Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

panWolf

Možná,že bych měl na hodnocení přitlačit,ale na můj vkus moc studený. I když konec mě trochu překvapil. Ale že ta služebná je UI bylo jasný od začátku. :-) ()

farfalla

Je to velmi znepokojivé intimní drama. Nathan Bateman (Oscar Isaac) si hraje na Boha a vytváří elektronické bytosti díky zázemí své úspěšné firmy. Kvůli testu autenticity zinscenuje ve své počítačové firmě soutěž a jejího ´výherce´ Caleba Smithe (Domhnall Gleeson) si nechá dopravit do svého supermoderního domu v horách. Příběh se pak odvíjí v průběhu týdne mezi dvěma muži a dvěma ženami. Caleb má pro Nathana provést Turingův test pro posouzení počítačů a robotů. Napětí ve čtveřici se stupňuje a Caleb si uvědomuje, že nemá všechny informace a že neví, komu má věřit. Ke konci už není jasné, kdo je robot a kdo počítač. Všechny emoce jsou tlumeny jednak zvukotěsným domem s dokonalými povrchy a minimalistickým zařízením, jednak Calebovými pocity podřízeného, který si nedovolí nahlas pochybovat nebo polemizovat se šéfem. Vizuální stránka filmu je dokonale příjemná pro oči, ne vždy je však příjemné to, co zobrazuje. Atmosféra příběhu je budována postupně a i když se pak napětí zlomí, tíživý pocit přetrvává. ()

Litvicek

Přál bych si mít taky doma ve skříni několik sexy robotek, které bych sundal akorát z věšáku, abych je mohl osouložit. To je sen každého chlapa, kam se hrabe nějaká U.I. na tohle. Alicia Vikander je herečka, které větším velkou budoucnost. Ve všem, v čem jsem ji prozatím viděl, zářila a ať byl film sebevíc horší, ona mu dodávala aspoň částečnou kvalitu. Tahle se musí zařadit do oblíbených. ()

tom.nosek

Obsahuje spoilery a naprosto vyzrazuje celý děj! Nečekal bych, že film o de facto 4 hercích dokáže natolik udržet mou pozornost. Nezaujal mě ani Moon a určitě ne ani Her, takže jsem od Ex Machina více méně nic nečekal. Přesto jsem dostal slušného dramatu. Faktů se odkrývalo pouze tolik, aby byl divák napnutý, a přesto, že jsem plno věcí očekával (hlavně proto, že jsem dopředu z trailerů věděl, že mám čekat všechno), pořád jsem si říkal, jak to asi skončí. No a když už bylo pět minut do závěrečných titulků a já si říkal, jaká to bude love story, přišla třetí rána nožem a já čuměl s otevřenou pusou. Ale ano, to je přesně to, co potřebujeme - abychom o době relativně nedaleké přemýšleli s patřičnou dávkou skepse a obav. Maximálně musím pochválit výkon Alicie Vikander, tématiku a napětí děje. Naopak jako člověk zhýčkaný hollywoodskými trháky bych vytknul snad až přílišné držení se při zemi, bylo to na moje poměry málo bombastické. Nemělo to tedy ten patřičný "drive", a proto nakonec jen 4 hvězdy. ()

B4TM4N

Přes touringovskou konversační vatu - a hipstersky ležérním, smysl nedávajícím zneplatněním základního předpokladu tohot známého testu AI - velmi často vystoupí na povrch pravá tvář Ex Machiny. Tou je poměrně tuctové, ale civilně subtilní romantické drama, s netuctovým obličejem Alicie Vikander. Oproti obdobně, ale mnouhem soustředěněji zamířené Jonzeho Her zploštělá jednohubka. ()

Belatris

Celou dobu jsem trnula, jestli mě nečeká zklamání v podobě nablblého konce, který by šel proti zbytku snímku, a světe div se, žádné zklamání. Parádní film, klaustrofobní atmosféra sídla zasazeného v tak otevřené krajině, že to víc už nejde, mě fascinovala. Vizuálně velmi sugestivní, přitom bez přehnané snahy - žádná křeč ani manýra. ()

Merkin

Jak se z robota stane člověk? Začne manipulovat, předstírat, lhát, vraždit, zneužívat dobroty druhých a shazovat vinu na přátele. Otázka zní - proč taková monstra tvořit uměle, když jich je plná planeta už teď? ()

Sayko

Tak tohle je vážně pecka.. Geniálně promyšlený film, který je perfektním odrazem naší společnosti a budoucnosti, tedy snad jen v představách. Pomalý rozjezd - divák si však po čase zvykne, že je vše vyhlazené, naprogramované a vypiplané do detailu. Na co si divák také zvykne, ale pořád ho to víc a víc udivuje, je servírování informací, myšlenek tvůrců a propojení s reálným světem tak, že film při vyvrcholení dostane prostě každýho. Po kinematografické stránce do sebe vše zapadá jako puzzle. Krajina, příběh, herci, myšlenky, vše sedí a šlape, zároveň se snímek vyvíjí jako umělá inteligence. Tedy, mluvíme pořád o umělé inteligenci, nebo už jde o něco víc? ()

kolemjdouc

nesnáším sci fi ale tady jsem byla zvědavá na Aliciu.Dobře jsem udělala.Byla jsem příjemně překvapená scénářem,režií a vším ostatním! Všelijaké překombinované lítačky mě iritují ()

Adramelech

Děj se hrozně vleče, asi aby měl divák čas vstřebat psychologickou hloubku tohoto filmového díla. Já jsem si během hluchých míst stihnul ostříhat nehty na rukou. Žena by si během filmu určitě stihla nehty i nalakovat a ještě by jí lak stačil uschnout. Hlavní hrdina věčně bloumá sem a tam, navíc každou chvíli v tom výzkumáku vypadne proud. To, že se člověka furt někdo snaží ojebat s nějakými elektronickými nesmysly. je mi známo. Kupříkladu tlak, který se dnes vyvíjí na seniory, aby si nechali důchod posílat na účet a platili bezhotovostně, je vskutku brutální. Doufám, že mi příště na poště, až si půjdu vyzvednout svoji měsíční almužnu v hotovosti, nebudou jako prémii za přechod na internetové bankovnictví nabízet elektronickou sukubu. ()

TheDude

Tradiční myšlenka man vs. machine (přičemž Garland v celku neskrývaně sklouzává na nelidskou stranu) toho příš nového nepřináší, ale určitě nenudí. Společné prvky můžeme najít přes Frankenstaina, Blade Runnera až po nedávné Her nebo Under the Skin. V podobně minimalistické výstavbě (pár postav, několik pokojů a líbivé vodopády) je logicky slušná porce břemene naložena na herce. Oscar Isaac představuje kombinaci povýšeného génia s všepohlcujícím egem s cool týpkem, který svou kocovinu řeší ranním boxem nebo posilovnou. V druhé rovině ve mě evokuje předobraz náboženského proroka, s čímž souvisí ve filmu pronesená replika, která z Nathana staví do pozice tvůrčího božstva (a která se mu zamlouvá). Se svým zhýralým programátorem/alkoholikem nabourává IT stereotypy, které částečně ztělesňuje hlavní hrdina - nepopulární, single, osamělý. To ho spojuje s předmětem jeho pobytu u zaměstnavatele - Avou. Její představitelka pro sebe ukradla celý film. Nejvíc mě bavila její charakteristická chůze (takhle se po plátně nikdo nenosil od Yula Brynnera). Trochu mě mrzí, že načrtnuté otázky nešly dále do hloubky nebo dokonce nevedou nikam (třeba ta sexuální, tvůrce se ujistil, aby Ava mohla kopulovat). Na druhou stranu má jít mimo jiné o survival thriller, jak ostatně tvůrci signalizují na posteru. Co se týče vizuálu, tak ten za mě hraje ja málo peněz relativně slušnou porci muziky a rozumí si s hudbou jako takovou. Prostředí je moderní, sterilní až klinicky čisté a ztvárnění Avy svěží a opravdu povedené. Film je silný na poli prostého dialogu, umí být kousavý a vtipný zároveň, přičemž se rozhodně bere vážně a měl by tak být brán, neboť je chytrý a napínavý v jednom úhledném balení. 85% ()

morize

Žádné nabubřelé robo sci-fi, ale komorní záležitost jen s minimem postav. Film přichází s celkem tradičním motivem člověk x robot, ale o to netradičněji jej podává. Děj filmu pro mě navíc byl od začátku zcela nepředvídatelný a bylo tomu tak až do samotného závěru. Ten nechává člověku prostor pro budování vlastních interpretací a rozvíjení odpovědí na otázky, které film zanechává. A tak se mi to líbí :-) // Future Gate Fest 29.3.2015 ()

Honzeek95

Tato Sci-fárna se strašně vleče.. A na to, aby si to mohla dovolit, nemá dostatečnou "magic", takže to ubírá z celkového dojmu. Na druhou stranu musím konstatovat, že je to velmi originální film - a originální filmy já mám rád. Když se ale tak zamyslím, tak ten příběh byl až příliš jednoduchý a prázdný. Hudba nevýrazná a málo četná. Herecké výkony těžko hodnotit, nebylo tady nějak zvlášť prostoru na vyniknutí.. Zkrátka takový lepší průměr, ale na čtyři hvězdičky ani náhodou.. ()

Jespi

Po velmi dlouhé době jsem šel do kina na film a očekával jsem naprosto bombastickou pecku. Film mé očekávání nenaplnil a vlastně jsem z něj zklamaný. Řadový dívák, který není na takové filmy zvyklý, asi bude unešen celým filmem. Bude hltat každé chování subjektu, bude přemýšlet nad motivy Nathana a celkově, asi, bude unešen rozebíráním pocitů robota a bude dumat nad filozofií soužití syntetika a organika. Já jakožto člověk tzv. "z oboru" jsem docela zklamán. Pusťte si první anime japonský film s tagem cyberpunk, roboti - destopie, nebo transhumanismus a dostanete mnohem lepší filozofický zážitek než tohle. Ano uznávám, že audio-vizuální zážitek byl super, ale v dnešní době CGI efektů, sorry, ale průhledná baba a v ní svítící kabely, to bylo in v 90tých letech. Od filmu jsem očekával hlubší rozborku nitra postav. ARONOFSKY....asi to je to správné slovo, které mi v tom filmu chybělo. Ten by dokázal postavy tak niterně rozebrat, že by to byl top film všech sci-fi znalců, kteří se zajímají o problematiku. Takto mi ten film připadal....nemůžu si pomoct, musím použít to slovo a nemyslím to hanlivě, přišel mi prostě... nedomrdlý. Bylo to takové, jakože joooo, ale nééééé. Ve finále jsme vlastně nic nezjistili. Ano, víme, že robot celou dobu hrál jen divadýlko. Ale nevíme proč, nevíme jestli jeho pohnutky jsou vyhladit lidi nebo jen žít jako člověk. Nevíme proč UI kterou Nathan vytvořil tak nenávidělo svého "otce", proč se tak moc roboti snažili vidět reálný svět, proč se jim vůbec nelíbilo žít tak jak žili.... odpověď na tyto otázky ve stylu, "Byli prostě tak dokonalý, jako lidé a člověk by přece nechtěl být otrok" mi určitě nestačí a kde jaká kniha, film, nebo dokonce i počítačová hra (Mass Effect) nám nabídné lepší filozofické otázky a řešení, než tento film. A proto dávám takové hodnocení, jaké dávám. Nápad ano, audio-vizuál ano, ale rozborka příběhu ne-e. 65% ()

angloumene

Ex Machina má velký potenciál, který musím uznat, že do značné míry dokonce i využívá. Škoda je, že většina poměrně chytlavého obsahu je spíš jen tak načrtnuta a nahromaděna na závěr. Všechny postavy, ať už lidské nebo nelidské působí dost chladně a tak si k nim divák nemá moc šanci vybudovat ať už pozitivní nebo negativní vztah. Celkově mě ale tohle dílko celkem bavilo, takže 76 %. ()

dormouse

Nejsem zrovna příznivcem těchto komorních psychologických sci fi, a myslím si, že na téma AI už bylo vymyšleno vše. Her bylo mnohem košatější a filosofičtější. Ale Domhnall Gleeson je skvělý a v dnešní absenci dobrých filmů raději dobrý film nadhodnotím, takže 4 hvězdy. ()

bloodcountes

Velmi podařené, takové "severské" komorní sci-fi hlavně pro začátečníky sci-fi, aby se mohli vydat po odkazech na Alana Turinga a robotiku jako takovou. Nicméně zaujalo mě to, i když úplný začátky o Turingovi a jeho pracech už mám za sebou a Asimova jsem četla s mateřským mlékem. SPOILERY. Docela osvěžující pro mě byl závěr, protože jak jsem "naprogramovaná" na existenci tří robotickcých zákonů, tak to pro mě bylo nečekané :) Rozhodně to oceňuju, protože my jsem si už tak nějak zvykli, že roboti ve všech dílech se chovají podle 3asimova (a on pro to udělal opravdu hodně, aby nám to do hlav zapsal), ale nikde není psáno a dáno, že se jimi budou skuteční tvůrci AI opravdu řídit. Spíš bych řekla, že nebudou:( I proto jsem ocenila, že tenhle film šel úplně jinou cestou (a možná vědomě hrál na ten náš 3A syndrom, takže jsem asi nebyla jediná, koho to překvapilo:) a ukázal, že 3A nemusí vždycky platit. Dobré vědět, ne? Jinak je to dost pomalý, takže kdo chce, může během meditativních pohledů na zajímavé iteriéry a záběry rozjímat o tom, co se během tuším šesti sedmi sezení s Avou předestírá za rozmanité psychologické momenty. Kdo není zvyklý nabo vstřícný se psychologií moc zabývat, dívat se na staré otázky a staré postupy vždycky znova a nově, ten se asi bude nudit (a potom psát podobný srajdy jako Verbal), pro ostatní je to příjemný, nepříliš náročný materiál k objevování vlastních světů a pocitů, k vlastním úvahám o lidské a umělé inteligenci. Kamera a vizuál super, Domnhall potěšil, Aliciu vždycky vidím moc ráda, fousáč mi vůbec nic neříkal, prakticky jsem mu nevěřila ani tu genialitu, ani pološílenost a dokonce ani tu kocovinu. Ten byl podle mě slabinou jinak podařeného projektu, neměl takovou tu auru geniálního pošuka, kterou by to bývalo chtělo. Nehnulo mi to osrdím ani žaludkem, takže nedám všech pět, ale jsou to velmi silné 4 hvězdy. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)