Zátopek

• Česko Zátopek
Životopisný / Dráma / Športový
Česko, 2021, 131 min (Alternatívna 123 min)

Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek, Milan Mikulčík, Jaroslav Plesl, Jiří Rendl, Filip Březina, Štěpán Kozub (viac)

Dej filmu Zátopek sa začína v pohnutom roku 1968, keď sa austrálsky rekordér Ron Clarke po premárnenej šanci na olympijskú medailu rozhodne vydať do Prahy za fenomenálnym bežcom Emilom Zátopkom, ktorého bezhranične obdivuje. Príbehová línia rozhovoru medzi Ronom Clarkom a Emilom Zátopkom nás retrospektívne vracia ku kľúčovým momentom Zátopkovho športového i súkromného života. Tie sa navzájom prepájajú v komplexnom portréte muža, ktorý svoju rýchlosť a vytrvalosť nestratil ani potom, ako sa jeho posledné preteky skončili, a ktorý dokázal tvrdo bojovať nielen na atletickom ovále. Zátopek je príbehom o prerode neduživého chlapca na muža, ktorý na olympiáde v roku 1952 získal tri zlaté medaily a zároveň zlomil tri svetové rekordy. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete. Film však nerozpráva len o športe, ale aj o osudovom stretnutí a celoživotnej láske dvoch ľudí, ktorú nedokázali zlomiť ani športové či životné prehry. (Bontonfilm SK)

Vaisak

Neuvěřitelný film a neuvěřitelný zážitek. Velký klobouk dolů Davidovy Ondříčkovy a jestě větší klobouk dolů dvoum hlavním postavám Václavu Neužilovy a Marthe Issové. Tihle dva úžasní herci to zvládli dokonale. ()

LucillaP

Velmi silné čtyři hvězdy a pro mě po letech konečně český film, který jsem si užila. Václav Neužil se skutečně překonal, na něj jsem byla zvědavá, protože po několika rolích na divadle jsem si ho v podobném filmu neuměla představit. Martha Issová zdatně sekundovala. Možná jsem byla trochu překvapená z konce, který jsem čekala asi v jiném duchu. Některé scény mi sice příliš neseděly - chyběla nějaká souvislost (nebo dovětek), ale jako celek mě to skutečně dostalo. ()

JB001

Mezi mé oblíbené televizní pořady patří fotbalová talk show Tiki-Taka, kde v pondělí 30.9.2021 se objevili mezi hosty i režisér filmu David Ondříček a představitel Emila Zátopka herec dejvického divadla Václav Neužil. V tomto dílu se Zátopkovi věnovalo hodně času a nebylo to vůbec na škodu. Naopak. Přivedlo mne to k rozhodnutí, že tento film si v kině nesmím nechat ujít a že si budu muset udělal vlastní názor nejenom na film ale i na Zátopka, o kterém jsem leccos četl i slyšel. Osobně i z úst jeho manželky Dany. Lístky do kutnohorského kina Modrý kříž jsme si s manželkou koupili raději v předprodeji. Vyprodáno nebylo ale sál bylo zaplněn víc než z poloviny. Dovedu si představit, že film bude lámat divácké rekordy. V Česku určitě. Tipuji, že ho navštíví víc lidí než poslední bondovku „Není čas zemřít“, jejíž premiéra se kvůli covidu stále odsouvá. Emil Zátopek je prostě legenda. Nejlepší atlet 20. století, čtyřnásobný olympijský vítěz, trojnásobný mistr Evropy a držitel třinácti rekordů světových a tří olympijských. Pochybuji, že jeho zlatý olympijský trojboj z Helsinek z roku 1952 někdo někdy překoná. David Ondříček v Tiki-Taka vyjádřil svou touhu natočit ještě nějaký jiný sportovní film, ale že přemýšlí o kom by to tak mohlo být. Osobně bych byl moc rád, kdyby natočil film o Pepi Bicanovi. David Ondříček tak i jeho tatínek Miroslav Ondříček (budiž mu země lehká) jsou totiž velkými fanoušky sešívaných stejně jako já. Ale zpátky k Zátopkovi. Film se mi moc líbil a souhlasím i se slovy Spáčilové, že "Zátopkovi nečouhá z bot laciná sláma televizní produkce". Jinak Václav Neužil a Martha Issová v rolích Emila a Dany nemají chybu. Klobouk dolů před jejich hereckými výkony a v případě Neužila i sportovními výkony. Návštěvu kina doporučuji všem. I těm co moc nesportují. Zdroj: https://jiriberanek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=775435 ()

Kritickej

5/10 V konkurenci jiných českých filmů se jedná o veledílo, jinak je to ale občas příliš zkratkovité, jindy zase zbytečně moc dlouhé... Kdo nemá Zátopka nastudovaného, bude při skákání mezi časovými obdobími zmatený. Naprosto skvělé jsou jen herecké výkony obou hlavních představitelů. ()

Qer

Na české poměry velmi kvalitní film a konečně trochu svěží vítr po debilních vztahových komediích. Neužil si jede svého Zátopka naprosto lehce a nevyčnívají tak pouze jeho běžecké scény. ()

kodwin

Dobré, tedy za tři ... Kdo zná příběh Zátopka, nic nového se nedozvěděl, Helsinki byly výborné, ale myslím, že se z toho dalo vytěžit víc. ()

orangee

Skvělé obsazený Václav Neužil v hlavní roli. Jeho um v jednotlivých gestech a pohybech byl ohromující! Člověk si při filmu i pobrečí, ani ne tak smutkem jako možností prožití těch neuvěřitelných zážitků a okamžiků Zátopkova života. ()

Kivis

Herecké výkony mistrovské, scénář a výprava na vysoké úrovni. Životopisné drama, za které by se nemusel stydět ani Hollywood, takže jen a jen dobře, že se jde Zátopek po zisku mnoha zlatých medailí utkat i o zlatou sošku Oscara. Tento příběh pochopí i Amerika. K favoritům asi patřit nebude, ale to nepatřil ani při maratonu v Helsinkách a jak to dopadlo. Ale zpět k filmu. Ještě jednou se tu rozplynu nad herci. Martička Issová byla můj kůň už od Dobré čtvrti (která mimochodem dnes s odstupem času vypadá hrozivě). Václava Neužila jsem objevil až o pár let později, ale také se od začátku zařadil mezi mé oblíbence. Jsem rád, že právě tato dvojice dostala prostor ukázat svoje schopnosti ve velkofilmu tohoto formátu. V obou případech to byla trefa do černého. Do kina jsem přicházel s velkým očekáváním a odcházel velmi spokojený. Přispělo k tomu i ideální dávkování sportovního a osobního dramatu, takže ještě jednou v tomto ohledu klobouk dolů před scénářem. Vlastně za očekáváním zůstaly jen dva aspekty. Tím prvním je hudba - samozřejmě jsou tu odjakživa dva protipólné pohledy, zda má hudba plně sloužit filmu a nevyčnívat z něj a nebo zda má tvořit jeho výraznou složku. A já od filmu tohoto typu zkrátka čekám, že si po odchodu z kina budu chtít alespoň párkrát pustit soundtrack a třeba si i nějaký motiv přidat do playlistu ke sportování. To se tady však neděje. Hudba je až příliš plochá. Ale pokud jste zastánci názoru, že hudba z filmu nemá vyčnívat a jen sloužit obrazu, tak budete spokojeni. Druhé lehoučké zklamání je ze závěru. Jsem rád, že se autoři vyhnuli lacinému loučení na smrtelné posteli, ale doufal jsem, že bude ukázáno trochu víc z toho, co v Zátopkově životě následovalo na přelomu 60. a 70. let. To by byl ten správně hořký závěr podle mého gusta. Ale opět - záleží na vkusu. Ten skoro až americký pohádkový happy end si určitě najde velkou řadu příznivců. A musím uznat, že mě překvapilo, že i ten sladký závěr byl na motivy skutečnosti. Takže nic vyumělkovaného, i když to bohužel na první pohled tak trochu působí. Sečteno podtženo - držím pěsti v oscarovém klání a určitě se rád několikrát podívám znovu. ()

mcamino

Jestli Viktor Dvořák zahrál Havla skvěle, tak na Zátopka v podání Václava Neužila nestačí slova chvály. Perfektní scénář a sympatičtí herci rozhodně přidávají kvalitě tohoto filmu. ()

borecjeborec

Konečně novodobý český film, který byl nadprůměrný. David Ondříček svedl vskutku velmi dobrý výkon a vytvořil až seriózní drama. Václav Neužil mladší do role sedne výborně, jelikož film trochu odlehčí a občas i pobaví. Se spoustou scén však nesouhlasím a z filmu bych je odebrala. Například scéna s nahou Marthou Issovou v posteli mi přišla naprosto zbytečná. Skákání z minulosti do přítomnosti občas sedělo, občas ne. Na český film dobrý. 70% ()

patmull

Jako jeden z posledních Čechů (resp. Moraváků, abych byl fakt ten správný patriot) jsem konečně zhlédl Zátopka a to v samotném jeho rodišti(!) Byla to tedy pro mě velká událost. Po návratu z letního kina se však z toho musím vypsat, protože se cítím poněkud zmaten a taky naštván. Když jsem totiž uviděl na konci filmu černo a uprostřed bílým napsáno "Václav Neužil" a "David Ondříček", myslel jsem si, že si ze mě dělá především druhý jmenovaný asi p**el. Jak někdo mohl zmrvit tak skvěle rozjetý film, to mi totiž hlava nebere. Jediným mým vysvětlením je těžké pracovní vyčerpání z tak náročného natáčení, jaké český film asi nepamatuje. Asi jako, když chcete při páteční šichtě co nejrychleji vypadnout, tak poslední svůj týdenní výtvor odfláknete a doufáte, že si toho nikdo nevšimne. Akorát že tady bohužel ten odfláklý konec a nedokončený scénář musí zhlédnout všechna kina v republice... V polovině filmu si člověk říká, jak to není skvělý film, ale pak čeká na nějaké rozuzlení zápletek a vyvrcholení filmu a... to už má být konec!? Trio scénáristů rozjelo ve velkých ambicích plno dějových linek, ale některé vlastně vůbec neuzavřelo! Dana v roce 1968 není v Praze. Do toho zvěsti Mikluše, jakoby snad Zátopkovi zahýbala nebo co a najednuou si to Dana mašíruje po chodníku v Praze a Zátopka s Clarkem jakoby náhodou uviděla na drihé straně cesty. Tak přejde cestu k protagonistům a manželská krize zažehnána(?) Vysvětlení se nekonalo. Ani žádný napínavý záběr a pohledy... Místo toho šla Dana vařit vajíčka (cílená narážka na její otázku těhotenství?). Jestli tím chtěli tvůrci sdělit, že to manželství Zátopkových fungovalo takto specificky, že Dana vždycky na chvíli utekla a pak se vrátila, tak to měli sdělir divákovi trochu lepším způsobem. Manželská krize předchozí na olympijádě... To bylo snad ještě více odfláknuté. Zátopek vyhrál maraton a Dana asi najednou úplně zapomněla na to, že jí tikají biologické hodiny a vše Emilovi odpustila!? Dále některé věci film neprpdal dostatečně jako např. to, že byl Zátopek průkopníkem některých tréninkových metod (místo toho dostaneme jen nekonečné běhání po lese), jeho vtípky při posledním závodu nebo samotné rozhodnutí se zůčastnit maratonu, který nikdy neběžel. Stejně tak jeho vnitřní meditace se dala natočit lépe. Věta: "Tohle je to, co odděluje chlapa od chlapce," vyzněla poněkud plytce a řeči o prahu bolesti nezněly moc uvěřitelně, když o pár vteřin později Zátopek vtipkuje s kamaremanem. S Ronem Clarkem se stalo co konkrétně? Vlezl si do rybníku, uvědomil si, že musí občas říct vtípek a co jako? Scéna s medajlí byla hezká, ale pro mě jaksi nic neřešila. Čekal bych alespoň "americké" poznámky na závěr filmu, které třeba zmíní, že Clarke se stal později starostou svého města. Nebylo by to sice nic moc, ale alespoň by to trochu ten film uzavřelo a lidi by poznali, že je konec, protože v tom kině nikdo na konci ani netleskal -- světe div se proč: Protože všichni byli podobně v šoku z toho, že už je konec! Absolutně nechápu, jak s tak skvělou kamerou, výpravou, nádhernými scenériemi, promyšlenými detaily a ač jsem byl i u Neužila a Issové skeptický, musím říct i skvělými a autentickými hereckými výkony, mohl přijít takový scénaristiský šmejd. Pane Ondříčku, za režii vám mockrát děkuji, s tím scénářem jste to ale na konci filmu pěkně pos****. Doufám, že si to zpětně uvědomujete. Už dlouho jsem se necítíil v půlce filmu tak skvěle a na konci tak podveden. () (menej) (viac)

toos

Do filmu se nedá vložit kompletní charakterový profil kohokoli, ani Emila Zátopka ne. Přesto je filmovej Zátopek plastická postava. Smíšek, u kterýho nevíme, do jaký míry je jeho žoviálnost maska. Prosťáček, kterej není prostej. Sobec, ale přitom milující manžel. Člověk z masa a kostí. Neužil byl vynikající, ostatní mu sekundovali zdatně. Velmi příjemně strávený dvě hodiny. ()

Primus tesla

Ondříčkův Zátopek je na naše domácí poměry velká věc. David Ondříček, Alice Nellis, Jan P. Muchow se nebáli ukázat nejednoznačnost Emilova charakteru a za to jim patří dík. Má sice pár hluchých míst a celá linka s Ronem vyznívá plytce do ztracena a přijde mi jen jako berlička pro retrospektivní části příběhu (zcela zbytečná dlužno dodat), a vlastně i spor Danou a zejména její návrat bez uvedení důvodu jsou trochu dírou ve scénáři. Atmosféra, herecké výkony a hudba jsou však na světové úrovni. ()

jarynzlesa

Nemít rád Zátopka, tak dám jednu hvězdu za vizuál, jinak nevím co vlastně chtěla pí. scénáristka říci. Herecké výkony velmi dobré. Některé zobrazené Zátopkovi myšlenky a skutky z osobního života jsou smyšlené a snižují jeho zásluhy a vlastní kredit. ()

W00DY

Na české poměry velkolepě natočeno. Sportovní příběh manželů Zátopkových je supersilnej a dojemnej. Nic víc se radši moc neotevírá, aby nevyplavali napovrch nějací strašáci a nepošlapalo se hrdinovo jméno.  Film je určenej pro všechny věkové kategorie. Nejstarší si můžou s chutí zavzpomínat na mládí a jimi oblíbenej komunismus. Střední generace, která je třeba ještě i schopna pohybu neřkuli běhu si po shlédnutí dává předsevzetí, že začnou běhat. Asi aby shodili pneumatiku, kterou bohužel za sebou netahají na laně, ale s sebou kolem pasu. Mladší ročníky znající Zátopka jen z Googlu, když vyhledávali nejmenovanou Japonskou?! Pardon, Českou kapelu a omylem jim vyběhnul Emil, se dmou pýchou, že Češi měli světovou atletickou celebritu srovnatelnou s Boltem. Nelze nezmínit Václava Neužila! Ano, delší dobu o něm víme, že je to talentovanej frajer. Co však obětoval přípravě na tenhle film, to nemá v českých luzích a hájích obdoby. ()

zekon

Kromě toho nepříjemného časového skákání, které mohlo být aspoň nějak označeno, po dlouhé době český felkofilm světového formátu. Václav Neužil je neskutečný frajer, smekám. A co předvedli maskéři je naprosto úžasné. Doteď bylo pro mě Zátopek jen jméno, teď je to pojem :) ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

12.09.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) každoročně mimo udílení národního ocenění Český lev vybírá i potenciálního filmového kandidáta na prestižní cenu Oscar, jenž by na jaře příštího roku mohl… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

05.02.2022

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

Cenu filmových fanoušků získal Zátopek!

17.01.2022

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) dnes oznámila kompletní seznam nominací pro 29. ročník udělování cen Český lev. Mimo to byly během dnešní tiskové konference oznámeny i dvě nestatutární… (viac)