Bedári

• Česko Bídníci (viac)
Francúzsko / Východné Nemecko / Taliansko, 1958, 217 min (televízna verzia: 88+97 min)

Hlavním hrdinou románu Victora Huga je Jean Valjean, který byl pro nepatrnou krádež chleba poslán na galeje, kde prožil devatenáct let svého života. Jako navždy poznamenaný člověk se vrací zpět do života. Setkání s monsignorem Myrielem, biskupem proslulým svou prostotou a nákloností k chudým, osudově poznamenává celý jeho život, další Valjeanovy činy, charakter se už nikdy nezpronevěří tomuto setkání s čistotou a dobrem. Jean Valjean, vězeň číslo 24601... Mezi nejznámější a nejoblíbenější díla francouzského básníka, spisovatele Victora Huga patří bezesporu román "Bídníci" z roku 1862. Jedním z nejúspěšnějších filmových Jeanů Valjeanů byl Jean Gabin, který ztvárnil tuto postavu v přepisu režiséra Jeana-Paula Le Chanoise z r. 1957. Po jeho boku se v roli nesmiřitelného Javerta objevil Bernard Blier, Bourvil, Serge Reggiani. (Česká televize)

Orlau32

Jsou filmy, na které nezapomenete ani po 50.letech, jsou filmy o kterých za týden nic nevíte. Bídnici z r.1958 s famózním Jeanem GABINEM rozhodně patří do té první kategorie. Viděla jsem snad všechny Bídníky, které kdy byly natočené, ale ON mi tam prostě chyběl ... Jean Valjean... je jenom jeden. Též se musím zmínit o Bernardu BLIEROVI, který hrál urputného policejního inspektora. Také jednička : buď to bylo tím, že tam byl Gabin nebo mu prostě ta role též sedla. Víte, už jsem to myslím, někde psala : dovedete si představit v roli Old Shatterhanda někoho jiného než Lexe BARKERA ? Já ne...a to jsem hodně ze svých představ slevila. ()

stration

Obsahově i formálně nejlepší zpracování Hugova románu. Pouze subjektivní věc: Gabin, ač hraje famózně, mi jako Valjean připadá starší, než bych si představoval. Lino Ventura byl jako typ pro tuto roli přesnější. ()

L_O_U_S

Klasika neklasika, ať se na mě nikdo nezlobí, ale já se nudil a skřípal zuby. Huga jsem nečetl, takže nevím, zda i předloha je takto naivní a schematická, ale plochost postav a jejich nevýraznost mi silně vadily. Mám pocit, že k mému pocitu ještě silně přispěl český dabing - občas se mi zdá, že ač se jednalo o počin v jeho "zlaté éře", z úst nadabovaných postav lezlo něco úplně jiného než v originále, zejména po výrazové stránce. (695., 12. I. 2012) ()

higuain

Především ve své první části naprosto geniální film, kde kromě Gabina září i Bourvil v roli Thenardiera. Hugovu předlohu jsem nečetl, ale jsem obeznámen s její rozsáhlostí, a tak se divím, že nějaká dvoudílná adaptace nevznikne i dnes, kdy každé pokračování něčeho slavného je k dobru a vydělá prachy. Viděl jsem Bídníky s Neesonem a v porovnání s nimi je znát, kde se muselo sekat a kde ne. ()

Martin741

Francuzska legenda s europskym velikanom Jeanom Gabinom /trilogia Komisar Maigret/ v roli Jeana Valjeana. Pre mna legenda asi ako Francouzsky Kankan a nevadi ani sialena dlzka 217 minut. 100 % ()

vydumnica

Bezchybné spracovanie. Dokonalý Jean Valjean. Má to všetko, čo to má mať. Ak film na mňa po toľkých rokoch od svojho vzniku dokáže takto zapôsobiť, neviem si predstaviť, akí nadšení museli byť diváci v tej dobe. Les Misérables považujem za klenot nielen francúzskej kinematografie💙. Nádherné. Dokonalé. Má to srdce na tom pravom mieste a ja to chcem vidieť znova. [ČT2] ()

MrPierc

Pěkná výprava, dobří herci, krásná hudba. První díl filmu je velice strhující - zato druhá část mě spíše nudila. Když porovnám tuto a verzi Bídníci ( 1998 ), tak je pro mne lepší ta novější verze - lepší konec, více vykreslená brutalita té doby, špína. ()

BarryLyndon

Neskutečné, že se vedou debaty, jestli je lepší verze s Depardiem nebo Neesonem. To co předvedl Gabin je slovy nepopsatelné... Blierův Javert mrazivý a svině všech sviní špičkově zosobněná komikem Bourvilem. Dokonalá adaptace bez zkratkovitého děje. 10/10 a povinnost! ()

Joges

Filmové zpracování Bídníků z roku 1958 je mimořádně vydařené dílo. I když jsem Bídníky viděl kdysi dávno, postavy Jeana Valjeana, Fantinu, Eponinu, Cossetu mám stále v živé paměti. Zkrátka silný filmový zážitek !!! ()

C0r0ner

Bídníky jsem neznal a určitě jinou verzi už vidět nemusím, protože tahle je bezpochyby ta nejlepší. Proč? Protože Jean Gabin. Výjimečně mě ohromí něčí herecký výkon, ale tady jsem si říkal, jak je možné, že někdo může mít takový talent. Příběh jako takový byl taktéž zajímavý a tak šla ta příšerná stopáž v pohodě přežít. 90% ()

campix

Strašně mám rád feeling těchto velkolepých spektáklů z přelomu 50. a 60. let. Bídníci jsou ve finále o dost subtilnějším filmem než takový Lawrence z Arábie nebo doktor Živago, ale i tak pokrývají řádnou dávku let osudu Jeana Valjeana a Francie jako takové. Tomu odpovídá velkolepá stopáž. Díky tomu je tato varianta Bídníků velmi těžko usledovatelná, ale vlastně o to více působí monumentálněji. Rozhodně lepší než adaptace z posledních let. ()

ceskyhonza

I přes mnohá novější a nepochobně velmi dobrá zpracování, např. s Lino Venturou, jsou asi tyto přeci jen stále nejlepšími. Prvně jsem je viděl v kině, když mi bylo asi 7-8 let a od té doby pro mne patří k tomu nejlepšímu z filmové světové produkce a když mám možnost, koukám znovu. A znovu si užívám tu kvalitu i sílu příběhu. To je prostě zlatý filmový fond ve všech směrech. Pokud náhodou někdo neviděl a považuje se za náročnějšího diváka, tak rozhodně doporučuji. ()

majo25

Jeden z najznámejších 'Ugových' románov, veľkolepá výprava, pekná širokouhlá kamera a príjemné, také starosvetské prerozprávanie. Ale pri tak mamutej stopáži začne proste nudiť. Hlavne od revolúcie. Film mi naviac pripomínal rozprávku a dobrých a zlých ľuďoch, o naivnej dobrote, o čiernobielych postavách. Skratkovitý dej, naviac pri tak obrovskej stopáži, je až prekvapivý - z chudobného chlapíka, ktorý bol 20 rokov galejách sa strihom stáva vplyvný muž a starosta, alebo ako utečenec bez peňazí nemá problém sa znova postaviť na nohy a bývať v honosnom dome, opäť strihom. Logických chýb je tam mnoho - ľudia sa po desiatkach rokov takmer nemenia, pritom ich známi ich nespoznávajú (lebo majú bradu, iné oblečenie a pod.). Bachratý dedko Gabin hrá celý film s kamennou tvárou a v akčných scénach je nepoužiteľný. Aj keď to má príjemnú starosvetskú atmsoféru, páčili sa mi rozprávačské pasáže, od fancúzskej klasiky som však čakal viac. ()

MJMilan

Velice pěkné zpracování klasiky. Jean Gabin si zde mohl dokázat, že nehraje jen neurotické staříky, ale i dobrosrdečné postavy. ()