Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

chelseaman22

Na Love and Death jsem se ALE vůbec netěšil. Po shlédnutí Vici Christina Barcelona a Půlnoci v Paříži jsem k tomu měl důvod více než pádný. Ještě že je člověk stvořením nedokonalým, PROTOŽE to bylo úžasné!!! (tři vykřičníky) Jen velice obtížně lze tuto filosofickou grotesku specifikovat. Inteligentní humor je zmixován citáty z práce Kanta, Sokrata a Tomáše Akvinského. Tento fakt by se mohl zdáti extrémně nezáživným, ale to neznáte Woody Allena! Když k filmu samému přidáte hudební doprovod ruské legendy Sergeje Prokofjeva, tak vám musí definitivně vyjít resumé *****. ÚŽASNÉ, ÚŽASNÉ, ÚŽASNÉ!!!!!!! 100% ()

dANo

Zábavná, dobre zahraná a hlavne celkom verná paródia na ruskú spoločnosť (samozrejme ironizujúca všeobecné spoločenské problémy a neduhy). ()

Master19

Mám popravu zítra v sedm. Měla být v šest ale sehnal jsem dobrého právníka... :-) Geniální dialogy, monology a nápady seskládané do jednoho skvělého a zábavného celku. Nelze jinak, než 5*! ()

Honzua

Alfa a Omega. Vše, co k životu potřebujete vědět a neměli jste ještě šanci se zeptat. Neuvěřitelně uvědoměle rozebraná každá část lidského života v kontextu filozofie a ruské literatury podtržena tím nejlepším z Allenova humoru. Ultimátní skvost a polemika s Bergmanem: "The important thing, I think, is not to be bitter... if it turns out that there IS a God, I don't think that He's evil. I think that the worst you can say about Him is that basically He's an underachiever" ()

Millanium

Spousta bezvadných gagů, které jsou bohužel v několika scénách dělány za každou cenu a místy hraničí až s trapností. U Woodyho spíše preferuji jeho novější tvorbu. 70% ()

JohnSmith

Byl jsem mile překvapen. Válečná komedie v podání Woody Allena mě fakt bavila a nebýt těch občasných intelektuálních kokotin, které Allen do filmu vkládá, tak bych dal i lepší hodnocení. ()

mcleod

Nejlepší film Woodyho Allena. Jde vlastně o přechod mezi prvními groteskovými komediemi (např. Bananas, Sleeper) k filozofickým komediím v čele s Annie Hall. Výsledkem se stal výjimečný film, jakási filozofická groteska. A něco tak geniálního už nikdy nikdo nenatočil, dokonce ani sám Woody. Můj štedrý a pohledný otec vlastnil cenný kus půdy. Pravda byl to malý kousek, ale všude ho nosil s sebou. - Dmitriji Petroviči, koupím ten váš pozemek. - Ten není na prodej, jednou na něm něco postavím. Jako bych už slyšel reakce: Ale vkus je subjektivní. - Ano, ale subjektivita je objektivní. - Ne v racionální percepci. - Percepce je iracionální. - Úsudek o apriorních vztazích jevů existuje v metafyzickém protikladu pojmů, jako je bytí či jsoucno, či výskyt věcí o sobě samé. - To tvrdím pořád. - Musíme věřit svému vkusu. ()

s.e.p.p

Další Woodyho povedená jednohubka, tentokrát zasazená do carského Ruska, ale opět plná správně uhozeného a inteligentního humoru. Nechápu, kde na to ten chlap chodí, ale zase to funguje výborně. Nebýt trošku utahanější závěrečné části, byl by to plný počet. "As I dangled at the rope's end, I was suddenly seized with an urge to live. All I could think of was Sonja. I wanted to hold her close to me, weep tears on her shoulder, and engage in oral sex." ()

Autogram

Obraz cárskeho Ruska na obraz Woodyho. Všetky figúrky sú komické, filozofovanie sa strieda s absurdnými vtipmi. Ani na chvíľu sa neznižuje tempo, za čo som Woodyho filmom vďačný, skôr ako sa vtipy omrzia, film skončí a zostanú väčšinou príjemné pocity. Poučenie mi z filmu jasné nie je napriek záverečnému monológu, ale načo sa tým trápiť. –––– Bitva vypadá úplně jinak, když jsi v ní, než připadá generálům na kopci. ()

Pecival

Jeden z mych nejoblíbenějších Allenů vůbec. Neuvěřitelně vtipné. Kdyby se mě někdo zeptal, že neviděl nic od tohoto skvělého tvůrce, doporučil bych mu asi tento film. ()

jefff

Láska a smrt je vlastně jen další variací Allenových šílených představ ztvárněných na plátně tentokrát zasazených netypicky do napoleonské Evropy. Opět několik scén u kterých jsem se smíchy zlomil v pase :-) ()

Opsha

Do teď jsem nemohl Woodyho Allena a jeho těžkopádně pomalý a užvaněný intelektuálský humor ani vidět, ovšem touhle pologroteskou si u mne opravil reputaci. Rozhovorů o ničem je tu sice dost, ovšem kolem spousta fórů, ať ve stylu slapsticku, Monty Pythonů a občas jsem si dokonce vzpomněl na Žhavé výstřely. Každopádně, tady stačí přežít nudnou úvodní čtvrthodinu a člověk už se veze. Znalost ruských klasiků je vítána, ale není podmínkou. ()

mohamedsfinger

Miluju Woodyho humor a zvláště v tomhle filmu. Vždyť scéna na bojišti: "Bůh nás zkouší."- "A proč to nemůže dělat písemně?" je naprosto geniální a charakteristická. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN