Prípady 1. oddelenia

• Česko Případy 1. oddělení (viac)
Česko, (2014–2022), 35 h 50 min (Minutáž: 53–70 min)

iampatrik

Dnes se mnoho snímků jak filmových, tak seriálových snaží upoutat pozornost a odlišit tím, že si zakládají na skutečných příbězích nebo se jimi volně inspirují. Tady je to taky. Zajímavé však je, že na scénáři se podílí i člověk, který na případech pracoval. A případy jsou tedy založené na skutečných postupech a příbězích z ČR. Ano, a to bylo největším lákadlem se na seriál dívat. Naštěstí seriál baví a nespadá do odpadu českých seriálů. Děj a řešení na mě působí přirozeně, asi tak, jak se doopravdy řeší. Žádné křečovité snahy o vyhrocenost, přestřelky apod. Vyváženost epizod se drží a tak nelze mluvit ani o vyloženě špatné epizodě. Přesto scenáristicky by seriál mohl být zvládnut líp, některé vedlejší postavy hrají doslovně až to bolí. A pár dalších chybiček by se ještě našlo. Ve výsledku to nemění nic na tom, že se jedná o zajímavou českou kriminálku, která mě baví. ||| 1. série - Rozčtvrcená (70%), Fantom z Jižáku (65%), Doživotní chyba (65%), Klíčový důkaz (75%), Laborant (70%), Nenávist (75%), 48 Hodin (70%), Policajt na odstřel (80%), Totožnost (70%), Sladký vyděrač (70%), Důvod k zabití (70%), Smrt novináře (75%) ||| 2. série - Slepý svědek (75%), Informátor (75%), Súdánský student (80%), Děti na odpis (85%), Tělo (85%), Olizovač (80%), Krádež století (80%) ()

Randyz

Smekám ČT! Takhle kvalitní a naprosto uvěřitelnou kriminálku inspirovanou skutečnými vraždami jsem už dlouho neviděl, respektive netuším jestli vůbec někdy. V seriálu se to hemží skvělými herci, kteří si na nic nehrají. Nejsympatičtější je mi asi vysluhující kriminalista Polívka (v jednom díle si zahraje i jeho dcera, kterou jsem nejdříve ani nepoznal). Kriminalisté jezdí služebními Fabiemi. Sedí v ošuntělých kanclech atd... Žádná nablejskaná kriminálka Las Vegas. Kromě uvěřitelných postav je reálné i prostředí Prahy. Jednou se vraždí nebo vyšetřuje na pražské náplavce, podruhé na Jižáku, potom u nás na Bělohorské ulici, na Strahovských kolejích nebo mezi Palmovkou a Balabenkou atd. Na konci každého dílu je uvedeno, podle kterého případů byl daný díl natočen. A nejlepší je, že se to dá pěkně pohodlně sledovat i na televizi spuštěné z iVysilani :-) ()

Piškotka

Inspirace skutečnými připady, reálné charaktery jednotlivých policistů, civilní herecké výkony a humor. To je, oč tu běží. Zaujal mě Petr Stach. ()

peetriss

V záplavě českých krimiseriálů posledních let určitě nadprůměr. Seriál určitě získává na poutavosti svou inspirací skutečnými případy, což se ukázalo jako trefný marketingový tah. Samotné vyšetřování je natočeno poutavě a překvapivě napínavě, tady tvůrci odvedli dobrou práci, co však zážitek neskutečně narušuje je stupidní dění v zákulisí, krkolomná odlehčení a tajtrlíkovství postav (od těch hlavních, přes epizodní až po minutové štěky) - tady už je velmi cítit závan současného "českého seriálovství". Vznikl tak rozporuplný, dobrý a současně špatný, seriál, který umí vtáhnout do dění, ale jen za podmínky, že se divák dokáže úporně bránit pocitu, že případy vyšetřují postavy, které jeví natolik hloupé, že jim tu jejich intuici, vyšetřovatelský um či přemýšlivost prostě nevěříte! 70% (s velmi odřenýma ušima). ()

Lefty86

Major Zeman po 30 letech, sice trochu vyrostl, obličej má jako by těch chybějících 30 let prochlastal protože místo Brabce má tvář Bolka Polívky. V dnešní době už nemůže vše řešit jeden kriminalista a tak je jen článkem v týmu detektivů. Včetně toho nejpovolanějšího Ondry Vetchého, to je asi nejlepší herec u nás. V roli inteligentního vyšetřovatele, velitele uvěřitelný stejně jako v roli přitroublého okresního čutálisty Jirky Luňáka. Pořád jsem si říkal proč neudělaj něco jako býval Zeman podle skutečných událostí a ono to tu je a já to nevěděl. Ač je dnes 30 případů majora Zemana často zesměšňovaný zatracovaný seriál, byli to výborné detektivky zkrátka té doby. Na případy 1.oddělení jsem narazil právě díky Vetchému, přečetl jsem si o čem pojednává a měl chuť dát tomu šanci a i když chvíli trvalo než jsem se rozhoupal páč jsem k naší novodobé tvorbě skeptický a skoro na nic našeho nekoukám tak tohle je ono na co jsem čekal roky!! Mistrně zpracované, jsem zatím sice jen u 6. dílu ale jsem nadšený. Tudy by se česká tvorba měla ubírat a ani to asi nestálo tolik mega. Navíc si v době netu můžete najít každý případ jak že to bylo a uvidíte jak autenticky případ vykreslili. A když koukáte v každém dílu na známá místa v Práglu honí se vám po zádech husí kůže. 100% jasných ()

Wishkah

Naprostý úkaz mezi českou seriálovou tvorbou. Upřímně nečekal sem od toho mnoho, ale po shlédnutí celého seriálu sem musel ohnout svůj hřbet a poklonit se před Českou televizí, protože to co v její produkci vzniklo není jen, podle mého skromného názoru, nejlepší český krimi seriál, ale zároveň jeden z nejlepších krimi seriálů vůbec. Kam se na tu naši českou mordpartu hrabe přetechnizované CSI. Každá epizoda doslova šustí papíry, které se musí vyplnit a vypsat, a jde cítit potem, který se potil během pochuzek a sledovaček. Výborná je každá jednotlivá epizoda. Tvůrci skvěle dávkují vedlejší linie, které pouze doplňují jednotlivé případy a přitom se nederou do popředí a neruší, herečtí představitelé famózní a líbí se mi i práce s hudnou, která citlivě doplňuje děj a skvělý je i úvdní motiv. Prostě paráda od první minuty prvního dílu až po závěrečné titulky dílu posledního. Smekám klobouk ()

Rejže

Já věřím, že Případy 1. oddělení jsou kultem, který až se znovu objeví na televizních obrazovkách i za spoustu let, budou stále bavit diváky jako dnes. Zajímavé případy, obsahem pestré, chuti náročného diváka barvité; skvělé dialogy, u kterých se hlasitě smějete na celý barák; pěkní kluci na obrazovce, parádní lokace Prahy, když jimi procházíte, máte pocit, že jste ve filmu... Přiznávám, že při uvedení premiérové první řady jsem nestíhala všechny díly vidět poctivě celé a při zapnutí TV v několikáté minutě na mne dýchla zase ta depka tipu - zase vraždy a už jsem nevnímala ty dramatické vztahy na policejním pracovišti... Ne, to byl báječný omyl! Při boomu tlačících fanoušků na tvůrce, aby udělali další sérii, jsem si poctivě oprášila tu první. Ač jsem filmař samouk a nejsem takový ten fanoušek kritik, který se baví rozborem každého filmu do detailu, u Případů mi to chytlo a hrozně bavilo! Klidně bych Případy zařadila mezi učebnicové příklady -> takhle se to dělá. Takhle se točí. I Korejsovo "Tos posral" mi bude chybět! ()

vander19

Český seriál, ktorý ma dokonale dostal. Už len svojou atmosférou Prahy, ale aj skvelými hereckými výkonmi. Ide o zmes rôznych charakterov, ktoré ale do deja seriálu zapadnú ako puzzle. O niektorých vraždách som samozrejme čítal na internetových stránkach o zvyšných som sa dozvedel aj prostredníctvom scenára pánov Malindu a Mareša. Každá časť mala čo do seba, je síce pravda, že nie každá bola tak výživná ako tie best off, ale ani každý deň nesvieti slnko. Diváka dokonca niektoré časti dovedú až ku otázkam, ako zbytočne niektoré obete prišli o svoj život. Kvalitatívne ide o jeden z najlepších kriminalistických seriálov, čo som kedy videl. Hlavne aj to môže zato, že je to takmer komplet podľa skutočných udalostí. Mojou obľúbenou postavou bol určite Bolek Polívka a Ondrej Vetchý. Hlavne scénka ako kolegovi aka. fanúšikovi Slávie podá vlajku Sparty nemá chybu. Seriál nie je len o čiernom dejstve, ale tvorcovia sa snažili zakomponovať aj humorné prvky, ktoré sú príjemným osviežením. Fakt kvalita, snáď raz znovu sa vydá niečo podobné. ()

Foxhound#1

Případy inspirované skutečnými činy. Nejdřív jsem naposlouchal podcasty s majorem Štočkem a Marešem. Když jsem si pak seriál pustil, jejich vyprávě se v podstatě jen zhmotnilo, na pár detailů to všechno sedělo. Samozřejmě trochu zabalené do televizního kabátku, ale i tak ze všech těch kriminálek a policií Prdelákov je toto opravdu povedený krimi seriál. Všechny tři série jsem si dal v podstatě nonstop, až takhle kvalitní to je. ()

mazadlo

Možná hodnocení ještě zvednu ale z dvou dílů které jsem zatím viděl jsem vydedukoval dvě základní věci. Ano za prvé se mi líbí, že je to podle skutečných případů psáno rukou skutečných kriminalistů. To je v seriálu setsakra cítit. Vetchý znovu exceluje je to pan herec a i když vesměs pořád vypadá jako Vetchý jsou jeho postavy stále uvěřitelnější a civilnější. To se mi líbí. Na druhou stranu je tu pro mě zatím halda postav které nemají širší význam pro děj. Uvidíme jak se jejich charaktery vyvinou v dalších dílech. Snaha o to střídat vyšetřovatele tu sice je ale nevím jestli to bude stačit :) ()

tlamiczka

Seriálu nemám ani po 9 dílech co vytknout. Rozhodně je to nejlepší věc, co za poslední roky ČT vyprdukovala. To, že je vše inspirováno skutečností a píše to šéf skutečné mordparty všemu navíc dodává punc realističnosti, který chybí pohádkovým blbinkám jako CSI: (doplňte město) apod. Dávám veliký palec nahoru. ()

Ukko

Tak to vypadalo, že českým televizním seriálům nadobro odzvonilo. Ale i v dobách největšího temna (rozuměj Ulice, Ordinace a jiné pičoviny) může svitnout jiskřička naděje. Případy 1. oddělení jsou toho zdárným příkladem. Už od prvního dílu je jasné, že tvůrci odvedli dobrou práci. Smysluplný scénář, originální motiv a civilní herecké výkony doplňují jednoduché, nicméně velmi důmyslné příběhy novodobé pražské mordparty. Příjemnou změnou je scénář, který nejen, že vychází z opravdových případů, ale snaží se i řešit osudy běžných lidí. Snad jen ta hudba je fest vybrakovaná. ()

mira007

Nejlepší krimi-seriál , který zobrazuje jakobyrealitu ( ikdyž v tomto případě to má místama dokumentární charakter ) . Všimli jste si, že skoro v každém exteriérovém záběru je vidět nějaké grafiti? A všimli jste si, že scénáristé mají nějaký komplex z žen, že pokaždé, když se mluví o ženách tak nejsladší slovo je "moje stará" jinak se to hemží kurvami, kurvičkami, šlapka, .... ()

Kámen

Není to úplně ono, trochu mně tam vadí Polívka a Vladyka (kterýho mám jinak docela rád), ale i přese všechny porodní bolesti dávám 5*. Nejenom proto, že se jedná o skutečný případy, ale je tam cosi (resp. špetka čehosi), co mně brání dát pouze 4* ... ()

Garch

Za vyrovnanost obou sérií palec nahoru. Zpracováno dle skutečných případů. Bez skvělých hrdinů a nepřetržité akce. Vyšetřovatelé nejsou žádní géniové, spíš spoléhají na standardní rutinu, občas trochu štěstí. Překvapivě dobrý seriál, který působí celkem důvěryhodně. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD