Nejnovější řada seriálu Fargo se odehrává v Minnesotě a Severní Dakotě v roce 2019. Když se Dorothy "Dot" Lyon (Juno Temple) díky nečekané sérii událostí dostane do sporu s úřady, je tato zdánlivě typická žena v domácnosti ze Středozápadu náhle vržena zpět do života, o kterém si už myslela, že ho nechala za sebou. Šerif Severní Dakoty Roy Tillman (Jon Hamm) po Dot už dlouho pátrá. Rančer, kazatel a ústavní právník Roy, věří, že on je zákon, a proto stojí nad zákonem. Po jeho boku stojí jeho věrný, ale neschopný syn Gator (Joe Keery), který se zoufale snaží dokázat svému otci, že je lepší než on. Ale je beznadějný případ. Když tedy dojde na lov Dot, Roy najme Oleho Muncha (Sam Spruell), tajemného tuláka záhadného původu. (AMC Czech)

mclenin

Nie je to už síce to čím boli prvé dve série, avšak je tu badateľná snaha o akýsi "návrat ku koreňom". Opäť tu máme pekne namiešaný mix kriminálnej zápletky, čierneho humoru, absurdných momentov a bizarných postavičiek, ktoré sú z hľadiska kastingu zase trefou do čierneho, odohrávajúce sa v pomerne vizuálne atraktívnom prostredí Minnesoty. Prvá polovica série je lepšie dramaturgicky vystavaná ako tá druhá, jedna epizóda by sa dala vyškrtnúť úplne, a záver som si taktiež predstavoval trochu inak, ale zase je v ňom cítiť skrz naskrz podivnú Fargovskú esenciu. Vo výsledku zaslúžené 4*. ()

Oralfabet

Na Fargu mě fascinuje, jak povědomě, ale zároveň zcela jedinečně každá série působí (čtvrtou jsem pořád neviděl btw). Jednotlivými prvky každá z nich připomíná ostatní série, původní film nebo jiné kousky z Coenovic filmografie, pak ale Hawley přidá několik nových ingrediencí, vypůjčené dílky rekontextualizuje a všechno to dohromady zamíchá tak, že se výsledného výtvoru prostě nemůžu nabažit. A tahle nejnovější série by dost možná mohla být zatím moji nejoblíbenější. Za což může především úžasná, krásně rozmanitá sbírka postav, kterým budete buď držet palce až vám zbělají nebo je budete naopak z celého srdce nenávidět. Někomu by mohly připadat příliš černobílé, ale za mě to v téhle sérii díky jistému pohádkovému nádechu funguje skvěle, navíc kromě jasných klaďasů a dokonale zavrženíhodných záporáků je tu třeba ještě pět set let starý pojídač hříchů Ole Munch, který do klasicky černohumorného Fargo světa vnáší element hororu, nadpřirozena a osudovosti. Společně s rozkošnou, ale zatraceně nebezpečnou tygřicí Dot je pro mě MVP téhle série a závěr jeho dějové linky je zároveň i nesmírně uspokojivým završením celého příběhu, které dá vzpomenout na jistou scénu z No Country For Old Men a pak i na závěr původního filmu... Poselství, které nakonec Hawley prostřednictvím téhle série předává by se dalo jednoduše shrnout slovy: "Nemůžeme na sebe být prostě všichni milí?" což může znít simplisticky a naivně, ale nikdy jsem ho neviděl podané v takhle efektivní, bizarně poetické podobě. Jak já tenhle seriál zbožňuju. 10/10 ()

poet

Juno is a Tiger... Taka starostlivá jemná maminka s puškou v ruke je asi prototyp ženy v domacnosti štátu Minnesota :). Táto séria má veľmi slušný nástup a nechýbajú tu silne momenty a typicky "fargovský" humor. Ten záver som čakal trošku lepší masaker ale v zásade som s 5. season spokojný. Tá latka ktorú nastavila najmä prvá séria je ozaj vysoko. ()

barteca

5 za 5. Mistrovský opus. Scénář, akurátní herecké výkony, precizní režie. Problematika domácího násilí na téměř středověkém Středozápadě rezonuje s aktuálními kauzami na domácím poli. Dramatičnost postupně narůstá, od 6. dílu jsme museli jet non stop. ()

Rockerman

Jsem už paranoidní? Ať mi to někdo vysvětlí. Přestože je to stále velmi dobře natočeno a ten coenovský duch je tu ještě občas cítit, takovou socialisticko - feministickou sérii jsem nečekal. Naprostá dominance žen! Padesátikilová Juno Temple (jako mladá holka se mi líbila, ale už v Tedu Lassovi i zde po drastickém zhubnutí mi její "krysí" pohled nebyl sympatický) přemáhá spoustu daleko silnějších chlapů. Indiánská policistka vyřeší vše a bezcitná finančnice Lorriene si pohrává se všemi jak chce. Chlapi jsou k smíchu či pláči. Slaboch Wayne, nájemný vrah Moonk smaží vdolky a nechává se přesvědčovat od Dorothy, že dluhy se nemusejí platit. Aby bylo jasno, že kapitalisté a zastánci tradičních rodin jsou to zlo, tak z šerifa Roye je třeba udělat šovinistickou svini, řídícího se Starým zákonem, mlátícího své ženy a volícího Donalda Trumpa. Wayne rozdává auta, protože rodinka byť nesolventní je sympatická. Dokonce i bezohledná Lorriene v závěru vyměkne. Omlouvám se za spoilery, ale musel jsem to napsat. ()

Ivo

Lorne Malvo byl určitě velmi potěšen a z hrobu s úsměvem zamával ... Tahle série se mu (konečně) naplno vyrovnala, každý díl byl do všech detailů dokonale a kreativně vymazlen, vždy s parádní a neopakovatelnou atmosférou a člověk místy ani nedýchal... Všechny postavy brilantní, zejména tedy Dorothy, středověký Kájínek a roztomilá paní tchýně :) PS: ale není to asi pro Mamlasy a spol;) Ti se musejí podívat na Rychle a Zděsile, Honzu Vika a podobné přímočaré digitální akční kokotiny, které nějak dramaticky nepřesahují jejich mentální obzor... ()

jakub.uck

Jedna z nejlepších finálních scén v dějinách quality TV. Postavu Oole Moonka považuji za scénaristický majstrštyk, který spolu s postavami Lorne Malva nebo V.M. Vargy tvoří výjimečnost celé značky Fargo. Finále 5. řady však v tomto ohledu ještě překračuje stereotyp toho, jak se ve Fargu s těmito postavami doposud pracovalo. ()

DAPDO

Pátou řadu jsem sjel během dvou večerů. Po jejím konci mám smíšený pocity. Neřekl bych ani zklamání, ani nasranost, ale něco mezi tím. Navnadil mě úvodní parádní díl a já si hned vzpomněl, že podobný pocity jsem měl po úvodní části první série, která byla nejlepší. Další tři díly ještě jely v hodně vysokým tempu a já se nemohl dočkat dalšího dne, až sérii dokoukám. Klasický Fargo, hodně záporáků, jeden lepší než druhej, nechybí psycho magor, výbornej morbidní a černej humor. O to větší bylo druhý den moje zklamání. Slušný tempo šlo úplně do kopru, převládaly dlouhý konverzace, scény s hlavní hrdinkou mi přišly hodně přitažený za vlasy. Když už se zdálo, že pátá série znova nabírá dech a přijde velký finále, tak poslední díl byl asi to nejhorší, co jsem ze všech sérií Farga viděl. Z tohodle se dalo vytřískat o dost víc, ano, je to lepší než předchozí dvě série, ale těm dvou úvodním to nesahá ani po kotníky - hodnocení mi nakonec vyšlo na čtvrtou hvězdu, ale teda hodně upocenou - 70%. ()

ER

Už jsem v to nevěřil, ale skvostné Fargo je zpět tak , jak ho chceme a známe z první série. Opět se nechce věřit, že se to stalo a dokonce v r. 2019. Skvělé herecké výkony tentokrát i u těch menších rolí, dávají páté řadě punc TOP kvality, která vrcholí postavou Nadine, šerifa a nájemného vraha. Ten exceluje ve finále, když se objeví v kuchyni a chce dostát svému slovu v rámci kodexu, který si sám vytvořil. Nebyla by ještě jedna hvězdička navíc? ()

panPatejl

Po absolutně zpackaný 4. sérii jsem tomu Fakru moc nadějí na resuscitaci nedával. Ujuchané recenze mě to ale přiměly zkusit. Prvních pár dílů jsem byl připraven odpálit tam všech pět hvězd. Pak ale bohužel začaly ty hvězdy rudnout. Ono by asi ani úplně nevadilo, že v tom filmu hrajou v podstatě jen ženský a úplně všichni chlapi jsou buď zrůdy nebo zženštilí slintající imbecilové. I když to teda nepůsobí úplně přirozeně a celkem se tlačí na pilu. Průser byl když to v půlce ztratilo tempo i dech a místo lobotomizování vidláků v prérii se zde odehrávaly jen komunistickofeministické filosofické disputace o ukrutném údělu žen kterým bez výjimky ubližováno, fuj toxické maskulinitě a nespravedlivé situaci dlužníků po kterých fuj fuj oškliví kapitalisti chtějí aby půjčené peníze spláceli. Těžko tedy takový různorodý splácanec hodnotit. Asi jako když smícháte kaviár s lejnem. Nebýt svižnějšího konce tak by to šlo za 2. Nakonec ale tři rudé hvězdy. Škoda neuměle naroubované woke agitky, bývalo to mohlo být plnotučných 5 ()

Brooks

Po slabšej štvrtej sérií návrat ku kvalite. Skvelý príbeh, občas absurdný a vždy nepredvídateľný, tentokrát s nečakaným rúškom mystiky. Vydarili sa aj postavy, dve až tri z nich majú nábeh stať sa ikonickými. Opäť nechýbajú momenty formálnej kreativity (bábkové divadlo, dlhý záber na šerifa). Pokiaľ by som niečo kritizoval, tak len nečakane rýchle finálne zúčtovanie, aj keď príklon tvorcov k tomu komornejšiemu chápem, jeho záverečná scéna je vynikajúca. Herecky tu všetkých valcuje Juno Temple, bez zaváhania zvláda všetky polohy jej extrémne komplikovanej postavy. 4* ()

Pete

Nad seriálovým Fargem jsem po hrozné 4.sérii už lámal hůl, nicméně velmi rád po té páté uznávám svůj omyl, protože šikovný Hawley nám teď servíruje řadu minimálně stejně dobrou, jako byli skvělé první dvě sezóny. Doslova nacpaná trademarky a odkazy na původní Fargo a tvorbu bratří Coenů vůbec, se tato minisérie vrací ke kořenům, ale stojí přitom naprosto svébytně na vlastních nohou. Vynikající herecké výkony Hamma a především Temple podtrhují skvělý dojem z vyprávění, u kterého je mimo jiné velmi zajímavé porovnat, jak moc se za těch skoro 30 let od originálu změnila společnost, a jak na to tvůrci reagují. ()

Mamlas

Sérii jde popsat 3 slovy: žvanění, prostoje, nuda. Sestříhané na 90 minut by to asi šlo, jako průměrný celovečerák, ale v tomhle kabátku z 90% prostojů, tak to ani náhodou. Zvlášť protivné byly ty čumící záběry, kdy se nic neděje, a k tomu třeba 5 minut hraje hudba, jako v hypernudném videoklipu. Prst mě bolí od neustálého přeskakování keců a hluchých míst. ↘️ 14% ()

makakus

Místy jsem trochu trpěl všemi těmi woke motivy - od přeukrutného a přeexponovaného domácího násilí na ženách včetně řetězů a vraždění neposlušných, přes etnicky korektní policajtku až po vykreslení zla jako ultratupých trumpovců, kteří skrze svého velitele citují horem dolem Bibli a chtějí se vojensky zmocnit státu... Místy to byla tedy trochu tupá karikatura mužské nadutosti, včetně "golfisty", tento motiv byl nejslabší, a měl se při střihu celý vyhodit. Obzvláště jeho monolog ze začátku 6. části je školácky trapný hovnomet nejhloupějších frází. Nicméně především originální postava Muncha, epochami bloudícího přízraku požírajícího hříchy, vynikající Juno Temple, řada špičkových tragikomických scén (třeba úvodní přepadení nebo halloween), postava rozervaného slabocha a věčného smolaře Gatora, rozkošný milující manžel trumbera atd. - to vše z toho dělá jeden z top seriálů sezóny. A především ten dokonalý ideový a dramatický oblouk mezi "středověkou vsuvkou" a závěrečnou scénou tomu všemu dává hluboký smysl. Tedy souboj "víry" a skutečné víry. A to je věčné a zásadní téma. 90 % ()

DarweyD

Snaha tu byla, ale nápad a provedení jako tomu bejvávalo se prostě nesešlo. Fajn momenty tam byly, ale jako celek je to strašlivě utahaný a nedává to smysl. Noah Hawley po třetí sérii ztratil svoje bavlěný vlákno, a stále ho nenašel. Přijde mi že lidi hodně rychle zapomínaj na kvalitu prvních třech sérií, a tahle série jim chutná jenom protože jim ta 4. nechala pachuť v puse. ()