Nejnovější řada seriálu Fargo se odehrává v Minnesotě a Severní Dakotě v roce 2019. Když se Dorothy "Dot" Lyon (Juno Temple) díky nečekané sérii událostí dostane do sporu s úřady, je tato zdánlivě typická žena v domácnosti ze Středozápadu náhle vržena zpět do života, o kterém si už myslela, že ho nechala za sebou. Šerif Severní Dakoty Roy Tillman (Jon Hamm) po Dot už dlouho pátrá. Rančer, kazatel a ústavní právník Roy, věří, že on je zákon, a proto stojí nad zákonem. Po jeho boku stojí jeho věrný, ale neschopný syn Gator (Joe Keery), který se zoufale snaží dokázat svému otci, že je lepší než on. Ale je beznadějný případ. Když tedy dojde na lov Dot, Roy najme Oleho Muncha (Sam Spruell), tajemného tuláka záhadného původu. (AMC Czech)

Fr

„CHCI, ABYSTE ŽIL VELMI DLOUHO. CHCI, ABYSTE PO CELOU TU  DOBU CÍTIL VŠECHNO, CO CÍTILI VAŠE ŽENY. KAŽDOU RÁNU, KAŽDÉ PONÍŽENÍ… STRACH…“ Vítejte zpět na zasněžených pláních Farga! Dobře napsaný, silný (a parádní) postavy (doplněný těma idiotskejma), v podstatě furt napínavý – nebo se něco děje. Občas mám sice dojem, že se (kterýkoliv) postavy nechovají nejracionálněji, ale ději to prospívá – a je to jen občas. Každej tady „bojuje“ s každým, nechybí ironickej ftip a hlavně – série je postavená na silnejch ženách. A ať už si o nich myslíme cokoliv, funguje to. /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Klíčovým tématem série je „dluh“.  2.) Tvůrce, Noah Hawley, vyrůstal s matkou, která psala knihy o domácím násilí a sexuálním zneužívání v dětství. I toto se „odrazilo“ na páté sérii. 3.) Thx za titule „titulkomat“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  *  AKCE  **  NAPĚTÍ  ** ()

dO_od

// Suverénně nejlepší řada Farga od té první, Juno Temple se v Tedovi Lassovi zjevně teprve rozjížděla, tady totiž předvádí fenomenální výkon, za který by měla být zasypána všemi možnými cenami. Hned za ní pak jsou geniálně napsaní a nádherně šťavnatí záporáci/antihrdinové s tvářemi Jona Hamma a Jennifer Jason Leigh (taky snad nejlepší role od Osmi hrozných), tragická figurka v podání Joea Keeryho nebo vikingskej magor Sam Spruell. O kameře nebo práci s hudbou (jak cover Toxic, tak originální Y.M.C.A. jsou tak krásně meta) by se daly psát bakalářky a ve finále ten scénář... Slovy Michaela Fassbendera: „Perfection“. Noah Hawley na hrad a už se nemůžu dočkat, co předvede s Vetřelcem. 10/10, no notes. ()

Slasher

Juno Temple skvěle sedí a je roztomilá, ale pár věcí tu dře (nebo působí jako zbytečná výplň) a prostě velký špatný je postava mystickýho skotskýho pošuka. Ve finále stejný dojem jako z předchozí řady - 75% a opět nepřesvědčivý. ()

Real Tom Hardy

Po niekoľkých sériách postupne a pomaly odďaľujúcich sa od pôvodnej "vízie" filmu z '96 (aj tej prvej / a aj napriek nesporne vysokej latke kvality pokračujúcich sérií) je táto piata nekompromisný návrat ku koreňom, berúc si nielen inšpiráciu, ale takmer väčšinu prvkov filmu bratov Coenových (pričom jeho pozretie počas sledovania S5 viac než vrelo odporúčam). Najnovší prírastok do Fargo antológie je štýlová explózia, vizuálne premakaná a pohlcujúca, od pôsobivej pilotnej epizódy cez halloweensku Predvianočnú nočnú moru s Jackom Skellingtonom až po "Toxic" scénu, ktorú mám už niekoľkýkrát na opakovačke. Obrazovo nádherná séria, ktorá ale hlavne nezaostáva ani obsahom, ktorý ti do pamäti vryje výkon Juno Temple (ale aj Hamm & Leigh). Za mňa zatiaľ vrchol seriálu... ♪♫ ()

DJ_bart

7 sněhuláků z 10.... minimálně pro mě (spíš) zklamání. Děj bez napětí, komplexnější zápletky či výraznější pointy; nemluvě o dost nesympatických hlavních postavách. Tam kde první 4 řady Farga excelovaly – ať už svým originálním konceptem, příběhem a řemeslem – tak přesně tam pátá série zakopává a hází si pomyslný klacky pod nohy snad ve všech ohledech. Noah Hawley jako by nevěděl co si počít a napsal scenáristickej pelmel všeho možnýho, který jako celek fakt nefunguje. A mně to fakt láme srdce, protože jsem ani v nejmenším nečekal, že u fakin FARGA někdy budu vůbec zívat nudou.... ()

sochoking

Najlepšia sezona pre mňa osobne, hoci posledná epizoda musí byť napísaná pod vplyvom sedatív a halucinogénov. Taký záver som od tvorcov naozaj nečakal! Absolútne som nedostal žiadnu satisfakciu! ()

bouncer

Po nejslabší 4. sérii jsem se trochu bál, ale tohle je pravé kulervoucí Fargo. Perfektní casting, silný příběh, drsné scény, žádné ústupky před náročnými tématy. Jedna zajímavost - jeden z tvůrců je Thomas Bezucha a jedna z důležitých postav skončí bez ucha. Náhoda? Nemyslím si! :-D ()

kobejn

Lidi jak ovce to hází do červenejch, přitom od třetí série se to pohybuje v modrém průměru. Pátá sérka tento trend jen prohloubila. Doufám, že už další série vznikat nebudou, je to zbytečné a marné. ()

M.i.k.e

po ne úplně dobré třetí a ještě o něco slabší čtvrté řadě má Fargo opět ten jedinečný Coenovský feeling. Není to sice úplně bez chybičky a třeba finále jsem (vzhledem k tomu co se tam předtím dělo) čekal intenzivnější a hutnější, ale to nic nemění na tom, že tahle řada se velmi povedla. Příběh není nějak extra složitý a ukazuje se, že když víte jak to natočit a máte k tomu výborné postavy tak není třeba zbytečně vršit zvrat na zvrat jen aby se něco dělo. Juno Temple jako na oko zakřiknutá house wife, která v sobě ale skrývá sakra bojovnici je skvěla a Jon Hamm si svého záporáka evidentně dost užíval. Snad jen škoda že větší prostor nedostal Sam Spurell ve své variaci Antona Chigurha...90% ()

fabecc1222

Kdepak, to kouzlo prvních řad už je prostě asi nenávratně pryč. Fargo bylo v první řadě vždy absurdní krimi-komedií, těžící z bizarních postav, které se shodou náhod dostanou do nepředvídatelných situací, a (ne)podařilo se jim z nich dostat pomocí šokujících a extrémně nepravděpodobných dějových zvratů. Ano, pátá řada je o něco lepší než čtvrtá, má opět tu kouzelnou zimní atmosféru, a občas se objeví nějaká ta postava, která by se ani v prvních třech řadách neztratila, ale už to prostě není ono. Za celou dobu jsem se třeba nezasmál, a tak z Farga zůstává hlavně ta kriminálka. Plus se definitivně odděluje od prvních čtyř řad, a tvoří tak spíše určitý restart seriálu. Bohužel tu ale absentují různé tvůrčí vychytávky, kterými byli opředeny první řady, ať už práce s kamerou (přestřelka ve Fargu v první řadě), či vypravěčským způsobem (zvuky zvířat v třetí řadě), a dalším problémem pro mě byla i samotná Juno Temple, která mi byla jak charakterem postavy, tak i vizuálem celou dobu značně nesympatická. ()

Eleanor05

Nejlepší série Farga hned po té první. Dobrý příběh, zábavný děj, silné postavy, dobří herci - především Juno Temple, Jon Hamm a Joe Keery. Mrazivá atmosféra minnesotské zimy a dobře napsané dialogy. Osobně bych vynechala tu nadpřirozenou linku s maníkem v kiltu a tři čtvrtiny slabého posledního dílu a mohlo by to být na vyšší hodnocení. Takhle 3*. ()

Guzi

V to, co jsem doufal po nevýrazné čtvrté sérii, se naštěstí stalo a Fargo se vrátilo kvalitativně na úroveň prvních dvou sérií. Mírně ujetý epilog mi nezkazil celkový dojem a jsem rád, že můžu hodnotit plným počtem, 90% ()

kenkaku

Od první řady konečně koukatelná podívaná. Tedy občas. Je znát, že v druhé polovině došly “skutečným událostem” nápady a ze scénáře se stane solidní stoka (korunovaná imbecilním závěrem). ()

Soweek

Když už to vypadalo, že to Fargo po ne moc povedené 3. a 4. sérii zabalí, tak se pátou kapitolou vrátilo zpátky na trůn mezi těch pár vyvolených počiňů, na které budete vzpomínat ještě několik let a občasně si v hlavě přehrávat klíčové scény ve své hlavě. Fargo je opět jen obyčejný příběh. Pravdivý příběh. Všechna čest. Nejlepší seriál roku 2024 už mám pravděpodobně v půlce ledna za sebou. ()

HarryBlock

Po troch priemerných až slabých sériach sa Noah Hawley opäť vzopal ku kvalite aká sa mu podarila v prvej sérií. No tentokrát je ešte radikálnejší a hodne politický. Varuje pred fašizmom, ktorý sa skrýva za maskou amerického konzervativizmu, ukazuje, že zraniteľné skupiny (v tomto prípade ženy) sa musia spojiť a nie bojovať medzi sebou pod vplyvom strachu alebo predsudkov, dokonca otvára divácky nepríjemnú tému domáceho násilia. Pracuje so starými klišé z pôvodého filmu Fargo a prevracia ich naruby. Aj réžijne sa Hawley posunul ďalej, miestami jeho rukopis pripomína Lyncha(napr. ked Dot zrazu zmizne z obrazu po tom, čo prehrá boj s únoscami) a jeho temné absurdno, ktoré ide až za hranicu racionality("Videl som vás, je to realita." "Prepáčte, ale my tu máme svoju realitu"). V neposlednom rade treba pochváliť skvelú Juno Temple, priznám sa, že nikdy mi nebola sympatická, vždy hrala také jednoduché naivky, ale táto rola týranej ženy na úteku, ktorá konečne našla šťastie a odmieta sa ho vzdať, je hrozne sadla. Neviem sa dočkať ďalšej série. ()

mclenin

Nie je to už síce to čím boli prvé dve série, avšak je tu badateľná snaha o akýsi "návrat ku koreňom". Opäť tu máme pekne namiešaný mix kriminálnej zápletky, čierneho humoru, absurdných momentov a bizarných postavičiek, ktoré sú z hľadiska kastingu zase trefou do čierneho, odohrávajúce sa v pomerne vizuálne atraktívnom prostredí Minnesoty. Prvá polovica série je lepšie dramaturgicky vystavaná ako tá druhá, jedna epizóda by sa dala vyškrtnúť úplne, a záver som si taktiež predstavoval trochu inak, ale zase je v ňom cítiť skrz naskrz podivnú Fargovskú esenciu. Vo výsledku zaslúžené 4*. ()

Oralfabet

Na Fargu mě fascinuje, jak povědomě, ale zároveň zcela jedinečně každá série působí (čtvrtou jsem pořád neviděl btw). Jednotlivými prvky každá z nich připomíná ostatní série, původní film nebo jiné kousky z Coenovic filmografie, pak ale Hawley přidá několik nových ingrediencí, vypůjčené dílky rekontextualizuje a všechno to dohromady zamíchá tak, že se výsledného výtvoru prostě nemůžu nabažit. A tahle nejnovější série by dost možná mohla být zatím moji nejoblíbenější. Za což může především úžasná, krásně rozmanitá sbírka postav, kterým budete buď držet palce až vám zbělají nebo je budete naopak z celého srdce nenávidět. Někomu by mohly připadat příliš černobílé, ale za mě to v téhle sérii díky jistému pohádkovému nádechu funguje skvěle, navíc kromě jasných klaďasů a dokonale zavrženíhodných záporáků je tu třeba ještě pět set let starý pojídač hříchů Ole Munch, který do klasicky černohumorného Fargo světa vnáší element hororu, nadpřirozena a osudovosti. Společně s rozkošnou, ale zatraceně nebezpečnou tygřicí Dot je pro mě MVP téhle série a závěr jeho dějové linky je zároveň i nesmírně uspokojivým završením celého příběhu, které dá vzpomenout na jistou scénu z No Country For Old Men a pak i na závěr původního filmu... Poselství, které nakonec Hawley prostřednictvím téhle série předává by se dalo jednoduše shrnout slovy: "Nemůžeme na sebe být prostě všichni milí?" což může znít simplisticky a naivně, ale nikdy jsem ho neviděl podané v takhle efektivní, bizarně poetické podobě. Jak já tenhle seriál zbožňuju. 10/10 ()

poet

Juno is a Tiger... Taka starostlivá jemná maminka s puškou v ruke je asi prototyp ženy v domacnosti štátu Minnesota :). Táto séria má veľmi slušný nástup a nechýbajú tu silne momenty a typicky "fargovský" humor. Ten záver som čakal trošku lepší masaker ale v zásade som s 5. season spokojný. Tá latka ktorú nastavila najmä prvá séria je ozaj vysoko. ()