Krátko potom, čo Japonci 7. decembra 1941 zaútočili na Pearl Harbor, prihlásil sa dvadsaťtriročný Američan Desmond Doss, tak ako mnoho iných mladíkov, do služby vlasti. Z hĺbky svojho presvedčenia však odmietal nosiť akúkoľvek zbraň a zabíjať. Stal sa zdravotníkom 307. pešieho pluku 77. pešej divízie. Skutočnosť, že Doss odmietal zbraň, sa nestretávala s pochopením u jeho spolubojovníkov. Len blázon by chvel, aby mu v boji kryl chrbát chlapík, vyzbrojený len odhodlaním a lekárničkou. Často musel čeliť nevraživosti a útokom ostatných vojakov. Napriek tomu, ako jediný americký vojak 2. svetovej vojne, bojoval v prvých líniách neozbrojený.
V marci 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Dossova rota mala za úlohu dobyť 120 metrový vysoký útes. Keď sa vojaci vyšplhali s pomocou lán na vrchol, dostali sa do ťažkej delostreleckej, mínometnej a guľometnej paľby. Vojak Doss sa odmietol ukryť a zostal uprostred krvavého pekla. Znášal jedného zraneného po druhom z útesu do bezpečia. Počas vyčerpávajúcich 12 hodín, za stáleho ostreľovania, zachránil životy 75 vojakom... (Magic Box)

Lenny.M

Hacksaw Ridge mě donuti k úsměvu. Zoufalému úsměvu. Viděla jsem kvanta lepších válečných filmů, viděla jsem i kvanta lepších herců, kteří by se hodili do role Desmonda, což by mi vlastně ani tolik nevadilo. Ale osvícení Bohem, sorry, to nedávám. ()

SeBig

Nic velkého se nekoná..Garfield mě sral s tim jeho věčně vytlemenym xichtem, první pulka romantická a nezajímavá, druhá už trochu nabrala na zajímavosti a napětí...to nic neměn na tom, že je to horší průměr. Postavy a jejich story s osudem mi byly ukradený..všichni mi přišli stejný a nudný. Chválím zpracování a jedinou výjimku, která mě chytla a to byl Vinc Vaughn. ()

korbitch22

Andrew Garfield je asi jeden z mála problémů tohohle filmu. Nevěřil jsem mu jedinej pohled, jediný slovo a jedinou část jeho přesvědčení. Těžko říct, proč Gibson svěřil hlavní roli zrovna jemu, hold Hanks už je starej a jinej retard jako Gump asi nebyl v danou chvíli v Hollywoodu k mání. Jinak je to zase precizně natočený masakr se vším všudy, kde i ta romantika a patriotské kecy mají sílu, jelikož Teresa Palmer je Teresa Palmer a 2. Světová válka je jediná, kde měli ještě Američani nějakou hrdost a jejich činy se dají popsat jako opravdu těžce nepostradatelné pro zbytek světa. Vaughn a Worthington naprosto boží výkony. Nechal jsem to pěkně rok uležet na disku a více či méně se nic nestalo. Po prvotních reakcích a vůbec hodnocení bych při premiéře asi odešel zklamanější, je to dobré, ale v žebříčku válečných filmů z druhé světové až v druhé desítce. Zábava na jedno podívání, které hodně pomáhá natočení podle skutečné události, ale nablblého Vojína Ryana si pouštím jednou ročně, Hacksaw Ridge takovou vnitřní sílu prostě nemá.70%. ()

classic

Z piatich filmov, ktoré Mel Gibson v rozmedzí rokov 1993-2016, nakrútil, je ten posledne menovaný zo všetkých najmenej stráviteľný, vypočítavý, urobený pre efekt, je plný pátosu, so nezaujímavým hereckým obsadením, keď po opätovnom pozretí som skrátka musel ešte o stupeň znížiť hodnotenie, pretože mi tu prekážalo viecero vecí, ktoré som si zrejme pri prvom pozeraní nevšímal ? ()

marhoul

Od Umučení Krista, v němž by musel mít ztrápený Ježíš minimálně 35 litrů krve, nejsem na Gibsonovo bigotně sadistické výlevy zvědavá. Hrdinovi se mi uniknout nepodařilo, dneska mě dohnal, ale uznávám, koukala jsem se zájmem. Vírou posedlý Alkoholix zjevně potřebuje posouvat mantinely, tentokrát své potřeby umístil do válečné řežby a tam se to vyjímalo bezvadně. Točit on umí. Doss je bez debaty HRDINA, co ten kluk dokázal zasloužilo velký, důstojný film, bohužel mě úvodní hodina příliš nebrala. Víru nikomu neupírám, navíc Dosse reálně naplňovala a posouvala dál, však ve filmu to působilo divně. Nepochybně nepřenosné rozpoložení, které v reálném válečném pekle jistě smysl dávalo, před bednou na mě působilo přehnaně rozplizle a pateticky. O ideálech vegetariánského zdravotníka bylo řečeno mnohé, o zdravotnickém výcviku se nedovídáme nic. No a samozřejmě ty některé dialogy filmu taky nepřidaly. Chybělo více stříhání, méně keců a mohla to být vynikající záležitost. Krásná kamera. ()

Jirka_Šč

Příběh z 2. světové války, o kterém jsem dosud nic nevěděl, na který jsem narazil víceméně náhodou a nelituji, že jsem viděl. O člověku, který dobrovolně narukoval do americké armády, ale nechtěl se dotknout zbraně. Psát víc by znamenalo spoilerovat. ()

heyda

Natočené je to velmi dobře, líbí se mi příběh, na kterém tento film stojí, jenom se nějak nemůžu přenést přes různé detaily, které si podle mě Mel Gibson upravil, aby to vypadalo víc filmově. Zaprvé nevím, jestli jste to někdo zkoušeli, ale utáhnout po zemi chlapa, který musel i s výbavou vážit kolem 90 kilo a spustit ho opatrně ze skály vysoké asi 30 metrů. Nevím nevím. Já jsem tahal 50 kilové pytle cementu a nedával jsem to. Přitom ten Desmond byl v reálu fakt hubeňourek. Takže buď za tím stál fakt adrenalin a nebo nevím. I ty věci okolo opilého táty, mlácení na vojně atd. Prostě mi to přišlo trochu přitažené za vlasy. Hlavní hrdina mi byl navíc celkem nesympatický. Ale abych se vrátil k filmu, svůj význam má a kvalitu taky, takže ty 4 hvězdy ještě dám. 70% ()

KrestanFilms

Uznávám, hodnotný příběh. A ano - válka, coby satanova radost je určitě naprosto nepředstavitelně šílená a hnusná. Nicméně Gibson (režisér) si dal záležet na něčem úplně jiném než na příběhu věřícího kluka ve válce. Mu šlo o akci, věrohodnost boje, detaily mrtvol apod) Což je ale ve výsledku koukatelné jen pro milovníky násilí (ale ti se k té části možná ani nedostanou, protože ty zase unudí první část filmu). A to je velká, velká, velká škoda... Jinými slovy - místo příběh věřícího kluka s kulisami války je to naopak - velkofilm o válce opírající se o skutečný příběh... Určitě pár lidí osloví i tak a třeba se zamyslí. Ale křesťanům doporučuji přečíst si obsah (pro motivaci), ale vlastnímu filmu se vyhnout. ()

MontyBrogan

Všetci sa modlili so zbraňou, len on bojoval s bibliou. Akokoľvek sa mi tie slová na prvý pohľad priečia, očarila ma hororová uhrančivosť aj romantická presvedčivosť zobrazovaných udalostí. A preto si na vieru aj vojnu pre tento prípad uplatňujem výhradu svedomia, tak ako som sa to naučil tu. Lebo filmov, ktoré človeka učia nie je veľa. A nemyslím tým len učiť sa ako nestrácať nádej a nezabúdať na históriu, ale napríklad aj dokázať dve hodiny nehybne sedieť v kine a byť svedkom niečoho hrozivého a inšpiratívneho zároveň. ()

Flego

Mel Gibson je na režisérskej stoličke bezpochyby fenomén a jeho piaty film sa vo svojom žánri udomácni na vysokých priečkach kvality. Vojnová dráma o mladíkovi, ktorý využil výhradu svedomia a svojim obdivuhodným presvedčením strhol na svoju stranu obdiv spolubojovníkov, je dokonalou ukážkou filmovej techniky a umenia, ktorá sa samozrejme ukázala hlavne na bojisku. V máji 1945 sa síce vojna na starom kontinente končila, ale v Tichomorí fašistické Japonsko neustále vzdorovalo americkým vojakom. Príbeh nás posiela s jednotkou vojakov na útes Hacksaw Ridge, kde sa rozohráva neuveriteľné peklo na zemi v zákopovej vojne "face to face" bez stipky milosrdenstva. Prvá polovica filmu nám však predstavuje mnohokrát úsmevným sposobom mladého Desmonda Dossa a aj tu Gibson predstavuje umenie pri práci s emóciami. V tomto je jeho film už tradične veľmi silný. Taktiež kombinácia dvoch svetov, toho civilného a vojnového sú vyvážené. Pekná hudba a vynikajúca kamera len dotvárajú silný zážitok z predstavenia. ()

BMW12

Desmond Doss byl zajímavý týpek. První polovina filmu je spíše komediální, Desmond Doss je věřící a pořád se usmívá, i když ho někdo zmlátí, tak on se gebí. Ještě, když byl na tom výcviku u armády, tak jsem jeho postoj na jednu stranu chápal, ale na druhou stranu jsem si říkal, že to je vůl, když se takhle nechá šikanovat a přitom by stačilo jenom vzít tu zbraň do ruky, nikoho by přeci nezabil. No a dostáváme se k druhé polovině filmu, která je už akční a sledujeme krvavou bitvu Amíků proti Japoncům. Desmond tady všechny překvapí, udělá něco, co by snad žádný jiný člověk neudělal a zaslouženě získá uznání jak od lidí, kteří mu nevěřili, tak i od lidí nejvyššího postavení. ()

rikitiki

Kdyby to nebylo proti duchu tohoto filmu, napsala bych, že si Gibson zaslouží pár facek za to, jak průměrným a tendenčním pojetím oslabil tak neuvěřitelný příběh. Zbytečně rozvleklá úvodní část seznamuje s poměry v rodině a romantickou zápletkou a má to všechny znaky klišé, které šlo stihnout za třetinovou dobu. Tempo film nabere ve vojenském přijímači a pak nejvíc v ostré bitvě. Jak se u Gibsona dalo čekat, tak krvavě brutální, jak je to jen možné. Utržených končetin a vyvržených střev je záplava. Mezi tím se proplétá jeden hubený vojáček, který se zapřísahal, že nikdy nevezeme do ruky zbraň, takže bojuje svým přesvědčením a svým srdcem. A jak se ukáže, je to ta nejsilnější zbraň na bojišti. I když u vědomí toho, jak nebezpečné a beznadějné situace přežil, to opravdu vypadá, že nad ním nahoře někdo držel ochranou ruku. ____ Ultrakonzervativní katolík Gibson skoro utajuje, že Doss je adventistou sedmého dne, a ne mainstreamový křesťan. Co ale režisérovi a scénáristům vyčítám víc, je že kvůli rádoby dramatickému efektu změnili některé důležité okolnosti. Doss nezachraňoval životy jen na Okinawě, byl i na Guamu. Jeho hrdinství bylo ještě neskutečnější, než ukazuje film a přitom se to opravdu stalo. Jakoby se Gibson nedokázal vypořádat s pacifistickým hrdinou. Vždyť jeho odvaha byla větší než celý tenhle film, do kterého se ani nevešla. ()

Ivoshek

Jednu věc je namístě si ujasnit hned teď. Smyslem tohohle filmu je to, co se děje asi tak od půlky až skoro do konce. A to je mlýnek na maso, kde se střílí, bodá, seká, upaluje a vybuchuje, vzduchem lítají kusy lidských těl. To všechno navíc v ostrém tempu s kamerou, která simuluje pohled, jako by tam člověk byl v první linii. Jestli je to příběh o zdravotníkovi bez kvéru, je vcelku jedno. Teda až na to, že se mu věnuje ta první půlka, kdy ho sice vojáci prudí, ale v podstatě jsou všichni děsně hodný a hodně se tam mluví. Kdyby to byl ruskej film, tahle pasáž by trvala tak pět minut od odmítnutí vzít zbraň přes výslech na NKVD a pak už jen nástup k trestnýmu praporu už pěkně s puškou v ruce. /// Mel Gibson upřímně řečeno mimo bojové scény není žádný velký fimmeister a je to celé takové dost povrchní, ale jestli mu něco jde, tak řežby a násilí. A je jedno, jestli se mydlí Skoti s Angličanama (Braveheart), Američani s Britama (Patriot) nebo Američani s Vietnamcema (Údolí stínů, kde teda jenom hrál). I to mučení Krista (Umučení Krista) nebo indiánské honičky a obětování (Apocalypto) jsou naturalistický mazec. A kvůli tomu na to lidi nakonec koukají, no ne? ()

poz3n

Gibson vytvořil film, jaké se dnes už netočí. Mám k Hacksaw Ridge spoustu výhrad, pravdou ale je, že mě dokázal ponořit do příběhu a na konci mě dojmout tím způsobem, jakým to uměly právě ty velké filmy let dřívějších. Měl jsem pocit, že se Gibson snaží každou chvíli přiblížit tomu a hned zase onomu slavnému snímku. Napřed tu máme Notebook, část na základně dává vzpomenout na Full Metal Jacket. Bitevní vřava je chvílemi Vojínem Ryanem, Pouty války, poetičtější momenty by chtěly být Tenkou červenou linií a epický konec mi připomněl Posedního samuraje. Obávám se, že ani jedním Hacksaw Ridge není a tím mixem se ani ničemu podobnému nepřibližuje. Nemluvě o současném moru umělecké kreativity, o CGI. Záběry na střílející lodě, či velké celky plné digitální všehochuti jsou k pláči. Samotné bitevní scény nejsou špatné, ale Gibson neumí to, co dokázal třeba Spielberg. Ten uměl chaos bitevní vřavy pro diváka poskládat přirozeně přehledným způsobem, dokazující jeho filmařský um. Gibson má povětšinou scény založeny na chaosu a dezorientaci s důrazem na brutalitu konfliktu. To je sice mnohdy efektní, ale podle mého to zastírá určité neumětelství, kterým scény v Hacksaw Ridge oproti velkým válečným filmům disponují. Jak jsem ale napsal na začátku. Přese všechno trápení mě dokázal Gibson do příběhu ponořit a nechat mě ho příjemně prožít. A za to mu dík. 7/10 ()

Jinny

Hacksaw Ridge je válečný film staromódního střihu - pomalu se rozjíždí, hodnoty jsou americké a když konečně dojde na akci, stojí to za to. Technicky se jedná o skvělou podívanou a všechny postavy jsou dobře zahrané. Mel Gibson nezklamal v tom, že válečnou řezničinu ukázal krvavou a brutální a chaotickou. Problém je ovšem v tom, že hlavní hrdina je postava je (bohužel) někdo, s jehož motivacemi se dnešní člověk jenom těžko ztotožní. ()

TheEvilTwin

Nejlepší válečný film, co kdy byl natočený, tohle prostě člověk musí vidět. Emoce, akce, napětí na konci vystřídané slzama a radostí... ()

Pítrs85

Tomu filmu by se toho dalo tolik vytknout, od nálože patosu, po na první pohled vtipné scény (vedou saně Vincenta Vaughna a scéna, kdy si tam Garfield kope s granátem jak Messi s kopačákem), jenže, Melova noho div se, ono to vlastně, jako celek, děsně funguje, a tam, kde by to jinde bylo až na hraně parodie, to tady za to srdce fakt chytne a vy, namísto cukání koutků, můžete na kůži škrabat brambory na dobroučké vošouchy. Gibsonův fetiš na utrhané končetiny se samozřejmě projevuje i tentokrát, a stejně jako ve Statečném srdci to má svoje místo i zde a nepůsobí to prvoplánově. A jestli jste si mysleli, že Vaughn jako seržant je dementní volba, anžto Andrew Garfield v hlavní roli, tak si dejte dvě stě otčenášů, protože oba byli ve své roli fantastičtí. A samotný Desmond Doss je pro mě tímto největší hrdina druhé světové, chtěl jsem napsat, že je s podivem, že o tomto člověku moc lidí neví, že se o něm nijak zvlášť nepíše, ale vzhledem k jeho skromnosti, kterou po celý svůj (zaslouženě dlouhý) život projevoval, se vlastně ani tak nedivím. Respekt. ()

HellFire

Gibsonovu režii v tom vůbec nepoznávám. Zklamání. Dokonce bych zašel až tak daleko, že bojové scény vypadaly lacině a postavy byly zapomenutelné. ()

claudel

Konečně po delší době zase výborný film a rovnou válečný. Jsem poměrně dost alergický na americkou válečnou produkci posledních let, takže Hacksaw Ridge je pro mě příjemným osvěžením. Když budu sarkastický, tak to bude možná Gibsonem a Australany, že z toho zase nevznikla americká oslavná pitomost. Mel Gibson si u mě v jistém okamžiku získal velké sympatie, a proto mu pár amerických scén odpustím, protože jemu rozhodně věřím, že nebude jásat nad americkou dokonalostí a neomylností. Andrew Garfield měl hodně náročný rok, vedle Mlčení si střihnout ještě roli Desmonda Dosse, muselo mu to dát hodně zabrat, proto je oscarová nominace zasloužená. Když jsem se díval na béčkový horor Zhasni a zemřeš, netušil bych, že hlavní herečku uvidím zanedlouho v áčkovém snímku. No a co dodat k mému oblíbenému komediálnímu herci Vincu Vaughnovi? Já se musím smát, i když hraje vážné role. ()

ARI50

Cinemas Dolby Atmos neskutečný zážitek , srdce rvoucí příběh, užasna brutálně propracovaná řezba která byla nebezpečně dlouhá ve filmu bych neoznačil nic za chybu jen to že byl až moc krátký pro mě, ještě bych ho natáhl , skutečně užasna hudba, spokojenost. Člověka to chytne za srdce od příběhu ,po lásku po skutečný příběh po výborný humor po vše. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Těsně před tím, než nás nadobro opustil legendární režisér Richard Donner (Superman, Maverick), chystal on, jeho žena producentka Lauren Shuler Donner a scenárista Richard Wenk (16 bloků, The… (viac)

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (viac)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Letošní nejprestižnější filmové ceny byly uděleny. Americká Akademie umění a věd rozhodla o tom nejlepším, co bylo v Hollywoodu i jinde ve světě natočeno. Filmem roku se navzdory očekávání stalo… (viac)

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (viac)