Stávka na neistotu

• Česko Sázka na nejistotu (viac)
USA, 2015, 130 min (Alternatívna 125 min)

Réžia:

Adam McKay

Predloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (viac)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

Fujara777

Čo je toto? Dokument? Komédia? Prehovory do kamery - načo? Kvôli humoru, zrejme, ale inak nič. Ťažko sa v tom orientuje - veľa pojmov, ktoré sa v tej rýchlosti ťažko definujú a zapamätávajú, ak je teda dôležitá aj tá nepríbehová zložka (podať správu o príčinách krízy). ()

char_t

Nemůžu si pomoct, ale film o spekulacích okolo úrokových sazeb prostě nemůže být zábavný. Respektive mohl by být, ale musel by jádro filmu posunout od porad a telefonátů chlapíků v oblecích trochu dál, jak to ukázal třeba Wolf of Wall Street. Big Short se bohužel zasekl ve finančním světě. Je smutné, že nejzábavnější jsou scény evidentně vlepené do filmu na poslední chvíli - když sexy dámy v ilustrační scéně mimo hlavní příběh prolomí čtvrtou stěnu a vysvětlují běžnému divákovi, o čem byla poslední půlhodina. Tohle se fakt nepovedlo. 50% ()

Ombak▼Penari

Až se na to podívám znova v klidu a třeba pochopím o čem to tam kurnik vlastně celou dobu tlachají, tak tomu třeba dám i víc. Takhle zatím ocením, že je to výborně zahrané (hlavně Christian Bale), má to chytrý scénář a proložené je to hromadou originálních nápadů (vysvětlující vložky s Margot Robbie či šéfkuchařem, smích na pozadí při dialogu v restauraci). ()

gumbo

Příliš mnoho postav a příliš mnoho vysvětlování. Děje v tom moc taky nebylo. Téma dobré, herci taky, ale mohlo se to udělat o něco lépe než byla tahle pseudodok forma. 65% ()

Evander

Po značně zmateném úvodu se film parádně rozjel a dokázal mě vtáhnout do děje. Hvězdné obsazení i menších rolí si myslím, že se v tomto případě povedlo. A co se týče příběhu... Pokud je na něm alespoň polovina pravdy, tak je to neskutečný masakr. 80% ()

BOURQUE

Šikovne napísaný scenár, múdro vysvetlené „bankárske výrazy“ a herecky veľmi dobre zahraný príbeh o finančnom krachu z roku 2008. Myslím si, že tento film je dôležitým „dokumentom“ jak pre súčasných tak aj budúcich pracovníkov „v tomto sektore“, ale hlavne pre jednoduchých ľudí. Herecky najmilšie prekvapil S. Carell. PS. Každý jeden citát (od začiatku až do konca) je zásah do čierneho. Osobné hodnotenie: 84% (****) ()

KHkomiks

Tenhle film je vlastně neuvěřitelná sračka, pokud se na něj díváte jako lajk, pokud těmhle odborným názvům a makléřským frázím a hypotékám rozumíte asi vás to chytne. Jediné, co se mi na tomto filmu líbí jsou herecké výkony a styl jakým je natočený. Ale proč vlastně? Jde o to, že pár finančních poradců a dalších pár zkurvených krys, které rozumí akorát účetnictví a naučili se přemlouvat starý lidí ať si vezmou hypotéku na starou ledničku nebo ať nakoupí akcie u neziskové firmy. Z morálního hlediska, tady jsou i postavy, které se snaží okrást taky zloděje z Wall Street. Věřím, že každýho ukecanýho politologa nebo týpka v JUDE MODU, tohle chytne a inspiruje se. Jinak ale ruce pryč, tohle je okecaná nuda( pro normální lidi ). ()

Blackhawks

Skvělé natočeno a taky dost dobře vysvětlené jisté praktiky bankéřu lidem, kteří tomu zase tolik nerozumí.. no jeden z nejlepších filmu co byl letos na Oscarech. A bylo pro mě zajímavé vidět Stevea Carella ve vážné roli a byl skvělý. ()

Lyžař

Nesmysl! Pomyslel jsem si nekolikrat. Ale tohle tema detailne neznam. Takze se mi par vet mohlo zdat nepravdivych, ba dokonce nesmyslnych. Ale ta rychlost, ten tah na branku, jen minimum sedych mist, super. Zadny herec nevynikal, super. Hudby jsem si ani nevsiml, coz je taky super!! ()

Raziel_cz

Po prvních asi dvaceti minutách jsem film sice musel stopnout a dohledat si všechny pojmy a doučit se ekonomii, ale sakra – chytrý, vtipný, naprosto jistě zahraný a zrežírovaný a totálně zdrcující zážitek. Chtěl bych být dostatečně inteligentní, abych taky dokázal napsat takhle komplexní scénář. Úžasná věc. ()

MickeyStuma

Wall Street a pošetilý svět financí. Příběh, který má s realitou hodně společného. Finančníci, rostoucí hypotéční bublina a snaha na tom co nejvíce vydělat. Příběh, jak jednoduché je přivést svět do finanční krize. Snímek používá mnoho finančních termínů, které jsou však plně vysvětleny, takže i lajk ví o čem je řeč. Vyprávění probíhá z různých úhlů pohledu z různých perspektiv, což je další plus. Nepřiklání se tedy k žádné straně, čímž ponechává na divákovi si vytvořit vlastní úsudek. Svět čísel a statistik však přeci jen může být pro někoho složitý, ale protože je jádro věci někde jinde, dají se tyto znalosti ponechat stranou. Důležité je jednání a plánování finančníků a v jakém zájmu. Snímek má převážně informativní charakter z oblasti finančních trhů a to hranou formou, takže je potřeba tomu věnovat náležitou pozornost a ne se na to ledabyle dívat jako na další obyčejný film. Mnohé výroky jsou vskutku děsivé. Zkrátka se jedná o brilantní film! Ekonomická krize byla pro všechny vysvětlena. ()

Toka

Zbožňuju tyhle dramatický filmy z finančního prostředí. Na Wolf of Wall Street tomu přeci jenom něco chybí, nicméně Steve Carell odvádí setsakramentsky dobrou práci. Dramatičnost i komediální stránka filmu hezky balancuje a to vše při zachování historické přesnosti. Tu oceňuji na filmu snad nejvíce. Musím ale druhým dechem dodat, že snímek není pro úplně běžné publikum. Je potřeba se alespoň trochu orientovat v ekonomii. ()

Torpid

Čím složitější systém, tím užší skupinka profitujících z něj a vyšší jejich zisky. Demokracie je pak jen idea, která drží mravence v klidu, protože elita se ještě neodstřihla od zbytku natolik, že by funkčních a klidných mravenečků nebylo zapotřebí. Čáry máry hypotéky, o tom je tenhle film, ale dalo by se zobecnit. Téma, které vystihuje dnešní dobu dokonale. K tomu skvělá režie herců a excelentní trojka Bale, Carell, Pitt. Gosling měl tak trochu míň vděčnou roli. ()

Dm1tr1j

Zase to jebne a vy kokoti nezabijete ani jedneho chamtivého pičusa čo zato môže. Tak vám treba, zomriete vo vojnách ,ktoré ani nebudú vaše ale vy tomu nebudete veriť. ()

mi-ib

Myslím, že jde o celkem těžko stravitelný snímek. Bylo pro mě těžké vyznat se ve všech těch bankovnických výrazech a to i přesto, že ty nejdůležitější byly vysvětlovány (ne)násilně jako pro blbce. Nevím, zda je pro zcela nezainteresovaného diváka vůbec celkově pochopitelné, o co tam k sakru jde. Každopádně film odhaluje hodně špíny vysokého bankovnictví a žasnu nad tím, že takto upřímný(?) film mohl vůbec vzniknout. mírný SPOILER Na konci se mi líbilo, že Steve Carell zůstal člověkem a snímek se tak obešel bez zbytečně přehnaných morálních apelů. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (viac)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz