Sherlock: Ohavná nevesta

(TV film)
  • Česko Sherlock: Přízračná nevěsta (viac)

Čo ak by sa Doktor John Watson a Sherlock Holmes tentokrát nestretli v modernom Londýne? Čo ak by to bolo vo viktoriánskej ére a po Baker street by sa premávali parné vlaky, tradičné taxíky a ľudia v cylindroch a frakoch? Vitajte v Sherlockovi v roku 1895! Niektoré veci však ostávajú s istotou rovnaké a to priateľstvo, dobrodružstvo a najmä zo všetkého ... vražda. Thomas Ricoletti bude veľmi prekvapený, keď svoju ženu uvidí v starých svadobných šatách, pretože len pár hodín pred tým, si zobrala vlastný život. Duch pani Ricolettiovej sa túla po londýnskych uliciach s nenásytnou túžbou po pomste. Preto nastupujú Sherlock a Watson a musia využiť všetok svoj um, aby konfrontovali nepriateľa zo záhrobia. Podarí sa im odhaliť pravdu o Ohavnej neveste? (RTVS)

cherita

Přiznám se, že na základě upoutávek mi ten experiment s 19. stoletím připadal jako krok zpátky a důkaz toho, že Moffatovi s Gatissem pomalu docházejí nápady. Takže, sypu si teď popel na hlavu, protože Přízračná nevěsta je plná skvělých nápadů a zároveň posunuje celou tu hru s původním materiálem i se samotným divákem ještě o level výš. Má to atmosféru, má to po dlouhé době zase jednou skutečný případ se zajímavým rozuzlením a má to všechny vaše oblíbené postavy - tak, jak je máte rádi, i tak, jak je neznáte. Po rozpačité třetí řadě je tohle na spravení chuti jako dělané. ()

Haniczka

Buď je to příslibný začátek nečeho většího anebo hodně špatný konec něčeho dávno vyřešeného. Doufám, že čtvrtá série bude více svébytná a epizodicky stavěná, ostatně v čem je skvělý originál od Doyla. Protože tyhle propletené překomplikované omílačky už mě prostě nebaví. Stará detektivní škola by se měla oprášit a ne zakopat. ()

crozet

Stále ještě pod vlivem charismatu autorské dílny celého tohoto Cumberbatch-konceptu, ale už mě to začíná unavovat.. Tak doufám, že v sérii, již tato epizoda předznamenává, všech těch časových smyček a různých efektních a extravagantních manýr ubyde ve prospěch zdravého zažívání.. ()

Greg25

Gatiss s Moffatem to tentokrát přepískli. Nemám jim to za zlé, myslím, že pro ně je tento vánoční speciál takové osobní guilty pleasure. Je tu bezpočet odkazů, jenže tentokrát ne úplně těch popkulturních (ačkoliv se jich tu taky pár najde), kdo četl sira Doyla (a nejde o jeho příběhy, jako spíš o specifika ve vykreslování postav, o styl, o kontext tvorby Sherlocka u Doyla) bude se bavit, kdo ne, bude ty scény považovat spíše za divné. Velice zajímavým pokusem je ale to, jak si Sherlock a Watson občas v dialogu uvědomí, (mini spoiler, za předpokladu, že si toho ale všimnete) že jsou literární postavy. (konec mini spoileru) Narážky na současnou britskou politiku mi nevadí, jsou vcelku trefné, sledujete-li zahraniční dění. Pro mě trochu přes čáru, neb nemám tento styl humoru ráda, je to, co zde provedli s Mycroftem Holmesem. Pro mě je tu celá řada skvělých scén, ale jako celek to není úplná nádhera. Nicméně, rozhodně samotný závěr, ta úplná tečka, tomu všemu dává pointu. Každopádně Gatiss a Moffat neměli před sebou lehký úkol a trochu přestřelili, ale pokud se na to podívám zpětně, u mě to rozčarování vlastně přišlo ve chvíli, kdy jsem pochopila, že ten prvotní příběh, který tam tak hezky nastínili bude v pozadí, protože nyní je čas na záludnosti a kličky. Stejně jako nechápu, proč, když je příběh zasazen tak, jak je zasazen, mi znovu zrekapitulovali (proč?) a odflákli k tomu, seznámení Sherlocka s Watsonem. Zklamání ne, ale přebrat si to všechno, co vám tentokrát Moffat s Gatissem předkládají je těžší a vlastně to není ani tak epizoda jako spíš námět na diskuzi. Někde mezi parodií, poctou (mezi čímž je někdy jen takřka neviditelná hranice, i když tady je to parodie z pocty) a hraním si tvůrců s tím, že je bezva bořit mýty v budování příběhu i v jednotlivých scénách, tentokrát zdařile jen napůl. 65% PS: Odkazování zfilmovaných literárních postav zpátky ke svým literárním postavám je prostě super. ()

Mlle

Po výtečných A Scandal in Belgravia, The Reichenbach Fall a následné tuně absolutního odpadu ve třetí sérii Sherlock zpět v takřka stoprocentní formě. Podíl meta-Sherlocka ve scénáři i režii mě nadmíru baví, skvělý nápad, mistrovsky naváženo! Koho ovšem uchvátily tabloidní sekvence třetí série, bude jistě notně vyveden z míry. Tohle je spíš literární či divadelní dýchánek než listování expresivními titulky v Blesku. Bohužel to pozitivní se s přibývajícími minutami trochu vytrácí... ()

Milwa

Variace na Conana Doyla podobná Mozartově variaci Salieriho, ale tady se mistři trošku utnuli, zapomněli, že není třeba každou scénu zakončit dech beroucím vtipem a odkazy na knihy. Ano pro znalce Holmesovek to bylo místy velmi vděčné, ale nemohu se ubránit pocitu, že to bylo překombinované. Například scéna u vodopádu byla totálně navíc, byla vtipná ano, byla tou variací, ale proč? Myslím, že pánové Moffat s Gattisem prostě neodolali své vyjímečnosti a trošku se opili svou kreativitou. Kéž by si více hleděli dobových reálií, Viktoriánská Anglie prostě nebyla mnou očekávanou Anglií, ty chybky prostě zamrzí... ()

Silencia90

Mě nejvíc dostávaly ty všudypřítomné narážky na všechno a na všechny. Minulé díly, originální předlohu, interní vtipy... prostě všechno. :) Byla jsem hoodně zvědavá jak ksakru chtějí skočit do minulosti a přitom se držet tématu. A? Tohle řešení bylo geniální! 4,5* ()

Matli

Je fakt, že je to spíše nultý díl k další sérii, ale i tak to mohlo být o kapku lepší. Každopádně mi tam chybělo to Sherlockovo myšlení a jeho do detajlu propracované a znázorněné myšlenkové pochody, tak jak je to v předchozích dílech. Musím zmínit, že některé hororové scény se nemají za co stydět, husí atmosféru teda měly s porovnáním některých dnešních amerických hororů. Prostě parádní úvod do nové řady. 74% ()

sirien

Gatiss drží Moffata na uzdě a celé věci to velice prospívá - bohužel to není 100%. Moffatův "artový úlet" posledních let kdy se snaží provádět šílenější a šílenější kousky s postavami a to na úkor příběhu, který v podstatě přestává řešit je sice oproti jeho předchozím dílům velmi potlačený, ale ne zcela a místy to je přecijen trochu cítit. Nicméně kromě toho jako vždy - boží herci, suprové dialogy, nádherné odkazy na Doylův originál, kostýmy, výprava... a hezký dvojsmyslný závěr co do pointy Viktoriánského zasazení tohoto speciálu. EDIT: PS - ČT má rozhodně spoustu bodů za premiéru jen 24 hodin po BBC, NICMÉNĚ - bez verze s titulky pro mě prázdná snaha. ()

Košoun

Po zpackané třetí sérii jsem od The Abominable Bride opravdu nic nečekal, ale stejně jsem se těšil. První půlka byla super, Cumberbatch s Freemanem jsou skvělá dvojka i viktoriánském Londýně, fungoval vizuál (i když nějaké přechody mezi scénami byly až příliš "efektní"). Mohla to být milá retro jednohubka pro fanoušky seriálu i nové diváky. Ovšem někdy v půlce psaní scénáře si Gatiss s Moffatem dali více než 7% roztok kokeše a poslali to celý do pr... Zbytečně překombinovaný (přitom nijak detektivně propracovaný) a přeplácaný závěr celou viktoriánskou atmosféru ruší a jde na ruku úchylným fanouškům Sherlocka, kteří teď budou dva roky analyzovat každé slovo, než se to ve čtvrté sérii vysvětlí. PROČ to prostě nemohlo zůstat jako dějově uzavřená 90 minutová jednohubka? Strašně moc jsem si přál, aby čtvrtá série šla ve stopách skvělé první a druhé, ale po tomto "speciálu" už ani nedoufám... ()

Bozvav

Rozjezd naprosto vynikající. Skvělá zápletka, napětí, humor, akce prostě výborný koktejl. Najednou cvak a člověk získá pocit, že se octnul v hlavě schizofrenika či tak něco. Prolínání dob by mi tolik nevadilo, ale ta překombinovanost, zbytečné dialogy a drogové halucinogení diskuze toto dílo totálně zabili. Přitom ten svěží vítr, kterým pojali Viktoriánskou část, fakt zmákli na jedničku z hvězdičkou, no škoda. Za dobrou první půlku dvě a půl *. ()

KoleckoR

Docela jsem těšil a nakonec se na to nedalo ani dodívat. Pro mě zcela zmatečné, chaotické podání, které mě ani za mák neoslovilo. ()