Most špiónov

• Česko Most špiónů (viac)
USA / Nemecko / India, 2015, 142 min (Alternatívna 136 min)

Réžia:

Steven Spielberg

Hudba:

Thomas Newman

Mark Rylance, Domenick Lombardozzi, Victor Verhaeghe, Brian Hutchison, Tom Hanks, Joshua Harto, Henny Russell, Alan Alda, John Rue, Billy Magnussen, Amy Ryan (viac)

Svet na oboch stranách železnej opony sa prepadá do šialenej paranoje. Ubehlo už viac ako desať rokov od porážky nacistického Nemecka a ľudstvo ohrozuje studená vojna. Napätie medzi USA a ZSSR je skoro hmatateľné. Keď v roku 1957 FBI zatkne Rudolfa Abela (Mark Rylance), sovietskeho špióna žijúceho v New Yorku, strach a mocenská nedôvera sa ešte viac vystupňujú. Abel sa v skutočnosti volá Viljam Genrichovič Fišer, riadil sieť agentov a do Moskvy dômyselným spôsobom odosielal kódované správy. Americká vláda osloví Jamesa Donovana (Tom Hanks), uznávaného právnika z Brooklynu, aby sa chytil Abelovej obhajoby. Cez počiatočné obavy jeho aj jeho rodiny sa ho rozhodne zastupovať. Chce zaistiť, aby bol podrobený spravodlivému súdu. Behom príprav na obhajobu sa začne medzi nimi vytvárať puto, ktoré je založené na vzájomnom rešpekte. Pred súdom prednesie vášnivú obhajobu a tak ho ochráni pred trestom smrti.
O tri roky neskôr je nad sovietskym vzdušným priestorom zostrelené americké prieskumné lietadlo a jeho pilot Francis Gary Powers (Austin Stowell) je zajatý a odsúdený k desiatim rokom väzenia. CIA sa obáva, že Powers bude krutými výsluchmi a tvrdými väzenskými podmienkami prinútený k odhaleniu prísne tajných informácii. CIA preto osloví Donovana a presvedčí ho, aby sa stal členom záchrannej misie. Donovan sa vydá do Berlína, kde má za úlohu vyjednať výmenu Abela a Powersa. Po svojom príchode sa dozvie aj o americkom študentovi, ktorý bol zatknutý vo východnom Berlíne. Aj napriek pokynom CIA sústrediť sa iba na zostreleného pilota, Donovan sa rozhodne vyjednávať prepustenie oboch- pilota aj študenta, pretože odmieta kohokoľvek v tejto zemi opustiť. Veľká hra začína... (Barracuda Movie)

StarsFan

Řemeslně poctivý thriller bez výrazných zvratů nebo velkých emocionálních scén, ve kterém bych osobně uvítala trochu větší prostor pro Rudolfa Abela. Mark Rylance je jeden z nejpodmanivějších herců, které znám, a Bridge of Spies mu bohužel dává méně prostoru, než by si on a postava, kterou hraje, zasloužili. ()

JitkaCardova

Víc logiky a motivace už tomu příběhu v zájmu zjednodušení a schematičnosti ubrat nešlo, pak už by z toho zbylo jen rozhýbané leporelo. Nepotřebuju nutně, aby pokaždé někdo natočil Tinker Tailor Soldier Spy, ale k takhle extrémně zplacatělým, zploštělým, dějově až komicky zešišatělým bijákům, kde se hmatatelně především s kalkulačkou a lakmusem mentální aktivity předposraně hlídalo, aby složitost zápletky ani na okamžik neunavila platící diváky s mozkovou kapacitou a soustředěností letitých konzumentů televizní reklamy, nedovedu cítit mnoho respektu. A ani po jiných stránkách to nebylo ohromující, vizuálně šlo o úspornou přehlídku dobových rekvizit, a scénáristicky z toho vyšlo smutně vyčpělé melodrama střižené podle příliš mnohokrát ohraného mustru. V roce 2015 mi takovýhle film připadá jako selhání ze všech úhlů pohledu. ()

3DD!3

Příjemný snímek vedený jistou rukou Stevena Spielberga. Příběh zajímavý i když není nijak strhující nebo extra napínavý, postavy vás zajímají. Herecky perfektní. Scény stavění Zdi působivé. ()

Kaka

Film, jehož výpovědní hodnota je mnohem víc, než to jak doopravdy baví a obohacuje koncového diváka. Zároveň je to ale typický Spielberg posledních deseti let. Tedy inteligentní, poctivý, s menším drajvem než dřív, méně originální a průkopnický. Zároveň nonšalantně akademický, s precizně vykreslenými dobovými reáliemi Berlína a celkově skvostnou výpravou (za ty peníze !). Umí si pohrát i s postavami (spolehlivý Hanks, fantastický Rylance) a ty Kaminského detaily beze slov (poslední scéna) - to je něco, co se dá nazvat stálicí už velmi dlouho. Sázka na jistotu. Neurazí, nenadchne. ()

Spiker01

Seňor Spielbergo má na háku (nejen) historická dramata a s Tomem Hanksem po boku obzvlášť. Ačkoliv mně osobně hodně sedl i oscarový Lincoln, Bridge of Spies je poněkud otevřenější téma vně Ameriku a přístupnější masám i co se týče politického podtónu a mistr opět dokázal, že i přes plejádu megahitů neusíná na vavřínech a řemeslo má v malíku i po tolika letech u fochu. Celkově se jede ve skrze odhlečtěnějším duchu s mnoha vtipnými prořeky a skvěle připravenými gagy, když je ovšem třeba přitlačit na pilu, ihned nastoupí velkolepá a melodramatická Newmanova hudba (vůbec není znát, že Stevův film po letech nekomponuje Williams) a diváka daný záběr zcela strhne. 140 minut uteče jako voda a navíc graduje strhujícím finále, ve kterém tvůrci dokáží vyprodukovat adrenalin i bez použítí jakékoliv akce, nýbrž "pouze" hutnou atmosférou, která by se dala krájet nejen díky zimní mlze rozděleného Berlína...85% ()

akisha

Nuda, nudaaaa! Az do posledních par minut jen kecy, kecy, stokrát viděný dobový imidž Hankse, nic moc zajimavyho nebo objevnyho, nechapu proc zrovna tohle mel Spielberg potrebuju zfilmovat. Jedinej Mark Ralance to trochu vytáhl, kdyz tam byl, coz nebylo casto. Postavy jsem nevěřila. Hanks nebyl zadnej právník, ale spravnak Hanks jako obvykle. Ruskej agent byl taky nejak moc sympos, ze by aj darky na konci rozdával...? No jestli se fakt takhle stalo, to bych se dost divila. Newmanova hudba zdála se taky okopcena a uz slyšena a chválim tak vizual a autentičnost prostředí. Takovýto ze Němce hrajou Němci atd. Jinak ale fakt strasna nuda, dokoukala jsem to spis náhodou. Muž tvrdil, ze se mu to libi, ale pak v pulce usnul. Tak asi tak. ()

castor

Další kus, který má potenciál promlouvat do předávání nejrůznějších filmových cen. Jedna z nejvlivnějších osobností filmu posledních čtyřiceti let o sobě dává pravidelně vědět, ale naposledy to nebylo ono (přiznejme si, že Válečný kůň a Lincoln byli hodně matnými kousky). Další Spielbergova skutečná postava – neobyčejně obyčejný James Donovan (jak typické pro Toma Hankse) – je známý jako vyjednavač ošemetné výměny sestřeleného amerického pilota Francise Garyho Powerse za sarkastického sovětského špiona Rudolfa Abela, který stojí i za propuštěním vězňů zadržovaných na Kubě po neúspěšné invazi v zátoce Sviní. Právník, který je spíš zručným vyjednavačem než nějakým vynikajícím obhájcem, potvrzuje režisérův zájem o historii. Jedno individuální dobro představuje i tentokrát: nejprve obhajuje špiona, čímž si veřejnost sakra znepřátelí, pak ho vláda pošle do Berlína, kde zrovna vzniká nechvalně známá zeď (výborně zvládnutá scéna z vlaku, kdy se pár jedinců pokouší přelézt z jedné na druhou stranu), aby si pohrál se záměry hned tří velmocí. Hrubá síla nepomůže, tady je potřeba bystrá volba slov. Párkrát mu půjde o kejhák, i když úplně na dřeň zdaleka nepůjdeme, jen bych s tím humorem trošku přemýšlel, v době, kdy umírali nevinní, bych až tak nevtipkoval. Politické napětí je nicméně cítit, řemeslně je to vybroušené (hlavně ostřílený Janusz Kamiński), Američané znovu jako uvědomělý národ, Spielberg dokazuje, že je geniální vypravěč, Hanks, že je jistota, Mark Rylance, že se neměl tak dlouho „skrývat“ divákům. Spielbergův dialogový film, který působí konzistentním dojmem, bych coby vskutku čistou práci raději viděl mezi nominovanými (teď myslím nominace na Zlatý glóbus), kde v kategorii drama chybí – a třeba mdlá Carol tam je. Těším se někdy příště. Tyhle sázky na jistotu jsou občas moc fajn. ()

ClintEastwood

Technicky i vypravěčsky (zde s pomocí bratří Coenů) vynikající Spielberg. Nelze než souhlasit s golfistou. Jen dodávám - Tom Hanks opět na jedničku s hvězdičkou. ()

*CARNIFEX*

Po neuveriteľne dlhej dobe snímok z poza mláky, ktorý sa úplne vyhol akýmkoľvek prejavom v podobe americkej výnimočnosti, mimoriadneho vnímania spravedlnosti či vzívania boha. Divák očakávajúci špionážny film s množstvom akcie bude sklamaný. Sila tohto filmu spočíva v príbehu, ktorý (z môjho pohľadu) nijak nepreháňa, drží sa svojej jednoduchosti, pričom tento krát nedostávajú priestor nereálne hrdinstvá ale priama reč slov, ktoré sú v mnoha prípadoch účinnejšími zbraňami než guľomety. "Pišta" díky za veľmi príjemne strávené dve hodinky aj dačo. ()

Rogue

Remeslne zvladnute povidani o tom, ze lidi v USA jsou idioti, ale kdyz bude clovek stat pevne a bude konat dle zakonu a sveho svedomi, tak ho nakonec i tupe stado bude uznavat. Patosu s ubyhajici stopazi pribyva, zaverecne prelezani plotu uz je prez caru. ()

CANNIBAL

Ve filmu mi velice překáží sci-fi scéna, kde se Gary snaží zapnout tlačítko se zpožďovačem na stíhačce U-2. To se prostě do životopisného filmu vůbec nehodí. Tom Hanks je zde navíc jen v roli obyčejného právníka, ale měl být majorem a přitom Hanksovi uniformy tolik sluší. Jak je vidno např. ve filmu Kapitán Phillips. No a hlavně mě taky ve filmu nenadchla zvolená Donovanova mise, točící se pouze kolem tří zajatců. Lepší by bylo, kdyby byl film rozdělený a další mise by byla vedena na Kubě v Castrově režimu, kde bylo třeba vyjednat výměnu daleko rozsáhlejší a tím pádem i těžší. ()

D.Moore

"Upřímně řečeno, všichni ostatní vás chtějí dostat na elektrické křeslo." - "Dobrá." - "Nevypadáte znepokojeně." - "Pomohlo by to?" Nikdo netočí filmy jako Steven Spielberg. Ten pocit z každého záběru, který je až děsivě promyšlený, ale přitom vypadá tak prostě. To kombinování obyčejných lidských příběhů s neobyčejnými. To umění odlehčit dramatické okamžiky jemným humorem, aniž by je to jakkoliv ponížilo. Zkrátka preciznost, dokonalost. A těch památných scén (všeho druhu) - úvodní sledovačka a zatčení, soudce si uvazuje motýlka, Powersovo sestřelení, stavba Berlínské zdi, handlování na sovětské ambasádě, dechberoucí předávka na Glienickém mostě... Ale samozřejmě to vše je také zásluha scénáře bratří Coenů, kamery Janusze Kamińského a zásluha herců. Fantastický Tom Hanks si svého "vytrvalého muže", lišku všemi mastmi mazanou náležitě užívá, a neokoukaný Mark Rylance není o nic horší. Velmi se mi líbila také hudba Thomase Newmana - jestli odflákl Spectre kvůli Mostu špiónů, tak mu tu nevýraznou bondovku rád odpouštím. ()

troufalka

Steven Spielberg je pro mě mužem, který má perfektně zvládnutou profesi. To mělo před ním hodně režisérů. On má navíc perfektní znalost amerického publika. Ví přesně, co jeho diváci chtějí a to jim také nabízí do posledního puntíku - od výběru příběhu po vypracování scénáře, použití filmové hudby až po výbornou kameru a střih. Díky svému renomé se nemusí obávat o finance. Výsledkem jsou samozřejmě dobré divácky úspěšné filmy. Není tedy ostudou dívat se na jeho filmy s potěšením. Ani zde není příliš co vytknout. Vedení příběhu má správný švuňk, divák je opět vtažen do děje ... Zabývat se zde otázkou, jak tomu bylo ve skutečnosti mi připadá zbytečné. Příběh je vždy zjednodušený a já si nedělám vrásky z toho, kde a co bylo ubráno. Povedl se dobrý film. Pro mě nebyl ničím vyjímečný, ale dobře se na to koukalo. ()

Hild

Poctivý kus filmařiny, během filmu jsem měla pocit, že sleduji klasiku starou několik desítek let. Film s velkým příběhem, s výborně napsanými postavami a řemeslně vybroušený. 141 minut uteklo jako voda, Spielberg se tentokrát vyhnul účelovému ždímání emocí, na klasický "spielbergrovský" patos samozřejmě taky dojde, ale v takovém tom příjemném množství, kdy jsou všechny emoce opravdové a upřímné. Tom Hanks vynikající a ostatní mu zdatně sekundovali. Na plný počet mi tam sice něco chybělo, ale rozhodně jsem film neviděla naposledy. ()

Spooner

Nejlepší Spielberg od Mnichova, jeden z nejhravějších scénářů bratrů Coenů a Tom Hanks zase jednou hrající na dvě stě procent. Je třeba ještě něco dodávat? ()

tahit

Klidně se to mohlo takhle nějak odehrát. Jenomže Američané poněkud opět pravdu upravili, poněvadž evidentně o slušném zacházení s Abelem v americkém vězení silně pochybuji. Myslím, že to zacházení bylo minimálně obdobné jako v tehdejším Sovětském svazu s Gary Powersem. Tom Hanks a Mark Rylance, kteří se podělili o hlavní postavy, těžko říct, kdo z nich byl lepší, ale přinejmenším svou rolí mě kladně zaujali. ()

Wacoslav1

Tento komentář nechci věnovat filmu, ale někomu speciálnímu a sice tomu vocasovi co mi dneska před CSFD projekcí na Florenci při couvání autem přejel nohu! Co se stalo? No přecházím si to (pravda mimo oficiální přechod, moje blbost) a v pruhu který chci přejít couvá jakési auto červené barvy z místa kde parkovalo. Říkám si dobrý jenom potřebuje kousek zacouvat a pak se rozjede... A co se nestalo? Ten píčus couval prostě dál já mu tam sice vlezl pravda, ale ať mi ten kokot netvrdí, že mě neviděl! No to už se nedozvím. Každopádně vzhledem k tomu, že jsem fucking drsňák, tak jsem se doplazil do sálu a samozřejmě bylo by snadný tenhle film kvůli této události odstřelit, ale neudělám to. Film celkem dobrej akorát jsem tedy doufal v trochu vážněji pojatý špionážní drama z dalším kulervoucím výkonem Hankse. No a Spielberg z toho udělal zábavu pro celou rodinu, jak už je jeho zvykem. Hanks sice hraje pořád dobře, ale obávám se, že s tímhle šaškováním si asi letos pro Oskara nedojde. Škoda, protože jinak řemeslně těžko filmu něco vyčítat i se dá říct, že v rámci možností se celkem drží i historických faktů, ale podobná látka si prostě říkala o trochu realističtější zpracování. Takhle je z toho nenáročná pohoda která neurazí, ale dalo se z ní teda vytěžit o dost víc. No a co já ptáte se? Mno moji největší obavou bylo, jestli se po skončení filmu budu vůbec schopnej zvednout ze sedačky a dopajdat se domů. No díky bohu jsem to zvládnul i když trasu z autobusový zastávky odkud to mám domů zhruba 300 metrů jsem šel asi 20 minut. No nic zejtra vzhůru na chirurgii a při mým štěstí to vidím na sádru až do vánoc. Někdo je holt klikař no... Že se vám to pořád nezdá a myslíte si, že si dělám srandu nebo chci bejt zajímavej za každou cenu??? Nikoliv vážení přátelé nejlepší příběhy píše život sám jak všichni víme a tak stejně jako tento film je i komentář k němu napsán podle skutečné události. Sám tomu nemůžu uvěřit, ale je to tak. Takže tě zdravím blbečku v červeným autě. Asi přejíždíš lidem nohy každej den co? že sis ani ničeho nevšimnul a z místa odjel co ty hovádko? Každopádně u scény z Četníků : Přejeďte jim nohy! už se smát nebudu.70% ()

Davies182

První půlka strhující dramatická konverzačka, druhá o něco málo uzívanější Vysoká hra špiónů. Hanks, opulentní spielberovská filmařina a dobová výprava berou dech, vyhlížím další "obří" mistrův film. P.S. Stačí jedna kulervoucí scéna se sestřelením letadla a já okamžitě vyžaduji, aby už seriálovým Bratrstvu neohrožených a Pacificu konečně dorazil onen dlouho slibovaný třetí sourozenec! Snad se o něm oba pánové stihli na natáčení pobavit. ()

gogo76

Spielberg návraty do minulosti zvláda výborne. T. Hanks mu môže byť vďačný, pretože nebyť Kapitána Philipsa, tak posledné roky nič moc a potreboval výraznejší hit. Len málokedy sa stane, že by som nevidel trailer k filmu, ktorý sa chystám sledovať, preto som netušil, že film bude aj o súdnom procese a hlavne ceste do rozdeleného Berlína. Práve scény z Nemecka, kde sa práve buduje múr, všade vládne chaos a snaha dostať sa z komunistických drápov, sú natočené veľmi dobre a pútavo. Rovnako musím pochváliť vykreslenie studenej vojny a odporu voči všetkému komunistickému. A my Čecho- Slováci o tom niečo vieme. Možno i preto, že som tú dobu zažil, tak sa na film pozerám inak, s väčším záujmom. Vydarený film s výborným výkonom Marka Rylanceho, ktorý za svoj výkon zaslúžene dostal oscara. 80%. ()

pepo

Mágia zvaná film v rukách toho najmocnejšieho čarodejníka. Niektoré filmy nepotrebujú byť progresívne alebo výnimočné aby ich človek mohol milovať. Toto je jeden z nich. Oldschoolová nádhera pri ktorej som mal chuť počas záverečných titulkov tlieskať. 10/10 a skoro mi je ľúto ľudí, ktorých to neoslovilo. ()

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

Steven Spielberg si dá 4 filmy během tří let

13.04.2016

Filmům Stevena Spielberga se těžko říká ne, takže vás určitě potěší, že o ně teď nebudeme mít nouzi. Režisérská legenda právě dokončuje fantasy Obr Dobr, která jde do kin už 30. června 2016, a ještě… (viac)

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016

14.01.2016

Letošní Oscary budou duelem Revenanta se Šíleným Maxem. Výlet do divočiny s DiCapriem sesbíral dvanáct nominací a našlapaná jízda s Hardym deset, ze zálohy přitom útočí Marťan se sedmi a Spotlight,… (viac)

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Oscarová sezóna pomalu začíná a jako tradičně se o první důležitá ocenění postarali pánové z National Board of Review. Tohle recenzentské sdružení potvrdilo, že nový Šílený Max nezasáhne jen do… (viac)