Rapl - Série 1

(séria)
Česko, 2016, 12 h 52 min (Minutáž: 58–61 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Kamera:

Marek Janda

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Kristýna Frejová, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Sara Sandeva, Miroslav Etzler (viac)

Lachtaan

Po excelentní Pustině nejlepší česká seriálová záležitost poslední vskutku dlouhé doby. Rapla jsem si zamiloval hned v úvodní části, nejen pro jeho ponuré a proto výtečné prostředí, ale samozřejmě kvůli všem pravidelně se vyskytujícím postavám, které jsou dokonale napsané a ještě lépe zahrané. Z potemnělých Krušných hor šel mnohdy mráz po zádech a kriminální případy byly až na minimalní výjimky zajímavě propracované. Čermák je pro mě jedním z nejlepších českých herců současnosti. A převážně jeho zásluhou jsem tenhle seriál přelouskal v tak krátkém čase, abych si mohl před pár okamžiky přečíst, co na nás pan Pachl připravil do druhé série, kterou uź netrpělivě očekávám. ()

ghatos

I přes některé průměrnější díly Rapl obstál. Bukowski byl lepší, ale opět se potvrdilo, že Pachl umí postupně zlepšovat kvalitu série (včetně podařených závěrů). Nějaké drobnosti by se dali vytknout. Tady bych si uměl představit charizmatičtějšího záporáka. Celkově by to chtělo najít soka pro Kuneše, který ho totálně odrovná/zlomí/vyždímá...72%. ()

Vajonek

Po Případech prvního oddělení další česká kriminálka, u které se každý týden nemůžu dočkat nového dílu. A zaujala mě i doprovodná hudba, kterou tady někteří docela zkritizovali.. ()

mh.mail

60% — Určitě nadprůměrný český detektivní seriál, který zdařile navazuje na původní sérii Cirkus Bukowský. Přesto však není všechno jenom pozitivní. Seriálu určitě uškodila jeho celková stopáž — ukázalo se, že třináct dílů je moc a že je autoři nedokázali všechny naplnit zajímavými případy. Kvůli tomu byl taky „hlavní“ případ vraždy policistky Hany Wágnerové dost rozmělněn a stal se brzy průhledným. Na konci taky na diváky nečekalo žádné překvapení, pouze potvrzení toho, co většina již delší dobu tušila. Podle mého názoru by seriálu prospělo, kdyby měl tak polovinu dílů, hlavní pozornost by se zaměřila na vyšetřování případu Hany W. a jednotlivé díly by byly doplněny o ty nejzajímavější samostatné případy. A zapracovat na gradaci příběhu. Ale jinak jsem celkem spokojen, seriál mě bavil, měl však potenciál, který nebyl beze zbytku naplněn. ()

Cartman

Policajt jako z dob mého dětství, vostrej, zábavnej, usměvavej jak Sly v Rambovi...prostě tak jak to mám rád. Krušné hory působí jako Aljaška nebo Skandinávie kolem polárního kruhu, případy pestré, postavy nejsou jasně černobílé a celou sérií prochází další dějová linka. Za mě jeden z nejlepších českých produktů za desítky let. ()

solid

Jak já doufám, že ta čtvrtá epizoda byla jen epizodka a nějak se to spraví. Ale nevím nevím, mám ten pocit, že to půjde do kytek. ()

Psycho.R

Kuneš je fakt rapl, ale v dobrym slova smyslu. Jsem rád, že spin off mého oblíbeného Cirkusu Bukowsky se vydal jinou cestou a nesnažil se vytvořit kopii. Jediné, co mě mrzelo, ale čekal jsem to, byla lineární linie. Prvních pár dílů se řeší spíše separé případy a od půlky se schyluje k něčemu, co má překvapit. Za mě byl pachatel případu Wágnerová málo uvěřitelný, očekával jsem něco hlubšího, např. proč udělal co udělal právě takhle. Ale to jsou vedlejší ztráty, ve víru ostatních krimi, kterými přetékají komerční televize je to nadprůměr. ()

TSZ

Na domácí televizní poměry nadprůměrná kriminálka, kterou bohužel sráží dolů dost hloupé dialogy šustící papírem, nahoru ji ovšem táhne temná atmosféra Krušných hor. Proč ne. ()

Bube1

Rapl je takový úkaz na české seriálové scéně. Máme zde spoustu protikladů, které někomu seriál znechutí a jiný naopak ocení alespoň snahu přinést do české televize něco neotřelého. Nejprve si tedy shrneme klady. K těm bezpochyby patří herecké obsazení a charakterizace postav. Kuneš, oba Rohanové, Gregor atd. - to jsou hmatatelné charaktery s reálnými problémy, což je u nás vzácné a hlavně je to základ celého seriálu. Dalším kladem je audio-vizuální stránka, která je jednou z nejzajímavějších kompozicí na poli televizní filmové tvorby. Severské prostředí, dobře zvolené filtry, místy mrazivá hudba - prostě pecka! No a celé to drží pohromadě díky schopné Pachlově režii. Tím ovšem klady končí a začínají nemalé zápory. Jak je Pachl dobrý režisér, tak je špatný scénárista. Nedokáže uspokojivě dotáhnout ústřední dějové linie, takže zde naleznete zbytečně moc ''výplňkových'' dílů a hodně málo těch ''podstatných'' pro vývoj postav/příběhu. Dalším velkým mínusem jsou jakékoliv akční scény. Ať už se jedná o rvačky, přestřelky, honičky aut, vždy to vypadá neuvěřitelně amatérsky až dokonce směšně. To je pro seriál s názvem RAPL celkem hřebík do rakve. Nicméně závěrem musím říci, že jsem si celou první sérii užil a na české poměry je to (ano, nebojím se to napsat) klenot! Druhá série naštěstí potvrzena, takže se těším a budu doufat, že tvůrci zapracují na nedostatcích. ()

Caa

Není to úplně blbé, ale k dobrému detektivnímu seriálu tomu ještě dost chybí. Kupříkladu postava Kuneše se nikam nevyvíjí. Vyšetřování případu Hany W. v podstatě neprobíhá, takže chybí pojítko mezi jednotlivými díly. Většina pachatelů je tvůrci prozrazena už v první třetině dílu. O logické nedostatky v ději není nouze. Co se ale fakt povedlo je kamera a krásně ponurá atmosféra. ()

sethi

No není to špatný! Některý díly vážně nadprůměrný, jiný stojí za starou belu (E11) Jako celek to ale drží hezky pohromadě. Již zmiňovaná atmosféra se severským nádechem mě hodně baví, včetně úvodní a závěrečné znělky. Syrovost mohla být ještě hutnější. Chtěla bych zmínit herce. Hynek Čermák - trefa do černého, Alexej Pyško - fenomenální, Lukáš Příkazký - dobré osvěžení. Jen Jan Dolanský mě trochu zklamal, takovej hezkej chlap a taková výživná role, ale nevěřila jsem mu ani ťuk, není ten typ. A kolik je vlastně tý Lucii Žáčkový? Vypadá chudák děsně... ()

stone

Kluci ze skutečné mordparty musí uchcávat. smíchy. Česká televize chtěla ušetřit na profesionálním poradci a tudíž je pan Pachl za mimoně i se svým scénářem. Vraždy zásadně řeší krajské oddělení a ne okresní policajti a určitě ne tak, jako tady tihle:)) Když policajt nepozná mrtvolu a musí přijet patolog, aby zjistil že to mrtvola není, tak to už je fakt silný matroš... Nehledě na to, že Hynek Čermák je ubytovaný v chaloupce, ze které jakoby minutu před tím vykopali nějaké sudeťáky. Ale jinak dobrý :) Hlavně ať se to nedostane mimo českou kotlinu, nebo zase budeme populární..... ()

UM3L3C

Dialogy místy působí až stupidně a postava Kuneše je o dost "chudší" než v Cirkusu Bukowsky, kde mě bavil (a seděl) víc. Na místní poměry se ale pořád jedná o velice kvalitní věc, která v podstatě nemá konkurenci. Cením a těším se na další díly! ()

pekas

Po osmi dílech si troufám hodnotit slabší pětkou, na náš seriál to je celkem povedené, jednička opět boduje. 83% Po skončení série konstatuju, že stále dobrá práce. Sice na První oddělení a jeho komunistické předchůdce to nemá, ty akční krimi jsou pořád trochu přehnané, ale silná čtyřka to nakonec je. 80% ()

nula87

Velmi dobré - možná je to tím, že skoro všechny jakože kriminální počiny českých televizí stojí za h...o, ale tady jde o kriminálku uvěřitelnou, s živými postavami, fajn dialogy a prostředím, které tomu dává grády. Vedle už osvědčeného Hynka Čermáka neuvěřitelně vyrostl Lukáš Příkazký. 80% ()

Hrabovo

Kuneš pokračuje v řadě seriálů, kde hlavní protagonista je policajt, který ve jménu zákona permanentně přestupuje zákon. Tenhle přitvrzuje, a tak je to hovado, které sice vše vyřeší, ale neumí ani poděkovat, ani pozdravit...zkrátka tvrdý chlap! Série je výrazně estetická díky pošmournému krajině a schopné kameře.Za to jsou ty hvězdy. ()