Spodina

(festivalový názov)

Surový, násilný a šokujúci Scum je podmanivý príbeh, zasadený do nápravného zariadenia. Rozpráva o živote v polepšovni, kde násilie a brutalita je cestou, ako si vybojovať cestu na vrchol a vládnuť ako “Daddy“. Rovnako si získa rešpekt chovancov a sadistických dozorcov. Jeden z najspornejších filmov aké boli kedy vyrobené v UK je tiež filmom, ktorý zapríčinil rozruch pri jeho zverejnení. Hlavnú rolu hrá Ray Winstone, ako Carlin, pripravený sa presadiť aj napriek nepriazni a stať sa šéfom v systéme, ktorý chce zničiť. (humpass)

YumiOkami

❝𝐌𝐨𝐫𝐞 𝐜𝐫𝐢𝐦𝐢𝐧𝐚𝐥 𝐚𝐜𝐭𝐬 𝐚𝐫𝐞 𝐢𝐦𝐩𝐨𝐬𝐞𝐝 𝐨𝐧 𝐩𝐫𝐢𝐬𝐨𝐧𝐞𝐫𝐬 𝐭𝐡𝐚𝐧 𝐛𝐲 𝐜𝐫𝐢𝐦𝐢𝐧𝐚𝐥𝐬 𝐨𝐧 𝐬𝐨𝐜𝐢𝐞𝐭𝐲.❞ ()

JohnSmith

Moc pěkná exkurze do britského nápravného zařízení, ve kterém si Ray Winston vydobyl postavení tzv. taťky, kterého všichni muklové poslouchají a je prostředníkem mezi dozorci a vězni. Moc pěkné a velice drsné, až z toho občas běhal mráz po zádech. ()

Daddko

Jeden z najlepších o šikane mladistvých v nápravných zariadeniach, tentokrát Anglicko. Natočil niekto CZ/SK film  po ´89 o šikane v ČSĽA či už furťáckej alebo mazáckej ? A bolo jej na dennom poriadku. Niekedy až totálna dehonestácia človeka, a to už musel byť mimoriadny dôvod na odvoz do nemocnice aby sa mimoriadna udalosť vybubnovala. Ututlať všetko ak sa dalo. Kto chcel mať ministerských, kontrášov a starých politukov "pan tátov" na Útvare aby do všetkého pchali nos ? ()

Han22

Žádné krimi, ale vězeňský film. Ovšem žádný hollywoodský napínák či doják, ale čistě britská dřeň. Odpudiví sadističtí dozorci, kteří se předhání v šikaně, buzeraci a mlácení mladistvých. A na druhé straně parta totálních zmetků u kterých na vteřinu nepochybujete že tu patří. "Taťka" se rovněž vyžívá v šikaně, než ho sejme hlavní hrdina, který se ale záhy začne chovat chovat ještě jako větší svině. Dalším hrdinou je anarchistický magor bouřící se proti každé autorit. Kromě šikany mezi spoluvězni, nenávisti bílých a černých jsou tu pak chuťovky typu zanedbání péče vedoucí k smrti, sebevraždy či jedno hromadné znásilnění. Ani jediná sympatická postava, ani špetka naděje či lidskosti. Výborně natočené, objektivně za víc, ale subjektivně odporný film, který mě dokonale zhnusil. ()

Hapretor

Drsný film ... hodně drsný ... drsně dobrý film ... konec ovšem úplně nejasný, divný, useknutý, nelogický, celý to zkazil ... viděno jen kvůli R. Winstonemu ... ()

Rathalos

Anglicky reziser Alan Clarke vynikajuco natocil a zobrazil "zivot" v jednom napravno-vychovnom zariadeni,nasilie,drsnost,krutost,nekompromisnost,bezcitnost ci beznadej,to a este ovela viac je obrazom,sucastou i realitou tohto filmu,drama,ktora vas nenecha chladnymi a samozrejme musim pochvalit skvele herecke vykony,ktore dodavaju vsetkemu skutocnejsie kontury...:-) ()

Boudyy

Další z velmi zajímavých nekomerčních britských filmů ze sedmdesátých let. Tentokrát z nápravného zařízení. V některých aspektech lze porovnávat s o 10 let mladším Kdyby (ona taky 60. léta byla dobou revolt a poukazování na systémová tabu stejně jako léta 70.), nicméně Scum je více syrovější a režisérsky svěžejší, byť méně artové. Občas se sice na chvíli vytratí dějová linie, ovšem jinak příběh doputuje tam, kde má. Dilema zní, je tedy pravda, že spousta delikventů potřebuje pevnou ruku, avšak není tato (státní) mašinérie jen zástěrkou pro uspokojování choutek psychopatů, jež mají establishmentem dané "právo" se vyřádit na každém, ať už do kategorie zmrdů zapadá či nikoliv? Možná trochu podobné jako Bočanův Pasťák, avšak přesto specifické. Jak taky jinak, když je to z Anglie 70. let. ()

Pitryx

Nevím, proč byl kolem tohoto filmu takový humbuk. Jako by to bylo něco překvapivého. Nemyslím tehdy, myslím teď. Asi jsem četl špatnou recenzi. Ne, že by to bylo úplně špatné, to v žádném případě, ale prostě také nic mimořádného. Ten závěr, hm, byl moc hrrr. Měl být jiný. Dějově dosti statické, ale jasně že jsem nečekal nějaký akční nářez. Absence hudby povyšuje film do řádu „autentických“, ale přesto u mně s bídou za čtyřicet. A s velkou bídou. ()

SAINTS

Rasizmus,šikana,sexualne zneuživanie,strata dôstojnosti,velmi autenticky a bezutešny film z Britanie z konca 70.rokov.Napis I IM HAPPY,ktory na stenu napiše jeden z chovancov vyznieva velmi ironicky. ()

missko

Velice drsné a syrové drama odehrávající se v nápravním zařízení pro mladé delikventy kde vládne absolutní bezpráví a pochopitelně taky pěsti silnějšího. Tenhle film mě hodně zaujal svým násilnickým a drsným podmětem který se vám doslova vryje pod kůži. Když se na to mladý smrad jaké já dívá tak jsem rád že žiju v době jaké žiju, a že v 70 letech  minulého století v Anglii to nebyla žádná prdel a s nikým se tam nesrali.Moc se mi líbil herecký výkon mladého Raya Winstona jak si tam podmanil defacto celé nápravní zařízení a s nikým nejednal v rukavičkách to bylo super. Zkrátka drsný násilnický film který mě dokázal okouzlit svou autentičností. ()

kolodej1

velmi silný emocemi nabitý film. Z nelítostného prostředí, kde tlak ze strany spoluchovanců i většiny bezcharakterních dozorců, je především psychicky těžko zvládnutelný. A ne všichni se s tím dokážou vyrovnat. Je to depresivní snímek, plný strachu, násilí a buzerace. Příběh vás nenechá od prvních minut v klidu. Snad jen jedinou malou výtku - určitou jednostrannost pohledu, kdy jde o obžalobu systému a otřesné praktiky v nápravném zařízení, ale chybí tu i ta druhá stránka věci. Tedy, že ti chovanci nebyli žádní andílkové, kteří by se do tohoto zařízení dostali omylem, ale že to vesměs byli taky pěkní hajzlíci, kteří si možná žádné zacházení v rukavičkách ani nezasloužili ()

Easykill

Jeden z nejdepresivnějších filmů z nápravného zařízení pro mladistvé. "Spodina" není jen název filmu, ale zde přímo ukázkový pojem. Je to kruté, syrové, depresivní, plné násilí a bez jediné kladné postavy. ()