Sedem zhavranelých bratov

• Česko Sedmero krkavců (viac)

Bolo raz jedno kráľovstvo, o ktorom by sa dalo veľa rozprávať, v ňom dedina a v nej veľa ďalších osudov, v lese čarodejnica a na hrade kráľovská rodina s mnohými tajomstvami. Príbehov o ľuďoch by mohlo byť tisíc, ale náš príbeh je o slovách, ktoré môžu byť silnejšie než meč, jedovatejšie než hadie pohryznutie, ale tiež cennejšie než zlato a drahokamy. Je o slovách, ktoré keď z úst vyletia, už ich nič nevráti späť a o Bohdanke, ktorá sa rozhodne zachrániť svojich bratov, nedobrým slovom premenených na havranov. Kým však kliatbu zlomí, postretne mnohých, ktorí jej budú stáť v ceste, ale možno pri tom nájde aj svoje šťastie. (RTVS)

MickeyStuma

Tento pohádkový příběh je v literární podobě tak temný, že není divu, že po něm ještě žádný tvůrce nesáhl a nenatočil skvostný filmový počin určený pro kina. Alice Nellis se tohoto úkolu zhostila a mile překvapila. Celý děj krapet poupravila a natočila jemný a jednoduchý příběh mající šanci zařadit se mezi každoročně vyhledávané a tím i reprízované filmové skvosty. Temná stránka věci je sice trochu ponechána, ale zároveň velmi přísně držena na uzdě, aby i opravdu malé děti příběhu porozuměli, nebáli se a měli z pohádky zaslouženou radost. Nejsou tu sice přítomny chytlavé písničky, jak bývá u českých pohádek zvykem, ale v tomto případě tu kupodivu ani nechybí. Nakonec proč zpívat, když hlavní hrdinka příběhu nesmí promluvit ani slovo. Herecké obsazení je poněkud neobvyklé, ale na druhou stranu překvapivé. Výkony však rozporuplné. Martha Issová tu vystupuje přesně tak jak ji známe, Sabina Remundová jako obvykle svým projevem a intonací nezapře svoji matku, Zuzana Bydžovská jako čarodějnice nijak nepřesvědčila, Lukáš Příkazký coby princ Bartoloměj nijak nepřekvapil a ostatní jen dělali co jim role dovolila. Po celou stopáž se však děj nikterak netáhne, svědomitě si drží své tempo a miloučkou atmosféru. Mě tu sice chybí více toho napětí, ale s ohledem na ty malé děti budiž. Film měl rozhodně navíc, ale i tak má své určité kouzlo a jedinečnost. ()

Rockerman

Po Svěrákově propadáku jménem "Tři bratři" jsem doufal, že si má další oblíbená režisérka v tomto nelehkém žánru povede lépe. Vedla si lépe, ale bohužel, ani Alici Nellis se nepovedla natočit nezapomenutelná pohádka. Ani ona se totiž nevyvarovala té přemíry zbytečných slov (a to ještě přes půl filmu Bohdanka nemohla promluvit !). Toho věčného dovysvětlování a neponechání nic na divákovi, aby se dovtípil. Pokud se bála, aby to děti pochopily, tak stejně si myslím, že to většinu dětí bavit nebude, neboť je to natočeno spíše pro "dospěláky". Škoda promarněné šance. Přesto se na to dívalo o mnoho lépe, než na nepovedenou Svěrákovu pohádkovou operetku. ()

wictoria

Nechápala jsem obsazení Issové, ale moc se mi tam líbila. Z celé pohádky jsem byla velmi mile překvapená a ráda se na ni podívám znova. Nejvíce mě bavily scény Issové s Bydžovskou, princ byl velmi sympatický narozdíl od Bohdančiny matky a královny (Sabiny Remundové). Ta se mi tam snad jako jediná nelíbila... ()

hEROic

Ha, možná ještě není dobrým českým pohádkám konec. K dokonalosti toho tomu ještě poměrně dost chybí, ale je to rozhodně nejlepší české pohádkové pokoukání za posledních pár let. Práce kamery a průlety krajinou jsou nádhera. Není to nic pro nejmenší, ale o to líp se na to kouká nám velkým. :) lehce přes 70% ()

Ombak▼Penari

Kvalitně provedená pohádka, to se musí nechat. Je to zábavné, je to dobře zahrané, prostě závan starých časů, kdy kvalitní pohádka nebyla v naší krajině ohroženým druhem. Neřekl bych, že mě to nějak extrémně zasáhlo, abych tomu musel fandit na Českých lvech, ale při těch hrůzách, co je někdy možné shlédnout na štědrý večer, to je pořád nadprůměrná zábava a dobrá práce. Smutné ale je, že k tomu, aby to byla jedna z největších pohádkových událostí posledních let, by Sedmeru krkavců ve výsledku stačil i pouhý fakt, že to není trapné. ()

Ben Nevis

Jedna z mála pohádek moderní produkce, která je výpravná, zajímavá pro dospělé, trošku humorná i hororová. Měla jsem trošku strach z hereckého projevu Marthy Issové, ale unylá "Nastěnka" by se do příběhu nehodila. I když Bohdanka je střídavě drzá a submisivní, jak si to zrovna příběh žádá. Herecké obsazení vůbec vypadá, že si tam Nellis obsadila svoje kamarádky. Hlavně jsem nepochopila, proč mladší Bydžovskou hraje jiná herečka. ()

chrispe

Ve srovnání se starými a nebojím se říct i legendárními krkavci, je tohle jen slabý šálek čaje. U téhle pohádky se žádná traumata nejspíš dít nebudou, i když i tady jsou nepěkné momenty, ale kam se hrabou na to staré zpracování. To už dané příběhem. Dívala jsem se v tv, což byla nejspíš první chyba - čtyři (myslím) reklamy udělají svoje a já se ke konci už fakt nudila a vyhlížela konec. Taky ve filmech nevyhledávám Marthu Issovou. Nicméně se mi to fakt líbilo. Líbivá kamera, krásné záběry interiéru i exteriéru. Ale že by se tahle pohádka stala klasikou? Možná se mýlím, ale nemyslím si. Nejradši bych dala 3 a půl *. ()

RedDuck

Výborná pohádka, i se slabším závěrem působí světově. Moderní pojetí, uvěřitelné postavy, vynikající Issová, skvělá výprava a kamera, nechybí dobrodružství, vtipy i zamyšlení. Jediné, co trošku mrzí, je znalost předlohy. Sedmero krkavců je ve své podstatě hororový příběh plný obav, obětí a utrpení. Myslím, že děti by více temných momentů přežily a v dospělosti by o to víc na film s láskou vzpomínaly:) ()

Torpid

Jedna z nejkvalitnějších pohádek, které v čechách za posledních 15 let vznikly. Až zpětně si uvědomuju, že tu dominanci v hlavních pěti postavách mohla navrhnout asi jenom sufražetka. Dvě silné ženy jdoucí pevně za svým cílem, jedna moudrá čarodějnice a tedy ve své moudrosti také silná žena a na druhé straně pomatený homosexuál a koktající, škemrající "hodný" moula, který se až na konci trochu srovná, ale to už je pozdě. Zkrátka ženy tomu šéfují na platně i při natáčení. Tohle vše mě napadlo až po shlédnutí, protože film má toho dost, aby zaujal sám o sobě. Velmi pečlivá a na poměry štědrá výprava, kvalitní herci, vhodná a dobrá hudba, kamera a střih střídající vyprávění příběhu s přelety nad krajinou a pohledy shora. Celkem dlouhé pasáže, kdy se vypráví pouze vizuálem s místy až fyzickým herectvím /Issová ty kopřivy skutečně rve a celkově o ní můžu říct, že je skvělá, když nemluví a dobrá, když mluví/. Nellis se povedlo napsat civilně působící dialogy a celkově jde o technicky zvládnuté řemeslo se spoustou tvůrčí originality. Hodnotím jen za 3*, protože celé to vyprávění ve mě moc emocí nezpůsobilo, příběh mě nevtáhl, tak jak bych si přál a srdce zůstalo v klidu, což by se u pohádky nemělo stát. ()

frbulka

Nádherná pohádka, ke které se určitě ráda brzy vrátím. PS: Já jsem z té Marthy úplně vyřízená - a to je moje sexuální orientace v pořádku:-). Je úžasná. ()

anitae

Velké překvapení v tv ještě před Vánoci. Ukecaná Bohdanka, byla roztomilá i když zrovna nemluvila a zpracovávala kopřivy, krutá královna Remundová se tvářila opravdu desivě, hodná čarodějnice Bydžovská s kouzelným hřebenem a kočkami působila skoro až dojemně, krkavci byli taky moc povedení, a pak tu ještě byli princové jeden přiblblý krasavec a druhý dobrosrdečný kokta. Co víc si přát na adventní večer, i když se to moc předlohy asi nedrželo :) ()

siloalampa

Toľko neveľmi pekných herečiek pohromade v jednom filme som už nevidel dávno. Spolu s aspoň náznakom humoru a životného nadhľadu je to to, čo azda chýbalo snímku najviac. Dobré jedlo, ale zle ochutené. ()

Torgal

Príjemná rozprávka v ktorej sa snúbi zručná technická stránka (a prekvapivo aj triky) so sympatickou hrdinkou, krásnou prírodou a nečakane kvalitnou Patejdlovou hudbou. K štvrtej hviezde mi ale niečo málo chýba, možno košatejší dej, možno rozmáchlejšia výprava, alebo jednoducho len vidieť film v originálnom znení a nie v slovenskom dabingu. 7-/10 ()

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky

05.03.2016

Filmovým králem Českých lvů za rok 2015 se stává film Kobry a užovky. Film si přímo z vyhlašování ocenění odnesl šest sošek Českých lvů. Za nejlepší film si cenu převzali producenti Jan Prušinovský a… (viac)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

Startuje letní přehlídka BEST FILM FEST

09.07.2015

Volné seskupení čtyř artových kin v Praze: Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádá od 9. do 15. července tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů první… (viac)

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

Zlín metropolí filmu pro děti a mládež

28.05.2015

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně letos slaví jubilejních 55 let. Na Kudlově, na kopci nad Zlínem, se filmy natáčí již od léta 1936, zatímco dole ve městě se už od roku 1961 koná… (viac)