Láska na vlásku

Predloha:

Mark Twain (kniha)

Kamera:

Ivan Finta

Samuel Spišák, Celeste Buckingham, Tomáš Hanák, Gabriela Dolná, Judit Pecháček, Štefan Šafárik, Tomáš Matonoha, Karol Čálik, Jakub Spišák, Ľudovít Cittel (viac)

Na kráľovskom hrade sa princ Matej cíti ako väzeň. Otec ho prinúti zasnúbiť sa s princeznou Beatrix, ktorú nemiluje. Matej využije náhodné stretnutie s tulákom Tomášom, ktorý je jeho identickým dvojníkom. Chlapci si vymenia šaty a dohodnú sa, že si na jeden deň vyskúšajú život toho druhého. Ráno Mateja neprávom obvinia z krádeže a uväznia. Tomáš musí zostať na hrade a aj keď sa snaží presvedčiť kráľa, že nie je pravým princom, nik mu neverí. Obaja chlapci sa musia postaviť zoči voči svetu, ktorý dosiaľ nepoznali, dospieť a naučiť sa niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Odmenou im bude, že obaja nájdu pravú lásku. (oficiálny text distribútora)

Frajer42

Spoilery! Jednou za tisíc hodnocení se na obloze objeví taková hvězdná konstalace, že to zcela přetransformuje moje smysly a já si užiji pohádku, do které bych to v životě neřekl. Čekal jsem neskutečnou sračku, kterou budu sledovat v minimálně dvojnásobné rychlosti. Moje nejhorší očekávání se ještě znásobila, když jsem si všiml, že slyším mluvit známé české herce neznámými hlasy, a dokonce je slyším mluvit i tehdy, když mají zavřená ústa. Fakt nevím, či by byl takový problém, kdyby se v pohádce míchaly dva podobné jazyky, nebo kdyby alespoň většina zúčastněných dodatečně nadabovala sebe sama. Jsem si jistý, že v 999 z 1000 případů bych podobný příběh o dvou nesympatických pánech, jejichž životy protla souhra milionu náhod, bez špetky humoru a s brutálně "hlubokým" rozuzlením, že se kvůli ženám jeden vzdá rodiny a druhý koruny, poslal někam do odpadových vod. Jenže tohle byl ten 1000. případ. Nějakým nedopatřením mi to sedlo do nálady. Vůbec mi tato pohádka nezvedala adrenalin ani mi nijak nevadila. Dokonce jsem překousl na pohádkové poměry přestřelenou stopáž. To už je co říct. Zřejmě navštívím doktora. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka harfuska. ()

silentname

Režisérka asi pri tomto filme povedala Celeste Buckingham niečo v štýle - "Celeste, postav sa len pred kameru a vyzeraj dobre. Moc toho radšej nehovor, len pekne vyzeraj a budeme mať skvelé promo a ľudia si film pozrú. Nie je to katastrofa a dalo sa na to pozrieť, no neverím, že si niekto "Lásku Na Vlásku" pozrie ešte aj budúce Vianoce. Je to nudné, je to obohrané, je to zbytočne dlhé... pri pozeraní som sa donekonečna pozeral na hodinky znovu a znovu... nič tu proste nevyniká. Niektorí herci sú fajn, no hlavní protagonisti sú nudní, nedávajú tomu žiadnu šťavu, prostredie sme videli miliónkrát v našich hraných rozprávkach, Celeste Buckingham je tu fakt strašná. Skoro vôbec nerozpráva a keď áno, tak jej monológy sú maximálne nudné, otravné a maximálne bez akejkoľvek emócie... a viac len vyzerá ako princezná než čokoľvek urobí alebo povie... proste nuda nuda nuda... určite jeden z horších filmov tohto roku. Znovu to už pozerať nebudem. Neverím, že si to niekto ešte niekedy vôbec pozrie. Hodnotenie: D+ ()

Slarque

Popravdě řečeno mám radši pohádky, ve kterých dobro překonává překážky zla. Tady zlo bylo tak neschopné, že radši ani moc nepřekáželo, takže to bylo celé jen o dvou stejně vypadajících mladících, kteří chtěli žít jinak, než žili. A na to mi výsledný film zase připadal příliš dlouhý. Aspoň to bylo trochu výpravnější, než bývá ve zdejších krajích zvykem – takže tentokrát hodnocení průměrného filmu zaokrouhluji nahoru. ()

hammer_head

Docela příjemné překvapení. Pohádka, která (stejně jako Anděl páně) překvapí především svoji výpravou, příjemnými herci a slušným příběhem. Je zapotřebí si připustit, že dnešní pohádky (bohužel toto neplaní jen pro pohádky, ale pro celou česko-slovenskou kinematografii) jsou labilní ptákoviny točené v kýčovitých kulisách, které by člověk nikdy neměl vidět=> naštěstí pohádka Láska na vlásku k těmto dílům nepatří. Nedostatek bych viděl v tom (alespoň pro Čechy), že jsou herci dabováni někým jiným, než sami sebou (např. Bahůl). ()

klerik

Zbytočne zlé prvé ohlasy. Pohodová rozprávka, lepšie zrežírovaná ako napísaná, ktorá sa stále drží tradície slovenskej rozprávky a je (našťastie) na hony vzdialená tej modernej českej. V českom dabingu sú odstránené nedostatky v artikulácii Celeste Buckingham. Príbeh je skôr o situácii zámeny dvoch ľudí (Princ a bedár) ako nejakom dejovom vývoji, ale film pekne odsýpa hlavne vďaka sympatickému výkonu mladého Spišáka. Prekvapivo funkčný mix známych motívov... ()

Crocuta

Ale jo, nebylo to špatný - když se to srovná se soudobou českou pohádkovou tvorbou (o slovenské toho moc nevím). Pohádkové zpracování Prince a chuďase? Proč ne, není to sice kdoví co, ale než být originální za každou cenu (a tudíž zpravidla křečovitý a trapný), tak to raději takto. Exteriéry parádní, Celeste se mi líbí, hezky zpívá (viz závěrečná píseň) a že by byla nějak strašná herečka jsem si nevšiml - ta četná kritika na její adresu možná spíš pramení z averze těch, kteří sledují různé talentové soutěže a znají ji odtamtud - to ale není můj případ. A krom toho - závěr pohádky nabízí docela pěkný recept proti pracovnímu - a koneckonců i manželskému - stereotypu. Pokud tedy máte svého dvojníka :D. ()

Jirka_Šč

To je škoda! Hlavní hrdina je buď pouze průměrný herec nebo nebyl dobře vedený režisérem. Nechápu, proč do toho tlačili Tomáše Hanáka, když do vedlejších rolí nacpali spoustu zajímavě vypadajících pravděpodobně slovenských herců. A chtělo to lepší scénář. Ještě jednou škoda, protože toto mohlo mít navíc (pokud v průběhu filmu po-ixté přemýšlím, co mohlo být uděláno lépe, není to dobré). Třetí hvězdička je za skvěle zvládnuté prostředí - kostýmy, výpravu, exteriéry a interiéry. Evidentně do toho nebylo nalito málo peněz. Aktuálnímu hodnocení 46% rozumím. ()

helianto

Konec je korunou všeho. Nebýt toho, jednalo by se po delší době o klasicky vyprávěnou pohádku s klasickými postavami, klasickým rozvržením dobra a zla, v klasických kulisách (mimochodem, nádherné exteriérové záběry). Pohádkám klasika sluší, není vůbec nutné přibližovat je současnému životu... ()

honajz

Hodně slabé, zdlouhavé, nudné a nevtipné. Takové řemeslně odvedené, ale bez špetky něčeho navíc, nějaké invence nebo filmařského nadšení. Zajímavé lokace, středověký look, ale postavy absolutně nezajímavé a celkově nijaké, nanicovaté. K tomu ještě taková ta instantní režie, mizerný střih, zbytečně zdlouhavé záběry (celé to má 111 minut!, nikoliv 97, jak je zde uvedeno), takže se z toho časem stává nezáživná manýra, na kterou je utrpení koukat. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 24.12.2014+ČESKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČT 1 = 26.12.2014, réžia českého znenia (ČT 2014) = VLADIMÍR ŽĎÁNSKÝ- Pôvodná filmová rozprávka, ktorá ma ale ničím prevratným či povšimnutiahodným neoslovila. Bohužiaľ ani deti a to je asi dosť podstatné mínus. (26.12.2014) ()

SOLOM.

Další smutný příklad toho, že novodobé české a slovenské pohádky ve valné většině stojí za „exkrement“. Na Celeste Buckingham se vcelku pěkně dívalo, kostýmy byli super a ani samotný příběh nebyl zrovna nejhorší (leč je jasné, že originality taky zrovna moc nepobral), nicméně to by se dalo odpustit. Já však hlavně nechápu, proč když někde hraje herec, tak musí být následně dvakrát předabován (viz zde Matonoha). Vyložená katastrofa to určitě nebyla, dívat se na to dalo, ale nic co bych musel vidět znovu… ()

Havenohome

Nuda. Klasika Solcanskej odrb. Celesta je tam cisteho casu fakt max tri minuty a povie asi pat viet. Pribeh nula bodov. Humor ziadny. Akcia trapna. Problem je ze sa to reklamuje ako konkurencia pre sucasne americke rozpravky a aj to take miestami chce byt ale marna snaha. A na druhu stranu sa to chce opicit aj po ceskoslovenskych klasikach. Je to vlastne taky dost nesikovne opajcnuty kral drozdia brada plus par vykradaciek z jakubiska ci troch orieskov. Plus hrozne postsynchrony a divna slovencina hanaka. Podobne ako Cyprian aj toto je len taka exibicia kostymov v muzeu oravskej dediny ci v stveckarskych atelieroch. Zasadne nesuhlasim s nazorom ze je to standard ci priemer. Pri priemere sa cely cas ukrutne nenudim. Neplati ani argument ze to moze byt riedka srajda lebo to je pre deti. Chcete snad davat svojim detom riedke srajdy ked je na trhu tolko namakanych rozpravok. Deti su naopak dost narocne a ukvakana kostymovka ich nezaujme. Takze Laske na vlasku nepomoze ani to ze si do nazvu ukradla nazov uspesnej disneyovky. ()

Ilicka

Trochu promrhaný potenciál - nejfilmovější pohádka letošních Vánoc (malebné slovenské exteriéry, realistické kostýmy), zároveň ale snad nejutahanější adaptace Twainova Prince a Chuďase, kterou znám. Samotná expozice trvá téměř 50 minut a ani během následující hodiny divák nedostane nic navíc oproti očekávání, jen enormně řídkou historku o záměně, lásce na první pohled a potrestaném zlu. Nevýrazné postavy a nejasně motivovaní antagonisté taky nepotěší. ()

claudel

Kostýmy a výprava na jedničku, ale jinak zoufalá a příšerná nuda. O předabování slovenských, maďarských a dokonce i českých herců nemluvě. Obsahově je fakt hodně špatné a u pohádky zvláště si myslím, že vedle perfektní formální stránky musí fungovat kvalitní scénář. ()

Sifaka

Není to zase tak špatné, ale je to strašně zdlouhavé, být to o 20 minut kratší,úplně by to stačilo. Dcera se u toho dost nudila. ()

MáŠa

Není to zlý, ale byla to trochu nuda. Proto to mé hodnocení. Prezentované je to jako pohádka, ale moc jí to ani nepřipomínalo ()

Kimon

Pokud bych měl srovnávat tři premiérové pohádky (Princezna a písař, Kdyby byly ryby a Láska na vlásku), které na vánoční svátky 2014 připravila ČT, musím jednoznačně konstatovat, že "Láska na vlásku" má u mě jednoznačně nejlepší hodnocení. Vše co jsem psal zde na ČSFD ohledně těch prvních dvou, u této neplatí. Alespoň tedy vznikla jedna, která se dialogy nesnaží za každou cenu získat teenagery, princezna nebičuje své tělo aerobikem a hloupě akčně nešplhá po střechách. Dokonce ani král se přitrouble nechová a vše je jaksi normální a přirozené. Dialogy přiměřené současnosti a vkusně zapadající do historického prostředí, děj je zajímavý a opravdu vánočně pohádkový. LÁSKA NA VLÁSKU by měla být zařazena do vysílání na Štědrý večer. Ta jediná si to zasluhovala. Tu jedinou jsem s radostí shlédl a děkuji Marianě Čengelové-Solčanské za krásný scénář i režii, jakožto hercům za přirozené a mistrovské podání. Pravděpodobně jen a jen proto, že "Láska na vlásku" není původem česká, byla zařazena až na druhý svátek vánoční. Bohužel, dáváme přednost českým nevkusným produktům, před kvalitní zahraniční tvorbou. ()

Tommassi3

"Ale já nemám koně !!" - "Ale já mám.. Tele !!" ;) Docela příjemné překvapení od sousedů, vzhledem k nulovému očekávání, které vypráví poměrně ošoupaný příběh o tom, že před skutečným životem a pravdou se zkrátka nedá utéct, sice působí jako polotovar, co doplácí zejména na užívání známých motivů z klasik, aniž by je však jakkoli funkčně využil či rozvíjel, ty jsou prostě jen včleněny do scénáře jen tak, jen aby v něm prostě byly, místy poněkud jalový dialog - Byť si tedy nejsem vůbec jistý, do jaké míry ho ovlivnil překlad a ten obludný a zbytečný dabing.. - a především dramaturgie, nezvládnutá rytmizace snímku, a tak i nulová síla těch stěžejních scén, na čele s tou, při níž umírá král, jehož si mimochodem zahrál překvapivě velmi dobrý Tomáš Hanák.. Dokonce i druhý český Tomáš, totiž Matonoha, si ty svoje kreace padoucha sympaticky dokázal ubalancovat na hraně s přepjatostí.. Přiznávám, že jsem dokázal jen velmi těžko rozklíčovat, v čem vlastně režisérka Mariana Čengel - Solčanská stojí nejpevněji v kramflecích, cítím snad jen jakési snahy o delší poetické objektivy, které však kazí příliš ostré nůžky vzhledem k délce záběrů, opatrné tempo a jemný humor, který snímku slušel, ačkoli se s ním dost šetřilo.. Příjemná záležitost, leč bez napětí, kde jedinou větší akci přináší nedopointovaná scéna s vlky, a čehokoli zapamatování hodného, včetně nulových ženských charakterů, když ani nevýrazná hvězdička Celeste Buckingham nemá co hrát.. Z tohohle se prostě nová Šialene smutná princezná nestane, a o vlásek to rozhodně nebylo.. ()