelze porovnávat jednotlivé díly, každý je o něčem jiném. Ale prostě nemůžu si pomoct, Ohnivý pohár je pro mě na úrovni zajímavosti asi někde tam jako Kámen mudrců, tudíž celkem nuda (podle mě). Chyběla mě tady delší akčnější sekvence, vždyť jediná akce je možná tak na konci filmu v bludišti a následně trochu na hřbitově. A od souboje s draky jsem čekal taky trochu víc než že se Harry proletí třikrát kolem hradní věže a tím to hasne. Knihu jsem sice nečetl, ale předpokládám že tam není plnění úkolů ostatních tří soutěžících okomentovány větou: "První tři už úkol splnili, a jak si povede Harry?" Myslím že by tvůrce nezabylo natáhnou film o deset minut alespoň na zobrazení počínání si zbytku. Snad se to ve Fénixově řádu zlepší. ()

Pussycat18

Původně jsem hodnotila čtvrtý rok na Bradavické škole čar a kouzel 3*, ale nedávno si to neteř u mě pustila a já se zase tak moc naštvala, že musim shodit jednu *. Mike Newell je jistě velmi soutěživý člověk, nicméně pro kouzelnický příběh naprosto nevhodný. Knižní předloha je nádherná, je to největší fantazijní zážitek z celé série, nemohla jsem se zfilmování dočkat a jsem tááááák zklamaná! Kde jsou postavy, pro děj tak důležité? Kde je Winky? Kde je děj ubírající se mezi postavami, kde je nějaký pocitový zážitek? 157 minut jsem koukala na olympiádu! Sice pěkně zefektovanou (proto 2*), ale neempatickou olympiádu bez sympatií a pocitů. Nehledě na to, že Michael Gambon z kouzelné a milé postavy Brumbála udělal svou nesnášenlivostí k dětem, kterou se chvástá, naprosto odporného, zlého a protivného dědka! Mike Newell zkazil mé iluze naprosto a nenávratně :-( ()

dopita

Všechno je na svým místě, všechno funguje tak jak má a kouká se na to moc pěkně, přesto mi film připadá chladnej a odtažitej. Daniel Radcliffe je naprosto neschopnej herec, kterej filmu dost škodí. ()

Honzick

Nezklamal ani neohromil...během sledování filmu sem se nenudil, ale po jeho zkončení jsem jsem nejásal. Oproti Vězni z Azkabanu po všech stránkách průměrný snímek za tři hvězdy. ()

The_Second

Opravdu mizerná adaptace. Celý film je jenom prolog, tři úkoly a epilog. Něco mezi tím uplně zmizelo a spoustu věcí se oproti knize změnily ačkoliv nevidim důvod proč se tomu tak stalo. Pochválit můžu jedině jako ostatně u celé série výběr herců jak Pošuk tak Voldemort jsou opravdu dobří. Je to asi koukatelnější než Kámen mudrců ale rozhoně ne o moc. ()

lisi26

Z celé série můj nejoblíbenější kousek. Zachycuje dle mého názoru důležitou osu příběhu a co jsem velmi ocenil, že se velmi blížil filmu, který jsem si přehrával během četby knihy... ()

Merkin

Po celkem zdařilém trojce, kde se režisérovi podařilo bezproblémově přejít z děcké pohádky do napínavého dobrodružství středoškoláků, se Newell vrací k původnímu Columbovskému schématu. Po vyjetých kolejích, aniž by dbal dospívajícího publika, míří k dojemnému cíli, ale vybírá si příliš dlouhou trať. Snaží se totiž ukázat vše, co nabízí kniha, ale to je pro film zničující. Všechno je přeplácané, příliš zdlouhavé, nafouknuté a určené pro menší diváky, než jací v té době do kin chodili. Hodinu vystříhat a z průměru by mohlo být něco víc:) ()

Hanys_

Newell to měl hodně ztížené, protože Cuarón tu laťku nastavil opravdu vysoko. Ale i přesto je pro mě Ohnivý pohár jedním z nejlepších dílů. Nevím proč, ale ta celková atmosféra při soutěžích a hlavně parádní Gleeson mi v hlavě utkvěly hodně silně. Snad jen to první setkání s "Pánem zla" jsem si asi představoval trošku jinak..8/10 ()

Janega

Najslabší diel filmovej ságy. Absolútne nevyužitý potenciál knihy. Mohol byť z toho super epické fantasy, no je z toho len slabý odvar. Akčné scény sú spackané- drak narazí do mosta, a to je všetko, vodní ľudia sa hneď splašia a niet ich, čo je strašidelné na pohybujúcich kríkoch? A znovuzrodenie Temného pána, tiež nebolo zrovna hororové. Newell je známy svojimi romantickými komédiami a pri nich mal radšej aj ostať. Vlastne práve preto sa mu celkom fajn podarilo vystihnúť pubertálne lásky. Scénar je v podstate fajn. Kloves vynechal zbytočné sekcie knihy a zameral sa na to podstatné a podarilo sa mu to. Soundtrack považujem za najslabší zo všetkých filmov. Vizuálne efekty samozrejme na vysokej úrovni, ale to sme u Harryho Pottera zvyknutí. 4. film mal potiahnuť určite ešte Cuarón, ktorý svoj 3. film posunul výrazne dopredu zatiaľ, čo Newell 4. filmom urobil krok vzad. P.S. Ten hippies štýl je hrozný. ()

Gogo333

Můj nejoblíbenější díl taky sem ho viděl nejvíckrát. Líbí se mi nástup Kruvalu, draci a povedená hudba a triky. Na konci vždy ukápne nějaká ta slzička. ()

Stružák

Takhle to má vypadat! Mike Newell dokázal to, co nezvládli Chris Columbus ani Alfonso Cuarón. Od začátku do konce dokonale temné, napínavé, svižné. Ve čtvrtém dílu není oproti prvním třem hluchých míst. I hudebně je film na mnohem vyšší úrovni – Harry Potter najednou není pouze o jednom ústředním tématu, ale hudba se fantasticky plynule mění podle nastalé situace. Snad jen není film taková "hádanka" jako knížka, chybí tu více propracované jednotlivé úkoly, ať už je to souboj s draky, jezero a hlavně nezvládnuté bludiště – to zůstává "pouze" bludištěm, chybí mu jednotlivé překážky, sfinga apod. ()

Paity

K čemu je tenhle dílů dobrý, to opravdu nevím. Zase ten Voldemort a proti němu zase chudáček Harry Potter, který se stále všemu diví. Je tu však jednoznačná snaha, převalit tenhle balvan a udělat ho snesitelnější i pro starší diváky. Takže je to temnější, herci se snaží hrát více pro dospělé a řešit "dospělácké" problémy. Když by ale Ohnivý pohár nebyl, já bych skopojeně spal i dál. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)