Lekcia

• Česko Lekce (viac)

Nadežda je učiteľka v malom meste, nespokojná so svojou prácou, i osobným životom. Keď v škole dôjde k drobnej krádeži, rozhodne sa dať žiakom malú lekciu z morálky, v ktorú sama verí, až kým jej vierou neotrasie dlh jej nezodpovedného manžela... (RTVS)

laik_60

ale áno, dalo sa na to pozerať, žena učiteľka, milujúca (až veľmi) nielen svoju prácu ale aj rodinu, nepostrehla pomery finančné doma ... a tak to dopadlo .. prostredie a vzťahy polície a podsvetia mi čosi pripomínalo, blízke asi všade, radšej nebudem písať ... veď kdožehovie, kto toto tu všetko sleduje :D ()

zette

Nejedna se o prvni bulharske drama, ktere me zaujalo. Vdecne tema, kdy obycejni lide ze zoufale situace delaji zoufale veci. Velmi uveritelny film s radou zajimavych postavicek (manzel, otec a jeho milenka, lichvar). Ale prim hraje Margita Gosheva v roli ucitelky Nadezdy. ()

angel74

Jó, když se daří, tak se daří. Do dluhové pasti se dnes může dostat každý z nás. Je tedy celkem snadné, představit si sám sebe ve svízelné situaci, v jaké se ocitla sympatická paní učitelka. Od první chvíle, kdy zjistila, že bez vlastního přičinění, dluží spoustu peněz, jsem v tom svrabu byla s ní a s plynoucí stopáží filmu mi bylo čím dál víc úzko. Na finální řešení, které nakonec zvolila, bych ve skutečnosti asi neměla koule, ale oddechla jsem si i za ní. Nejdřív jsem se však nachechtala, jak zčistajasna využila silonky k úplně jinému účelu než k tomu erotickému. Každopádně představa, že si odsedím ve vězení nějaký ten rok za vyloupení banky, je určitě lepší, než se nechat zastrašovat, ponižovat a prznit nechutným lichvářem. ()

Tosi

Po filmu Glory jsem byl natěšen na prvotinu stejných tvůrců. Opět neobvyklý příběh obyčejného bulhara a opět mi úsměv pomale zamrzal na rtech. Oceňuji jak lehkost, s jakou se film dovedl otřít o korupci, nezaměstnanost a životní nejistoty normální rodiny, tak herecký výkon hlavní hrdinky, která neslezla z obrazovky. ()

hanagi

Dostat se do dluhové pasti, na to stačí opravdu málo - nezaměstnaný manžel, alkoholik, který vám zatají všechny pohledávky, a exekuce je na spadnutí. Pak je jen na vás, jak z toho ven. Ponížit se a přiznat chybu ve výběru partnera anebo to pořešit jinak? Hlavní hrdinka mě každým svým rozhodnutím víc a víc štvala. Ale až později mi došlo, že jsem vlastně na Balkáně a to se pak musí brát celé trochu s nadhledem. ()

Autogram

Pani učiteľka dáva lekcie angličtiny a tiež sa snaží o lekcie slušného správania. Možno aj ona by potrebovala nejaké lekcie, buď finančnej gramotnosti alebo by stačili aj lekcie zdravého rozumu. No niekedy na nepredvídateľné okolnosti zdravý rozum nestačí. Kolotoč sa roztočí, po trochu pomalom úvode ma to začína baviť, a na konci až veľmi. –––– Nepredvídané okolnosti sú preto nepredvídané, aby ich ľudia neočakávali. Keby ich očakávali, tak by som nemal čo žrať. ()

EKLEKTIK

"V životě se dějí divné věci." Tak autentické a tak fatální. Nemůžu si pomoct, ale tahleta nečekaně snadná kořist, zmítající se v dluhové pasti mě svým pudem sebezáchovy prostě naprosto odzbrojila. Málem jsem totiž uvízl ve velmi podobné, stejně jako většina Čechů nebo Bulharů. Mimochodem, film je inspirován skutečným příběhem jedné bulharské učitelky. ()

kolemjdouc

Film podle mého gusta.úsporný scénář který nehraje o čas zbytečnými scénami.Věřím,že se tak děje v normálním,každodenním životě,kdy stačí jedno škobrtnutí a je amen.Scéna, kdy se Naděžda musí ponížit a omlouvat se otcově nové přítelkyni (čakry..) ta mě fakt konsternovala. ()

duddek

Film o učitelce, která se navzdory všemu, co se děje, i ve vypjatých situacích chová nečekaně racionálně (zvenku prakticky nejsou vidět žádné emoce), ale na nikoho se nemůže spolehnout, de facto všichni jí lžou a chovají se k ní bez respektu nebo pochopení... takže je na všechno sama. Líbí se mi, jakým "dogmovým" stylem je to natočeno: pěkná ruční kamera, úplná absence hudby... k příběhu to sedlo. ()

bohemia_regent

Že by se blahodárný virus, který má na svědomí vznik výborných filmů za minimum peněz v rozpočtu, dostal z Rumunska přes hranice už i do Bulharska? Jedna vlaštovka jaro jistě nedělá, ani dvě (vedle Lekce je to pro mě minimálně stejně skvělý film Glory https://www.csfd.cz/film/448369-glory/komentare/ - asi nebude náhoda, že jsou od stejné režisérské dvojice), ale Bulharům přeju, aby se i u nich nadále objevovaly podobně mimořádné filmy, nejlépe se stejnou pravidelností, jako v posledních dvaceti letech v Rumunsku. ()

Vesecký

Tak tohle je přesně obraz kapitalismu, který zrodil zánik socialismu ve východní Evropě. Na jedné straně lidé, kteří se snažili žít poctivě a vychovávat poctivě i své následovníky a svěřence, pak ztroskotanci, kteří se jednak neuměli v prostředí podnikatelských aktivit pohybovat a neúspěchy na tomto poli je přivedly k alkoholismu, a nakonec dokonalí lumpové, elita nové kapitalistické společnosti, zobrazení otcem paní učitelky a zprostředkovatelem nekalých úvěrů, který by se neštítil vraždit. Naďa se snaží děti vést k poctivosti, ale náhle zjistí, že je její rodina insolventní a hrozí jí exekuce. A přichází mašinérie, kterou známe i u nás, včetně směšných poplatků dvou leva za zaslání ještě menší částky... Jaký div, že zoufalá Naďa nakonec vyloupí banku, Závěr si už můžeme domyslet, ale rozuzlení bychom se stejně rádi dočkali ve filmu (minus jedna hvězdička). - Tohle že je nuda? Ani náhodou, tempo vyprávění akorát přesně vyhovuje tomu, kdo chce u filmu i přemýšlet. ()

poet

Ozaj slušná lekcia. Z nenápadného filmu zo školského prostredia sa vyvinie silná sociálna dráma z pomerne nečakaným koncom. Pani učiteľke ten život nadelil celkom slušne trápenia ale napriek tomu to nevzdáva a rieši problémy s chladnou hlavou.  Bulhari  teda vedia prekvapiť :) ()

Mackoun

Slibuju, že budu víc šetřit… v takovym srabu se člověk octnout rozhodně nechce. O to horší fakt, že tam poctivýho člověka může dostat i ten nejbližší. Jedna úzkostná vychcávka osudu za druhou a skálopevná nátura hlavní hrdinky, která se nástrahami osudu protlouká s kamenným výrazem ve tváři. Většina lidí by se buďto sama houpala na provaze v nedalekém remízku, nebo by čelila doživotí za několikanásobnou vraždu z nepříčetnosti. ()

xdutchx

Úkol zněl jasně: ukázat na základě emocí a realistického zobrazení, že milosrdenství je víc než pravda, což je zadání dosti pochybné. Úkol byl splněn. Byl natočen realistický film směřující od dogmatické a na hodnotách dbalé učitelky, k učitelce namočené do "struktur zla", kdy se za milosrdenství pokládá to, že toleruje kleptomanii u svého žáka, neboť ona ví, že to je složitější. :-) Film je výborně "dardennovsky" natočen, role dobře zahrány a člověk to slupne jako jednohubku. Avšak to co bylo v polském morálním neklidu hledáno: pravda, tady dostává na frak. Stavět falešné milosrdenství proti pravdě je sice líbivé, avšak mylné. Pravda se vyjevuje milosrdenstvím, které se však neklaní chybě, ale chybu demaskuje (laskavě a citlivě). ()

kukkik

Bulharské drama, které mi velice připomnělo českou produkci. Ale přeci jen o něco lepší. Příběh je zajímavý a sledovat morální vývoj hlavní postavy stojí za to.. Přesto dost věcí nerozvinutých tak, jak by lohly být a film by tím jenom získal, hlavně vedlejší postavy skutečně ve stínu, spíše v roli kulis. Jinak, z mých subjektivních zkušeností, typicky ženská tvrdohlavost co se rodinných pří týče a často je i ostatní zavede do mnohem horších mezí, bylo asi jediné, co mě na filmu rozčilovalo z pohledu logiky ale realistické to je, takže chyba spíše v divákovi než v díle :D 4/5 ()

Rebeca

Lekce pro žáky i pro Naďu, jako učitelku.Zůstatek na účtu: 0,53, prázdná nádrž, žádostivý upír dluhu → dopad na manželské soužití (i kvůli lhaní partnera o použití financí) a neschopnost odpustit otci. Naďa je postavena před problém(y), který nesnese odklad,  ve třídě i v životě a musí v krátké době najít účinné řešení. Postkomunistické (ne jenom) Bulharsko. Produkci snímku nepochybně ovlivnil nízký rozpočet, zároveň tím ale získal téměr dokumentární "vzhled" i výpovědní hodnotu. 75% ()

Pete

Bulharská sociální sondička do světa půjček, dluhů a exekutorů je docela síla, a to jde "jenom" o prachy. Učitelka chce dát dětem morální lekci ohledně přiznání ke krádeži, sama však dostane řádný Urok. Nejvíc mě pak asi dostaly ty její zoufalé trampoty ohledně zaslání zbylých 1,37 leva do konce pracovní doby v bance, to bylo skoro až tragikomické. Vůbec je to celkem smutná podívaná, co všechno musí tahle slušná ženská udělat pro pár tisíc, aby rodině zachovala střechu nad hlavou, a sobě špetku důstojnosti. Bohužel vetšinou skoro 5 minut někam jede, nebo opravuje úkoly, než se dočkáme scény, která by posouvala děj. Ultra rozvláčný styl východoevropských art filmů mi tentokrát úplně nesedl, ale s prstem na FFW tlačítku jsem to zvládl bez úhony, a něco si z toho i odnesl. ()

curil

Ukázka krizové situace v životě, která   dokáže zcela převrátit osud člověka.   Zásadová učitelka Naďa je nucena kvůli   dluhům svého manžela opustit všechny morální   aspekty, kterými se doposud řídil její život.   Krásně to vystihuje její počáteční   rozhořčení nad ukradenou bankovkou v její   třídě a pozdější výčitky. Sympatická   představitelka hlavní role a celkové napínavé   vyznění příběhu ukazuje, že i Bulhaři umí   (i když s řeckou pomocí) natočit slušný   film. Ve třídě tak polovina cikánské   národnosti, to je úděl. Zajímavé zjištění,   že v bulharštině kurva má stejný význam.   Závěr příběhu je otevřený, ve skutečnosti   by se vše ve špatné zřejmě obrátilo. ()