Volejte Saulovi

• USA Better Call Saul
USA, (2015–2022), 52 h 16 min (Minutáž: 42–69 min)

Hudba:

Dave Porter

Bob Odenkirk, Jonathan Banks, Patrick Fabian, Michael Mando, Rhea Seehorn, Michael McKean, Miriam Colon, Raymond Cruz, Julie Ann Emery, Jeremy Shamos (viac)

Tenhle prequel Perníkového táty nominovaný na Emmy sleduje život začínajícího advokáta Jimmyho McGilla a jeho proměnu na morálkou nesvázaného právníka Saula Goodmana. (Netflix)

SaNcHeZ_cz

Po dvou dílech: Spin-off Breaking Bad to má solidně našlápnuté a zvládá servírovat příjemný mix komedie a dramatu který zaujme a přidá i něco navíc pro skalní fanoušky. Zatím tedy rezervované čtyři, pokud udrží nastavenou laťku, bez problémů přidám pátou. ()

Bakllazaan

ja myslim, že je bezpečné tvrdit, že se to vyvijí velmi dobře Po sedmi letech muzeme rici, ze to bylo v necem dokonce lepsi nez Breaking bad ()

Jindros

Tvůrcům na jednu stranu přehnaně narostl hřebínek, takže vygenerovali spousty rádoby dobře natočené vaty, kde se nikam nic neposouvá a myslí si, jak je to zajímavý. Není. A na druhou stranu jsou totálně připosraní přijít s novými postavami a zápletkami, takže skoro o všem víme, jak to dopadne. Škoda. Gilligan nejspíš bude kapela jednoho hitu, na tomhle je vidět že vůbec nemá soudnost. EDIT: Pátá a do velké míry i šestá série všechno dost napravují a dávají mi smířlivější pohled na první čtyři. ()

Feek92

Yes! Yes! YES! Ano, hodnotit po dvou dílech není skoro možné. Ale jako další z x fanoušků Breaking Bad to prostě nejde jinak. Konečně to přišlo znova, s tím rozdílem, že teď to jede už od prvních dílů. Troufám si říct, že se to může jednou rovnat tomuto skvělému seriálu! ()

ArsenalEagle

Prequel k BB? Hell yeah! Better Call Saul je sice pomalejší a perníku se dotýká jen okrajově, ale přesto má svou geniální Gilliganskou atmosféru. Saul má na to táhnout seriál, možná ne úplně celý, ale kvalitu má. Od toho je tu ale Mike, který k Jimmymu/Saulovi přidává přesně ten poslední dílek skládačky k vytvoření skvělého a Breaking Dad hodného seriálu. Tempo je sice pomalejší, ale mě osobně to vůbec nevadí, na oplátku je zde dost gagů a postupné propojování se světem Waltera Whitea prostě stojí za to. ()

GodComplex

Fantasticka retro bomba tezici z jiz pripraveneho sveta a postav Breaking Bad a dotahuje to cele k dokonalosti. Je to o uroven vys, nez original a s pribyvajicimi seriemi dokonce cim dal lepsi. Jediny serial, jehoz znelku jsem se naucil hrat na kytaru :) 9/10 ()

erased

You're the worst lawyer ever! Nedá se říct, že bych při ohlášení spin-offu dokonale uzavřeného světa Breaking Bad skákal radostí, a že má být jeho hlavním tahounem zrovna Saul Goodman ve mě příliš nadějí taky nevzbuzovalo, nicméně už pilot stačil k tomu, abych přístup k seriálu podstatně přehodnotil. Hned se totiž ukázalo, že za ním nestojí jen snaha o vyždímání dalších peněz z veleúspěšné značky, protože ač si ze svého životního dítka bere hodně, Gilligan očividně na vavřínech neusnul a naservíroval unikátní seriálovou jízdu balancující někde na pomezí samotného Breaking Bad a seriálového Farga. Překvapivě se dokonce nekoná ani podlézání původním fanouškům, a vedlejší postavy opakující si své předchozí role se obejvují jen sporadicky (ovšem když už, stojí to za to!), a dávají prostor Odenkirkovi, který se naproti očekáváním svého údělu utáhnout celý seriál prakticky na vlastní pěst zhostil na jedničku. Tempo samotného seriálu sice občas hapruje, což obzvlášť podtrhává nijaká poslední epizoda, většina prostoru je nicméně nabušená podprahovým humorem a absurdními situacemi, ze kterých jde hlava kolem. I just talked you down from death sentence to six months probation. I'm the best lawyer ever. ()

MajklCZsk

Rok 2008. Breaking Bad Vince Gilligana definitivně probouzí proud ,,quality TV". Rok 2015. Better Call Saul Vince Gilligana a Petera Goulda najíždí do nastaveného světa, do nastavené éry přemořeného ,,quality TV" obsahu a dokáže být krystalem televizního vysílání. Byla to jízda. Svět BB a BCS se mnou byl osm let. Nastoupil jsem do něj v roce 2014, rok po skončení BB. V roce 2015 začalo BCS a nevěnoval jsem mu moc pozornosti, chtěl jsem nejradši nastoupit až ke konci. Rok 2021, dívám se na El Camino a říkám si, že to je fakt nejlepší svět, který jsem kdy viděl v seriálu. Začnu se dívat už i na BCS, nevydržím to. Rok 2022 - BCS skončilo, univerzum BB skončilo. A lepší epilog ten seriál dostat nemohl. BB je výborný seriál sám o sobě, ale nyní víme, že potřebuje fungovat v souběhu s BCS, dává nám kontext, není to umělá fan-service fašírka. Je to kouzlo v televizní produkci. VG si zaslouží tu slávu, kterou má, jako autor. Nemůžu se dočkat jeho nového seriálu, který už nebude zasazený v Novém Mexiku a nebude o drogách. Tomuhle chlapovi sežeru všechno. ()

Kaluž

První velké televizní překvapení roku. Vince Gilligan si vzal na paškál nejotravnější postavu z Breaking Bad ansámblu a přetavil ji v úžasný charakter s pohnutou minulostí. Ten moment, kdy se ve finále přehodí vyhýbka z "good guy" James McGill na "sleazy fucker" Saul Goodman, je k nezaplacení. /// 2. sezóna /// Opět plná palba! Seriál, v němž dostává plnohodnotný prostor nejen mužský protagonista, ale i jeho ženský protějšek. Ta chemie je obdivuhodná. /// 3. sezóna /// Miluju Vince Gilligana! /// 4. sezóna /// A posílám pusu! ()

Helo

Kdo miloval Breaking Bad, bude milovat i toto. Zábavné, vtahující a promyšlené. Jen ten poslední díl byl tedy slabší, než jsem čekal (spravilo to až závěrečných 10 minut). Narážky na Breaking Bad jsou tu pak pro opravdové znalce původního seriálu, protože občas jsou jen v takových detailech, že i když jsem to viděl sotva před dvěma lety, musí mi je připomínat až diskutující. ()

Arcadan

Navždycky budu vděčný, že jsem žil v době, kdy jsem Saula mohl vidět v jeho šesti dokonalých sériích. Éru definující příběh a jedna z nejlepších věcí v dějinách audiovize, která je do posledního detailu promyšlená, ale stejně nepůsobí uměle, právě naopak. Celý lidský život obsáhnutý v seriálu, který je koncipovaný jako žánrovka, ale nakonec je to větší umění než většina festivalových filmů. Díky že jsem mohl být u toho! <3 ()

Ediebalboa

Po fenomenálním Breaking Bad mohl jít Vince Gilligan tvořit úplně cokoliv. Nakonec ale zůstal v oblíbeném prostředí a vymyslel zcela novou příběhovou linii oblíbeného právníka Saula Goodmana. Opět zde jsou silné charaktery, nečekané zvraty a všudepřítomná jižanská atmosféra Nového Mexika. Nikam se prostě nespěchá. Děj se pomalu rozvíjí a na každé scéně nebo dialogu je vidět autorova sebejistota. I když by se proto prvních 10 dílů dalo shrnout v pár větách, tak to jsou právě ony detaily, které ho činí oproti konkurenci vyjímečným. Už samotná useknutá znělka na začátku každého dílu hned napovídá, že tady o žádný mainstream nepůjde. ()

lucifrid

Od Saula jsem čekala hodně, ale dostala jsem trochu něco jiného, než na co mě nalákal trailer. Že tvůrci děj hodili ještě notný kus dopředu, ale podle mě seriálu jen prospělo. Neskutečně mě bavilo, že tvůrci měli stále čím překvapovat a v podstatě nic mi nepřišlo prvoplánové nebo uhádnutelné. Prim sice hraje Jim, ale veškeré vedlejší postavy jsou skvěle napsané a baví. Jsem ráda, že si Saul nehraje na dvojče Breaking Bad – obzvlášť mu sluší větší komediální linka, ale zároveň mu neubírá na dramatičnosti a jde si svou vlastní cestou, zatím se mu to daří skvěle. 1. série: 90 % ()

Trevor

Síce Saul Goodman nebol práve najsympatickejšia postava seriálu Breaking Bad ako správne spomína Arsenal83 v konečnom zúčtovaní je Better Call Saul minimálne rovnako dobrý ako spomínaný Breaking Bad, ak nie ešte lepší, tak ako to vidia povedzme BrooksW.here či ALIENka_..Je ťažké ich porovnávať, kým BB mal 3 doslova nezabudnuteľné epizódy v BCS nie je žiadna, ktorá mi úplne že vytrela zrak, na druhej strane BCS nemal žiadne muchy, teda vyslovene nudné epizódy, kým v BB sa ich niekoľko našlo. BCS lepšie rozvíja charaktery aj vedľajších postáv, v niektorých momentoch oveľa lepšie pracuje s dejom, nemá žiadnu vyslovene iritujúcu postavu (aj keď Chuck či Howard k tomu majú blízko) kým v BB je ich viac, predovšetkým tých ženských postáv. BCS nemá Pekabbo, Phoenix, Dead Freight, má však Ignazia Nacha Vargu, veľa priestoru dostanú aj Lalo či Hector Salamanca, dokonca aj Don Eladio a napriek tomu že sa tu Hank, Walter a najmä Jesse Pinkman objavia naozaj iba sporadicky musím povedať že u mňa sú tieto seriály na približne rovnakej úrovni a jedná sa o dva najlepšie, aké som kedy videl. Aj keď v úvode vzťak Jimmyho a Chucka mnohých do deja nevtiahne od momentu keď na scénu prichádza Mike je to už iba lepšie a lepšie s doslova epickým záverom. Človeku je až ľúto že to skončilo. ()

GILLWANDER

Spin-off ako sa patrí... Vince Gilligan pokračuje v úspešnom kriminálnom ťažení a prekvapujúco aj minimalisticky nadväzuje na úspešný seriál Breaking Bad. Odenkirk je žalostne na dne, jeho postava oprášeného právnika na pokraji zrútenia si dlaždí novú cestu, peniaze sú čoraz viac lákavejšie a Saul postupom času bude viac obetovať pre ich zisk. Jeho limit je zatiaľ známy, no nie vždy sa dá uspokojiť jeho potrebu mať čo najviac. Better Call Saul je seriál, ktorý fanúšikovia Breaking Bad-u nutne potrebovali. Humorne odosobnený, hlavný hrdina sa dostane divákovi pod kožu, scenáristický vyvýšená liga bez klišé a zbytočných dialógov, réžia vynikajúca. Momentálne seriál roka... 95% ()

OG_Swifty

K jednotlivym sezonam jsem se vyjadril individualne, ale pro shrnuti celeho serialu: Co zacne velmi pomalym budovanim postav, skonci pomerne rychle v plamenech slavy - podobne, ale precejenom uplne jinak oproti El Caminu nebo Breaking Bad. Lip, hur? Asi jak v cem a oproti komu :) Gilligan s Gouldem stvorili dalsi veledilo, znacne a nepravem  nedocenene, ktere je naprosto perfektnim prikladem toho, jak pracovat se silnou a hlavne nepredvidatelnou pribehovou linkou, budovat vedlejsi postavy a udrzenim divakovy pozornosti. Pokud jsem Breaking Bad dal toho casu 5*, Saul by si zaslouzil i tu pomyslnou sestou hvezdu. PS: Na rozdil od BB tu nebyla snad jedina postava, ktera by me srala tak jako postavy resp. jejich predstavitele tria Skyler, Walta Jr a Marie Schroder. ()

ilemas odpad!

Asi jsem se moc těšil a o to víc jsem zklamán. Stejně jak nevím proč srovnávaný Ozark s Perníkovým tátou se tento prequel taky moc srovnávat nedá. Neskutečně ukecaný a děsně nudný, bez sebemenší akce nebo napětí, špatná kamera a hudba. Vůbec nic se mě na tomto seriálu nelíbí a nechápu tak vysoké hodnocení. Ještě zkusím druhou řadu, ale jak tu někdo psal, ani po čtvrté řadě se to nijak nerozjede. Přitom BB hodnotím 100% Tak druhou řadou to vzdávám, ztráta času. Raději se vrátím ke knihám. ()

johny89

1. série: ****: Škoda toho nedotaženého konce. Jinak super, Bob Odenkirk válí. Také mi vadí, že série má několik rovin a ani jedna není hlavní a dotažená. ()

Lexonka97

Stejně jako Breaking Bad je i Better Call Saul špičkovým seriálem, kterému nechybí skvěle napsané postavy, výborné dialogy, úžasná kamera, lokace, střih,… a takto bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Popravdě se to nelehce popisuje a stejně jako v případě již zmiňovaného Breaking Bad je toto pro mě opravdu dechberoucí záležitost, kterou jsem si užil naplno. Každou sérií se to značně zlepšuje a poslední dvě jsou prostě fantastické! Nyní už jsou všechny linky uzavřeny, není co víc dodat a já… já ten svět prostě miluju. ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Nominace na Emmy 2023

Nominace na Emmy 2023

12.07.2023

75. ročník televizních cen Emmy čerstvě oznámil své nominace a pakliže jste alespoň trošku sledovali seriálovou tvorbu v uplynulém roce, nejspíš vás jednotlivé kategorie zase až tak moc nepřekvapí.… (viac)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov