Sci-fi horor o automobilu poháněném lidskou krví. Začínající automobilová závodnice Mima má možnost jezdit s mimořádně kvalitním vozem, který však funguje na neobvyklé palivo - na lidskou krev. Jen její přítel dr. Marek si uvědomuje nebezpečí hriozící každému, kdo se zaplete s automobilkou Ferat... Režisér Juraj Herz použil jako námět filmu povídku Josefa Nesvadby "Upír po dvaceti letech". (oficiálny text distribútora)

Šimpy

Tak tohle jsem asi moc nepobral....Dáša je děsná...ostatně skoro jako vždy, Menzel nevýrazný a Herz umí mnohem lépe...fakt nevím, jestli je to komedie nebo vážně míněný.... ()

majo25

Také nemastné-neslané, balancujúce na hrane hororu a hororovej komédie. Hororovú atmosféru vytvára iba jedna jediná scéna, ktorá ale zase je celkom dobre urobená (na rok a pôvod vzniku). Z postáv sa mi páčila iba tá herečka, ktorá účinkovala v tom krátkom čiernobielom upírskom snímku :) Hodnotenie: 45% ()

BoXBe

Smíšené pocity. Jako Vlčí bouda od Chytilové, zvláštním způsobem funkční, hororové, bizarní, lákající k opakovanému sledování a odhalování, jak se to Juraji Herzovi povedlo. ()

Rockwood

Až na to pěkné autíčko teda nic moc... Čekal bych možná lepší, ale zase na druhou stranu se jedná o český film, takže to bude asi ten důvod. ()

Gavin87

Chápu, že tento film si mnoho příznivců nezískal a že jej místní odborná veřejnost doslova strhá, nicméně vezmu-li v potaz, že tento film byl v Československu svým žánrem a tématem naprosto ojedinělý a řekněme průkopnický a navíc ještě želbohu podléhal přísné censuře tehdejší rudé garnitury, musím jej hodnotit jako naprosto skvělý. Na tento film se vždy velice rád podívám a dokonce se na něj dívám velice často. Mimochodem, když pan Menzel prochází hřbitovem do obřadní síně za účelem prohlídky rakve Luisi Tomášové, je zabrán stejný náhrobek, který se objevil rovněž ve filmu Spalovač mrtvol. ()

MJMilan

Hodnocení Upíra z Feratu je hodně podceněné. Už samotný nápad není vůbec špatný, kdo ví jestli z něj po nějaké době nevycházel třeba takový upíří motocykl. Jiří Menzel je trochu suchar, tak snad jen, že za sebe bych bral lepší obsazení. Jinak Juraj Herz horory umí, jen co je pravda. ()

Mylouch

Někdejší divácký hit na upírské téma zneužívání jízdychtivých pannen. Scénáristicky i režijně značné rezervy, stejně jako v aerodynamice Pištěkova vozu. Čepkův hororový kukuč, nejlepší Schmidova role, aktualizující protikapitalisticky marxistické téma, horor ovšem jen vlažný ()

A.L.E.S.

Myslím, že tenhle film je hodně podceňovaný, některé scény jsou perfektní, ale jiné mi připadají zbytečné (například když Menzel uvízne v šestistovce přitlačován dvěma náklaďáky, to jsem fakt nepochopil). Navíc to auto..., to auto..., dodnes se ho snažím nějak získat nebo nějak napodobit. Protože to je samý tuning, tuning, ale aby někdo vymyslel tohle, to ne. Naštěstí lze tuto škodověnku vidět v muzeu Škoda v Mladé Boleslavi, má sice jiná zadní světla, ale je to ono. Hodně se mi taky líbí postava RNDr. Kaplana a dr. Marka. Jako první český horor je to slušný počin. ()

noriaki

Jsem ochotný uznat, že za plytký děj a propady v atmosféře můžou cenzorské zásahy. Ale nikdy Herzovi neodpustím, že prováhal jedinečnou možnost rozmlžit závěr do dvou možných vysvětlení. Příběh si o to přímo říkal, a nebylo by potřeba ani moc přepisovat. Když už mu na Barrandově nedovolili natočit syrový horor, ani plnohodnotné sci-fi, mohl zásahy obejít natočením mysteriózního psychodramatu. V něm by snad obstál i ten Menzel v hlavní roli. ()

shantim

Auto-upír je vynikající nápad. Stačí se podívat kolem sebe a musíme si přiznat, že nám auta opravdu pijí krev! Ale když jsou tak neodolatelná, že? Zvláště taková žihadla jako to z Feratu. ()

Brain-D

Skvělý nápad, ale je to prostě český a je to debilní - nemůžu si pomoct. Kdyby neodebrali tolik hrozivých scén a nepřidali spíš ještě tak to mohlo bejt třeba i dobrý ! ()

jitrnic

Úvodní titulky, prsa Dagmar Veškrnové a Jany Břežkové a lesbická lady - skvělé. Zbytek strašná pitomost, která není ani dost děsivá, ani dost legrační (pokud to měla být parodie), ani nijak zajímavě výtvarně stylizovaná. Navíc Břežková, Schmid a další předvádějí šíleně amatérské herecké výkony. ()

Dreadd

Cenzura se na tomto díle podle samotného režiséra podepsala velmi silně a my už nikdy neuvidíme původní dílo. Což je velká škoda, protože jak už víme od dob Spalovače, Juraj Herz dokáže vytvořit nádhernou hororovou atmosféru, která tady chybí. Tohle "něco", co zbylo z původního projektu tak horor příliš nepřipomíná, přestože námět mě velmi oslovil a dalo se s ním velmi dobře pracovat, nakonec je z toho film, který nemusím nutně vidět znova a rozhodně se kvůli němu nebudu bát sednout za volant. ()

Koryntos

Na svou dobu a hlavně cenzuru je to dobře zpracovaný film, na české poměry s opravdu originálním námětem. Jen mi záplatka nepřijde moc promyšlená, čekala jsem větší pointu, proč Ferat bude zabíjet svoje řidičky a taky jsem holt na klasické horory o upírech, jako Drákula, Interview s upírem, nebo Svatba upírů. Navíc o Sci- Fi, se nedá mluvit ani v nejmenším. Neříkám, že je to špatný film, viděla jsem ho poprvé až nyní, ale bohužel jsem u něho 2x usnula, takže je někde chyba. Film sice působil záhadně, ale nebála jsem se, žádné mrazení v zádech, které bych od takového filmu očekávala se bohužel nedostavilo, žádné tajemno ze kterého se člověku zrychlí dech.Film pro mě osobně postrádal hloubku a to vidím, jako jeho největší slabinu. ()

Kosmik 1

Upír z Feratu není na svou dobu a československé poměry vůbec špatný horor. V dětství mi naháněl občas hrůzu, při myšlence, že auto vysává z lidí život. Dnes už je to spíše důvod k pousmání. Přesto se jedná o hodně podhodnocený film. 70% ()

ghatos

Ten typ filmu, který mohl být daleko lepší, ale nebyl lepší ne svou vinou. Herz měl na Československo mimořádný hororový talent...51%. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

Ve věku 82 let zemřel v sobotu večer český oscarový režisér Jiří Menzel, informaci v neděli prostřednictvím sociální sítě zveřejnila jeho manželka Olga. Světoznámý tvůrce, jenž se v posledních letech… (viac)