Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Veľká Británia / Írsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvorcovia:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (viac)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

virus10

Před spuštěním vypadalo Penny Dreadful hodně nadějně, ale bohužel je to i přes pár dobrých momentů dost utahaný a nudný. Hodnocení po první sérii. ()

rikitiki

Co mají společného hlavní postavy seriálu? Otřesný a zničující vkus na sexuální partnery! Ať šáhnou po komkoliv, vždycky to dopadne katastrofou. Téhle smutné přehlídce vévodí Vlkodlak, jehož sexuální spoluhráči slízávají jednu ránu za druhou - a ne, není to proto, že by je v návalu vášně kousl. Vlkodlak by udělal nejlíp, kdyby se zapsal do semináře a pak dodržoval celibát. ____ Výpravný seriál z viktoriánsky vznešeného ale i špinavého světa – oděvem i morálkou – inspirovaný brakovou literaturou je nádherně a přiznaně pokleslý. Doba sešněrovaná korzety a společenskými rituály si nutně hledala postranní cesty k vybouření, takže hned za fasádou vznosných zámků i v postranních uličkách si vybičovaný chtíč ukájel každý s každým. Vraždy a morbidita podněcují libido, krev teče proudem, prostěradla jsou propocená a je skutečně jen málo místa a krátce vyměřený čas pro romanticky bílou růžičku zastrčenou v klopě doktora Frankensteina. _____ S logikou si seriál příliš nerozumí, postavy něco řeknou a hned vzápětí udělají něco jiného. Sliby ani hrozby se nedodržují. Nejlepší je nepřemýšlet o charakterech hrdinů, protože i ti „hodní“ jsou sadistická a nebezpečná monstra a omluvy pro jejich vraždění jsou jenom kecy. Často za sebou nechávají krvavé lázně. Milostná vzplanutí autoři moc dobře neumí: dva se k sobě dostanou trochu blízko a hned je z toho láska jako trám, na kterou se vzápětí zapomene. ____Po první řadě se seriál rozpadne do spíše paralelních příběhů jednotlivých postav (Dorian Grey jel sám za sebe skoro od začátku), které se občas potkají a to setkání je místy scénáristicky násilné. ____ Ale scénář dobře variuje motivy ze slavných hororových knížek a přidává motivaci jejich postavám (dr. Frankenstein a jeho „sestřenice“, dvojakost pana Hyda, pokousaná Mina, hledání jména pro Frankensteinovo monstrum). A velmi dobře pracuje s motivy viktoriánské průmyslové éry, která otevřela dveře do našeho světa: hodnota společenského postavení, emancipace žen, konec objevitelského kouzla, střet vědy s mysticismem.____ Eva Green je pro hororové role svou bledou pletí a pronikavýma očima přímo zrozená a tady se zasvíjela a zavřeštěla si do sytosti. NEJSILNĚJŠÍ SCÉNY: Dorian Gray s kovbojem, krvavý valčík. SHRNUTÍ: To byste koukali, jak ve viktoriánské éře uměli lidi souložit! ()

Necrotongue

Seriál, který mě mocně potěšil vzhledem k často chabé kvalitě hororových filmů. Tady se žádné zklamání nekonalo, celou záležitost prostupuje ponurá atmosféra viktoriánského Londýna s mlhou, deštěm a plynovými lampami a v tomto prostředí se pohybují všechny bytosti, kterých se Angličané rádi báli. Seriál má k dispozici kvalitní scénář i obsazení a zvláště Eva Green v něm podává opravdu skvělý výkon. Konečně si můžu vychutnat pořádný horor bez spousty nesmyslného balastu. Nemůžu hodnotit jinak než 5*.// Po shlédnutí třetí série musím konstatovat, že jsem se přece jen určitého zklamání dočkal, závěr seriálu mě příliš nepřesvědčil, ale ani to výslednou známku neohrozilo. ()

Morholt

Doktor Frankenstein a jeho monstrum, Van Helsing, Dorian Gray a další v temné atmosféře Londýna na konci 19.století. Tyhle skupinky legendárních existencí už tu byly, ale nikdy ne v takhle hororovém hávu. Navíc to nepůsobí nijak násilně a divákovi připadá naprosto přirozené, že se tyhle postavy potkaly takřka na jednom místě. Parádní je i obsazení, jemuž jednoznačně dominuje Eva Green, jíž zdatně sekundují nejen známé tváře jako jsou Josh Hartnett nebo Timothy Dalton, ale i méně okoukaní Billie Piper a Harry Treadaway. Zatím velká spokojenost. 80% ()

Lucasion

Po dlouhé době jsem si rozkoukal nový seriál. Pěkné úvodní titulky a už se nořím do jednoduchého děje. Dva muži a žena. Jeden z nich má tajemnou minulost a druhý hledá ztracenou dceru. Trojice Green, Dalton a Hartnett je samozřejmě lákavá a je to první co na seriálu zaujme. Eva Green je prostě boží a taky hraje naprosto mistrně. Sama utáhne celý seriál a je radost na ní koukat. První série mě hodně bavila a z fleku jsem přemýšlel, že dám seriálu slabých pět hvězdiček. Má to totiž skvěle napsané postavy. Nechybí výborný Dr. Frankenstein (Harry Treadaway) a Dorien Gray (Reeve Carney). Oba pro mě neznámý herci, a právě proto hrajou oba charaktery skvěle. Radost koukat. Navíc mi Frankenstein v tomhle podání dost připomíná mého oblíbeného Dextera. Průšvih nastal s druhou a třetí sérií. Kdy druhá série mě opravdu nebavila a třetí byla snad ještě horší. Postavy už tápali na místě a krom hereckých výkonů nebylo na co moc koukat. Příběh mě opravdu nezaujal a stěží jsem seriál dokoukával, abych věděl, jak postavy skončí. Přesto druhá a třetí řada by ode mě slízla stěží hvězdičky dvě. Na to jak mě seriál začal ze začátku bavit, tak prostředek a finále bylo vážně téměř divácké utrpení. Škoda, čekal jsem mnohem víc. (55 %) ()

BoPo

Upírske príbehy z čias Jacka Rozparovača sú dávno vycucanou témou. Vysávači krvi dosiahli príbehový strop aj v modernej dobe. Už teda zostáva len upírska varianta vo veľmi vzdialenej budúcnosti či vo vesmíre. Seriál Penny Dreadful sa chcel odlíšiť tým, že si na pomoc prizval postavy typu Dorian Gray, vlkodlak, Frankenstein, Van Helsing a spol. Prevarený námet nadopovať nemenej prevarenými doplňkami je cesta do pekiel. Prirátajte si neustále dejové prešlapovanie na mieste, vyústenie zápletky prvej série na úrovni sexu s frigidnou anorektičkou a dostávate veľkú nudu prešpikovanú košatou mluvou. Eva Green si ako jediná zaslúži pochvaľu. Ako jediná totiž vdýchla svojej postave život. Veľká škoda, že tento presvedčivý výkon nedostal, okrem kvalitne zvládnutého vizuálu prostredia a postáv, žiadnu pomocnú ruku. ()

bouncer

Scénárista možná přestřelil, když se tam snažil nacpat všechno, ale atmosféru a kouzlo to má. Eva Green hraje v absolutně dokonalé roli - ta je za 5*, zbytek slabší 4*. ()

evilmind

1. sezona - 4/5, 2. sezona - 2/5. Důkaz, že skvělí herci a drahá výprava nejsou ještě automaticky zárukou úspěchu. Atmosférická show se rozjíždí hodně pomalu, a kupodivu nikoliv proto, aby postupně gradovala, ale naopak zpomaluje, chvílemi až stojí, a druhá řada je už skoro nekoukatelná. Všichni jsou depresivně v prdeli, a tráví čas především tím, že se ve svém stavu nimrají v dlouhých monolozích. Pro emo gotičky, uvažující o sebevraždě, je to pravděpodobně dokonalá show, ale my ostatní to máme tak maximálně na bobříka neusnutí. ()

ConanVJ

Pěkný temný, místy hodně hororový seriál s nabušeným hereckým obsazením a parádní atmosférou. Seriál má pomalejší tempo, povedené efekty a pochmurnou hudbu. 1. série: První díl je hodně krvavý a seriál nás seznamuje s hlavní zápletkou a postavami. Poté má série poklidné tempo, které se rozjede v posledních třech dílech. Celkově by se dalo říct, že je první série uzavřená, takže jsem zvědavý, co nás čeká v druhé. (Nějaké nápovědy samozřejmě v posledním díle jsou). 80% :) ()

Tryskomyš

První díl vcelku zajímavý, leč trochu nepochopitelný. Na seriál jsem narazila náhodou na Sky Showtime. Tudíž jsem neměla moc představu o čem bude. Po dalším dílu  - zajímavý seriál. Samy za sebe mluví tyto postavy - Frankenstein, Dorian Gray, Jack Rozparovač. Taková směska, ale rozhodně ne špatná. Vcelku vás to vtáhne. ()

hous.enka

Stopy hrůzy z Londýna devatenáctého století s Evou Green v jedné z hlavních rolí - tvůrci nemohli na můj vkus a představy zamířit lépe. Já tu ženskou prostě žeru a to, co předvádí v Penny Dreadful, mi zkrátka bere dech. Chladná krása, vytřešetěný zrak, gesta... Skvěle jí sekunduje i Josh Hartnet a Timothy Dalton, naopak postava Viktora F. mě strašně iritovala. Všeználek a tvůrce, achjo. Útoky blondýn jsou moc fajn a - dobře jim tak, hell! Už aby bylo za rok a já si mohla začít pouštět mozkem druhou sérii. Aktualizováno 11.6.2015: Druhá série začala a já ani po čtvrtém dílu nejsem schopná se do toho nějak ponořit. Všechno je sice při starém, ale zdá se mi to celé zatím poněkud prázdné. ()

maddy

Tak už aj Sam Mendes má svoj vlastný seriál. Tento novodobý trend, ktorý dokazuje, že seriály už nie sú len doplnkom k filmovej tvorbe, ale skutočne kvalitnými počinmi, ktoré lákajú aj prvotriednych režisérov plne kvitujem. Niektorým sa to podarí lepšie (napríklad nedávne Fargo bratov Coenovcov), iným horšie (tohtoročný Believe od Cuaróna). Po pilote Penny Dreadful sa zdá, že Mendes sa bude hrdo radiť k tej prvej skupine. Penny Dreadful je síce trocha odlišne ladený seriál ako by sa od režiséra takých filmových skvostoch ako Skyfall, Jarhead a podobne čakalo, ale to neznamená, že by to malo akýkoľvek vplyv na jeho kvalitu. Ponurá atmosféra Londýna 19. storočia je vynikajúca, seriál dokáže skvele kombinovať odľahčenú atmosféru (úvod s vystúpením Josha Hartnetta) so stiesnenou, až mrazivou atmosférou (záver s Victorom F.), má skvelo napísané dialógy (debata Sira Malcolma vs Victorom o vede) a každý z charakterov je dostatočne zaujímavý, navyše obsadený vynikajúco zvolenými hercami. Eva Green je jednoznačný tromf a do podobného seriálu sa vyslovene hodí, či už svojím záludným pohľadom alebo zastretým hlasom a potešil aj Josh Hartnett, ktorý po rokoch účinkovania v menej výrazných filmoch dostal konečne väčší priestor. Seriál navyše všetky tromfy nevyložil na stôl hneď v úvode a zaujímavo vybudoval akúsi auru záhadnosti okolo postáv, ktoré ešte nie sú jednoznačne vyprofilované (hlavne tým myslím Evu Green) a na ďalšie odhaľovanie ich zámerov a minulosti som skutočne zvedavý. Bonusom sú potom odvážne a slušne odvedené gore scény. Dúfam, že tento zaujímavý nápad, kde sa miesia rôzne ikonické hororové postavy (upíri, Frankenstein, v novinách spomínaný Jack Rozparovač a ďalej je rozhodne z čoho vyberať) sa podarí rozvinúť do vynikajúcej série a nebude sa jednať len o, ako sa hovorí, mlátenie prázdnej slamy. Ostáva len dúfať, avšak 8 častí prvej série by malo byť zárukou, že sa podarí udržať rovnakú kvalitu aj naďalej a nebude sa jednať o jeden z tých neskutočne naťahovaných seriálov s 20+ epizódami, kde polovica nemá svoje opodstatnenie. Možno by som od Mendesa očakával po jeho prvotriednych filmoch ešte o niečo väčšiu pecku (napríklad ako nedávne Fargo od Coenovcov), ale zatiaľ aj tak veľká spokojnosť. Showtime mi po minulý rok zakončenom Dexterovi servíruje plnohodnotnú seriálovú náhradu. / Edit: po plnej sérii trocha nenaplnený potenciál, ale stále kvalitná podívaná. Season 1 = 3,5* (7/10) / Season 2 = 3,5* (7/10) ()

FromHell

Po druhej epizóde dávam plný počet bez mihnutia oka!Doslova som padol na zadok,po úžasnom a démonickom výkone Evy Green..dlho na mňa niečo takto nezapôsobilo.Dúfam bude seriál pokračovať v tomto duchu,lebo zatiaľ to vidím spolu s Bates Motel ,na najlepšie hororové seriály súčasnosti... ()

PKD

Na tento seroš jsem se tenkrát moc těšil a to se mi také krutě vymstilo! Dostal jsem totiž hnusně sprostou a vulgární ( asi to mělo být jako cool a dospělé Rko) Evu Zelenou a často šoustajícího Joshe Hartnetta s nějakou nakaženou kurvou. Tak jsem to 1.sezónou zabalil a šel si zpravit chuť, brilantním Sherlockem Holmesem 2009. I Crimson Peak je ve srovnání s tímto, Jana Eyrová z r.1943. ()

erased

Ještě se mi snad nestalo, že bych měl takto rozporuplné pocity z něčeho, co tak perfektně dostává svému jménu. Penny Dreadful je totiž na mě až příliš dokonalým zfilmováním premisy stejnojmenného literárního žánru: prvním a posledním je tu efekt na diváka, a aby ho autoři dosáhli, nebojí se využívat těch nejprovařenějších a nejlevnějších strategií. Základem je akce, horor, romantika a rodinné drama, vše okořeněné nadpřirozenem, mystikou a krví, a celé to zdobí nevídaný all-star tým nejzajímavějších literárních postav viktoriánské Anglie. Na papíře prostě až neuvěřitelně skvostně vypadající recept. Jenže jak už pes s kočičkou vědí, méně je někdy více, a ve výsledku je celá velkolepá série přes dokonalou dobovou a temnou atmosféru i postavy z dvou mých nejoblíbenějších dobových knih (do příští série bych uvítal ještě pány Jekylla a Hyda) nemastná, neslaná a ani těch pouhých osm dílů mě nedokázala udržet na špičkách. Chvílemi přirozeně dokáže pobavit, ale to mi u tak slibného projektu nestačí. V druhé sérii pak premisa trochu povoluje, využití krve i nahoty se zdá být střízlivější a hororové prvky skoro vymizely. To, i fakt, že se příběh konečně přesunul k Vanessině vzdoru vůči osudu by dalo tušit, že pokračování konečně dostává příslibům lákavého tématu, ale opak je pravdou. Celá sezóna se vleče, příběh přešlapuje na místě, a nijaký výsledek jakž takž zachraňuje jen povedená atmosféra. O jedinou zábavu se tak nakonec stará jen Frankensteinovo obludárium a stále výtečný Dorian Gray, zbytek už bohužel nezdravě nudí. Času u seriálu však rozhodně nelituju a každopádně se vyplatí sledovat, s čím přijde dál. Těžko mu přece lze mít za zlé, že naplňuje obsah svého názvu. ()

Mikita

Zatím je seriál příjemným překvapením. Různé příběové linie my přijdou malinko nekonzistentní, ale variace postav, příšer a skvělých kulis vše zachraňuje. Rozhodně se těším na další díly. --- 1.SÉRIE: Velkým plusem je rozhodně styl seriálu, atmosféra i dobová věrnost a propracovanost. Milá je i délka seriálu, kdy nedochází ke zbytečným průtahům. Jsou zajímavé i postavy a jejich spojení v jednom příběhu. Jediné, co mi vadilo, že se odskakuje od nastolených témat a jeden díl je o tom, pak o tom, pak se vrátí k tomu předtím. Mám raději větší "propojenost", např.když jsou flashbacky propleteny celým seriálem a my postupně odhalujeme příčinu, tady je jeden díl jen flashback. Chybí mi ta hra se všemi otázkami v jednom dílu, ale jinak je Penny Dreadful velmi povedený, temný seriál. Žádný oddychový čajíček. ()

Kaluž

Nemám rád Evu Greenovou. Je mi nesympatická a její expresívní herecký projev připomíná čivavu při vykonávání potřeby, v klidnějších pasážích pak figurínu z výkladní skříně. Naštěstí se v tomhle kousku objevuje celá plejáda příjemnějších postav než je vyšinutá Vanessa… velmi přátelský a na dotek heboučký Dorian, sympatický drsňák Ethan, roztěkaný mladík Viktor nebo věčně zachmuřený Sir Malcolm (Timothy Dalton nestárne!). K tomu si přičtěte děj, co zbytečně nešustí papírem, perfektní kostýmy a vkusné dobové scenérie. Líbily se mi tematicky uzavřené epizody (flashback s mladou Vanessou, vymítání), skvěle napsaná je i postava Frankensteinova monstra (na patálie s nevěstou jsem více než zvědav). Je to takový jemně ostrý guláš uvařený z knižních předloh slavných viktoriánských autorů. Pokud se vám líbila Liga vyjímečných (a teď nemyslím tu zprzněnou filmovou adaptaci), pravděpodobně si užijete i Penny Dreadful. Já u další sezóny rozhodně budu. ()

Remedy

Vlastně jsem celou dobu přemýšlel, jestli je chyba u mě nebo jestli jsem prostě a logicky měl čekat něco jiného. Penny Dreadful je totiž naprosto luxusně obsazená, výpravná a vizuálně podmanivá podívaná, která se navíc opírá o výbornou režii a jednu z nejvíc božích znělek, jaké jsem u televizního seriálu kdy viděl. Bohužel tam byly i okamžiky, kdy mi některé dějové linky přišly zbytečně natahované, párkrát jsem si u toho i zívnul, ale hlavně jsem si celou dobu říkal, že takto monumentální projekt s tak obrovským potenciálem prostě nakonec vyčaruje něco, z čeho si sednu na prdel. To se ovšem nestalo a tak mi po konci první série zůstala jen ta boží znělka a posedlá Eva Green, která je v druhém díle na té snobské akci naprosto ďábelsky dokonalá. Čekal jsem asi holt více napětí či nějaké rafinovanější rozuzlení. Ochotně rád kritizuji ostatní, když vyzdvihují formu nad obsah (protože to opravdu říká dnes už skoro každý „moderní kritik“), ale v případě Penny Dreadful to nicméně až bolestně sedí… Tenhle seriál měl obrovský potenciál, obrovské ambice a ty nejlepší předpoklady, aby se stal kultem – ve výsledku ale doplácí na to, že jeho příběh vás za to srdce prostě nečapne a pár odvážně úchylných scén (jako highlight by mohl být Dorian Gray šoustající ženskou, která umírá na tuberkulózu a ještě si ji u toho fotí) to jednoduše nezachrání. Škoda toho promarněného potenciálu. 3,5* ()

slunicko2

Hezký vizuál. Tohle by mě bavilo snad v mých 14 letech. Dnes už mám moc načteno a nakoukáno, aby mě seriál oslovil. Ale špatný není. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona