Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (viac)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Páně

Podobně jako filmem je i seriálem potřeba se patřičně prokousat k zajímavým scénám a pointám. Poslední dva díly opravdu stály za čas do této minisérie investovaný, byť se nakonec dočkáte přecijen tak trochu standardizovaného konce. Nutno upozornit, že tento seriál není nic pro příznivce přímočarých a jednoduchých charakterů. Ostatní si tohle jistě dají s chutí, protože chvílemi je tahle prácička opravdu labužnická. A ještě malá poznámka k Martinu Freemanovi, jeho herecký repertoár je ve Fargu naprosto stejný jako v Sherlockovi a Hobitovi, což už začíná být mírně otravné. Rád bych ho viděl hrát i jinak než takhle pořád stejně. ()

lasonic

Navykovy serial, ku ktoremu si clovek velmi lahko vypestuje zavislost, "hltal" som jeden diel za druhym, ale nemozem dat plnu "palbu", pretoze sa neviem zbavit pocitu, ze 2 az 3 casti tu boli zbytocne. Vyborne herecke vykony vsetkych zucastnenych, na cele s Martinom "Bilbom" Freemanom, to Vam teda poviem, riadneho hajzla tu z neho spravili. Na kvalite filmu tiez uberaju do oci bijuce absurdnosti, ktorych je tu hodne. Tento serial je urcite lepsi ako povodny film od Coenovcov. ()

Hapretor

Jako seriál dost dobré. Jednotlivé postavy zajímavé, dobře zahrané. Martin Freeman zde ukázal, že je sice malý vzrůstem, ale velký svým herectvím. Díky němu jsem si to užil. Dokonalá přeměna losera na total hajzla. Scénáristicky taky vypiplané a promyšlené. Kdybych neviděl stejnojmenný film, který byl taky velmi dobrý, byl bych mile překvapený a dám 4 *, ani nemrknu. Místy je to vtipné i drsné. Tak to má být. Ale já pochybuji, že by někde mohli být lidé tak stupidní, aby jediný rozumný člověk byl psychopat nebo "zcynikovatělý" pojišťovák. Ale Coenové si libují v absurditě, to už vím dávno. ()

Raziel_cz

Ani sequel, ani reboot, spíš takové rozšíření "univerza" se všemi kvalitami originálu. Opět jde o absurdně lidský příběh ze zapadákova a opět je to maximálně civilní a černý humor tomu stříká ze všech všech tělesných otvorů. Nebo by stříkal, kdyby to tělesné otvory mělo. Zatímco filmu dominoval William H. Marcy, tady na sebe pozornost strhává Billy Bob Thornton – vedle perfektního herectví především díky geniálně napsané postavě. Martin Freeman a další taky paráda, jenom Adam Goldberg a Russell Harvard prostě nejsou na úrovni Petera Stormara a Steva Buscemiho. Tím se nepřímo dostávám k něčemu, čím mě jinak seriál strašně potěšil: odkazům na předlohu. Místo zřetelného kynutí na znalce decentně pomrkává a to do kontextu takhle inteligentního titulu sedne mnohem víc než očividné narážky. Skoro se mi nechce věřit, že Coenovi jenom produkují, z podstaty to má blíž k mainstreamu než původní film, ale jinak by to skutečně snad ani oni nenatočili líp. ()

BeranSon

1. série . Zasmál jsem se, byl jsem napnut a deset dílů uteklo rychleji než voda. Při každém jsem našel určitou pasáž, kterou bych označil jako naprosto dokonalou a ani v jednom díle mě nezarazilo nic, co by bylo nepatřičně trapné, nebo zcela podprůměrné. Herci do seriálu vráží nekompromisně veškeré úsilí. Billy Bob Thornton skvělí a jeho postava je typicky "filmová" - žádný stres, všechno vyjde, klid... To Martin Freeman mě v roli utiskovaného muže, kterému svět šlape na hlavu zaujal více, jeho přeměna ve válečníka vyzněla působivě. I tak ale Fargu nedám plné hodnocení, z důvodu, že prostě všude mu k dokonalosti střípky chyběli, no co vím, třeba je následující série dodá. - 8/10 - ()

KNTRFKT

Na celym tomhle seriálu je spousta kladů. A to především hudební složka, která je, dalo by se říct, ke každýmu dílu s humorem a citem skvěle zvolená a tak nějak danou situaci pokaždý umocňuje. V první sérii tvůrci vsadili na ostřílený herce jako je Thornton a Freeman, kteří to celou dobu výrazně táhli, ale už bylo dopředu jasný, že druhá série bude větší a propracovanější. Ta totiž předchází sérii první, což mě hrozně bavilo, ačkoliv přímých odkazů v ní moc není. Přesto ale už víte, jak se věci mají a na jednotlivé epizody můžete koukat s větším nadhledem. Druhá série taky přinesla asi stokrát víc mrtvol a průstřelů hlav, nicméně každá jedna hlava byla vždycky tak nějak rozstřelena s citem, až mě to mnohdy dojalo. Není totiž nad trochu mozku tekoucího po stěně v devět ráno u snídaně. Naopak první série více vsázela na osobitý humor Thorntona, ta druhá je zase víc retro a tak nějak wírd, ale sympaticky wírd. No a zakončení rozhodně nezklamalo, spíš naopak. ()

xmy

Filmová předloha neměla chybu. To samé platí i zde, jde o výborný, skvěle napsaný a zahraný seriál s opravdu úžasnou a hutnou atmosférou. Líbila se mi i jistá podobnost některých postav s filmovou předlohou. :) Druhá série též výborná, zajímavé bylo zasazení do roku 1979. Obsahuje samozřejmě další várku zvláštních postaviček a černého humoru, za mě super. Třetí série s perfektním padouchem Vargou též zdařilá a jsem velmi zvědav na chystanou čtvrtou sérii. ()

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Myslím, že většina diváků, kteří nesklouzli k tomu, aby si před zkouknutím seriálového Farga, přečetli synopsi, byla stejně jako já já s každým dalším dílem ve větším a větším údivu. Televizní Fargo si bere z původního coenovic majstrštyku ty nejlepší ingredience (promrzlé lokace a místy černohumorně tuhou atmosféru), většinu času ale jde svou vlastní cestou, která možná není tak vtipná jako ve Fargu filmovém, ale tím víc exceluje v dramatické rovině. Fargo navíc disponuje doslova filmovým lookem a doslova zabijáckým castingem, v němž Martin Freeman a Billy Bob předvádějí boží věci, ale nebylo by to Fargo, kdyby tady nebyla silná ženská hrdinka s tváří výtečné Allison Tolman. Bob Odenkirk, Keith Carradine, Colin Hanks a další "jen" dotvářejí dokonalý celek. Strhující, vymazlená, velmi... velmi fajnšmekrovsky, stylově a osobitě natočená televize, která nemusí twistovat jako o závod, aby vás zarazila do sedačky. 2. série - ***** (90%) Vracíme se zpátky v čase, ale na kvalitě se nic nemění. Druhá série Farga nabízí stejně svěží podívanou opět s řadou vynikajících herců současnosti, minulosti i budoucnosti a především válcuje svou stylovou retro atmosférou, které pomáhají invenční režie, kamera i střih, které dohromady vytváří ten mnou již tisíckrát glorifikovaný styl, který Fargu od prvního dílu první série upřít nelze. 3. série - ***** (100%) Třetí série nakopává potenciál seriálového Farga zase na několik sezón dopředu. Doposud nejlepší série, kde fantastický casting předvádí ještě fantastičtější výkony a příběhová linka je napnutá jak struna z piána a přitom vše plyne s takovou samozřejmostí a lehkostí, až z toho jde hlava kolem. Pocit jako byste sledovali dvanáctihodinový film se prostě musí dostavit. Jinými slovy Fargo je jedním z dalších milníků seriálové tvorby a přestože každá série vypráví samostatný příběh (i když pár oslích můstků tvůrci zařadili) atmosféra se drží jednotná. Už se nemůžu dočkat čtvrté série. Btw David Thewlis jako slizký Varga je fucking awesome :-). 4. série - ***** (90%) Nejslabším prvkem čtvrté série Farga je bohužel Chris Rock, který se sice snaží seč může, ale jeho obsazení do role černošského bosse intelektuála bohužel nevyšel, a přestože to Chris vyloženě nezazdí, nositelem charismatu jsou tady jiní pánové. Čtvrté sérka je ale především opět neskutečně stylovou podívanou, které vévodí černobílá epizoda s tornádem. To mi opravdu sklaplo. Herecky naprosté žůžo a dobová atmosféra by se dala krájet. Licence Farga tady je opravdu ždímána do té nejposlednější kapky krve, a když si uvědomíte jak delikátně Jeff Russo zahušťuje svými temnými tóny každé druhé seriálové poličko, nezbyde vám než si nadšeně odplivnout. ()

lemonova

Myslela som si, že to bude Martin Freeman, kvôli ktorému sa budem na tento seriál tešiť, ale to, čo predviedol Billy Bob Thornton, ma úplne odrovnalo. Ten chlap asi zahrá aj parný valec... inak čo do atmosféry seriál filmu zdatne konkuruje, hoci asi nikdy nebude patriť k mojim srdcovým záležitostiam. Oceňujem dosť nenápadný avšak chytrý humor. ()

Folky

Kvalita kolísá a najde se pár nelogičností, ale jinak parádní podívaná. Billy Bob Thorton tu má životní roli, Martin Freeman za ním rozhodně nezaostává, nechybí památné scény a atmosféra by se dala krájet. ()

NightPorter

EDIT: ano, prvni dil me tak uplne nepresvedcil, ale po par dalsich dilech uz jsem na palube, je to hodne dobre odvedena pracicka se zajimavou atmosferou. epizoda 6, to tedy byl ulet, kterej jsem rozdejchaval dlouho. ()

feryk

První díl brilantní, ale další díly jdou v kvalitě stále dolů. Dobrý seriál u kterého mi nejvíce vadí postupně se dostavující nuda a strašně naivní postavy, které jsou ještě hloupější než ve skutečnosti. Většina dětí a lidí je tam představena jako mírně labilní, v horším případě úplně dementní. Seriál se snaží hrát na černý humor, který se někdy zadaří, ale někdy působí dost křečovitě a násilně vnucený divákovi. V brzkém čase vás ten seriál prostě začne nudit a ztrácí svůj půvab prvního dílu. Na víc jak čtyři hvězdičky to není. Také mi vadilo tvrzení, že je vše podle skutečné události, i když není. Pochopím to jako fabulace u původního filmu, ale nechápu to u seriálu, který si bere z filmu inspiraci. V každém díle cpát divákovi iluzi skutečných událostí, když skoro každý ví, že je to vymyšlené, to mě po pár dílech docela iritovalo. ()

Kubeska

Kouzlo a atmosféra původního filmu se zachovaly, vše je akorát navoněnější, modernější a rozsáhlejší. Nechybí zde ironie a černý humor. Scénář srší skvělými nápady a barvitými postavami. Technická stránka je na vysoké úrovni, hlavně kamera. Z herců vyniká duo B. B. Thornton a Martin Freeman, z vedlejších postav určitě Allison Tolman a Colin Hanks. Skvělý seriál. Těším se na další sérii. ()

TomasMarlen

Coenovi nezapůjčili/nezaprodali své jméno nadarmo, kvalita seriálu již od prvních několika sekund převyšuje standart ve své kategorii hned o několik coulů. Děkuji. ()

bararich8

Tohle je prostě brilantní a na plný počet. To jak je to netradičně udělané, tomu dává jistý šmrnc a navíc to všechno krásně klape, hudba, kamera, herci, všechno. Jistě, je to zvláštní, ale prostě se mi to opravdu líbí a už teď se těším na druhou sérii. Není k tomu moc co dodat, tohle musíte prostě vidět a udělat si vlastní názor. 5* ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (viac)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020

Dnes ráno sfoukneme dvě novinky naráz. Tou první je, že nová prezidentka studia Paramount Pictures Emma Watts stopla vývoj všech tří chystaných Star Trek projektů. Ty zahrnovaly Tarantinův mládeži… (viac)