Láska na vlásku

Predloha:

Mark Twain (kniha)

Kamera:

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Pecháček, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel (viac)

Na kráľovskom hrade sa princ Matej cíti ako väzeň. Otec ho prinúti zasnúbiť sa s princeznou Beatrix, ktorú nemiluje. Matej využije náhodné stretnutie s tulákom Tomášom, ktorý je jeho identickým dvojníkom. Chlapci si vymenia šaty a dohodnú sa, že si na jeden deň vyskúšajú život toho druhého. Ráno Mateja neprávom obvinia z krádeže a uväznia. Tomáš musí zostať na hrade a aj keď sa snaží presvedčiť kráľa, že nie je pravým princom, nik mu neverí. Obaja chlapci sa musia postaviť zoči voči svetu, ktorý dosiaľ nepoznali, dospieť a naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Odmenou im bude, že obaja nájdu pravú lásku. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Přiznám se, že se mi do téhle pohádky moc nechtělo. Hlavně proto, že mě první dva vánoční svátky Česká televize hrozně zklamala. Pak jsem ale povolil uzel a přeci jen se do Lásky na vlásku pustil. No a nebylo to tak strašný. Zároveň to ale taky nebylo úplně dobrý. Měl jsem třeba problém s vyprávěním, které mi přišlo brutálně zdlouhavé a těch 111 minut bych klidně o půl hodinu zkrátil. Naopak jsem měl radost z herců, i když jsem je z té slovenské strany zase tak moc neznal. Každopádně Celeste Buckingham a Judit Bárdos byly naprosto skvělý. Škoda, že měly tak strašně málo prostoru. Rozhodně bych na ně koukal radši, než na toho baču, co hrál hlavní roli. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $202,065▐ zlé obsadenie, skoro amatérsky prednes, dejovo suché a bez iskry, kamera odnikiaľ nikam fakt zle nasnímané, sklamanie /20%/ ()

tron

„Každá hra sa raz skončí.“ Behom roka mali premiéru dve pomerne hrozné rozprávky: Láska na vlásku a Sedem zhavranených bratov. Láska na vlásku je o čosi vydarenejšia, ale zas konkurencia od Alice Nellis bola čistokrvná rozprávka, kým Láska na vlásku je síce zdatnejšie zrežírovaná, ale žánrové zaradenie je otázne. Čo robí rozprávku rozprávkou, ak nie nadprirodzené prvky? Šťastný koniec? Ten má aj Mlčanie jahniat. Hrady a zámky? To má každý historický film. Ak necháme bokom (nevyjasnenú) žánrovú otázku, ide o uchádzajúci priemer s nábehom na ľahký podpriemer. Najviac ma potešila pomerne štedrá výprava. Bohužiaľ, príbeh je plný predvídateľných zvratov, postavy sú strašné klišé, kasting je brutál mimózny (najviac sa mi asi páčila Judit Bárdos a paradoxne neherečka Celeste Buckingham) a vidno, že scenár nepatril na natáčaní k prioritám, keďže obsahuje plno absurdných obskúrností. Šašo kráča meter pred týpkom, na toho spoza rohu vyskočia dvaja machri a šašo kráča ďalej a nič si nevšimne. Baba vypije „nápoj lásky“, meter a pol od nej sedí princezná a tá to nevidí. A pochopil som to správne, že na konci v podstate len kúsok od kráľa, žije jeho dvojník, pracuje ako kováč, je na očiach dennodenne stovkám ľudí a nikomu jeho zarážajúca podobnosť s kráľom nepripadá čudná? Alebo tomu mám chápať tak, že o dvojníkovi všetci vedia a tým pádom vedia aj to, že sa o trón delia dvaja muži? ()

flanker.27

Široko daleko nejlepší vánoční pohádka za posledních 10 let, i když některé věci zbytečně kazí dobrý základ. Zejména dialogy občas dost drhly, ale hlavní problém byl, že některé scény měly být prostě napsané jinak a líp. Třeba rozloučení syna s otcem, když umírá král, to měla být citová scéna a ne to tak prolítnout. Navíc hrozně dlouho trvá, než se princ a kovář potkají a naopak na sžívání se svými prohozenými rolemi mají času dost málo. Kdyby se takové věci dotáhly, neváhal bych s podstatně vyšším hodnocením. Musím pochválit i lokace a výpravu vůbec a celé je to natočené podstatně profesionálněji než zbytek současné české a slovenské (alespoň co z ní znám) pohádkové produkce. P. S. Vůbec letos jsem dvě ze tří pohádek dokázal dokoukat. I když o zázraky nešlo, že by snad přecejen trocha zlepšení a příslib do budoucích let? Ale nerad bych to zakřikl. Update 26.12.2015: O rok později stále prohlašuji, že šlo o nejlepší vánoční pohádku za 10 let. Nakonec zvyšuji na 4*. ()

Radko

Pôvodne tri hviezdičky. No ani nie dva týždne po tom, ako som film videl, si z neho temer nič nepamätám. Teda až na mdlú spomienku na rovnako mdlé herecké výkony a dej. A to je tak zhruba všetko, čo môžem o tejto rozprávke povedať. Žiadna diera do filmového sveta kultových/ zapamätateľných rozprávok sa nekoná. Maximálne tak výplň na vypchatie diery, zívajúcej po vytvorení nových slovenských rozprávkových príbehov. ()

Jezinka.Jezinka

Pokud nemáme vlastní dobrou nosnou myšlenku, půjčíme si ji od klasika a na kmen jeho ideje naroubujeme vlastní, více či méně zdařilé, představy. Twaina si vzalo do parády víc tvůrců a já stále čekám na to, až se ke mně, jako divákovi, dostanou zfilmované povídky z knížky "Jak zahnat splín". Zatím tu máme, nevím ani kolikátou, variaci na Prince a chuďase, zasazenou do historizujících reálií. Zatímco děti netuší, dospělý divák si užije Tomáše Hanáka v roli Jánose Hunyadiho, havrana ve zlaté kleci i ten (ale vážně strašně šeredný) královský prsten jako odkazy na rodovou pověst Korvínů. Hlavní hrdina byl hezký chlapec, což můžeme (s bolavou vzpomínkou na včerejší českou pohádku na Boží hod vánoční o rybách) Slovákům jenom závidět, ženské hrdinky .... zatímco Hanina jemná, nenápadná krása do role i pohádky jako celku zapadala, Celeste mě nijak neoslnila a pokud ten hlas v závěrečné písni byl její, doporučila bych pojídat méně drátěnek. Z ženských postav nejsympatičtější byla malá Dorotka. Krásné kostýmy, krásné exteriéry, neokoukané tváře (což slovenští diváci mohou nahlížet radikálně jinak), spousta zvířat, což musí nadchnout každého. Z těch nových pohádek patří tahle k těm zdařilejším. Jen marně přemýšlím, kam vytěsnili Kateřinu z Poděbrad. ()

D.Moore

Nejlepší vánoční TV pohádka letošního roku, akorát že příliš, příliš dlouhá. Bohužel. Přitom má téměř vše, co většině současných pohádek schází - sympatického hlavní hrdinu, který tentokrát umí hrát tak dobře, že dvojroli zvládne bez problémů, půvabnou princeznu (akorát se tedy mohla usmát dříve než po 80 minutách), charismatického krále (inu Tomáš Hanák), velkorysou výpravu, která si ale nehraje na Hollywood. Scénář vsadil na jistotu, příběh Prince a chuďase si poupravil podle potřeb a obešel se bez pokusů o humor, satiru a další věci, které jsou fajn jen tehdy, když se povedou. Dobré. ()

ripo

Tak az taka katastrofa to nebola .... Konecne nejaka klasicka rozpravka bez nejakych experimentov. Ale to asi bude treba podakovat Markovi Twainovi. ... Naopak podakovat nebude potrebne Celeste Buckingham, ktora mala ostat v Superstar, ci odkial ju vytiahli ... Ale najvacsiu pohanu si zasluzia strihacove noznicky, ktore mali strihat raznejsie a castejsie ... 3*** ()

Spooner

Nevím, zda to bylo neuvěřitelně příšernou českou "úpravou" (dabing nejen slovenských, ale i českých herců? Really?), ale stupidnější pohádku už jsem dlouho neviděl. Tady totiž nefunguje naprosto nic. Mark Twain ze znásilnění své klasiky div nevstal z hrobu, dialogy a jednotlivé scény nedávají mnohdy smysl a postavy se často chovají jako úplní idioti. Na pohádkovou atmosféru pak tvůrci už úplně kašlou a já se sám sobě divím, že jsem u této skoro dvě hodiny(!!!) trvající nudy neusnul. Na ten vypatlaný herecký výraz Celeste Buckingham ale jen tak nezapomenu. ()

gogo76

Trochu priveľa kritiky tu vidím, trochu neprávom. Vzhľadom na mizernú úroveň českých a slovenských rozprávok z posledných rokov (za zmienku stojí jedine Sokoliar Tomáš a Anděl páně) som veľa neočakával. Scenár nie je bohviečo, ale na druhej strane sme v žánri rozprávka, takže nechápem, čo za zápletky tu poniektorí čakali. Kritizovať by sa dalo, ale nájdu sa aj pozitíva. Najväčší prešľap - chýba tu humor, bez toho to v rozprávkach veľmi nejde. Zaregistroval som množstvo momentov, kde mi chýbala hudba, okrem toho C. Buckingham naspieval peknú pieseň k filmu, dokonca v i v českej a anglickej verzii, ktorú vo filme mohla kľudne odspievať. Jej herectvo to je iná kapitola. Zatiaľ na to nemá. S. Spišák hrá o niečo lepšie, ale jeho prejav mi stále príde taký chlapčenský, nesmelý, Musí sa do toho viac oprieť. Jeho české predabovanie, to už bolo ono, ale to bude skôr problém jeho hlasu ako takého. Pochváliť treba J. Bárdos, ktorá jediná pôsobila prirodzene. Ok, tak ešte T. Hanák a M. Bahúl, ale on nedostal toľko priestoru. Rukopis režisérky je veľmi podobný tomu vo filme Lietajúci Cyprián. Vie predať atmosféru, interiéry, exteriéry, fakt krásna kamera, príjemný look, ale to nestačí. Možno nabudúce. 60%. ()

pepo

Do kina som išiel s otvoreným srdcom, pripravený mať tento film rád.Takže budem sa snažiť byť pozitívny. Vizuálne film vyzerá dobre. Kamera, výprava, kostýmy, hudba - to všetko je v poriadku a aj keď sa samozrejme nejedná o žiadne vizuálne orgie. Herci sú typovo dobre vybraný a.... to je asi tak všetko. Prečo? Pretože scenár. Vážne by ma zaujímalo či ho aj niekto pred natáčaním čítal. Dramaturgicky a tempovo tak strašnú vec som nevidel ani napamätám ( ok, možno Winter´s Tale). Film je totálne žánrovo zmätený ( romantiky je v ňom asi 20 minút dohromady), motivácie postáv sú na...vlastne tam v 90% žiadne nie sú - tým pádom nie s kým súcitiť, komu fandiť atď. pretože každá postava je prinajlepšom idiot ( odchod z domova rulez) a celý dej je tak hrozný prstocuc, že to vyvoláva pocit o neexistencii súdnosti tvorcov ( odhalenie záporáka odrozprávané voiceoverom pri celku na hrad - to vážne???!!!! ). A čo na to detský divák? Ten sa bude pekelne nudiť pretože nechápe čo sa vo filme deje, humoru resp. pokusu o humor je málo a akčné scény (dve) svojou premyslenosťou a "koulervoucností" pripomínajú maximálne Winetoua. Navyše ten film vôbec nemá srdce ( celý čas som mal pocit, že Solčanská ten film nenávidí).Takže zase nič a Krok do tmy dostal pekného bratčeka. P.S. Celeste Bickingham je vo filme asi 15 minút ( a bohužiaľ herečka z nej nebude) P.S. 2 Postsynchrony sú neriedené peklo P.S 3 Spišák je sympaťák ale obe postavy hrá rovnako ( a čo iné mu ostávalo vzhľadom na to že sú obe rovnako napísané - opäť ten scenár) Najlepšia na filme je Judit Bádos , kvôli nej nadhodnotím. P.S.4. aj napriek všetkému z toho náš národ urobí hit ( vidz. Bathory, Kamaňaky atď) Takže konečných 3/10 a veľmi ma mrzí, že to dopadlo takto. UPDATE : V telke to až tak strašne nebolí , takže zaokrúhľujem hore...ale stále je to hrozný shit ()

Ampi

Vcelku podařená a pěkná slovenská pohádka, která se volně inspiruje v historii a u Marka Twaina. A líbila se mi i když nemám rád, ať se na mne bratři Slováci a skoro sousedi Maďaři nezlobí, historickou postavu Matyáše-Matěje Korvína Hunyadiho. Ten přesto, že byl mocný a schopný panovník byl narcis, sobec, zbabělec a křivopřísežník. Možná škoda toho dabingu. ()

Big Bear

Variací na Prince a chuďase perfektní knížky Marka Twaina jsem už viděl bezpočet a tohle byla další z nich. Nebylo to špatné, bylo to výpravné, lokace nádherné, hrála v tom má oblíbenkyněJudith, ale přesto tomu něco málo chybělo. Asi ta originálnější zápletka... A pak mám trochu problém s tím, když jsou čeští herci dabováni do češtiny a po hříchu někým jiným. Strašně mně to ruší. U filmu jsem si uvědomil i nezadržetelný běh času.. Tomáš Hanák, za mého mládí herec mladých frajírků a seladonů, zde šedivý hrající umírajícího krále... Jo holt stárneme všichny, kde jsou ty časy Pražské pětky nebo Války barev... Dávám za 3 údery do kovářské kovadliny. * * * ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 8/10 Výprava 9/10/// PLUS: nerušivě obsazeno pro mě méně známými tvářemi, celé to působilo výpravně a dějově to pokrývalo celé království, které se žene do války, příběhově jsem v tom poznal pohádku Princ a chuďas s příměsí pohádky Na vlásku, závěr pohádky byl krásný MÍNUS: trochu razantnější střih, hlavně v závěru bych dal větší prostor jejich "prohození" a snažil se z toho vytěžit maximum a nebo přinést něco nového, o hereckém projevu hlavního představitele dvojrole by se dalo dlouze povídat, rozdíl tam byl, ale dokázal bych si představit i výraznější chování postav./// Shrnutí: Možná za to může předchozí televizní pohádka, kterou jsem viděl jen o pár dní dříve a s ohledem k této jsem ji asi nadhodnotil, ale pokud už se tak stalo, tak v podobném trendu hodnocení u pohádek budu pokračovat, protože laťka je dnes nastavena hodně nízko. Na druhou stranu, nejsem nikterak náročný divák a pokud mě děj, příběh a jiné momenty filmu dostanou a to tak že ho záhy hltám a přeji si aby ještě nebyl konec, tak to vypovídá o jisté a možná i velké kvalitě. Je jasné, že si dnešní moderní pohádka už těžko, velmi těžko získává status klasiky nebo dokonce legendy, ale proč se snažit za každou cenu dnešní pohádky srovnávat s tvorbou před 30 či 40 lety. Na dnešní možnosti a bez velkého očekávání jsem byl velice příjemně překvapen skloubením několika pohádkových motivů a musím říct, že se to povedlo. Láska na vlásku na mě udělala dojem pěkné, kvalitní pohádky./// Celkem 88%/// ()

Disk

Z nějakých neznámých důvodů dosti podceňovaná pohádka. Inspirací pro Lásku na vlásku byl román Marka Twaina Princ a chuďas, ovšem uplatněn byl pouze prvek záměny obou mladíků. Můžu vytýkat dílčí nedostatky v podobě pár scénáristických nedotažeností, ale jinak je Láska na vlásku hodně příjemná záležitost. Výprava je na středoevropské poměry úžasná, režie a tempo hodně fajn, hudba taktéž a herecký casting též solidní, včetně dvojité porce totálně sexy Samuela Spišáka, který tu dost často ukazuje hruď. Slušný je též český dabing, i když bych klidně uvítal i původní slovenskou verzi. Láska na vlásku si určitě zaslouží pozornost a jde o jednu z mála současných pohádek, které lze sledovat zcela v pohodě. ()

mchnk

Výtečným způsobem podchycená atmosféra doby, podpořená potemnělým hradem, všudypřítomnými liliputány, kočovnými herci i nezbytnými vlky, naneštěstí naráží na tématické klišé (záměna prince a chuďase, nucený sňatek, hrozba pro království - tentokrát ne drak, ale moci chtivý sultán, o kterém na konci není ani slechu, natož vidu...) a kýčovitý závěr s nutnou dávkou naivní romantiky. Chápu nutnost držení se předlohy, ale proč si to, sakra, neupravit? Tak vynikající prostředí a tak tuctový děj? Málokterá pohádka dosahuje takové autentičnosti, jako tato. I herectví zúčastněných bylo perfektní. Přenádherná dvojice mladých hereček zvládla své role bravurně. Celeste byla jako princezna velice přesvědčivá (vůbec by mi nevadilo, kdyby svá první slova ve filmu pronesla ještě mnohem později) a Judit mě svýma uhrančivýma očima dostane už asi všude, kde se objeví. Herectví Samuela Spišáka je lehce monotónní a Hanák mi přišel moc moderní, ale jinak celkově velmi slušně zahrané. Snímek je určitě podhodnocen, ale k vyššímu hodnocení bych osobně potřeboval preciznější scénář. ()

kingik

Režisérka v oblouznění, že natočila kvalitní pohádku. Do toho jí schází notný kus a měl by být dlážděn kvalitními řemeslnými schopnostmi i prací s herci, přičemž ani jedním spolehlivě nevládne. Když nám však režisérka bude posílat takové talenty rovnou z hereckých konzervatoří, jakým je Samuel Spišák v odstrašující dvojroli, je lepší pohádky pro příští generace zavřít do sudu a zbytečně nečekat na nějakou kvalitu nebo její náznak. Když vám povím, že v celé bezmála dvouhodinové pohádce není jediný zapamatovatelný herecký výkon, tak mně to nebudete věřit, ale je to tak. Při pohledu na necharismatického Spišáka si rozhodně nemůžete z něj odnést divácké sympatie, ačkoliv ho tady máte hned ve dvojím provedení(!). Hraje od sebe nerozeznatelného prince Matěje i kováře Tomáše, kteří si mezi sebou prohodí role, ale jako by to ani nebylo, protože obě postavy od sebe herec nedokázal nijak výrazně odlišit, ani je obdařit sympatiemi. Už jen ten způsob záměny identit byl dost halabala provedený. Následná záměna ani nic divácky zajímavého nepřináší. Je to skoro až nudné. Oslavovaná Celeste Buckingham v roli neapolské princezny Beatrix, jenž měla být největším lákadlem, je ve filmu dohromady jen asi čtvrt hodiny, má jen pár replik, divácky neokouzlila a byla herecky netvárná. Jen velmi obtížně bych zde hledal herecký výkon, který by stál za něco anebo by snesl nějaké nižší, nepříliš přísně nastavené měřítko. V té síti marných herců, kterým chybí pevnější režijní vedení, by to mohl být snad jen Tomáš Matonoha v záporné a relativně i vtipně hláškující roli, nebo Tomáš Hanák v roli krále. Potíž je však v tom, že většina rolí je předabována, a to technicky velmi špatně. Z tohoto hlediska asi nejhorší dabérský výkon předvádí Hynek Čermák, který nadaboval slovenského herce Milana Bahúla v roli kováře, jenž byl nadabován úplně bez emocí. Dost ploše vyznívá i celý příběh, který je jen hezky pospojován přijatelně barvitou filmovou kamerou a opatřen velkolepě znějící hudbou využívající rovněž čistých filmových prostředků. Do toho přijatelná výprava, která sice až nesoudržně míchá historické styly, ale nešetřilo se na ní a vypadá divácky dobře. Pro tenhle film platí, že co scéna, to prakticky nějaký přehmat, ať už jde o špatně natočené (akční) scény (scéna s útokem vlků (!), nebo technicky slabé až nezvládnuté střihové přechody do jednotlivých obrazů mající za následek, že film nedýchá životem. Scénář, režie, herecké výkony, ale i základní režijní řemeslné prvky jsou tady tím nejhorším, co lze v současné filmové produkci uzřít. A do toho ta nesmyslně natahovaná stopáž. Zvláštní, že se v závěru neřeší sultán, který v úvodu malému královstvíčku hrozí válkou. Ten se objeví pouze na začátku filmu, pak už ne, dál už o něm nepadne ani slovo. Výsledkem je jakýsi splácaný a nehotový pohádkový patvar či polotovar, po jehož uvedení na tv obrazovky by měla režisérka Solčanská vážně uvažovat o změně profese. Aby dobře režírovala, potřebovala by pohádkový zázrak. Ten se v jejím případě rozhodně nestal. 20% () (menej) (viac)

HoneyBunny

Tak tohle je velice fajn pohádka. Bratři Slováci se tentokrát vytáhli a natočili lepší kousek, než co nám nabízí ČT v posledních šesti, sedmi letech. Ano, uvědomuju si že pohádka je trošku moc dlouhá, že oba hrdinové se vymění až po cca čtyřiceti minutách filmu, že rozdíly mezi nimi nejsou nijak velké... Ale líbí se mi to pseudo-zasazení do historie (Turci, rod Korvínů atd.), nádherná příroda, krásné exteriéry i interiéry. Dokonce i obsazení - Samuel Spišák dobře vypadá a má charisma, takže prince zvládá s přehledem, Tomáš Hanák je král jako víno (a jeden z mála českých herců, které tu uvidíte), princezna Beatrix i služka Hanička vypadají krásně a Tomáš Matonoha je řádně slizký. Chybí mi sice humor a takové to kouzlo, díky kterému bych se na tuhle pohádku podívala znovu (díky bohu za Anděla Páně), ale tohle je s přehledem nejlepší pohádka letošních Vánoc. ()