Když globální pandemie zničí civilizaci, přeživší Joel se ujme čtrnáctileté dívky, která může být poslední nadějí lidstva. (HBO Max)

Marcos22

Klasický úvodní seznamovací díl, ve kterém si divák buduje vazbu k ústředním postavám a získává představu o postapokaliptickém světě z blízké budoucnosti. Tvůrci The Last of Us nezapomínají ani na motivy postav, aby si snáze našly cestu k divákovi. Pro samotné vtáhnutí diváka do děje napomáhá využití POV kamery, tak jak ji dobře znají milovníci počítačových a konzolových her. Pilotní díl nejvíce trpí absencí kvalitního budování akce a napětí skrz svoji depresivně laděnou atmosféru. Ve srovnání s tématicky obdobným Tichým místem ztrácí The Last of Us právě v budování atmosféry prozatím několik délek, a pevně věřím, že v tomto ohledu další díly přinesou změnu. Čtyři hvězdy. 👍 (16.01.2023) ()

schizmo

Začátek má spád jak čert, pak se to zasekne... Říkám to furt, necpěte do zombie filmů oduševnělé lidské příběhy a dramata. Už Walking Dead si na tom vylámali zuby, ale moderní tvůrci, co chtěj příběh na 100 minut roztahovat do 10 řad, těm to sotva vysvětlíte... ()

maddy

The Last of Us (game) meets The Walking Dead (series). Famózny začiatok, ktorý v prvých 40 minútach predstaví presne tú silnú, napínavú a emočnú scénu z úvodu hry, a ešte ju aj mierne obzvláštni a rozvinie, strieda pomerne obyčajná druhá polovica, ktorá mi skôr pripomenula sériu The Walking Dead. A to v tomto prípade nemyslím ako pochvalu, ale skôr narážam na tie neskoršie sezóny, kde sa riešili nezaujímavé vzťahy ako v telenovele. The Last of Us má síce vynikajúci casting (Pedro Pascal), hudbu po vzore hry, aj pomerne veľkú vernosť hernej predlohe čo sa týka jednotlivých scén a prostredia, no vo výsledku vzbudzuje skôr rozporuplné pocity, pretože mám zatiaľ pocit, že ten seriál sa minimálne v prvej epizóde nevie rozhodnúť pre koho chce vlastne byť a snaží sa zavďačiť všetkým, čo nikdy nie je dobrá cesta. A tak tu je niečo pre hororových fanúšikov, niečo pre casual TV viewers, niečo pre fanúšikov hry, niečo pre divákov hrou nedotknutých. No fanúšikovia hry si budú len odškrtávať povinné položky a žiadne prekvapenie, napr. prečo je Ellie taká dôležitá, na nich nebude fungovať ako moment prekvapania a seriál im logicky nemôže ponúknuť taký adrenalínový zážitok ako hra, a tí hrou nepolíbení sa mám pocit budú v prvej epizóde vo všetkých tých postavách, vzťahoch a fungovaní sveta o 20 rokov neskôr skôr strácať, nežby sa zžili s nejakou konkrétnou postavou alebo nepotrpezlivo čakali na ďalšie epizódy. Vo výsledku fajn, ale žiaden WOW moment sa nekoná a nateraz sa trochu obávam kam sa to posunie v ďalších epizódach. Craigh Mazin je možno skúsený tvorca a scenárista (Chernobyl), ale čo sa týka réžie, tak bohužiaľ režisér filmu Superhero Movie ... a je to poznať. CELKOVO: 7/10 ()

blackrain

Tak tady u toho jsem trávila obědovou pauzu. Pak mě vyděsily kutálející se špatně srovnáné ocelové disky kol v naší dílně. Ten železný zvuk po dlaždících hned nevymažu. Pro mě je tenhle příběh velké překvapení a musím říct, že i milé, tedy pokud se to dát říct o postapu. Počítačová hra mě totiž úplně minula. Bavilo mě a budu pokračovat v seriálu. ()

Colby Sawyer

Takhle se dělá adaptace! Úvod rozhodně slibný. Atmosféra přesná, odsýpá to a vypadá to suprově. Pedro klasicky v topu, jen na tu Ellie si člověk bude muset zvykat delší dobu. Jestli to takhle Mazin s Druckmannem budou zandávat po celý seriál, tak tu bude kandidát na seriál roku hned v prvním měsíci. ()

Aiax

Jakž takž jsme první díl dokoukali a víceméně se chceme podívat i na druhý. Takže nadšení určitě ne, ale i když Pedro Pascal tuhle káru táhne prakticky úplně sám, pořád to zvládá. ()

ibeh

Dala jsem se nalákat, ale nebude to můj šálek. Příliš katastrofické, akční a krvavé. Mám radši tajemné scifi či psycho. ()

Luicy

Na to jak jsem byla vůči seriálu skeptická, jsem nyní velice příjemně překvapená. Jakožto fanoušek hry jsem ráda, že se to zatím předlohy drží. Moc se mi to líbilo i po vizuální stránce. Ten postapokalyptický svět plný pocitů beznaděje, paniky a chaosu byl ztvárněn dosti věrohodně, řekla bych. Nad Joelovou scénkou s dcerou jsem stejně jako ve hrách uronila nějakou tu slzičku, pro mě osobně to byl dost emocionálně silný moment, který ve mně ještě dlouho vzbuzoval svíravé pocity. Nicméně mám ze seriálu takový pocit, že pro neznalce herní předlohy byl první díl málo informativní, tudíž to může působit trochu zmatečně, ale uvidíme, jak se to bude nakonec vyvíjet. Myslím si, že našlápnuto mají tvůrci zatím pěkně, tak snad to neposerou… ()

William_

Po přečtení komentářů zdejších kritiků si snad začínám myslet, že ve všech nových seriálech musí být celých 80 minut akce, střelba a zachraňování světa, aby tito lidé byli spokojeni. Jinak si nedovedu představit ty výtky, že je to "nudné". Tak a teď k 1. epizodě, která se náramně povedla a pokud jste hru minimálně 1x hráli a dávali u ní pozor a příběh jste vnímali, musíte být v sedmém nebi, jako jsem byl po shlédnutí já. Ty detaily vyšperkované a tu přidanou hodnotu (o ty scénky, které ve hře nebyly) jsou skvělé. Věřím, že tohle byl pouze zlomek toho, co nás čeká. PS: Ten flashback na konci epizody, kdy se Joel ocitl ve stejné situaci jako v roce 2003 kdy epidemie začala pro mě byl peak této epizody. ()

vydumnica

When You're Lost in the Darkness, Look for the Light. Zatiaľ zmiešané pocity a rozpačité dojmy. Rok 2003 super!!! Pútavé, napínavé, sympatická hrdinka Sarah (Nico Parker) aj Pedro Pascal je sympaťák. Rok 2023 mätúce (niekoľko minút som sa v tom strácala), nudnejšie oproti úvodnej časti epizódy, pre mňa sklamanie - myslela som si, že hlavná hrdinka seriálu je Sarah!!! Ellie (Bella Ramsey) na mňa zatiaľ pôsobí nesympaticky. Celkový dojem: zaujímavé to je, ale až taká nadšená nie som. Čakala som asi viac. Videohru nepoznám, teda žiadne od detstva (SuperMario) nehrám :-). Zaujímavé je - info z imdb (menší SPOILER), že Joel a Sarah sa nakazenej múke vyhli 4x!!! Na raňajky nemali palacinky, hoci ich Sarah chcela robiť. Neponúkli sa keksíkmi, keď im ich suseda ponúkala a takisto neochutnali raisin cookies. A napokon Joel zabudol kúpiť narodeninovú tortu! Až keď som si to prečítala na imdb v Trivia, tak mi "to" došlo!! 3 a pol* za Pilot. ()

Nach

Kupodivu jsem zas až tak nebyl z této epizody odvařený. Je to nejspíše zaviněno mou znalostí řady jiných úvodů do postapo filmů a seriálů. Takže jsme viděli (zase, jako kdekoli jinde) chaos, zmar, násilí. O to příjemnější byly zde odbočky, které ve hře nebyly. Jakoby Craigu Mazinovy sama hra spíše svazovala ruce. Vykreslení babičky Adlerové, nebo úvod s televizním rozhovorem z roku 1960, to jsou vrcholy pilotní epizody, které mě doslova přišponovaly k obrazovce. Ellie zde není tak pasivní postavou jako ve hře, což kvituji, neb je aktivní v ději, což je vždy ve filmu dobře (pasivita kvality filmu zabíjí). Pedro Pascal si krade scény pro sebe a moc se těším, čeho se u nich v dalších dílech dočkám. 80% ()

Rocky88

Poutavý pilot, krásný úvod do mykologie, poté pomalejší tempo, pár kousanců, honička ve městě, kvalitní vizuál a skvělý Pedro. Naopak absolutně na mě nefunguje Bella Ramsey, které tu postavu nevěřím ani za mák. Každopádně pilot naladí na další díly, zvědavost neutuchá. ()

Lenka.Vilka

Na The Last of Us jsem se těšila, protože námětem se jedná o pro mě ideální seriál. A jelikož jsem hrou nepoznamenaná, šla jsem do neznámých vod úplně stejně jako v rámci každého nového seriálu, kde mě zaujme trailer. A jak se povedl první díl? ***** Ano, povedlo se to moc, protože ta úvodní skoro hodina a půl má všechno. Uvede skvěle do nového světa, který rozhodně není žádná pohádka, a já se těším, až ho prozkoumám ještě víc. Přeci jen, už než přijde skok o dvacet let dopředu, bylo to drsný až až. Protože já byla byla vtažená hned od prvních minut díky sympatickým postavám, se kterými jsem všechno prožívala. Taky jsem moc ráda, že děj nikam nepospíchá. Ale to preferuji všude. Mohla jsem se alespoň soustředit a užívat si ty drobné detaily, které dotvářejí perfektní dílo. The Last of Us je především kvalitně a uvěřitelně natočeno. Ty lokace! Ta hudba! Ale úplně to nejlepší byl pro mě takový ten příjemný pocit, který jsem měla během sledování. Na herecké obsazení nemám důvod si stěžovat. Nejenom z toho důvodu, že nemám s čím porovnat. Ale prostě mi všichni sedli. Tady byl výběr na jedničku. ***** Jsem vážně zvědavá, co bude dál. Ale vevnitř mám tušení, že nemusím mít obavy, že by se mohlo něco nějak pokazit. Jo, nejraději bych si dala hned další díl, ale ono to týdenní těšení má taky svoje kouzlo. ()

PavelVanekArt

Poměrně věrně se to drží předlohy (zatím) a ještě o něco málo rozvíjí příběh v pozadí. Atmosféra a soundtrack srovnatelný s hrou, praktické efekty super, lehké změny v pořádku. A pak je tu casting. Na všechny se dá zvyknout, ale Ellie je jiná liga, tam je po vzhledové stránce vše špatně. Herecky a ztvárnění charakteru Ellie je ale celkem v pohodě. Uvidíme, jak se ne/bude kvalita držet dál. První díl za solidní 4* a.k.a 85% ()