Okolo futbola

• Rusko Oколо футбола (viac)

Film pojednává o životě ruských fotbalových chuligánů. Hlavními postavami jsou čtyři zástupci chuligánů Spartaku Moskva. Zápletka filmu spočívá v podezření, že chuligáni mají mezi sebou konfidenta, a proto je mnoho jejich akcí brzy zhaceno policií. Je jasné, že je třeba jednat a tento problém s donašečem vyřešit.
Film věrně zobrazuje chuligánskou scénu v Rusku. Samozřejmě je plný nečekaných zvratů, a taky rvaček. (FCBLFC)

jedna_vrana

Film plný testosterónu, divnej záľuby nie vo futbale, ale v mlátení sa navzájom. (Mužom chýba vojna?) Prríbeh o priateľstve, zrade, láske, ruskej náture. Chuligánstvo sa asi viac páči mužskej náture. ()

ecceHOMMO

Ten kto má rád tento typ filmu, respektívne koho bavia filmy okolo futbalu (rozumej filmy o chuligánoch, hooligans) tak taký divák určite sklamaný nebude. Príbeh nie je síce tak skvelý a prepracovaný ako americký Hooligans, na výsledku to však nijak výrazne neuberá. Rozhodne pútavé ruské prekvapenie na filmovej scéne. ***/**** ()

Honzek

Celkem slušná podívaná na to, odkud film pochází. Fandíte fotbalu? Nebo ještě lépe, fandíte fotbalovým chuligánům? Pak si udělejte čas a do snímku se pusťte. Neočekávejte žádný scénář nebo dobře zahrané role nýbrž výborný soundtrack a povedený vizuál, ze kterého si člověk, který je FOTBAL pozitivní, vezme jen to nejlepší. Pakliže vás nezajímá ani běhání za kulatým nesmyslem, ani bitky v ulicích za čest vašeho klubu s klidem se filmu vyhněte, protože by to pro vás mohl být propadák roku - alespoň mi tedy přijde, že pro normálního diváka tohle prostě není. Ještě že se tohle téma v mém životě docela skloňuje z řad kamarádů, takže jsem nebyl úplně mimo a celkem jsem si podívanou užil. ()

rockwoman

Trochu se zapotit a vybít si adrenalin se dá různými způsoby. Fotbalová fanynka ze mě nebude, ale jinak se na tyhle drsný kluky z Ruska dalo dívat. No a kam čert nemůže, tam nastrčí neodbytnou studentku, že pane učiteli. :-) ()

ghatos

Sympatický realismus fotbalového radikálního světa, akorát v závěru to řešilo moc věci najednou a rychle se to utlo. Mělo to mít delší stopáž, když už do toho začali motat třeba muslimy...74%. ()

netahlo

Oproti klukum z Green Street to nemelo tak zajimavy dej, ale zase tu nebylo tolik patosu a bylo to vtipnejsi. Zejmena s Majorem byla sranda :-) Naproti tomu skoda te omsele love story. Na ruske pomery ale urcite nadprumer, v pohode koukatelne. ()

Maynard.

Tak rusáci teda nic moc. Není mi moc jasný, jak nás tenhle národ primitivů mohl 40 let okupovat... Jeden jantar vedle druhýho a druhej vedle třetího. Jasný, chuligáni sou po celým Světě, ale rusáci jsou vyhlášený tím, že u nich se to bere hrozně vážně. Upřemně nemám nic proti tomu, když se dvě partu vylízanců domluvěj bitku mimo staďák, aspoň nedělaj bordel. Proč to ale dělaj někde v městkým parku? Kdyby si to dali někde na louce, každýmu by to bylo šumák. Nicméně film nemá v podstatě vůbec žádnej příběh, žádný napětí. Občas se tam servou, ale nic co bych si zapamatoval. O životě ruských hooligans sem se toho tedy moc nedozvěděl. Nazdarovje jelita! ()

Forsberg11

Rusi sa rozhodne nedali zahanbiť a ich príspevok k chuligánskym filmom je skutočne kvalitná záležitosť. Je to drsné, je to surové, má to pomerne zaujímavý príbeh a ako prekvapenie aj veľmi obstojný záver. Súbojmi sa tu nešetrí a päste lietajú vzduchom hlava nehlava. Herci sú uveriteľní a pomerne charizmatickí a sympatickí. No a nad to všetko má Okolo futbola (aspoň pre mňa) značný spoločenský presah s množstvom nepríjemných metafor. A vďaka tomu som predsa len rád, že som sa k snímku ako je tento dostal (aj keď som jeho projekciu dlho odkladal), pretože ako vidím na CSFD som jeden z 556 šťastlivcov. Spokojnosť... 75 !! ()

klukluka

Každému, co jeho jest. Neumím si představit, že bych měl v ligové sezóně x krát do měsíce dobrovolně cedit krev. Ale nikomu to neberu, na téhle dobrovolné bázi proti tomu v podstatě nic nemám. I když-kde se kácí les-tam lítají třísky, takže k úrazu mohou přijít i nevinní. Ale k filmu: je to jízda! Kvalitní jízda. Nebylo to tak, že by mě to chytlo a nepustilo, ale bylo to poctivý. ()

ZdenoLo

No konečne niečo normálne, kde nepoukazujú na chuligánov ako na vypatlancov a narkomanov. Len na obyčajných ľudí ktorí majú svoje "hobby". Vedľajšie zápletky sú na úrovni bežného kolobehu tejto skupiny ľudí. ()

vander19

Zobrazenie moskovských ultras mi tak trošku pripominálo Green ST. Holigans z Londýna. Film ukazuje tú časť fanúšikov, čo vážne sa nechodia na futbal baviť. Oni sa vlastne ani na ten zápas nedostanú a výsledok ich asi fakt ani nezaujíma, len ak sa hrá finále...Oceňujem, že film zobrazuje vychodnú európu a túto problematiku. V krajinách, kde tento jav bol bežný v 80. a 90. rokov minulého storočia sa už takmer nevyskytu. Na rozdiel od západoeurópskeho žánru OKOLO FUTBOLA sa až nesnaží hrať na city diváka. Vlastne celý film som si nenašiel oblúbenú postavu, zato verne zobrazuje život týchto maníkov v Moskve. ()

Ollie235

Jsem nesmírně rád, že se do podobného projektu pustili zrovna Rusové - pozadí jednoho z největších sportovních derby totiž slibovalo slušnou podívanou. Takhle povedený výsledek jsem ale nečekal. Ruský fotbalový Fight Club totiž nabízí nemilosrdný, nepřikrášlený pohled na skupinu fanoušků, kteří nechodí mávat šálou na stadiony. Místo toho preferují setkání na polích a v lesích s obvázanými pěstmi a nenávistí v očích. A i když chovám k tomuto způsobu projevu sportovní přízně značný odpor, tohle jsem si užil. A to nejen díky tomu, že je pro mě fotbal sportem číslo 1. Nesmírně mě bavila rozmanitost hlavních postav, kvalitně zpracované bitky i překvapivě sedící trocha romance. Takhle kvalitní ruské drama už jsem nějakou dobu neviděl, zasloužených 5*. ,,A proč se perete?" - ,,Jak jako proč? Protože musíme!" ()

Santino7

Komentár k tomuto filmu si odkladám už dosť dlhú dobu, presnejšie je to niečo vyše týždňa. Povedal som si, že je teda najvyšší čas sa do toho pustiť, kým si zo snímku ešte vôbec niečo pamätám. Ono to však z pohľadu zapamätania ani také zložité nie je, keďže po obsahovej stránke sa to radí skôr do kategórie tých jednoduchších, čiže pre nejakých extra veľkých "rýpalkov" bažiacich po vysoko inteligentných filmoch to asi nebude "to pravé orechové", ani zďaleka nie. No skrátka, Rusi sa s tým tentokrát vôbec nesrali! Naservírovali nám to totižto pekne na tvrdo, bez obkľúk či akýchkoľvek zbytočných kecov navyše. Bormatov a spol. ma touto priamočiarou "rúbačkou" naozaj veľmi príjemne prekvapili, pretože, povedzme si úprimne, my chlapi takýto typ oddychového (áno, myslím tým prehnane surového) filmu občas potrebujeme, teda aspoň poniektorí z nás. Relax... Spartak Moskva, ruský nacionalizmus (avšak len do určitej miery, nevyskytne sa nič príliš vyhrotené, našťastie si to ustrážili v rozumných medziach), bitky s priaznivcami CSKA, Lokomotívy, "výletík" s podtitulom Petrohrad, perfektne pasujúca hudba (ktorá mi paradoxne v iných žánroch vyslovene prekáža), rôzne (často aj vtipné) ťahanice s policajtmi, "ručný-stručný" dohovor hráčom a táák, pohoda-klídek... Z tohto uhla pohľadu tomu proste nechýba absolútne nič a je viac než nad slnko jasné, že fanúšikovia futbalu (či skôr tematiky hooligans) si prídu na svoje ešte omnoho viac, jednoznačne to stojí za pozretie. Pre mňa osobne ide dokonca o jeden z najlepších hooligans filmov vôbec a to myslím vážne, pretože fakt to má štýl (samozrejme dalo by sa moralizovať a nebolo by to úplne odveci, lenže ako som už spomínal, občas treba vypnúť). A to som pritom mal mierne obavy, ako takúto tému dokážu Rusi sfilmovať, či sa to bude dať vôbec pozerať. No a konečná odpoveď? Ľavou zadnou! Raz darmo, slovanská nátura sa proste nezaprie, tá surovosť tam proste vždy bola, je (zarytí pacifisti budú možno škrípať zubami, lenže asi aj bude) a bodka... Inak, ešte doteraz mám v celkom živej pamäti ako sa "naša" MŠK Žilina pred pár rokmi (tuším to bolo v 2010) stretla v skupinovej fáze LM práve so Spartakom Moskva, mimochodom šlo o obrovský (nie, najväčší) úspech v histórii nášho klubu :-) Ale v rámci výtržností sa to ani zďaleka nemohlo rovnať stretu s balkánskymi mužstvami, či už Partizan Belehrad alebo (teda najmä) konfrontácia s Hajdukom Split, tí nám tu vtedy narobili v centre ozaj slušný chaos, fakt ostré nátury títo Balkánci... To už som však úplne odbočil od témy, takže koniec, späť k téme. Okolofutbola sa mi veľmi páčilo, a to aj napriek početným chybičkám, najmä čo sa týka tej romantickej línie - tam to moc presvedčivé nebolo. Tie som však tentokrát s kľudným svedomím prehliadol a veľkú hlavu som si z nich nerobil, pretože v konečnom dôsledku aj tak výrazne prevažovali pozitíva. To viete, futbal je náboženstvo :-) 5/5 ()

cskomando

Co takhle objevit taky jiné území než Anglii ?? Jo uznávám tohle jediné se mi na ruském státu líbí fanouškovská podpora při všem ! Těším se už na další vydání z jiné země pokud někdo něco udělá. ()

brumbrum

Dobre natocene, presvedcivo zahrane - a predsa na hranici sracky. Nasilie, beznadej, kurvy, chlast, krv, rap, sex, krv, drogy, krv, drogy, sex - a obcas futbalova lopta. A fizli a spital a cintorin.. No proste blivajs. 1*, dopozerali sme, ale pocit grcania ma este neopustil. ()

netWoor

Pěkně natočená ruská jednohubka, která nám sice nevysvětlí PROČ, přesto ale odhalí alespoň část myšlení fotbalových hooligans a jejich poněkud pokroucené chápání cti a fair play. Že to je ruský, hodnotím výš ... ()

GTS_PUNK

Spoiler Úvodné zábery, predstavenie aktérov, futbalový zápas, bitka v metre - to všetko ušlo, ale čím ďalej pokračoval dej nemohol som nájsť jediný moment, ktorý by stál zato. No naozaj, po asi polhodine filmu to bolo do konca iba trápenie a prišlo mi to iba ako nepodarená kópia Green Street, viď. scéna s vypálením reštaurácie. Aj Yaryho smrť na konci filmu u mňa nevyvolala žiadne emócie. Bolo by zaujímavé pozrieť si druhý diel, keď sa Teacher dostal z väzenia. Každopádne toto považujem za jednorázovú záležitosť, 40 % . ()