Noční můra: Tajemství spánkové paralýzy

• Česko Noční můra (festivalový názov) (viac)

Spánek přináší úlevu. Jsou však chvíle, kdy může být prokletím. Chvíle, kdy přichází spánková paralýza... Pro většinu z nás představuje zalehnutí do postele zaslouženou odměnu po namáhavém dni. Ale pro některé je to pouze začátek druhého tajného života. Nebo spíše noční můry. Spánková paralýza je bizarní stav. Její oběti stráví noc napůl při vědomí. Vnímají, co se kolem nich děje, ale nejsou schopné se pohnout. Jako by to nestačilo, mnozí z nich při tom zažívají noční můry. Vidí přízračné halucinace, které naplňují jejich mysl strachem. Zvláštní na tom je, že mnoho postižených mívá ty samé vize. Ať už jsou v Londýně, New Yorku nebo Michiganu, popisují temné hrozivé postavy, které pronikají do jejich snů už od dětství. O tom, co spánkovou paralýzu způsobuje, se však stále ví jenom málo. (TV Prima)

bari68

Zasa niečo zaujímave som sa dozvedel, no mohlo to byť spracované lepšou, zábavnejšou a strašidelnejšou formou. Inak tento dokument toho veľa divákom nezdiela, skorej hlavný motív bagatelizuje. ()

666Carnage

Ze začátku zajímavý povídání a vidiny nočních můr všech zúčastněných ale devadesát minut už je celkem dlouhá stopáž na tohle a pak to byla po hodině docela nuda. Zajímavý to určitě bylo ale po té hodině už jsem přestal i vnímat pač to bylo skoro to samé dokola. 35% ()

Corpsegrinder

HOROR ROKU. Takhle připosranej jsem nebyl už hodně let. Do filmu jsem šel značně unavenej s tim že to možná budu muset dokoukat po částech, ve skutečnosti jsem se do toho (bohužel pro mě) zažral a cejtil jsem se jako jedna z postav akorát že já byl nucenej na to čumět potmě se sluchátkama. Sluchátka jsou zde dost důležitý jelikož zvuky odvedou 50% práce a pískání a šumění při nightmare částech jsou značně krýpy. No a samotný paralýzy? Ty vole tohle si vytřelo prdel se všema antologiema co dosud vyšly. To jak živě to postavy vyprávěj naprosto suprově doplnuje to co se děje na obrazovce, první frajer vidí zatim jen světla a blikání, postupně se však přidávaj stínový postavy který vám čumí před ksichtem a vy se nemůžete hejbat a jakmile bytosti začnou mluvit tak to jsem nervama už skákal někde na Marsu. Navíc to upozornuje na jednu věc a sice AT SPÍTE NA ZÁDECH, NA BOKU NEBO KSICHTEM KE ZDI TAK SI VÁS TO VŽDYCKY NAJDE. Když vidim to hodnocení tady tak vám se dobrým hororem nikdo nezavděčí bohužel zde se vyskytuje stejnej problém jako u It Follows a sice že vy se do toho prostě nedokážete vžít. Vždyt taková situace je přece naprosto hnusná a nepříjemná. Ale jste prostě čuráci. Nehodnoťte to nízko jen protože to tak ohodnotili ostatní .) Dneska se pro jistotu přikreju i přes hlavu. ()

MatejNosal

Sám som si prešiel spánkovou paralizou, takže viem čo to obnáša a ustrachani Američania zase preháňajú, čakal som ten dokument viac odbornejsim a nie len co si o tom myslia radoví Amici. Niektoré simulácie boli creepy, ale hlavne ku koncu som sa začal dosť nudiť. (55%) ()

Mrs.Blue

"Seš magor, holka. Měla by ses přestat čumět na horory, solidně ti z nich zajebává." Nope, trpím "jen" spánkovou paralýzou. "Jo tak určitě a příště přijdeš s tím, že jsi převlečený ufon a plníš na Zemi speciální misi." Ten pocit, když z vás mají prdel, ale ono je to doopravdy "real thing". Ne vážně, jsem vděčná za tenhle dokument. Zpracován byl podle mě na jedničku. Nevím, jak moc byly postavy autentické, ale obsahově se to do puntíku shoduje s mými zkušenostmi. Možná právě proto jsem u The Nightmare seděla hodinu a půl připosraná jako ještě nikdy u žádného filmu. Ono se do toho zřejmě bude těžce vžívat někomu, kdo nezažil. ()

cskomando

Škoda, že to nejlepší přichází až snad v poslední půl hodině, protože dokument začíná vcelku z ničeho a ,,graduje,, skoro až u závěru. 2x jsem se slušně lekl, ale to je bohužel málo na to, že se má jednat o spánkovou paralýzu a jakéhosi vstupu do světa pro démony. Mohlo to být zachyceno mnohem lépe vše potřebné ktomu bylo - atmosféra, prostory, místnosti (připomnělo mi to i Insidious místy) ()

helloween93

Na tento dokument o spánkové paralýze lze nahlížet ze dvou stran, tou první je, že se dokument snaží prostřednictvím výpovědí lidí, kteří tuto poruchu prožívají, popsat, jak spánková paralýza probíhá. Bohužel však druhou stranou mince tohoto dokumentu zůstává snaha tvůrců o náboženský přesah, který už mi přišel trochu mimo. Určitě je vhodné tvůrce pochválit za místy velmi mrazivou vizualizaci (sledoval jsem v noci). Samozřejmě na výpovědi lidí trpící touto spánkovou poruchou, stejně jako na tento fenomén si každý musí udělat názor sám. Za mě 3*. ()

figliar

Ako dokument je to celkom pozerateľné, ale v podstate je to 90 minút opakovanie dokola stále toho istého. Po prečítaní komentárov, ako ľudia mali pri pozeraní zimomriavky a x dní nemohli zaspať, aký je to super strašidelný horor atď atď, som bol veľmi sklamaný. Mierny hororový nádych to má, ale to je asi tak všetko. ()

KUFI

Jako malyho me vzdycky bavilo poslouchat vypravet kamarady a spoluzaky o nejakym hororu co videli a mel jsem u toho prijemne husi kuzi. A neco podobnyho ve me vyvolava tenhle dokument kde mi 8 lidi vypravi o fenomenu kterej je realnej a ve svy podstate je to to nejstrasidelnejsi co existuje. Castecne me to pritahlo i z toho duvodu, ze jsem nekolikrat v zivote neco podobnyho zazil na vlastni kuzi, i kdyz ne az v tak chronickym meritku. Nekolikrat jsem se ocitl ve velice neprijemnym snu, ani ne vizualne jako spis pocitove, a ze vsech sil se snazil z ty nocni mury probudit. Pricemz jsem si po celou dobu uvedomoval ze se mi to jenom zda. Byl jsem defakto vzhuru ve snu, coz na tom bylo to nejhruznejsi. Kdyz se mi probrat podarilo, tak jsem si spocenej rikal "zaplatpanbuh ze jsem venku". Jednou jako malymu skrckovi se mi zdalo o postave mimozemstana, kterej byl se mnou v mistnosti a natahnul ke me ruku a zapich mi prst do bricha. V ten moment jsem se s revem probudil a to misto kteryho se dotknul me bolelo nejakych 10 minut. A korunu tomu nasazovala mladsi sestra se kterou jsem sdilel dvoupatrovou palandu v detskym pokoji. Obcas se uprostred noci se zavrenyma ocima zvedla a sla telefonovat. Vytocila nejaky cislo a pak do sluchatka takovy 2 minuty neco nesrozumitelnyho mumlala. Polozila sluchatko a vratila se zpatky do postele. Rano kdyz jsem ji o tom vypravel, tak nevedela o nicem. Takze tenhle dokument me vratil do ty doby a vyvolal ve me spoustu neprijemne prijemnych vzpominek. ()

Robinson00

Kdo nezažil, nepochopí... Více než o dokument jde o výpovědi několika osob, jejichž bláboly ke konci filmu mi trochu kazí výsledný dojem. Ale na jedno zhlédnutí i tak zajímavé. ()

LabySo69

Je tomu asi tak dva tejdny, co jsem prožil tu nejhorší noční můru a vlastně nejen noční můru, ale vůbec tu nejhorší a nejděsivější věc svýho života..kdy jsem ne tak docela spal, strnulej, jakoby ochrnutej od hlavy dolů a viděl jsem stát mezi futrama postavu, která byla celá zahalená temnotou a i když jsem neviděl oči, úplně jsem cejtil, jak na mě zírá, stojí tam a dává si záležet na tom, abych se bál..strachy jsem se snažil křičet na přítelkyni, která spala vedle mě, abych jí vzbudil, ale i přesto, že jsem hejbal pusou a snažil se vyloudit aspoň hlásku, nedokázal jsem to...stejně tak pohnout čímkoliv, nic nefungovalo a musel jsem čekat, až to všechno přejde...a jsou tomu dva dny, kdy si přítelka stáhla tenhle dokument a já najednou zbystřil, když jsem zjistil, o co jde..začal jsem googlit a dostal jsem zpětně mnohem větší strach..ne z dokumentu, ale z toho, o co jde..spánková paralýza..svinstvo, který prožívá poměrně dost lidí..a fakt nikomu to nepřeju..hlavně už si nepřeju, abych to prožil znovu......nicméně konečně k dokumentu..v podstatě nám ani nic neřekne..nevysvětlí, proč se to děje, co to startuje a některý storky (ta sračka v tom lese ke konci) mi přijdou tak hrozně přitažený za vlasy, že i když vim, že je spánková paralýza hustý psycho, takový hovna nikomu nesežeru. Křesťanská víra jako lék, je pak už třešinka na dortu úplný demence. Takže dokument je fakt na hovno, ale onen "jev" jako takovej, je fakt brutální psyho zážitek. ()

1985lula

Ako človek, ktorý už s paralýzou skúsenosť má, musím podotknúť, že tento dokument nie je ani zďaleka taký desivý, ako paralýza samotná. Niektoré zážitky mi prišli ešte na hrane únosnosti (porovnávam s vlastnou skúsenosťou). Napriek tomu musím hodnotiť vysoko, pretože nič nevyvolá strach v mojich očiach natoľko, ako samotná predstava toho, že sa to znovu zopakuje. ()

Hellknight12

Nedávno pozreté po rokoch. Veľmi dobrý dokument ak sa zaujímate o spánkovú paralýzu. Dokument sa skladá z niekoľkých príbehov a výpovedi svedkov, ktorý zažili spánkovú paralýzu. Dokument je rozdelený na niekoľko častí, čo je dobré je v tom lepší prehľad. Atmosféra tohoto dokumentu je celkom slušná na dokument. Môžem ho len odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 70%. Tých 30% dávam dole len za kameru tá bola nejaká zvláštna aj na dokument. ()

elimS

30% - komentář 20ti slovy: Jako 90ti minutový "dokument" to moc nefungovalo - stejná věc akorát popsaná více lidmi. Zážitek, ale umocnila vlastní zkušenost, takže brrr. ()

Fungore

Škoda toho nízkého hodnocení. Vidím, že všichni kdo tu píší, že se spánkovou paralýzou nemají zkušenost, hodnotí tento dokument většinou podprůměrně. Já musím dát plné hodnocení, protože nejen že je to natočeno lépe než většina dnešních Ačkových hororů, ale také trpím paralýzou už od velmi brzkého věku a velké množství událostí, které jsou ve filmu líčeny jsem si prožil na vlastní kůži. Ten, kdo to nezažije, nepochopí, jak těžké je popsat/vylíčit/vyjádřit a nějak zformovat nejen obrazové vzpomínky z těchto "snů", ale hlavně zvuky, které člověk slyší a které hrají opravdu velkou roli ve spánkové paralýze. Když jsem ve filmu uslyšel, jak ona entita promluví: "Let me in!", okamžitě jsem si vzpomněl, že přesně tímto hlasem promluvil démon na mě. Spánkovou paralýzu jsem jako dítě míval téměř každý den a vím, že je pro "normální lidi" těžké uvědomit si závažnost celé situace, ale jsem toho názoru, že si tento film zaslouží hodnocení minimálně 70%, protože cílem snímku bylo přiblížit běžnému diváku hrůzy, které lidé při spánkové paralýze prožívají..a to se rozhodně povést muselo, když je tento film strašidelnější než dnešní horory. Navíc ke konci filmu rozvádějí téma, že spánková paralýza není jen porucha, ale něco víc. Určitě na tom něco bude. Kdo nezažije, nikdy nepochopí. ()

AgnesDee odpad!

Tento film by se mohl jmenovat "Když američan nespí aneb brečíme s američany". Je to dogmatický výmaz mozku, kterému by neuvěřilo ani pěti leté dítě postižené autismem. Chybí jakékoliv vědecké vysvětlení toho, co se jak a proč děje, případně jak se tomu lze bránit a co to vůbec vyvolává. Když někomu z postižených lékař nabídl pomoc, dotyčný jej odmítl s tím, že není žádný magor a začal hloubavě filosofovat nad svým zbytečným americkým životem. To, že američani jsou pohloupavý národ víme již dávno, ale to, že se dospělý člověk děsí k smrti komediální postavy Freddyho Kruegera, nebo dokonce chlapa v klobouku, je stejně ubohé a směšné, jako jejich představy o čemkoliv. Nesympatičtí postižení, kteří v jednom kuse brečí. Já se u toho nudila až se místy smíchy za břicho popadala. Občas jsem se málem pozvracela z demence těchto lidí a upřímně ze srdce jsem jim jejich trampoty se spánkem přála. ()

Kucino

Jasne Maťo pusti si film o spánkovej paralýze sám na noc ("posratý som")... O to viac z dôvodu, že som ich pár za život zažil... 5* = mal som problém vôbec dopozerať dokument, či prejsť cez tmavú chodbu ()

koblenzer53

Kdo spánkovou paralýzu sám nezažije, nepochopí. Já sama jí zažila několikrát a musím se ztotožnit s pánem, co viděl tři postavy, jedna v klobouku a ostatní bez.Myslím si, že koho tyhle věci zajímají tímhle se tomu alespoň trochu přiblíží, ovšem s opravdovým zážitkem se to srovnat nedá. ()

Stumbleine

Jeden z nejvíce fascinujících fenoménů, které doprovází lidstvo už od prvopočátku. Snaha zařadit paralýzu mezi běžné parasomnie pokulhává. Stejně tak vědecké racionální vysvětlení. Stále více nabývám dojmu, že jde o konfrontace s reálnými metafyzickými entitami, byť to zní sebevíce absurdněji. ()