Everest v réžii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z najtragickejších expedícii, pri ktorej majestátny masív poslal svojim vyzývateľom mrazivé varovanie. Píše sa polovica deväťdesiatych rokov a Himaláje sa stávajú obľúbenou turistickou destináciou. Na osemtisícovku už nešplhajú len skúsení horolezci, ale aj dobrodruhovia z celého sveta. Horskí vodcovia Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fisher (Jake Gyllenhaal) napriek tomu nič nepodceňujú a do svojej expedície berú iba ľudí, ktorí majú niečo za sebou. Všetci sú skvele pripravení a vybavení, splneniu snov klientov by nemalo nič brániť. Stačí však malá odchýlka v pláne, náhla zmena počasia a kľúčovú otázku ,,Podarí sa nám horu zdolať?" vystrieda otázka omnoho zásadnejšia. ,,Dokážeme prežiť?" (Barracuda Movie)

Matonny1012

Tento Everest sa naozaj vydaril. Reálny obraz himalaji ktorý vo mne vzbudzuje obrovský rešpekt pred horami a horolezcami mi asi hodne dlho bude lietat v hlave. Režiséra vôbec nepoznám ale toto sa mu podarilo. ()

BillyGlass

Už pár hodín po vzhliadnutí filmu som si nevedel spomenúť na žiadny dialóg, scénu alebo záber. IMAX v tomto prípade úplne zbytočná a nevyužitá vec. Veľmi som sa tešil na Jake-a Gyllenhaal-a, no opäť ďalšia zbytočná vec v tomto filme. Ale veď asi celý tento film je zbytočný. Vizuálne ma to vôbec nenadchlo, omrzliny ma nepálili, nemal som strach, že spadnem do rokliny kráčajúc po rebríku. Pri „telefonáte“ Jasona s Keirou som gúľal očami. Treba však uznať, že silnou (a asi jedinou, pre mňa, pozitívnou) stránkou filmu je realistickosť a autenticita prostredia, to určite áno. Skutočne veľmi pekne zreklamovaná paráda, so skvelým obsadením a... a to je všetko. Čo je škoda, pretože som sa na film tešil. Ale veď ešte aby nie, pri toľkom humbuku. ()

Ronkar

Na pět hvězd to za mě není, ale na druhou stranu - a to je podstatné - myslím, že o moc lépe to natočit nešlo. Vizuálně je to pameslek, herci jsou dobří, scénář a režie ok. Zůstává to v reálné rovině, jak se události opravdu staly - stačí mrknout na nějaké ty dokumenty, které rok 1996 na Everestu reflektují. Film jen zůstává málo kritický k Robovi a jeho firmě, která byla hlavním důvodem, proč se to vše zesralo. Kdyby se drželi časového plánu a nebáli se novnářské kritiky, jednoduše by to s tou bandou otočili před vrcholem zpět a všichni by přežili... Inu, realita je tvrdá. Primárně ale o tomto Everest není. Je to prostě survival a příběh o lidech, kteří jdou za hranici svým možností. A v tomto ohledu funguje. Pohoda a doporučuji. ()

Skylwalker42

Překvapivě mě to bavilo. Ano, samozřejmě, větší požitek by to byl v IMAXu. Ale druhá část filmu dobře smolařsky graduje pro účastníky výpravy. A dokonce jsem ze sebe vymáčkl i slzu na samém konci. Mě jinak tyto filmové žánry moc neoslovují, ale tady bych udělal pro sebe výjimku. ()

Catella

Brilantně natočenej film o skupině everesto-lezců, kteří lezou lezou, až dolezou až na vrchol všech vrcholů. Jenže pak se to všechno pokazí. Jednomu dojde kyslík, ten má horskou nemoc, další se začne svlékat... Ráda se na tenhle film podívám znovu, protože ta atmosféra, pohledy na hory, hudební doprovod... to všechno je naprosto dokonale zpracovaný a dohromady tvoří superpodívanou na horu, na kterou se na živo snad ani nechci jet podívat. ()

zigy

Nádherná kamera, mňam pro příznivce velehor. Toť vše, jinak je to průměrný holywoodský spektákl plný umělých emocí a klišé. Pusťte si K2. ()

jjjerry

Nevím, jestli ten snímek ocení zdejší kavárneský povaleč "alias filmový kritik". Ti co vylezli výše jak na Sněžku nebo Rysy to budou vnímat daleko osobněji. Ty scenérie jsou krásné. Příroda je ale neuprosná. Vcelku reálný příběh, Vadila mě oslava "padlých hrdinů", kteří velmi podcenili vlastně vše. Ale o mrtvích jen doře (to byla asi myšlenka autora). Ani největší hypoxický blázen se nebude snažit někoho "tahat" dolů nad zonou smrti, když mu jde o vlastní krk. Z filmového pohledu dobře zpracované, v první polovině skvělá atmosféra, která bohužel upadá. Celkově velmi dobrý zážitek, brrr až mě z toho mrznou prsty =) ()

nicolePavs

Dle mého názoru velmi povedený snímek. Normálně nemám problém usnout u filmu, ale tady mi to nedalo. Musela jsem koukat až do samotného konce, abych věděla jak to s každým horolezcem dopadne. Napětí, překvapení, autentičnost. Doporučuju těm, kteří milují filmy inspirované skutečnou událostí stejně jako já. ()

Kozlowski8

Nejlepší film z prostředí velehor a jejich zdolávání, jaký byl kdy natočen? Asi ano. Úchvatná vizuální podívaná a dokonalé vyjádření pocitů - od radosti a nadšení, po absolutní vyčerpání, bolest a (mnohdy) marný boj o život. Scénáristé nechali diváka dostatečně nahlédnout do soukromí některých hrdinů, do jejich charakterů a pohnutek, které je vedly k výstupu. O to silnější je emotivní zážitek a o to více cítíme s "našimi" oblíbenými hrdiny. Výběr herců snad ani nemohl být lepší a jejich projev - v rámci prostoru, který mají - nemá chybu. Hlavní roli ale hraje samotný Everest - magická, čarokrásná, úchvatná, fascinující, ale taky drsná, krutá a nesmlouvavá nejvyšší hora světa. 80%. ()

Br33d

Film o bláznoch pre bláznov. Riskovať vlastný život a život ostatných v neľudských podmienkach, ďaleko od domova a bezpečia. Len málo kto z nás pochopí, prečo to robia. Tento film vám ale dovolí nazrieť do sveta týchto ľudí, pomôžem vám ich pochopiť. Film samotný je natočený podľa skutočných udalostí a drží sa v medziach reálneho. Gradácia deju celým filmom rastie, divák sa vžíva s postavami a prostredím. Zaujímavým aspektom je zmena správania postáv pred a pri výstupe. Samotný záver filmu je ale zbytočne "natiahnutý". Miesto očakávaného vyvrcholenia, diváka čaká postupné opadnutie napätia. 87% ()

Astonko

Nervy-drásajúci a šokujúci príbeh z horolezeckého prostredia (ktorých až toľko nie je), z ktorého vznikol presne taký film ako som očakával: prefektne natočený, s napínavou atmosférou, talentovanými hercami a krásnymi panorámami. Veľmi sa mi tiež páči až otrocká pravdivosť, s akou bol napísaný scenár (prepisy totožných dialógov cez vysielačku) 7.8/10 ()

zodiak217

Silný skutočný príbeh, ktorý je tak skutočný až vás z toho mrazí hlboko u kosti. Rozhodne nepozerajte tento film ako príjemné víkendové rozptýlenie, lebo tento film vás pohltí od začiatku a nepusti až do konca a vy si krok po kroku uvedomíte silu prírody a silu ľudských ambícií, ktoré nás ženu až na doraz až do bodu kedy už nie je únik, nie je možnosť zachrániť sa, no my aj tak neveríme, že to príde. Je to film o ľuďoch o ich charakteroch a viac o egach ako odvahe, lebo ich ega ich dohnal až do bodu odkiaľ nebolo návratu. Pýtal som sa sám seba či ich ľutujem, no oni sami si vybrali túto cestu za ktorú boli ochotní zaplatiť tisíce dolárov a museli vedieť o rizikách o všetkom, čo sa môže stať, no boli tak posadnutý a opantany Everestom, že videli len vrchol a nie cestu späť. Teraz sú tu už len spomienky a teuchliace rodiny, ktorým Everest len zobral a nič nedal. V každom prípade dobre natočené a tvorcom sa celý čas darilo udržiavať napätia a ladovo dramatickú atmosféru, ktorú si takýto film vyžaduje. ()

Sunwheel

Ako nadšený turista som si užil krásne výhľady a porovnával svoje predstavy s tými od filmárov, aké je to dosiahnuť najvyšší bod sveta. Bola tu cítiť dobrá remeselná práca a aj ten digitálny vrchol na konci nebol až tak do očí bijúci. Ale celé to prešlo bez nejakých výraznejších emócii a bola tu cítiť absencia práce s dialógmi. No celkový dojem bol priemerne dobrý. ()

brasek

Mizivý filmový zážitok. Veľa postáv, ktoré nie sú skĺbené do celku, divák stráca prehľad o príbehu, slabá atmosféra, žiadna gradácia deja, žiadne emócie okrem záverečných titulkov s fotkami skutočným postáv. ()

PanPyzamo

Dobrý film, jehož kvalitu podtrhuje fakt, že je natočen podle skutečné události. Skupina lidí se vydá zdolat Mount Everest a samozřejmě to nebude jen tak a během filmu budou muset naši hrdinové překonávat všelijaké problémy, které vtáhnou do děje a jsou mnohdy napínavé. Do toho ještě sem tam přijde i na pěkné záběry hor, takže rozhodně pěkná podívaná. Za mě jak už jsem zmínil dobrý film, který doporučuji. 7,5/10 ()

allegria

Natočit tak věrohodně vypadající filmový příběh, že by ho člověk snadno zaměnil za dokument, muselo být nesmírně náročné. Jediná věc mi vadila, což je možná jen můj osobní problém(?) - jakmile se rozběhl děj, nebylo možné rozlišit, kdo je kdo. Skoro všichni vypadali stejně. Sem tam mi pomohla jména, ale ne natolik, aby bylo možné se přesně orientovat. A nepomohlo ani sledovat film podruhé. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (viac)