Penny Dreadful

• USA Penny Dreadful
USA / Veľká Británia / Írsko, (2014–2016), 25 h 21 min (Minutáž: 47–60 min)

Tvorcovia:

John Logan

Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton, Rory Kinnear, Billie Piper, Harry Treadaway, Reeve Carney, Helen McCrory, Danny Sapani, Alun Armstrong, Stephen Lord (viac)

Výpravné seriálové zpracování původně hrůzostrašných povídek vydávaných v Londýně na začátku 19. století, jimž dal název fakt, že výtisk stál právě jednu penny. Týden co týden čekali dychtiví čtenáři převážně z řad chudiny na známé hororové postavy v podobě Frankensteina, Doriana Graye nebo hrdinů z románu Drákula. Všechny nestvůry jsou zasazeny do temného viktoriánského Londýna a kromě krásně strašidelného původního příběhu nabízí jejich seriálové zpracování i kvalitní dramatickou podívanou. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (31)

Penny Dreadful (2014)

Seriál, který mě mocně potěšil vzhledem k často chabé kvalitě hororových filmů. Tady se žádné zklamání nekonalo, celou záležitost prostupuje ponurá atmosféra viktoriánského Londýna s mlhou, deštěm a plynovými lampami a v tomto prostředí se pohybují všechny bytosti, kterých se Angličané rádi báli. Seriál má k dispozici kvalitní scénář i obsazení a zvláště Eva Green v něm podává opravdu skvělý výkon. Konečně si můžu vychutnat pořádný horor bez spousty nesmyslného balastu. Nemůžu hodnotit jinak než 5*.// Po shlédnutí třetí série musím konstatovat, že jsem se přece jen určitého zklamání dočkal, závěr seriálu mě příliš nepřesvědčil, ale ani to výslednou známku neohrozilo. ()

Série 1 (2014) (S01)

První sezóna mě v žádném případě nezklamala, postupně přiváděla na scénu známé postavy, které dříve děsily strachuchtivé čtenáře, tvůrcům se podařilo vytvořit smysluplný příběh i velmi kvalitní, temnou atmosféru, dokázali vystupňovat napětí a přišli i s velmi kvalitním obsazením, přičemž Eva Green byla díky svým hereckým výkonům pověstnou perlou v koruně. Líbilo se mi, jak se podařilo stylově uzavřít první řadu seriálu a zároveň nenásilně nalákat diváka na příští sérii. ()

Stíny Londýna (2014) (S01E01)

Celkem rychle mi došlo, že v tomto seriálu nepůjde o horor, tedy alespoň já si představuji horor trochu jinak. Tím ale nechci říct, že je to špatně, naopak. Už v první epizodě se tvůrcům podařilo vybudovat skvělou, temnou atmosféru i solidní napětí, děj měl velice slušné tempo, obsazení je přímo hvězdné a já jsem byl po prvním dílu velmi spokojen. ()

Seance (2014) (S01E02)

Děj druhé epizody znatelně ztratil na tempu a já už jsem byl prakticky rozhodnutý, že si tentokrát vystačím se čtyřmi hvězdičkami, ale události na Lyleově večírku mě přesvědčily o tom, že si díl pátý kousek přece jen zaslouží. Baví mě jak se postupně vynořují další legendární postavy, které svého času způsobovaly lidem neklidný spánek. ()

Vzkříšení (2014) (S01E03)

Tentokrát jsem už hvězdičku opravdu ubral, protože jsem měl pocit, že se tvůrcům nedařilo dostat příběh do správného tempa. Kromě toho, jsem už žádné další výrazné připomínky neměl, atmosféra byla stále patřičně tíživá, bavil mě i příběh Monstra a těším se na další díly. ()

Šerosvět (2014) (S01E04)

Hodně dlouho jsem váhal, zda mám udělit tři nebo čtyři hvězdičky, protože děj čtvrté epizody byl podivně mdlý. Nakonec jsem se rozhodl pro slabší čtyři, ale bylo to jen proto, že mě předchozí tři epizody bavily a já doufám, že mě pobaví i ty následující. 4*- ()

Víc než sestry (2014) (S01E05)

V páté epizodě se tvůrci rozhodli pro návrat do minulosti postav a vůbec to nebylo špatné. Konečně jsem se dozvěděl, co spojuje (a rozděluje) Malcolma a Vanessu a dostalo se mi velmi živé exkurze za nejpokrokovějšími metodami na poli lékařské vědy. ()

Co smrt spojí (2014) (S01E06)

Pokud jsem čtvrtou epizodu kritizoval za mdlý děj, v šesté se naopak příběh znovu rozběhl a kromě temné atmosféry přinesl i slušnou akci v přístavu a Vanessinu konfrontaci s temnotou, která slibuje zajímavé zážitky v příštích epizodách. Pobavil mě náhlý odchod Van Helsinga. ()

Na prahu pekla (2014) (S01E07)

Musím zopakovat to, co už napsali jiní uživatelé přede mnou, celá sedmá epizoda stojí na skvělém výkonu Evy Green. Za jiných okolností bych s pátou hvězdičkou váhal, protože se příběh téměř nikam nepohnul, ale tentokrát jsem za tu dokonalou studii posedlosti musel jít, chca, nechca, do plné palby. ()

Grand Guignol (2014) (S01E08)

Tvůrci si dali v předchozí vymítací epizodě od hlavní linie příběhu pauzu, v tomto dílu se k ní ale vrátili a zdárně dokončili, co začali. Postava Viktora Frankensteina prochází pod nátlakem Monstra zajímavým vývojem, Ethan Chandler ukázal svou pravou tvář a došlo i na slušnou akci. 5* ()

Série 2 (2015) (S02)

S druhou sezónou Penny Dreadful jsem měl poměrně velký problém, v první polovině série se postupně vytrácelo tempo, na které jsem si zvykl v první řadě, příběh otravně zpomalovalo množství vedlejších linií, v nichž se mnohdy dělo jen velmi málo, některé scény na mě působily jen jako vata na vyplnění děje. Ve druhé polovině došlo k úplnému obratu, příběh nabral správné tempo, vrátilo se napětí i intenzívní atmosféra a já jsem se konečně začal dobře bavit. Navíc mě velmi potěšil propracovaný závěr, díky kterému se můžu těšit na třetí sezónu. ()

Čerstvé peklo (2015) (S02E01)

První epizoda druhé sezóny sympaticky navázala na první řadu, s potěšením jsem zjistil, že se tvůrcům i nadále podařilo udržet skvělou atmosféru i napětí, na které jsem si zvykl v předchozí sérii, zaujal mě i nový příběh a celkově jsem se dobře bavil. ()

Verbis Diablo (2015) (S02E02)

Příběh ztratil ve druhé epizodě výrazně na tempu, nemám nic proti rozhovorům, pokud jsou podstatné pro probíhající děj, ale debaty o kvalitách básníků bych klidně oželel. Poezie mi byla znechucena už na ZŠ, neustálé rozbory básní a bádání nad tím, co chtěl básník říct tím kterým veršem, mě k smrti nebavily. ()

Půlnočnice (2015) (S02E03)

Vzpomínkový, "čarodějnický" díl se tvůrcům převelice povedl. Proti předchozí přibržděné epizodě měl děj spád, atmosféra byla opět fantasticky pochmurná a místo nanicovateho filosofování o básnících, jsem zjistil spoustu podstatných informací z Vanessiny minulosti. ()

Nadzemští duchové zla (2015) (S02E04)

Čtvrtá epizoda mě příliš nebavila. Tempo příběhu bylo už zase zbytečně pomalé, podstatné záležitosti se dostaly na vedlejší kolej a místy jsem se přímo nudil. Vztah Doriana Graye a Angelique mi lezl vyloženě na nervy, chápu, že si mají zřejmě všichni přijít na své, ale mě je pohled na dva chlapy, kteří si navzájem ohlodávají obličeje, hodně nepříjemný. ()

Nad hlavou mít nebe (2015) (S02E05)

Tentokrát byl děj přece jen o něco živější, ale mám pocit, že se proti epizodám první řady příběh rozmělňuje v sérii vztahových záležitostí, tím pak zbytečně trpí napětí i atmosféra, zatímco bych si klidně odpustil filosofování o životě a pelešivý závěr (hlavně ty dva tragické hejsky), rafinované mučení paní Murray patřilo ke kladům dílu. ()

Okázalé hrůzy (2015) (S02E06)

Šestá epizoda u mě měla náběh na tři hvězdičky, situaci naštěstí zachránil Grayův ples, možná je trochu škoda, že na něm Eva Green nedostala ještě více prostoru, aby z něj udělala totální psychohoror. Kromě plesu mě převelice pobavila reakce Malcolma Murrayho na smrt manželky. Fakt mě rozesmál, takové cynické reakce mám rád. ()

Malá škorpionka (2015) (S02E07)

Znovu se děj přesunul na blata a znovu je z toho pět hvězdiček. Venkovský vzduch druhé sezóně opět prospěl, tempo příběhu se sympaticky zvýšilo, obě nejzajímavější postavy dostaly více prostoru, ale musím uznat, že mě v závěru pobavila i Lily, která se mi už v předchozích dílech zdála být otravná. ()

Memento Mori (2015) (S02E08)

V osmé epizodě se naštěstí stále něco dělo, takže jsem neměl důvod ke stížnostem. Atmosféra byla znovu dostatečně silná, příběh měl slušné tempo a ani jedna dějová linie nebyla nudná. Pobavil mě přerod Malcolma Murrayho z loutky v armádu jednoho muže, místnost nočních můr i konfrontace mezi Monstrem a Lily, nejvíc mě ale potěšil vývoj situace kolem Angelique. ()

A samo peklo mým jediným soupeřem (2015) (S02E09)

Jak to v sérii několikrát vázlo, za druhou polovinu musím tvůrce pochválit. I tentokrát byla epizoda plná zajímavých událostí, už úvodní scéna mě dobře naladila, ale ani později jsem nebyl zklamán, výprava do sídla čarodějnic byla podbarvena místy až hororovou atmosférou, která hezky kontrastovala s děním kolem Monstra, které ztratilo poslední iluze o lidské rase. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Seriál Penny Dreadful se vrací

Seriál Penny Dreadful se vrací

04.11.2018

Po překvapivém zrušení před dvěma lety se populární seriál Penny Dreadful vrací zpátky k životu. Alespoň částečně. Stanice Showtime totiž oznámila chystaný spin-off s podtitulem Penny Dreadful: City… (viac)

Eva Green znovu u Burtona

Eva Green znovu u Burtona