Jeden proti celému impériu

(neoficiálny názov)
  • Taliansko Il mondo di Yor (viac)

Pravěký bojovník zvaný Yor (Reb Brown) se zjevuje na scéně právě včas, aby zachránil kmenovou princeznu Ka-Laa (Corinne Clery) a jejího ochránce Paga (Luciano Pigozzi) ze spárů krvelačného ještěra. Ka-Laa okamžitě propadne kouzlu zvláštního cizince a spolu s Pagem se mu stanou věrnými souputníky při pátrání po jeho lidu, kde jedinou stopou je tajemný amulet na rekově krku. (J.Connor)

tenebrae86

Co to sakra bylo? Tak tohle je film podle mého gusta! Komiksový postapo nářez jak ze starého Ábécéčka. Neandrtálci, dinosauři, laserové zbraně, androidi, lidé z budoucnosti... ten film má všechno! Myslel jsem, že z italské trashové tvorby mě už nic nepřekvapí, ale šeredně jsem se spletl. Při sledování Yora od legendárního Antonia Margheritiho jsem nevěřil svým očím. Hlavně po scéně, kdy Yor oddělá jakéhosi pterodaktyla a použije jeho mršinu jako rogalo, jsem zůstal jako opařený. Prostě tenhle film je jedno velké wtf? a to já mám moc rád. K tomu přidejte syrový synťákový soundtrack bratří De Angelisů, do bederních roušek navlečte krom svalnatců i nějaké ty sexy divošky a o parádní zábavu mám postaráno. ()

JFL

Béčková herkulovská peckovačka s přídechem sci-fi o tom, jak arijský übermensch uhrnae bandu prehistorických houmelsáků, zasadí se o vymření dinosaurů a zavede do polygamního světa monogamní žárlivost. S výjimkou několika málo famózních absurdit (mrtvola obřího netopíra jako rogalo) se to nijak neliší od řady jiných laciných fantasy v evropské produkci, tedy až na to, že díky jakoby prehistorickému světu to má překvapivě dobrou výpravu a kostýmy. ()

JohnnyD

Absolútne šialené béčko, ktoré freneticky dávkuje mimózne akčné scény (za všetko: Yor uloví gigantického netopiera a použije ho ako rogalo, aby sa dostal do jaskyne, kde sa skrývajú neandertálci, ktorí kradnú ženy), že divák ani nestíha sledovať, čo sa to sakra deje. A to všetko smeruje k divokému sci-fi vyvrcholeniu. To najlepšie z talianskej béčkovej manufaktúry. ()

giallo

Tenhle film si prostě musíte zamilovat. Kde jinde totiž najdete dinosaury, hvězdné války, postapokalyptickou budoucnost, nový design rogala a jednoho vyfénovaného barbara? NIKDE! Ultimátní záležitost... ()

AGAMENON

Yor je tak krásně blbej, ale neskutečně zábavnej. Pořád se v něm něco děje, zemětřesení, protržené hráze, krádeže žen, boje s dinoškama, neandrtálci, ufonama, prostě náš dozlatova opálený svalovec, se ani na chvilku nenudí, a my s ním. Neřeším stupiditu scénáře, špatné herecké výkony, gumózní dinoše, ani to, že chvíli burácí symfonický orchestr a za chvíli disko syntezátory, proč si takovými nesmysly kazit zábavu, stačí jen jediné, vypnout mozek a nechat se unášet pravěkým dobrodružstvím s titulním hrdinou. ()

J.Connor

Mondo Dior (asi product placement) se odkope hned z počátku, když za zvuků klávesové vypalovačky Yor´s world od dua Oliver Onions vyběhne úvodní solárkový hrdina do záběru, aby vzápětí zachránil sexy neandrtálkyni ze spárů pěkně nasraného triceratopse. Když pak Reb Brown použije mrtvého obřího netopýra jako rogalo, začnete se pídit po čísle na Margheritiho dealera. Pulp as fuck tenhle Yor, jenže to by nebyl Margheriti, aby filmu nezvládl vtisknout jisté neodolatelné kouzlo. Splnil si tím prý jedno ze svých velkých přání a sice ztvárnění komiksu "Henga, el cazador", který je nabitý spoustou jeho oblíbených sci-fi fetišů, navíc v pravěkých kulisách. Snad jen škoda, že více vizuálně nevyždímal lokalitu turecké Cappadocie tak jako o pár let později Lisberger ve Slipstreamu. Ve spoustě zemí vedeno jako "must see Z movie" a dle mě zcela oprávněně. Sranda halt muší bejt. "Damn talking box!" ()

erl

Vůbec ne tak špatné. Italský 80s post-apo/sword and sorcery silně ovlivněn Star Wars zní jako pěkná blbina ale ve skutečnosti to všechno dohromady nějak funguje i přes otřesné herce a papundeklové ještěry se jedná o slušnou zábavu pro všechny fanoušky trashe. A John Steiner si toho padoucha dává podobně jako v nechvalně proslulém Sindibádovy :-) ()

corpsy

Nikto netočil lepší over-the-top trash, ako taliani v renesančných 80.rokoch. Naprostá ignorácia akejkoľvek logiky, originality, zmysluplnosti, či citu pre umenie ( teda oni si určite mysleli, že točia minimálne oscarovo ). YOR je kúsok, ktorý potvrdí všetko vyššie zmienené. ()

Vampireman

Yor je tajemný manekýn, který v drsné prehistorii hledá sebe sama. Na jeho pouti vymře asi pět vesnic/civilizací/whatever. Yor se nejdřív rozcvičí na jeskynních hároších s fialovou kůží (manifestace fízlů?) a potom seřeže týpky obalené hajzlpapírem, stejně dobře jako dva dinosaury, aby se připravil na konfrontaci s debilním Overlordem, jinak esencí absolutního zla. V momentě, kdy se ve filmu nečekaně objeví lasery a začne působit jako laciný Star Wars rip-off, mnohý oněmí. V technopevnosti pak zejména homo sapiens Pugg (vypadá jak Antonín Dvořák) předvede svůj nesmírný skill s laserovou krabicí a na svůj věk a postavu nepředstavitelný akrobatický trik. Yor je prostě řachanda, kterou si budete chtít pouštět znova a znova. ()

Quint

Italský režisér Antonio Margheriti si nenechal ujít snad žádný exploatační subžánr, který se dá vymyslet. Ani se neostýchal spojit jich několik dohromady. Takže proč v prehistorickém dobrodružném filmu nevyužít kostýmy a rekvizity ze starších sci-fi a postapokalytických filmů. Tenhle zábavně nesmyslný kříženec Conana a Flashe Gordona je 90minovou verzí původně čtyřhodinové italsko-turecké minisérie. Zřejmě díky tomu má doslova raketový spád a není v něm takřka jediné hluché místo. Je tak nabitý k prasknutí úžasně absurdními momenty, v nichž nechybí barbaři s vyfénovanými parukami, papírmašoví dinosauři ve všech možných podobách, padouši v chlupatých opičích kostýmech, mumie, androidi, vesmírné lodě a samozřejmě ani bezchybně blbý diskotékový theme song oceněný Zlatou malinou. ()

Martin741

Reziser Antonio Margheriti /Danza Macabro 1964, I Lunghi Capelli della Morte, Le Vergine di Norimberga/ natocil slusny, dobre odsypajuci fantasy film. Nechyba filmu punc zabavnosti ako boje s jastermi a opicimi ludmi, ale na druhej strane ani dobre tempo a dialogy. Jeden z tych vyrazne lepsich filmov Margheritiho. 80 % ()

majo25

Európska B-čková záležitosť. Miestami fantasy - trápne súboje s jaštermi a opičími luďmi, miestami sci-fi. Viac ale bavila cesta o hľadaní svojich božských predkov. Bohužiaľ spracovanie je viac ako podpriemerné...sranda, ako pravekí ludia inteligentne rozmýšľajú a pochopia moderné výdobytky. Keby aspoň nahota vynahrádzala ten vlažný obsah. Hodnotenie: 45% ()

sator

Žádný triky fšecko doopravdy :-) Kruanova dobrodružství , časopis ABC... :-) Scénu na rogale do smrti nezapomenu... 😂 ()

baruss

Raspberry Award (Maliny) : 1984 : NOMINÁCIE (3) : Najhoršia pieseň - "Yor's World!", Najhoršia hudba - John Scott, Guido De Angelis, Maurizio De Angelis, Najhorší nový herecký objav - Reb Brown. ()

inutihar

Jedna velká WTF záležitost kde se mísí dinosauři s lasery a "pravěcí" divoši mají vyfénované účesy. Další příspěvek, který vás přesvědčí, že 1980s byla skutečně zvláštní perioda a evropské, zejména pak italské, SF a fantasy z této doby jsou až na pár výjimek skutečně divné. ()

Chizkiyahu

Yor. ... YOR! Po devadesáti minutách mi už žádné jméno nepřijde mužnější. Reb Brown urval hlavu Bon Jovimu, nasadil si jeho vlasy, šel na casting a dostal svoji životní roli. Yor je naolejovaný mužný zabiják, jehož denní rutinou je vraždit dinosaury kamennou sekerou, svádět ženy pouhým jedním pohledem a zanechávat za sebou spálenou zemi, kde nebude bydlet ani veverka dalších pět set let. Opravdu, děj filmu je "přijdu, seberu ženskou, pobiju pár týpků čímkoli je po ruce a zapříčiním zkázu jakékoli tlupy lidí, která je poblíž." Nevím, co Yorovi udělal svět, ale muselo to být dost kruté - pro ilustraci hned první skupině lidí, co potká, nejdřív zapálí vesnici (prý sebeobrana, haha) a potom se vydá za přeživšími a utopí je (prý aby je zachránil, haha). Dva přeživší si ponechá jako budoucí sexuální otrokyni a osobního strážce. Větší stroj na smrt se prostě už nikdy ve filmu neobjeví - dokonce má vlastní píseň, která dokola vyřvává že "Yor's the man!". Premisa filmu je, že Yor hledá svou minulost, ale je to trapná výmluva pro krvavé orgie smrti a násilí kamennou sekerou, pěstmi, mrtvými netopýry a LEJZRY. Ano, člověk se dočká i lejzrů a nějaké naklonované armády glam rockerů v boji proti robotům. Prostě - tenhle film má úplně všechno - ženské, krev, lásku (hahaha), hlášky ("damn... talking... box!"), dinosaury a vesmírné lodě, až by se měli moderní scénáristé stydět. Škoda jen, že z toho nevznikla aspoň trilogie. ()

Alboin

Nechápem prečo ľudia robia rimejky filmov, ktoré to nepotrebujú a takéto skvosty zapadajú prachom. Videl som záznam z VHS a už v prvých minútach som bol nadšený. Herci síce hrali mizerne, hudba bola otrasná a tie papierové dinosaury vyrábali v detskom kútiku, ale aj napriek týmto neduhom na mňa film pôsobil veľmi silno. Taký skvelý príbeh odetý do odpadu som ešte nevidel. Ak by tento príbeh dostal do rúk niekto schopný v dnešnej dobe vznikol by film, ktorý by pritiahol masy nadšencov Turoka, Sláineho a ďalších superbijcov vrátane Conana. Posledná polhodina filmu vyzerala ako z hviezdnych vojen a tak by pribudla možno ďalšia dávka nerdov, najmä priaznivcov temnej strany. A vďaka tomuto by niekto pekne zarobil a spravil hodnotný film z príbehu ako má byť. Na zázraky však neverím, a tak nechám v sebe dohorieť údiv a venujem tomuto skvostu štyri hviezdičky. ()