Sliedič

• Česko Slídil (viac)

Lou Bloom je mladý muž, posadnutý túžbou preraziť. Keď spozná svet reportérov, zbierajúcich materiál pre čiernu kroniku v lokálnom spravodajstve, zacíti životnú šancu. Stáva sa sliedičom, pre ktorého každá policajná siréna znamená potenciálny zárobok a obete zločinov sa stávajú zdrojom peňazí. V honbe za úspechom Lou postupne stiera hranice medzi pozorovateľom a účastníkom udalostí. Ako ďaleko je až ochotný zájsť? (STV)

decouble

Málokterý film tak dobře popisuje dnešní společnost a její pracovní systém tak jako Slídil. Často zmiňovaná reflexe bulvárních médií je spíše letmo načrtnutá až banální (lidé chtějí vidět násilí), ale zobrazení neo-liberálního ducha doby je naprosto výstižný. Naprosto výborný Gyllenhall mluví jako manažerský stroj na floskule o kariérním úspěchu. To, že on sám se na začátku potácel na hranici bídy, dokud se nechytil šance, je přece naprosto příznačné vystižení amerického snu a návod na to, jak se stát self-made man. Jakmile "strčí nohu mezi dveře" a stane se součástí tohoto stroje, začne se sám chovat jako malá korporace, která nechává své zaměstnance živořit s holou prdelí, chlácholíce je motivačním proslovem o kariérním růstu a nutnosti ocenění poskytnuté šance získat zkušenosti (pracovat za plat pod hranicí minimální mzdy). Jistěže se Gyllenhallova úlisná postava pohybuje na hranici toho, co je považováno za etické, ale nevídáme každý den podobné případy mezi politiky a manažerskou elitou (tedy vzory úspěšnosti)? Jejich jejich jediná odpověď na pochybná jednání přece většinou zní: "Možná to nebylo úplně morální, ale zákon jsem neporušil." Není tak Nightcrawler nejčernočernější satirou dnešních pracovně-zaměstnaneckých vztahů a kariérního růstu? ()

Duotone28

A rolu najnesympatickej postavy začiatku roka získaváááááááááááááááááá Lou Blooooooooom:). Výborne zahraté, dobre napísané a fungujúce:). Nazdar ()

JohnMiller

Snímka zobrazuje perfektne a bez servítok skutočnú zvrátenú tvár dnešného spravodajstva. Pre dosiahnutie zisku a čo najväčšej sledovanosti sú títo sliediči, po záberoch plného nešťastia, ochotný spraviť hocičo. Napríklad sa odosobniť, navliecť si na seba horšiu kožu a bez akéhokoľvek problému sa správať ako tá nejnechutnejšia hyena. Hoci určité body sú v snímke viac menej načrtnuté symbolicky, hlavne úvod do problematiky, nebojím sa tvrdiť, že viac menej sa to takto deje aj u nás. Len dúfam, že to nemajú na starosti sociopati ako v tejto snímke. Takisto sa nebojím tvrdiť, že ide o najlepší herecký výkon herca Jakea Gyllenhaala. To čo tu predviedol stojí za pozornosť. Ide o celkom zaujímavý atmosferický thriller. Určite to patrí k tomu najlepšiemu čo bolo nakrútené v roku 2014. ()

salalala

Na režijní debut více než slušné a je vidět, že v rodině Gilroyů jsou snad všichni talentovaní. Dan si s režií poradil na výbornou a od začátku pohltí zvláštní atmosférou nočního LA, daří se mu i akční scény a absolutně se nebojí ani zajímavých nápadů (pohled na mrtvé tělo jen skrze kameru ovládanou hrdinou). Větší problémy nemá ani s tempem, které je sice zpočátku pomalejší, ke konci ale správně graduje. V hlavní roli se navíc může opřít o slizkého, lidsky odporného, ale famózního Gyllenhaala, jenž dobrovolně shodil nějakých deset kilo, čímž své postavě propůjčil mnohem děsivější vzhled, v němž upoutají jen obrovské oči a úlisný úsměv. Nightcrawler je jeho film, ačkoli ani Russo, Paxton a Ahmed rozhodně nejsou špatní, jen proti němu zkrátka nemají šanci. Problém mám snad jedině s příběhem, který je určitě alarmující, má obrovský potenciál a není úplně příjemné ho sledovat, vadí ovšem občasné nelogičnosti a možná až zbytečná přepálenost celé mašinérie (i když kdo ví, zda to v reálu není ještě horší) a chvílemi i vykonstruovanost a určitá zdůrazněná prvoplánovost. Úplně poslední scéna ale ze snímku dělá ještě depresivnější a smutnější podívanou, z níž přeběhne lehký mráz po zádech, což určitě oceňuji. 80% ()

Arcadan

Výborně natočená studie toho, co s vámi udělá kariérismus, pokud nemáte nic jiného. O lidech vychovaných motivačními citáty a self-help články. ()

Colby Sawyer

Jake umí, Jako umí jako málokdo. Zajímavé filmy, zajímavé role to je zřejmě jeho moto. Mě se Princ z Persie moc líbil a mám ho rád, takže by mi Jake v nějakém blockbusteru nevadil, ale je třeba uznat že tyto menší filmy mají svoji osobitost a styl. Slídil Lou Bloom je sociopat, který neřeší morální otázky, místo toho jde za svým cílem za každou cenu. Neznámý Dan Gilroy, malý rozpočet a nepříliš známe herecké obsazení (vyjma Jakea), i přesto je Slídil jeden z nejlepších filmů poslední doby. Všechna čest tvůrcům! ()

AffectedFace

ČSFD Hodnocení 5.8 2016 | 78% | Celý snímek jsem nedokázal odtrhnout oči od obrazovky... Pár chyb to sice má, ale i tak je to skvělý zážitek.. ()

AlistairMir

Nejkrásnější na tomto filmu je fakt, že nic nepřibarvuje. Takhle to ve zpravodajství chodí, pokud máte kolem sebe ty správné lidi a Lou Bloom rozhodně je správný člověk na svém místě. Jake Gyllenhaal zahrál chladného avšak velmi ambiciózního sociopata na jedničku a závěr filmu byl taková třešnička na dortu. Tomuhle říkám rozvázání spolupráce na profesionální úrovni. ()

Hamaradža

Ak mám pre niečo vo filmoch slabosť, sú to morálne pokrútené kreatúry. Nightcrawler má povrch klasicky-hollywoodsky naleštený, ale pod ním akoby dýchal Haneke. ()

evanka

Podle traileru jsem očekávala větší akci a nářez, ale v konečném výsledku mě slídil nezklamal. Slizký Jake, který nemá žádná mravní překážky a neštítí se ničeho a díky jeho charakteru mi bylo v závěrečných minutách opravdu špatně od žaludku. Celou dobu sledujeme "kariéru" mladého Loua, který je zjevně bez přátel, bez společenského života a jen vymýšlí, jak dobře vydělat prachy. Je slizký a nesympatický a absence jakékoliv empatie vás na jeho postavě irituje nejvíc. Konečně se Jake ukázal i v jiné roli než sladkého fešáka a stojí to za to. ()

PP66

Příběh na pět hvězd, jak se z malýho sráče bez svědomí stane velkej sráč bez tohotéž aneb od zlodějíčka barevnejch kovů až k .... a na to se raději podívejte sami. Z paparazziů a podobnýho byznysu mi po filmu bylo trochu smutno, trochu ouzko. ()

Dont

Film kvalitní a originální, ale svým tématem mi natolik vzdálený, že se mi těžko hodnotí objektivně. Tři hvězdy by nedostatečně odrážely jeho nesporné kvality, pět zase tak nějak nekoresponduje s mým dojmem a zážitkem. Zkrátka jsem si to hledání a objíždění „vytoužených“ lidských neštěstí a parazitování na tuposti televizních diváků moc neužil. Jake Gyllenhaal dokonale zahrál bezcharakterního šmejda, který neváhá (v tomto případě doslova) jít přes mrtvoly za vlastním prospěchem. Scénka s vrahy v restauraci a následná honička měly výbornou atmosféru, příběh je perfektně vygradován, ale znovu se na Slídila asi nepodívám. ()

Aleee89

Zajímavý námět, jehož zpracování mě však až tak nebavilo. Možná je to tím, že jsem se na film nedívala na jeden zátah, ale spíše tím, že mi byl hlavní hrdina krajně nesympatický. Rozjezd byl pomalejší, pak se to začalo stupňovat, konec měl grády, ale úplný konec snímku je bohužel zase ztratil, takže se u mě jeho celkové vyznění rozplynulo kamsi do ztracena... I když snahu o šokující záběry si cením stejně jako snahu kriticky nahlédnout pod praktiky bulvárních hyen. ()

vegetol.mp

Neznalému divákovi se může zdát hlavní hrdina psycho, ale... Pokud někdo zná pár lidí, co pracující na vedoucích funkcích ve zpravodajství na velkých celostátních televizích v Praze, tak v porovnání s nimi, je hlavní hrdina Slídila milej týpek, co má lidi rád:) ()

Vědma

Je bolestné a tíživé to sledovat, ale všichni se díváme na zprávy a někdo ty šoty natočit musí. A vždycky mě fascinovala ta volba - pomáhat nebo natáčet........... ()

stuntmanMIKE

áno... to je ten smer... to je to kam smeruje naša spoločnosť. Honíme sa za senzáciami, chceme vidieť čoraz viac a chceme vidieť niečo, čo sme ešte nevideli. Chceme vidieť krv a smrť a chceme byť šokovaný. Je to čoraz ťažšie keďže v dnešnej dobe internetu nemáme problém nájsť akýkoľvek hnus. Človek si zvykne a chce viac...stále chce byť šokovaný a hranica sa nebezpečne posúva. A o tom je tento film... žijeme v dobe kedy sa nedá inak... sme zvyknutí. Vidieť holé kozy ? Choďte s tým dopiče... šak nová snehulienka pre deti ich bude otŕčať ... Vyhoniť si na playboy ? Nejebe vám ? tam mám transky ako jebú s trpaslíkmi. Človek sa pýta...kde je tá hranica ? Asi nie je. človek si povie...už som videl všetko. Ani hovno... minule som videl ako si Japonka narvala basketbalovú loptu do prdele. A tak by sa dalo pokračovať. A preto rozoberať psychopatického "sympaťáka" ako loví po meste anjelov senzácie mi príde celkom v pohode. Pre mňa bude najväčší extrém keď uvidím dnešnú "nielenmládež" nečumieť 15 hodín denne do notebooku alebo do mobilu. To bude pre mňa extrém taký, že sa spravím bez dotyku... ()

Mikarda

Gyllenhaal s umaštěnými vlasy a úchylným výrazem v zlověstně se lesknoucích očkách nebyl špatný, spíš až podezřele vynikající… Báječný zvukový podklad, Howard je jeden z nejlepší, ale celkově jsem filmem až tak uchvácena nebyla. Sice patří k těm lepším výkřikům filmového průmyslu, ale většina byla nemastná, neslaná, zakládající se na dlouhotrvajících záběrech na Jakeův obličej a jeho vypoulená kukadla. Těch pár dech beroucích scén souvisejících s Hispánci a touze po sólokaprovi oživilo jinak celkem monotónní film. Dobře pojatá režie, za to velmi chválím. A co se týče scénáristů – mají zároveň úžasný smysl pro detail, ale zároveň měli nepochopitelnou potřebu se shodit v některých přiblblých konverzacích. Tři a půl hvězdy. ()

Vessper

Dosti originální film, kterému k dokonalosti sice ještě kousek chybí, ale ve kterém najdeme jeden úžasný herecký výkon. 80% ()

Huntelaar

S filmem jako takovým mám pár menších problémů, za což by si nezasloužil maximální hodnocení, ale když má v hlavní roli neskutečně uhrančivého Gyllenhaala [čti Jylenjeleho], kterému někdo napsal hned několik famózních dialogů, musel jsem chtě-nechtě dát plnou palbu. Nechce se mi věřit, jak „lehce“ se jim podařilo vykreslit typický příklad ukázkového sociopata. A to, že si to celé pohrává s otázkou poptávky po bulvárním zpravodajství toho nejhrubšího kalibru, beru jen jako třešničku na pomyslném dortu. ()

GILLWANDER

Kam je až ochotný zajsť ľudský inštinkt, keď ho vedie čistá kariérna zaslepenosť: veľmi ďaleko____ Jake Gyllenhaal podáva životný výkon, jeho čierne bulvy vyliezajúce z očných jamiek podfarbené krvavou červenou a s narušenou sietnicou sú desivé, jeho nemý, nepríčetný a popritom výpočítavý výraz v tvári bol ešte desivejší, jeho bohatá slová zásoba, kariérny plán, vzostup vďaka záberom, kde brutalita mala najväčšiu cenu to bol herecky a scenáristický "Bon Apetit". Rene Russo patrične na staré kolená mierne zatienená famóznym Gyllenhaalom no podáva dobrý výkon. Len mi nejde do hlavy fakt, prečo herec s takým životným výkonom ostal bez nominácie. Akadémia si proste ocení toho, kto sa im páči, nie toho, kto zo seba dal maximum. Takto to chodí v Hollywoode. Môžte sa snažiť hociako, keď si vás porota neobľúbi na Oscara môžte zabudnúť.___ Nightcrawler je vo svojom žánri určite veľké pozitívum, skvelý scenár spolu so živými hercami spevňujú dejovú kostru, perfektná dynamická práca s kamerou pomáha udržať rovnováhu konceptu, réžia nie zas tak výborná no dostatočne spĺňajúca kritériá a technicky na vyššej úrovni spája všetky zvyšné pozitíva v jedno a tvorí desivú repliku chlapíka, ktorý je ochotný zajsť na úkor bezbrannej konzumnej verejnosti veľmi ďaleko____ Už len ostáva si položiť otázku, je akadémia fakt slepá, alebo si len jednotlivé drvivé fakty neobľúbila? Odpoveď pozná asi každí... 85% ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé… (viac)

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Jake Gyllenhaal má za sebou Patrolu, Zmizení, Slídila nebo Demolici a do každého svého projektu jde na sto procent. Naposledy se Jake objevil v dramatu Silnější, kde si zahrál jednu z obětí výbuchů u… (viac)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců