Rapl - Série 2

(séria)
Česko, 2019, 13 h 12 min (Minutáž: 58–70 min)

Réžia:

Jan Pachl

Scenár:

Jan Pachl

Hynek Čermák, Lukáš Příkazký, Alexej Pyško, Lucie Žáčková, Tomáš Jeřábek, Cyril Drozda, Aneta Krejčíková, Marcela Holubcová, Naďa Urbánková, Ivo Trajkov (viac)

Major Kuneš se vrací a s ním přichází… RAPL. Jáchymovské detašované pracoviště, které bylo dlouhou dobu trnem v oku byrokratického aparátu, je v rámci restrukturalizace zrušeno a podplukovníka Rohana pověří vedením kriminálky v Ústí nad Labem. Netrvá dlouho a přetáhne tam všechny „své“ kriminalisty. Naslibuje jim hory doly, a i když nic z toho nedodrží, stará parta je zase pohromadě... (Česká televize)

Untentrauer

Celá druhá série je nepovedená. Při sledování jsem ani nemohl uvěřit proměně osobností na které jsem byl zvyklý z 1. série. Jednoznačně se snaží těžit z bývalé slávy. Bohužel jim to nejde. Snaha autorů postavit hlavní dějovou linku v návaznosti na 1s. naprosto selhává. Postavy, které mi začínali být sympatické z 1.s se změnili k nepoznání a já je začal dokonce nesnášet. Bohužel jsem měl při sledování některých dílů pocit marnosti a ztráty času. ()

Tom_Lachtan

Tohle pokračování má hned několik problémů, které jsou více, či méně závažné a dohromady to v některých dílech funguje jednoduše až moc blbě a výsledek je kolikrát dost rozpačitý. Problém 1) změna prostředí, tam kde dříve byla bezútěšnost západákova, kde pableskují démoni zničených sudet, mála peněz a kde je do nějakého většího města docela dost daleko a když, tak jsou to jenom Karlovo Vary, je teď trochu sterilní Ústí nad labem, které se absolutně nepodařilo vizuálně prodat tak, jako Jáchymov. Problém 2) změna charakteru postav. Tady se jednotliví kriminalisté sice tváří stejně, hrají je ti sami lidé, ale prostě jsou to jiné charaktery, z některých to udělalo blby totální, z některých menších, ale nejvíc patrné je to u titulního rapla, který tak nějak ztratil veškeré raplovství a je z něj takový hodný strejda, jehož jedinou výstředností je, že každý zná jen jeho příjmení. Problém 3) debilní scénář, kde se jakékoliv vyšetřování zužuje na náhodu a především na něco, co se nedá nazvat jinak, než jako deus ex Mácha, kdy se z humorné postavy tak trochu retardovaného detektiva stává hypergeniální Švejk, který sám vyšetří vpodstatě veškeré zločiny, protože se jako jediný chová jako detektiv a vzhledem k tomu, že ho hraje Jeřábek, tak funguje jak humorně, tak vyšetřovatelsky. Problém 4) nekonzistence, aneb na jednoho fotbalového nazi-chuligána vyjede řádná zásahovka v plné zbroji, proti elitnímu gangu mafiánů vyjedou dra nachmelení vyšetřovatelé ve zrezlém taxíku. problém 5) naprosto nefunkční a nudná hlavní dějová linka s jugoslávským gangem, která v mnoha případech spíš otravuje, než aby to diváka zajímalo. ___ Kdybych se snažil, určitě bych přišel na dalších docela dost problémů, ale nemyslím si, že je to potřeba, pořád jsem se u obrazovky bavil, jen mnohem, mnohem méně, než u předchozí řady, tohle totiž sice zábavné, ale zdaleka ne dobré a jsem rád, že žádný další Rapl už nebude, poslední díl byl totiž trapnost sama, kterou alespoň trošku napravil samotný závěr, ale pachuť zůstává. ()

Enšpígl

Proč tvůrci ustoupili s ponurosti a drsnosti hlavního hrdiny někam na hranici imbecility mě zůstává záhadou. Některý díly vysloveně volají po zveřejnění do nějakého humoristického magazínku. Občas tedy světla na konci tunelu, ale třeba tpostava kterou hrál Tomášek Jeřábek to autoři pak zazdili, kdyby tohle bylo u policie a mělo to pomáhat a chránit tak to by bylo na emigraci. ()

Karlas

Krimi parodie na Rapla je jako komediantská houpačka, jednou nahoře, jednou dole. Seriál se často neudržel v kolejích vkusné detektivky s prvky humoru a přihlouple se zesměšňoval. Multikulturní guláš, jakoby z předměstí metropolí západní Evropy, nemá s českým prostředím nic společného. Snaha být světoví působí spíše jako pěst na oko. Poslední díl vše dorazil, čekal jsem už jen na to, kdy vyskočí Bob Saint-Clare. Co dodat, snad se skvělý Hynek Čermák nebude účastnit dalšího ponižování původně skvělého seriálu Rapl. ()

mh.mail

30% - Původně jsem chtěl napsat klasický komentář, ale pak jsem si přečetl v idnesu pár názorů pana režiséra a pochopil jsem, že si celou druhou řadou Rapla z nás dělal prdel, což někteří komentátoři poznali už dávno, mně to trvalo o trochu déle. Nevím, jestli jsem konzervativní, ale rozhodně jsem majora Kuneše neměl za modlu, takže mi na ni nikdo nemohl šáhnout. Pokud někdo natočí kravinu, protože to líp neumí, je to smutné, ale pokud kravinu natočí někdo, kdo to líp umí, ale udělá to úmyslně, to už je na pováženou. Takže nemá smysl tuto frašku rozebírat, protože to takhle bylo natočené schválně. Pane Pachle, je mi jedno kdo to zaplatil, to vám vyčítat nebudu, to je vaše věc, ale důvěra se těžko buduje a lehce ztrácí. Před dalšími výtvory z vaší dílny budu napříště velmi obezřetný. ()

• Loď v příběhu se jmenuje Beskydy. Jedná se o zadokolesový vlečný motorový remorkér vyrobený roku 1956 společností České loděnice, n. p. Praha, závod Mělník, určený původně pro vlečení nákladních lodí bez vlastního pohonu. Díky svému malému ponoru, kolesovému pohonu a vysokému výkonu se může plavit i za nízkého stavu vody. (sator)
  • Když Kunešovi (Hynek Čermák) jeho dcera oznámí, že je těhotná, přehodí věty v jejich logice. Nejdřív řekne: „Proč si nezavolala dřív, dalo se s tím ještě něco dělat,“ a teprve poté se ptá, v jakém je měsíci. (sator)
  • Kuneš (Hynek Čermák) zahraje doma složitý kytarový riff. Vzhledem k tomu, že hra na kytaru provází Hynka Čermáka celý život, hrál ho opravdu on, a to na kytaru Jazzmaster Fender. Kytarové kombo je též značky Fender. (sator)