Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

Upír

Velmi příjemné překvapení. Zdá se, že se konečně od doby Moskalykova Dobrodružství kriminalistiky a Četnických humoresek urodil dívatelný český kriminalistický seriál. Skoro jsem v pokušení pro absolutní hodnocení, ale bohužel série trpí neduhem naší malé zemičky – nedostatkem dobrých filmových herců. Je zvláštní, jak rozdílné výkony se v jednom díle mohou objevit – chvílemi je člověk příjemně překvapen výkonem neznámých epizodních herců, zároveň vzápětí zaskočen nějakou hereckou botou do té doby dobře hrající hlavní postavy. Třeba se však mýlím a je to složitá hra s diváckým očekáváním, kdy napětí není jen součástí děje ve fikčním světě, ale zasahuje přímo diváka, neboť ten úzkostlivě očekává, zdali hercovi jeho výstup vyjde či nevyjde. Jak už to u dobrých seriálů bývá, o herce nakonec ani tolik nejde, filmové dílo totiž stojí a padá se svým scénářem. V tomto případě asi u nás nejlépe těžícím ze skutečných případů. Realismus není jen uměleckou berličkou pro dojem autentičnosti, ale může obsahovat i zvláštní hodnotu fungující samu o sobě, která se však do celkového hodnocení díla nakonec promítá. Považuji za důležité, že v Případech se důraz od módní pseudovědecké kriminalistiky přesouvá zpět k výslechové místnosti a jí předcházející mravenčí práci. Tvůrci diváka neobtěžují s nutným dovysvětlováním, tak otravným u mnoha amerických děl, nehrají ani na efekt překvapivých zvratů. Dojem autentičnosti pak podtrhuje moudré rozhodnutí autorů, nezaměřovat se zbytečně na příběhy samotných postav, což je vůbec běžný neduh podobně zaměřených seriálů. Zajímavé je srovnání s asi absolutní špičkou žánru – se seriálem The Wire. Ten však používá poněkud odlišné umělecké prostředky, působí konzistentněji, více se věnuje postavám a jejich funkci v jednomu provázanému případu. Umělecký dojem u něj vychází nakonec spíše z celku provázané série, než z aspektů v podobě jednotlivých epizod, jak je tomu u Případů 1. oddělení. Není však náhodou, že v obou seriálech za scénářem stojí člověk s osobní zkušeností v policejní práci! Jsem zvědav, zdali vysoko nasazená laťka vydrží i pro další sérii. ()

MP17

Mladí kluci se snaží, hádají, navzájem si pomáhají a nakonec všechno stejně vyřeší Polívka levou zadní. Sem tam něco zajímavého, jinak balast. ()

Nonna

Když to srovnám s bláboly jako byl Malý pitaval a podobné seriály, tak se to vlastně ani srovnávat nedá: skvělý a autenticitou čišící scénář, dokonalé herecké obsazení nejen v hlavních rolích, spád, napětí, prostě vše, co má správná kriminálka mít. A tahle by se dala bez ostudy prodávat do světa, přičemž by převálcovala všechny uměle vytvořené rádoby kriminální seriály. Moc se mi líbí i rozkrytí vztahů a kariérismu přímo v policejní skupině, působí to lidsky, někdy až děsivě. Nejlepší herecké výkony : Bolek Polívka v roli stárnoucího detektiva, Miroslav Hanuš v roli nesnesitelného náčelníka policie (je fakt na zabití) a Filip Blažek v roli mladšího policisty. V epizodní roli mě zaujala Regina Rázlová, která svou ředitelkou čokoládovny ukázala, že ani po mnoha letech herecké absence nezapomněla hrát, naopak dozrála, jak víno. ()

tonton78

nejlepší scénáře píše sám život. pár místních gangsta-drbánků se tu sice kvalitně vyblinkalo, protože je přeci tolik kůůůůl, smazatelnou fixou, načmárat pár tagů v autobuse, zatím co jim, v mp3 přehrávači od papínka, duní drsný protestsong od Justina Biebera..respekt hošíci, až budou v Bravíčku tetovací obtisky, taky si poskládám A.C.A.B...na prdel ()

Hingis

Po shlédnutí Kriminálky Plzeň jsem shlédla tento seriál a povím vám, je to nebe a dudy. V Případech 1. oddělení jsou zajímavá jak kriminalisté, tak pachatelé. Není tam ničeho zbytečně málo ani moc. Všechno do sebe zapadá. A to, že se nedozvíme pachatele v poslední minutě, ale začne na něj být podezření většinou tak v polovině episody, mi vůbec nevadí. Takhle to totiž určitě v reálu chodí. Insipirace skutečnými příběhy je zajímavá, už protože se člověk aspoň dozví, jaké zajímavé případy jsme tu po revoluci měli a celkově pro přehled, čím se naše kriminálky tak většinou zabývá. Pro mě za 4*, protože nechci přechválit, uvidíme, jak bude vypadat druhá řada. Ale rozhodně velice nadprůměrný seriál i co se kamery a hudby i týče. ()

Muff

Konečně seriál, který vychází z reálií, nevymýšlí nesmysly a vůbec zaujme především střídmým realizmem. Za tohle teda jedničku, teda vlastně pětku :) ()

pOne

Serialova parada pokracuje i ve druhe rade. Zvysuju na pet hvezd. V pomerech rybniku ceskeho si to tahle serie zaslouzi! Zabava, autenticita, realisticnost, lidskost .... vse uhledne zabaleno a servirovano divakovi! ()

Uroboros

Jsem pyšnej na to, že Češi dokázali natočit takhle kvalitně a sofistikovaně kriminálku, což je věc, se kterou mají i bohatší a vyspělejší země (USA, UK) často velkej problém. Nenapadá mě asi ani jeden díl, kterej by byl nějak výrazně horší než ostatní, všechny příběhy bavily, rozřešení bylo vždy skvělé. Jestli mě někdy někdo v Práglu zastřelí, chci, ať to vyšetřují pánové z prvního oddělení! :D Původně jsem tomu dal čtyři, ale po shlédnutí druhé série dávám 5 hvězd. ()

lobo87

Česi sa nám pochlapili a natočili výborný kriminálny seriál, ktorý si drží úroveň počas všetkých 14 epizód. Na postavy a neefektný štýl som si musel trošku zvykať, ale postupne sa mi dostali pod kožu a čoraz viac ma bavili. Toto je taká kriminálka zo života. Realistická, bez príkras, efektov, nagélovaných fešákov, s detektívmi z mäsa a kostí. Prím hral u mňa Vetchý a hlavne skvelý Polívka, ktorý dostal po čase výbornú úlohu... 80% ()

Eire

Prva aj druha seria si udrzali vysoky nadstandard, mozno aj preto ze ZIVOT pise najlepsie scenare... mozno koli skvelemu Bolkovi a Vladykovi, mozno koli Janzurkinej dcere, alebo skvelej rezii.... Z kazdeho rozka troska... Tazko sa to bude prekonavat v buducnosti. ()

Glukoza

Výborný seriál. Moc se mi líbí ten rozdíl oproti naprosté většině krimiseriálů. Cením si realistických scénářů. Jediné, co bych možná trochu vytkla je následující: Kdykoliv řekne Vašek nějakou domněnku ohledně vraha, má naprostou pravdu. Kdykoliv vysloví domněnku Korejs, plete se a podělá to. ()

silak_xup

Jak už jsem zde u něčeho psal, život je pro film nejlepší námět (v tomto případě smrt - HA HA HA černý humor) a u kriminálního žánru to platí obzvlášť. V případě tohoto seriálu těm hercům prostě věřím, že jsou kriminalisté, není to nijak přehnané a celkově se na to dobře dívá. Zároveň to ukazuje pohled na to, jak je někdy složité dostat povolení na to či ono, jenže co v životě není složité, že... Za mě nejlepší kriminální seriál u nás. ()

vejfukCZ

Takhle to dopadá když seriál točí Česká Televize s pomocí opravdových policajtů a opravdových herců narozdíl od těch shitů co točí Nova a Prima.. ()

JenYu

První díly mě do svého vlastního ponurého světa oddělení vražd sice nevtáhly, ale později jsem se k hlavním hrdinům začala vracet vlastně ráda. Líbilo by se mi však, kdyby byly více rozvinuté rodinné situace jednotlivých postav. Nejvíce (přestože negativně) mě zaujala linka velitele Korejse. Seriál mi rozšířil obzory ohledně vyšetřování a já musím práci českých policistů, na jejichž základě byl seriál vytvořen, skutečně ocenit. ()

honzic

Po dlouhé době konečně koukatelný seriál, který není úplná kravina. Sice je tam pár hloupostí, ale jinak je to celkem vydařené. Hodnocení: 75 % ()

Gangsta

Nejlepší český seriál co kdy byl vytvořen. Světová úroveň. Extrémně realistické zpracování. Scénář dokonalý a herecké výkony také dobré. 93% 5* ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD