Láska na vlásku

Predloha:

Mark Twain (kniha)

Kamera:

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Pecháček, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel (viac)

Na kráľovskom hrade sa princ Matej cíti ako väzeň. Otec ho prinúti zasnúbiť sa s princeznou Beatrix, ktorú nemiluje. Matej využije náhodné stretnutie s tulákom Tomášom, ktorý je jeho identickým dvojníkom. Chlapci si vymenia šaty a dohodnú sa, že si na jeden deň vyskúšajú život toho druhého. Ráno Mateja neprávom obvinia z krádeže a uväznia. Tomáš musí zostať na hrade a aj keď sa snaží presvedčiť kráľa, že nie je pravým princom, nik mu neverí. Obaja chlapci sa musia postaviť zoči voči svetu, ktorý dosiaľ nepoznali, dospieť a naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Odmenou im bude, že obaja nájdu pravú lásku. (oficiálny text distribútora)

Marys

Príbeh by nebol zlý. No spracovanie, herecké výkony a najmä výber hercov, prebytočné naťahovanie vykreslené strašnou nudou ho tak degradovali, že to bola podpriemerná hrôza. To skutočne VŠMU už neprodukuje normálnych hercov, len hentaké seriálové ohreblá? ()

Santino7

Tak na túto rozprávku som bol skutočne zvedavý, to sa priznám. Zaujímalo ma, ako dopadne po mnohých rokoch rozprávka v našom podaní, so súčasnými mladými hercami (aj nehercami), tým pádom ako sa s rolou vysporiada taká Buckingham, či z toho nevznikne trapas, či to nebude pôsobiť lacne... No skrátka, bol som plný očakávaní. Dve hviezdičky nie sú veľa, ja osobne ich prideľujem zväčša filmom, ktoré nie sú úplnými prúsermi ale na druhej strane ani ničím výraznejším, je to niečo, nad čím sa netreba nijak zvlášť zamýšľať a po skončení to okamžite vyšumí z hlavy. A to je aj prípad Lásky na vlásku, žiaľ. Nie je to prepadák, to by som tvorcom krivdil, i keď na druhej strane nepopieram ani to, že pokiaľ by nešlo o domáci produkt, v hodnotení by som bol pravdepodobne o čosi prísnejší a menej by som bral ohľady. Ohľady na čo? No tak napríklad na absolútne neherecký prejav od Celeste, ktorá vzhľadom na to, ako ju promovali a ako pomerne dôležitá bola jej postava, predviedla skutočné minimum (= zopár stručných viet, toť vše), na pomerne nevýrazný a na môj vkus aj zle vystavaný scenár (ktorý mi pripadal tak naivne, že ani deti, čiže viacmenej cieľová skupina filmu, nemohli z kina/obývačky odchádzať príliš spokojné) atď. Dialógy boli doslova a do písmena otrasné - hoci sa nedalo čakať nič svetoborné, mohlo to mať aspoň akú-takú úroveň, teda aspoň si myslím. Navyše tá výmena prišla podľa mňa až príliš neskoro, bolo tam až moc obkecávačiek a tak na hlavné gró filmu nezostal takmer žiaden čas, napríklad tie romantické linky boli hrozne uponáhľané a plytké. Z hercov mal čo hrať vlastne iba Samo Spišák (ktorý sa osvedčil už pred pár rokmi v Nedodržanom sľube, tentokrát to však žiaľ bolo z jeho strany o poznanie slabšie, avšak pod to sa nepochybne do veľkej miery podpísal aj scenár atď.), ostatní ani moc nie. Ženské osadenstvo bolo nevýrazné, jediní kto ešte ako-tak potešili boli herci vo vedľajších rolách ako napr. Čálik... Čiže ak to mám celé zhrnúť, Láska na vlásku ma viacmenej minula, šlo pre mňa teda len o akúsi jednohubku, ktorú si asi ani netreba nikdy viac opakovať. Každopádne je to aspoň akýsi pozitívny signál smerom k slovenskému filmu celkovo (a teda dôkaz, že aj tu sa dá niečo - bez ohľadu na výslednú kvalitu - natočiť, dokonca aj takýto finančne o čosi náročnejší žáner), keď už nič iné. 2/5 ()

mira007

Výpravná pohádka , dobře obsazená dokonce i českými herci a obzvláště Matonohovi ta role sedne víc, než je jeho současný repertoár. Natočeno na Slovensku kupodivu, ale výsledek obstojný. ()

H4ku11

Nie je to svetoborné ani príbehom ani hercami, ani ničím iným. Napriek tomu som mal z filmu dobrý pocit, čo mi úplne stačilo. ()

vaviva

Krapet pomalejší rozjezd a vyklubala se z toho moc pěkná pohádka na sváteční večer ! Po včerejším hnusu si ČT šplhla . ()

Greg25

Pěkná kamera, pěkná výprava, dokonce to vypadá i na pohádkovost s docela přijatelnou atmosférou. Co ale naplat, když se tam nic neděje a "děj" by nevystačil ani na desetiminutový Večerníček? Navíc se scénaristickými berličkami natolik zjevnými (usvědčení rádce a zdůvodnění, že nikdo neví, jak se to princ dozvěděl?), že i na pohádku, které odpouštím mnohem víc nelogičností a přehmatů, to je moc. Rozpačitý dojem, našlápnuto to mělo dobře, ale jako celek to je nuda. 50% ()

Antaeus

Kto čaká na princeznú Celeste, toho oných cca 10 minút jej hrania náramne poteší. Rozprávka by to bola inak vcelku vydarená a zásadné námietky v postate ani nemám. Keby! Keby do hlavnej role neobsadili to neherecké drevo s mimikou Dolpha Lundgrena, pohybovou kultúrou Hulka Hogana a šarmom Róberta Fica. Po čase som sa prichytil, že film sledujem iba preto, aby som sa uistil, že naozaj netrpí tvárovou obrnou a že skutočne dokáže dvihnúť obočie či aspoň zvraštiť čelo. Nakoniec, i keď s pochybnosťami, no predsa mu za tieto priam artistické výkony prideľujem pár bodov. Preveľká škoda tohto kastingového omylu. Je to vcelku prieser, keď mi ústredná postava vyslovene vadila a tešil som sa, kedy sa vytratí zo záberu a prenechá miesto hercom. A to som tak veľmi dúfal, že sa podarí pekná "slovenská" rozprávka.. ()

Milwa

Moc hezky hrající herci doplatili na příšerný scénář....Samuel dvojroli yvládnul skvěle. Bohužel to bzlo napsané tak špatně, že nemohu dát více jak dvě hvěydz ()

Brusíček

Pohádka byla plná exteriérových záběrů, pěkných kostýmů s nádechem pohádek "zlaté" éry 80tých let. Nevím jak přesný byl příběh s knižní předlohou, nicméně jsem mile překvapen, v porovnání s tou včerejší hovadinou je tohle paráda. Všichni jsme se skvěle bavily a k dokonalosti tomu chybělo jen málo, možná hlavní hrdinové byli málo výrazní, jinak nevím co bych vytknul. 70%. ()

readan

Po dlhom čase konečne prišla na filmovú scénu ďalšia slovenská rozprávka, čo je dobré.. lenže svojou úrovňou si ma veľmi nezískala. Začala som to pozerať v originálnom slovenskom znení, ale keď došlo na dialógy medzi postavami, už sa to ďalej nedalo. Veľmi neprirodzená intonácia ma takto už zo začiatku sklamala. Na moje počudovanie, po zapnutí českého dabingu sa mi to zdalo omnoho lepšie (hlavne čo sa týka Spišáka). Okrem tohto rozprávke jednoducho chýbala originalita a humor, na ktorý som celý čas čakala a bolo to zbytočne pridlhé. Jediné čo môžem pochváliť je prostredie natáčania (Oravský hrad) a záverečná pieseň. Trefný komentár: kingik. ()

Mlle

Slibný začátek věstící inteligentní podívanou se rozplyne v marném, konvenčně typizovaném ději bez špetky invence, humoru či aspirace na poselství. Jediným garantem oduševnělé zábavy zůstávají skromné vstupy Tomáše Hanáka coby krále říše. V jeho podání zní i obyčejná věta jako shakespearovský sonet. ()

jasanka

Trochu jsem se toho bála, ale nakonec šlo o průměrně kvalitní pohádku. Výhradami je přehnaná délka a občas zbytečná složitost. ()

TomasKotlant

Není to sice nic originálního, ale zpracované je to slušně a atmosféra je po většinu stopáže skutečně pohádková. *** Ve zkratce: Dvojníci, králové a rolníci. ()

RedDuck

U mě dobrý, konečně pohádka kterou bych hodnotil nadprůměrně. Logika příběhu dobrá, má to výpravu i dobré rozhovory, žádné radoby vtipy. Je škoda že ji natočili Slováci. ()

kerkulka

Zdejší hodnocení mi přijde dosti nedoceněné. Pohádka má poměrně šmrnc a spád, je i koukatelná a sem tam vtipná, chválím výpravu. Taková pohodička. Bála jsem se, že to zas bude nějaká moderní, zpackaná chujovina, ale byla jsem opravdu příjemně překvapena. Celeste si tam tedy moc nezaštěkala - což mi ve finále ale vůbec nevadilo, jelikož se tvářila jak smutná princezna, která místo dvaceti štěňátek dostala jen deset, ale výsledek byl i tak na výsost uspokojivý. Za mě tak 3,5*. ()

atmen

Během první hodiny jsem měl dojem, že i sledování mistrovství světa v plazení hlemýžďů na 3 kilometry by bylo napínavější,akčnější a méně nudné než tato pohádka. Jediné co mohu pochválit jsou lokace pohádky, bohužel mínusem je i podivný dabing a pří závěřečném rozuzlení mě napadlo, že to bude snad první pohádka, kde se bude moci realizovat bigamie genderově vyvážená... ()

Luk Skywalker

Druhé místo v trojici nových vánočních pohádek (lepší než ryby, ale horší než princezna s písařem). Tentokrát bez humoru a na vážno s tématem Princ a chuďas. Hodnotit nějak předvídatelnost děje, je zcela zbytečné, ale slyšet nadabovaného Tomáše Matonohu do češtiny někým jiným je opravdu zvláštní, zvlášť když Tomáš Hanák se nadaboval sám. Dále je obsazenost slovenská, kdy herce neznám s výjimkou Milana Bahúla a Celeste Buckingham (nežijeme ve "vákuu") - navíc zpočátku moc nemluví a jen tam vystupuje. A to sídlo na skále je opravdu zajímavé. ()