Exodus: Bohovia a králi

• Česko EXODUS: Bohové a králové (viac)

V starovekom Egypte je vládca rovný Bohu. Jediným priateľom faraóna Ramzesa (Joel Edgerton) je Mojžiš (Christian Bale), s ktorým vyrastá od detstva, kedy ho našla a zachránila kráľovská rodina. Z priateľa sa však stane úhlavný nepriateľ, keď sa Mojžišovi zjaví iný Boh a on sa ho rozhodne nasledovať. Boh ho poverí neľahkou úlohou, vyslobodiť svoj ľud z egyptského zajatia, priviesť ho do Zasľúbenej zeme a byť jeho vodcom aj prorokom. Mojžiš túto úlohu prijme a žiada faraóna o prepustenie izraelského ľudu, faraón však odmieta. Hospodin potrestá krajinu zničujúcimi udalosťami a postupne zošle na Egypt desať rán - krv, žaby, komáre, ovady, mor dobytka, vredy, krupobitie, kobylky, tmu a smrť prvorodených, až kým oslabený faraón nakoniec nepovolí odchod Židov do Zasľúbenej zeme. Po odchode Mojžiša a 600 000 otrokov však Ramzes mení názor a vyráža so svojím vojskom, aby ich dostihol a znovu všetkých uvrhol do zajatia. Jeho armádu však zničia vody mora, ktoré sa pred unikajúcim Mojžišom a jeho národom rozostúpia, ale egyptské vojsko zaplavia a zahubia. (TV JOJ)

TSZ

Když zemřel Tony Scott, jeho bratr se evidentně začetl do Bible a výsledkem je filmová katastrofa téměř biblických rozměrů. V Americe a dalších zemích s vyšším procentem věřící populace si to zřejmě diváka najde, ale proč vozit tento film do ateistické ČR, to nepochopím nikdy. Jméno tvůrce a áčkové obsazení zřejmě diváky do kin natáhne, ovšem zklamání je to gigantické. ()

Gromit

Po nechutném a chlípném Konzultantovi by Ridleymu Scottovi stačilo natočit i podprůměrný film, aby se mohlo psát o jeho velkolepém comebacku. Exodus naštěstí není podprůměrný film. Není dokonce ani průměrný. Je to film dobrý. I když ne tak dobrý, jak bych čekal. Ba co víc, ve srovnání s takovým 1492: Dobytím ráje nebo Královstvím nebeským působí jako chudý příbuzný. Větší důraz na postavy a jejich motivaci by mu jedině prospěl (už proto, že třeba Christian Bale hraje Mojžíše opravdu skvěle). Jenže Ridley jako by někam hrozně spěchal. Jako by neměl čas si se svým filmem patřičně vyhrát. Což je v tomto případě opravdu škoda! Viděl bych to tak na 70%, na víc zatím ne. ()

papadoce

Vynikajúci začiatok, trocha nudný a dlhý stred a fenomenálny záver. Absolutórium si zaslúži Kristián Bejl. Kiko to zahral fenomenálne. Tento film bol (vlastne tak ako všetky Ridleyho historické eposy) prijatý dosť rozpačito a rozdelil ľudí na dva tábory. Chápem to, ale pod vplyvom celkového dojmu patrím k táboru tých spokojnejších. ()

playboy_05

"Velkolepý" historický epos, ve kterém vás Ridley nechá se dokonale ztratit už během první hodiny, pokud nejste vášnivý čtenář Bible...navíc Bale, od Temného rytíře, taky není zrovna ve formě, když i otylý holohlavý Edgerton ho v klidu zastíní...nějak jsem to dal, ale nudil jsem se a nebavilo mě to ()

mac000

Opravdu na Ridleyho je to slabší kousek (např. v porovnání s o 10 let mladším Královstím nebeským), ale chyba není ani v jeho pojetí či ve výpravných scénách, jako ve střihu. Kdyby producenti dovolili, mohl z toho být Exodus I a Exodus II, každý po dvou hodinách a plynulosti děje by to rozhodně pomohlo. Teď už se ale těším na Scottův další kousek "Marťana", protože scifi je parketa, ve které je rozhodně jako doma! ()

TommyDiamond

Jako někdo, kdo místo náboženství dává přednost zdravému rozumu se mi podobné příběhy dost příčí. Jedno ale musím uznat, Ridley dokázal udělat z obyčejný židácký báchorky celkem koukatelný snímek nabití akcí,zradou i zkázou, kde víra tolik nenaléhá na diváka a nesnaží se mu za každou cenu něco vnucovat. Když si vzpomenu jak zprznil aronovský Noemovu archu, tak je v porovnání s tím Ridleyho Exodus jako nebe a dudy.... Myslím, že tento snímek si tři hvězdy zaslouží.... ()

jadran90

400 000 migrantů se valí z Afriky!!! Už vím, proč jsou pro mě Scottovy poslední filmy ztrátou času - protože se na ně těším, a pak dokonce i dívám. 150 minut bez jakékoliv top scény. Nuda, sázka na jistotu, minimum vlastní invence. Po ukázkách bych čekal víc konfrontace a polarizace dvou hlavních postav. Scott v jedné scéně náboženství bere smrtelně vážně, v druhé ho popírá. Herecky dost nevýrazné (včetně Balea) a známější skladatel by filmu taky neuškodil. Lepší dvě hvězdy. ()

FunnyXis

Upřímně nechápu tak nízké hodnocení. Když vezmu v potaz tu dlouhou stopáž, tak jsem se ani nachvilku nenudil nebo měl nutkání přetáčet či zastavovat. Samozřejmě, že to není film, který bych si pustil několikrát do roka, ale jako jednohubka hodně dobrý. Mojžíšova cesta je velmi pěkný koncept, aspoń sem se zase něco přiučil. Za mě 9/10 chilli 5 ()

DaweForeman

Ridley Scott prostě umí točit filmy v epickém rozměru. Vždy se snaží o co nejautentičtější záběry a vytváří vhodně jak vizuální, tak i hudební pozadí k dané tématice. Sem tam se ale nalezne pár věcí, které úplně nejsou domyšlené, ale to se nalezne v každém filmu něco takového. Tohle + ona náboženská tématika + upravení některých skutečností + postava Boha tomu ubírá na kvalitě. Popravdě bych radši bral, kdyby to bylo natočeno podle nějakých vědeckých vysvětlení, jak tomu bylo uděláno u jiných filmů, ale to už je otázka vkusu. ()

DaveSmith

Byla to vážně epická podívaná, o tom není pochyb. Ale přasto se po shlíndutí nemůžu zbavit dojmu, že jsem se nudil. Stopáž už mi i tak připadala nekonečná a to Ridley v rukávu má ještě nějakou tu hodinku navíc pro extended verzi. Přesto mám pocit, že postavy nedostaly tolik času, kolik by potřebovaly. Holt scénář by asi snesl ještě pár úprav. Vcelku vzato ale rozhodně stojí za shlídnutí. Vizuál je parádní. Bitva u Kadeše, 10 ran (i když jsem napočítal jen osm) a závěr u Mrtvýho moře jsou senzační. A Bale hraje zas jak o život. Bohužel to stačí jen na trojku. ()

Mr.Baboon

Sakra. Kde je ten starý Ridley Scott. Proč nám ho vyměnili v Hollywoodu za tuhle tuctovku? Proč už jeho filmy nemají šmrnc. Proč už tam není znát jeho rukopis? Proč je to natočený prostě jen proto, aby to bylo natočený? Proč prosím. Proč? ()

Taffey

Dvě a půl hodiny je na to, co nám Ridley nabídl, zbytečně dlouhá doba. Klidně mohl 30 minut ubrat, čímžby film získal na spádu. Není to špatně natočeno, ale je očividné, že Ridley už točí čistě na výpary, přs všechny prachy, které na to má. Nebýt tam Bale v hlavní roli, bylo by to ještě horší. NApříklad se divím Ripleyové, že takový štěk vzala. Tři * jsou akorát. Ale velmi se obávám nového Blade Runnera, který má vyjít příští rok. ()

MAAUZ

Částečná nuda i nenuda. Určitě mne nenudil styl točení a začátek především o statečném vojevůdci a prorokovi Ch. Bale Mojžíšovi. J. Edgerton Ramses byl skutečně dobře zahranej. Ale podle mě nebylo možné zaktualizovat Starý zákon filmem tak, aby předčil příběhem jiné novodobé kousky. Exodus mě nudil jeho délkou a částí, kdy zarostlej Mojžíš jen putoval krajinou nebo čekal na Boha, kterej potrestal Ramsese a jeho lid. 65% ()

JohnZ87

Z filmu, od kterého jsem očekával velkolepý historický akční epos, se nakonec vyklubal spíše náboženský snímek, kde je akce pomálu. Deset egyptských ran přijde v poměrně rychlém sledu a byť vypadají celkem efetně, tak ve mě nějaké hlubší dojmy nezanechaly. Christian Bale hraje skvěle, stejně jako Joel Edgerton, filmu by ale rozhodně více slušela kratší stopáž, prože se místy dost táhne. Na druhou stranu se mu v některých pasážích nevyhnula určitá zkratkovitost. Každopádně se jedná o poměrně zajímavě odvyprávěný příběh Mojžíše. 65% ()

J.e.r.e.c

Pěkný velkofilm. Trochu jako Království nebeské, jen vykuchané a zbavené emocí. I když určitě nejde o fail a třeba oba hlavní antagonisté jsou asi miliónkrát plastičtější, než v Gladiátorovi. Jen mě to holt nijak nestrhlo, a vlastně ani ničím nezaujalo. A to přesto, že jsem asi jeden z mála, kdo tenhle profláklý příběh příliš neznal. 70% ()

Zombiepod

Ridley je excelentný režisér, no v poslednom čase mu to s filmami nejak nejde. Áno, Exodus je naozaj nádherne zrežírovaný a vizuálne vypiplaný biblický epos, podaný v plnej veľkoleposti, no čo z toho, keď je to len pozlátko s prázdnym, a všeobecne známym obsahom? Scott si vzal do rúk snáď masovo najpopulárnejší historický príbeh vôbec, no neukázal nám nič, čo sme už niekoľko desiatok ráz predtým nevideli. Možno je Christian Bale jeden z najlepších predstaviteľov Mojžiša vôbec, a Edgerton veľmi dôveryhodný Ramzes, no všetky ostatné postavy okolo (aj tie naozaj dôležité, s hviezdnymi predstaviteľmi) sú len na doplnenie, a už ani neviem, akú vlastne mali v príbehu rolu. Musím však uznať, že tie dve a pol hodiny mi vôbec nevadili a pozeralo sa na to skvelo, stále si ale stojím za svojim. DIvácky snáď najatraktívnejší a najdrahší, no obsahovo najzbytočnejší Mojžiš. Exodus je vyslovene filmom, ktorý je stavaný na veľké plátno, a doma si ho človek jednoducho nijak významne neužije. ()

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

X-Men: Budoucí minulost v prodloužené verzi

05.04.2015

Zatímco se vyhlíží prodloužený Exodus Ridleyho Scotta (kterého se vážně nedočkáme), aktivně se chystá delší verze jiného filmu od 20th Century Fox. Řeč je samozřejmě o comicsovce X-Men: Budoucí… (viac)

Koho zajímá Scottův Marťan?

Koho zajímá Scottův Marťan?

05.10.2014

Ridley Scott (Gladiátor) nám v prosinci představí historický velkofilm Exodus: Bohové a králové a už má na stole scénáře ke dvojkám Promethea a Blade Runnera. Jeho pozornost ale momentálně patří sci… (viac)

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

Ridley Scott chce točit Marťana a Blade Runnera 2

26.08.2014

Většina režisérů si mezi svými projekty nechává rozpětí alespoň dva roky. Ridleymu Scottovi ale dovolená očividně nic neříká, jelikož od přelomu tisíciletí natočil jedenáct filmů. Hodlá… (viac)

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

Ridley Scott natočí pokračování Promethea

26.03.2014

Vetřelčí prequel Prometheus před dvěma lety rozlítil řadu fanoušků původního Vetřelce, širší veřejnost z něj ale nikterak pobouřená nebyla. A jelikož v pokladnách kin zůstalo 400 milionů dolarů, bylo… (viac)