Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

animaxis

V komentářích k prvním třem dílům jsem filmy o Harrym Potterovi trochu srovnával s knihou a ani tentokrát se mi nechce dělat výjimku. Na čtvrtém díle pracoval nový režisér a je jasné, že vdechne Harrymu opět trochu jinou atmosféru a styl. Musím ale říct, že hlavně během první poloviny filmu se mi jeho verze Ohnivého poháru moc nezamlouvala. Našel jsem tu několik věcí, které mě vyloženě trochu vytáčely. Některé byly spíš přehlédnutelné například to, že z Krásnohůlek tu v podstatě udělali něco jako taneční akademii a z Kruvalu v podstatě kouzelnickou vojenskou školu (jinak to fakt nazvat nemůžu). Ono celé to jejich představení ve velké síni mi tu přišlo skoro až trapné, ale dost už o tom. Horší mi tu ovšem připadalo to, že téměř všechny nové postavy, které se se tu objevily, jsou po psychologické stránce úplně jiní, než v knize a to mi už docela vadilo. To už není ani tak jen osobitý styl režiséra, to už přece jen trochu zasahuje do celého děje. Třeba Moody se tu chová podezřele už od začátku a tím režisér jen "pomrkává" na diváky, že tenhle je podezřelý. To se děje i u několika dalších postav a chvílemi mi film připadal jako detektivka ve stylu Scooby Doo. Musím ale říct, že druhá polovina už se mi líbila o dost víc a tak nějak mě zase uklidnila. Tři úkoly z Turnaje tří kouzelnických škol ve filmu vypadají dobře a film se vlastně soustřeďuje jen na ně. Nic z toho, co se děje v Bradavicích tu ukázáno není (vlastně jen spor Harryho s Ronem), ale chápu, že to by se do filmu asi jen těžko vešlo. Znovuzrození Voldemorta tu vypadalo dobře a bylo správně temné. Zvěr filmu sice nebyl tak dojemný jak mohl být, ale na tom asi moc nesejde. Herci mi tu přišli dobří a vlastně vůči nikomu nemám námitky. Dokonce i Daniel Redcliffe mi tu vlastně asi nikdy nevadil, zato Emma Watson tu dostala hodně málo prostoru, ale to je nejspíš kvůli tomu, že film sleduje hlavně turnaj. V tomto díle mě z herců možná nejvíce zaujal Michael Gambon jako Album Brumbál. Místy se mi taky hodně líbila hudba a na to, že už není od Johna Williamse je podle mě dost dobrá. Nakonec mi tedy film přišel v celku dobrý a asi se na něj přece jen podívám radši, než na Kámen mudrců a Tajemnou komnatu. ()

Yazzman

Bohužel musím konstatovat, že jsem byl zklamán. Po velmi pozitivních ohlasech a recenzích jsem se na film opravdu těšil, ale po jeho konci u mě zavládlo značné rozčarování. Film už od prvních minut letí šíleným tempem a divák neznalý knižní předlohy se musí během chvilky totálně ztratit v ději. Newell si očividně nabral příliš velké sousto, a tam, kde Cuarón dokázal ladně proplouvat dějem a zachovat atmosféru knihy, Newell z ní udělal téměř videoklip, sled akčních a poloakčních sekvencí. Ocenit musím obsazení nových postav, zvlášť Moody je výborný, bohužel, Michael Gambon jako Dumbledore vypadá jako přestárlý hipík, a ne jako geniální kouzelník; stejně tak Emmy Watson v roli Hermiony už 4 díly nasazuje neustále stejný obličej při všech scénách a upřímně mi začíná lézt krkem. Pochvalu zaslouží Rupert Grint, jeho Ron je díl od dílu lepší. Voldy mě zklamal ze všech nejvíc, strach nenaháněl a divně mluvil. Technické záležitosti hodnotit netřeba, triky jsou na velmi slušné úrovni, občas ale půdobí trochu rušivě. Všehovšudy 6/10. Lepší než první dva díly, o dost horší než Azkaban. ()

Sharlay

Po třetím díle mě nějak nepřekvapilo, že knihu nacpali do tak malé stopáže, ale jinak to asi nešlo (nebo ano?). Docela by se mi Ohnivý pohár líbil, nebýt neskutečně hrůzného obsazení rolí nových postav. Zbylí tři kouzelníci v klání Turnaje tří škol jsou přesně takoví, jako neměli být. Fleur vypadá jako holka z pasťáku, Krum vypadá jako nácek a Cedrik jako každý druhý. A co třeba Moody? Nepřipomíná vám nějakého sci-fi hrdinu? Nebo ten komunista Skrk, ten má taky ranu. Na téhle čáře to prostě tvůrci prosrali a to mě sere. Jestli byl nějaký knižní díl Harryho Pottera vstupenkou do síně nesmrtelnosti (dle kvality), tak to byl ten čtvrtý. Filmově jde ovšem o další stupínek k bohatství těch co na tom pracovali, takže vlastně ani pořádně nevím, proč jsem dal 3 hvězdičky. ()

moviefilm

Moje hodnotenie by zrejme bolo lepšie, keby som nečítal knihu. No na druhej strane, keby som ju nečítal, asi by som sa v deji strácal. Po vynikajúcej trojke, je tu strašná a neuveriteľne unáhlená štvorka, ktorá ani presne nevie kam sa tak veľmi ponáhľa. To, čo Cuaron dokázal pri trojke, pri tim Newell zlyháva na plnej čiare... ()

Noviik

Pro mě zklamání. Jednoznačně nejslabší díl Pottera. Ve filmu toho oproti knize spousta chyběla, ale i tak mi to přišlo až moc utahané. Škoda, kdyby byl celý film jako scéna v bludišti a na hřbitově, tak by to bylo skvělé. ()

Rockwood

No, první tři díly se mi zdáli lepší. Tohle je zase plné efektů a dobrému zpracování, ale je vidět že příběh z knížky byl moc dlouhý pro film. Nelíbí se mi na tom jak moc předělávali i takové maličkosti, které nemohli snad ani nijak zdržovat nebo problémovat. ()

wendelin9

U 4. pokračování příběhu z Bradavické školy se musím zamyslet nad tím, jestli by vůbec měl nést název "Harry Potter"... Né že by byl snímek až tak špatný, že by srážel úžasnou knižní předlohu na kolena, ale zkrátka s ní už nemá nic společného... Děj je natolik ořezaný a změněný, že celé kouzlo kouzelnického světa jde do háje... 3* dávám filmu jen kvuli skvělým efektům ()

okkac

Po Vězni z Azkabanu, který šel těžko překonat se dostavil samozřejmě slabší film. Trpí hlavně scénářem, který je značně roztříštěný. Nový režisér Mike Newell po vizuální stránce boduje, ale po režijní stránce nic výjimečného. Přesto lepší než první 2 Columbusovy filmy. 7/10 ()

3n3my

Súhlasím s názorom, že Ohnivý pohár je pravdepodobne najslabší diel série. Príbeh v tejto časti nie je celistvý, viac sa vsadilo na efekty a vizuálne hračky, vytratil sa humor, hravosť hercov a Ron. No v porovnaní s konkurenciou stále ide o nadpriemer, tak aj preto slabšie 4*. ()

MJMilan

Malo kouzel a mnoho věcí souvisejících s normálním dospíváním jedince. Co můžu velice kladně ohodnotit je opět nápad, ale také zpracování toho, o kterém se nemluví :-) ()

vesper001

PROČ nenatočil další díly Alfonso Cuarón, proč??? Čtyřka je nakloněná rovina, ale s přihlédnutím k sestupné tendenci dalších dílů to ještě jakžtakž jde. Mike Newell se očividně pokusil pokračovat ve stopách svého předchůdce, jenže když dva dělají totéž, není to totéž, a když je jeden umělec a druhý rutinér, není to ani totéž ani náhodou. Přibylo násilí, Voldy je zpátky s tělesnou schránkou, hadem a zfušovanou digitální plastikou, Hermiona randí s Bulharem a Alan Rickman tam skoro není. Jedna hvězdička za plesovou scénu, druhá za souboj s drakem a třetí za to, že čtyřka není tak zlá, jako následující díly. ()

Nivenx

Tento díl byl o něco málo slabší jak předešlý a hlavně kvůli výkonu Daniela Radcliffa. Hrál opravdu strašně prkeně a nezajímavě. Ostatní herci to oproti němu zvládli bravůrně. Zpracování celého dílu mohlo být také o něco lepší, ale zase tak strašně to nedopadlo. Draci a všechny vizuály filmu velice povedené, atmosféra o něco málo slabší jak ve třetím díle, ale jinak jde o koukatelný díl. Za mě bohužel 55%. Nejhůř zpracovaný díl celé série Potterů. ()

URBAN

Je fakt že je to až okatě sestříháno , ale proč by mi to mělo vadit ? Další hodinku bych tomu sice přidal , ale to je asi tak jediná vada kterou zastíní jiné přednosti (10.6.13/MAC ) ( 19.3.18/TV ) ()

dr.fish

Ohnivý pohár přímo navazuje na předchozí díl a to i tou temnou stránkou. Závěrečný zápas v bludišti se vydařil, máme tu pár fakt pěkných chvilek. Tak nějak by mi to asi vyhovovalo.80% ()

SeanLSD

Dosť nerozhodné pokračovanie, ale latku udrží. Je to veľké, dejovo nabité, ale napriek tomu nijako zvlášť strhujúce. Všetko filmárske kúzlo sa vyrába zo špeciálnych efektov a veľkofilmových leteckých záberov. Nevýrazný Newell nemal ľahkú úlohu a tak sa snažil film ukočírovať medzi produkčne nafúknutou veľkoleposťou a novým dôrazom na vzťahy a emócie. Výsledkom je bezpečný režisérsky prístup, blockbuster naprataný peniazmi, zameraný na deti, ale prerušovaný pubertálnymi fórikmi, v ktorom pôsobí pre nečitateľov šokujúci unhappy end až bizarne. ()

Decker

Pro me mozna trosku slabsi dil. Po vytecne "trojce" mi tento pripada ponekud vlacnejsi a az prilis rozvlekly. Nemohu vsak uprit Newellovi filmarske kvality nebot se stale jedna o velmi kvalitni adaptaci Harry Pottera a zaverecne odhaleni Voldemorta je bravurni, temne az temer hororove, aby take ne, protoze tento dil jiz opravdu neni vhodny pro ty nejmensi ratolesti a rozhodne bych ho nedoporucoval jako nedelni pohodicku pro celou rodinku. Je to totiz jasna gradace, ktera speje od utleho Harryho veku, kdy je jeste malym klukem az po mladeho muze, ktery zapoli s Lordem Voldemortem a jak bylo ve filmu trefne pouzito "zabiji draky". Timto dilem pocinaje si myslim Harry zadelal na opravdove trable a uvidime s cim se filmari pochlubi priste, ale jiz nyni mohu rice dve veci: za prve uz se nemohu dockat dalsiho dilu a za druhe bych rad ocenil kdyby filmari pouzili trochu vice invence a razantnejsiho tempa; Harry Potter totiz zacina nabirat na obratkach. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)