Príbeh sa odohráva v Nemecku v apríli 1945. Druhá svetová vojna sa blíži ku svojmu koncu a umierajúcemu gigantovi - nacistickej ríši - už výrazne dochádza dych. Nemecká armáda v posledných kŕčoch čelí americkej armáde, ktorej po niekoľkých rokoch bojov už tiež dochádzajú sily aj zálohy. Američania sú vyčerpaní a bojujú v mätúcom prostredí, kde nepriateľom môže byť každý. Do čaty Dona „Wardaddyho“ Colliera (Brad Pitt) nastupuje mladý Norman Ellison (Logan Lerman), ktorý je na vojnu zúfalo nepripravený. Výcvik absolvoval ako pisár, ale nakoniec ho odvelili na front do 2. obrnenej divízie ako náhradného šoféra, aby nahradil mŕtveho vojaka, ktorý tu slúžil od začiatku vojny. Šokovaný Norman je presvedčený, že muselo dôjsť k nejakému omylu, keď sa ocitol v ostrom boji. Ak chce neskúsený mladík prežiť, bude sa musieť zmeniť a dôverovať radám a rozkazom veliteľa. O tom, či sa mu podarí uspieť, rozhodne osud v priebehu najbližších 24 hodín, kedy piati americkí tankisti - veliteľ Don "Wardaddy" Collier (Brad Pitt), strelec Boyd Swan (Shia LaBeouf), nabíjač Grady Travis (Jon Bernthal), vodič Trini Garcia (Michael Peña) a záložný vodič Norman Ellison (Logan Lerman) - budú musieť čeliť trom stovkám nepriateľských nemeckých vojakov v zúfalom súboji o prežitie. (TV JOJ)

Kothy

David Ayer odvedl kus práce. Zřejmě se v téhle tématice vyžívá. Takže je duben 1945 a válka se blíží ke konci. Spojenci postupují, ale Němci se nechtějí vzdát. Příběh se zaměřuje na jednu tankovou posádku vedenou Wardem Collierem v podání Brada Pitta. Tato parta je už ve válce několik let a táhne to spolu už od bojů v Africe Po ztrátě střelce se k nim přidává mladý zelenáč Norman Ellison. Ten mezi ně sice ze začátku moc nezapadá, ale nakonec si zvykne. Postupně se dostávají čím dál hlouběji do německého území a objevují místní hrůzy. Místy je to opravdu depresivní. Je na nich vidět, že už bojují dlouho a že toho mají dost. Tankových bitev tam sice moc nebylo, ale ty co tam byly, byly naprosto úžasné. Tohle jsem ještě v žádném filmu neviděl. Ale mohlo jich být víc. Občas jsem si trochu připadal jak ve Star Wars kvůli barvám těch střel. :D Chvílemi to byla trochu nuda. Třeba ta pasáž v osvobozené městě. Někdo to zas bylo až nelogické. Například závěrečné bránění rozcestí. Jinak se mi to ale líbilo. :) "Jsou mladí, tak je nechte." ()

swamp

Od Ayera jsem čekal spíše drama zaměřené na pocity postav okořeněné řádnou dávkou surových scén. Podobně jako v jeho předchozím snímku End of watch. První polovinu filmu tomu tak i bylo, zvláště bych vyzdvihl scénu s jídlem u dvou německých žen, která mi přišla až téměř tarantinovská (jen bez "tikající bomby" pod stolem)... jenž pak se najednou přiblížil zvrat a hollywoodské pařáty se natáhly a donutily čtyři z tanku a Pitta bojovat proti půlce německé armády, která v dávkách nabíhá na smrt jako ve videohře na úroveň rookie. Nemluvě o závěrečném hlubokém vzkazu divákům, že 'ne každý nácek je zmrd'. I přes to všechno se však celkově jedná o dobrou nejen akční podívanou, ve které je několik velice vydařených scén. ()

DwayneJohnson

Solidně natočený, válečný film, který jede zhruba po dvě třetiny, jako dobře seřízený stroj. Moc se tam nemluví, akce je svižná a třeba scéna v neměckém bytě, ta je určitě k zapamatování. Před poslední křižovatkou tomuhle tanku dojde (bohužel) veškeré scénaristické palivo a výsledek jen ten, že závěr se nese v typicky americkém, patosovém duchu, který tenhle film záhy devalvuje minimálně o jednu poctivou hvězdu níže. Třikrát škoda tohoto konce, za začátku jsem to viděl, já naivka ale úplně jinak. ()

Ant

Fury aneb příběh jednoho tanku. Tank samotný a snažení se ukázat všechny možné příšernosti války jsou v celkovém důsledku důležitější než všechny ostatní prvky filmu, jako jsou postavy nebo příběh. Postavy jsou v tomto případě nedodělané a mají asi tolik "osobnosti" jako plastoví vojáčci vyrábění na kusy. Příběh je tak zjednodušený, že tu ani vlastně žádný není. Filmu se sice daří ukázat zrůdnost války ve vší její krvavosti a (ne)citelnosti, ale tím se film odsuzuje k tomu, že spíše funguje jako ilustrace k učebnici než jako plnohodnotný film. A ano, chápu, že se lidé v těchto situacích obracejí nebo odvracejí od víry, ale k čemu sloužilo Shiovo neustálé citování Bible jsem vážně nepochopila a ocenila jsem ho asi stejně jako zbylé osazenstvo jeho tanku. A co se týče Lermana, mám dojem, že už po několikáté hraje pořád jednu a tu samou roli a navíc úplně stejně. ()

nascendi

Je možné, že Ayer má k histórii rovnako ďaleko ako ja. Je možné, že Ayer má modrú knižku a je fanatickým pacifistom. Je možné, že chcel nakrútiť komédiu a nejako sa mu to nepodarilo. Je možné, že kritériom hodnotenia filmu je prítomnosť Brada Pitta. A nakoniec je možné, že si tvorcovia Štyroch tankistov a psa trhajú zvyšky vlasov vediac, že boli prekonaní. Naopak nie je možné, aby som tomuto filmu dal viac ako dve hviezdičky. ()

PetrPan

Výprava z druhého milénia ve filmu, který mentálně zamrzl v šedesátých letech minulého století. Ayer vytvořil celkem dobrý akční film, ovšem zvolil si špatný čas. Špína, beznaděj a nesmyslnost válečného konfliktu, vyjádřené realisticky vykresleným smrdutým a klaustrofobním prostředím tanku, se kvůli typicky americkému velkohubému hrdinství vytrácejí, když jako protiváha slouží naprostá idiocie německých nepřátel. Opustím-li i onu očekávanou bezduchost, nezůstane mi, bohužel, ani nijak výjimečná akce či cokoliv jiného, pro co by stálo Fury nějak glorifikovat. Nejsilněji asi působí střetnutí německého Tigeru se čtyřmi americkými tankovými hobity. Oproti tomu "final fight" natolik smrdí výše popsaným, že jsem si celou dobu říkal, zda se nakonec nedívám jen na černou komedií a na závěr na mě nejukne i sám Áda, jehož (sebe)vraždu si vezme na triko rozzuřený Brad Pitt. Bohužel se tak nestalo, odřený tři. ()

cukorek

Začnem Shia LaBeoufom konečne mladík dozrel v muža a s fúzmi som takmer nespoznal. S ostrieľaným Brad Pittom slušne vytvárali dojem vojakov odhodlaných bojovať a znášať všetky nepríjemnosti čo vojna ponúka. Prvá z vecí, ktorá mi prišla podozrivá bolo amatérske obliehanie nemeckého mesta, keď ľahko vážne kráčali pešiaci popri tanku a tak sa stali ľahkým cieľom pre ukrytých nemčúrov, druhá bola neprimeraný časový rozdiel medzi tým ako mladý vojak s prezývkou Mašina dobehol varovať osadenstvo pokazeného tanku a príchodom nemeckého oddielu. Tiež súhlasím s gogom76 za priveľmi prifarbený a ťažko reálny koniec. Napriek tomu celkom slušná dávka vojenskej akcie sa nenechala zahanbiť a celkom dobre brnke občas aj človeku na city za čo dávam 80%. ()

Slarque

Akční válečný film o pětici lidí v tanku je sympatický svým nasazením, špínou a řadou nečekaných dialogů. Jinak jsem ovšem měl pocit, že toho na 135 minut délky vlastně moc nenabízí a leccos v něm drhne. Bude to zřejmě hlavně tím, že tu není žádný příběh. Na druhou stranu zaplaťpánbůh za válečný film, který se neohání žádným skutečným příběhem. Takže argumenty pro tři i čtyři hvězdičky se mi neustále tlučou (70%). ()

jarous

Trochu jiná válka. Film je lepší než dobrý, válka v prvé řadě, fanatismus, obětování, kamarádství i prostě hrdinství, to vše dohromady. A lidi co válku nechtěli, ale zvykli si zabíjet. aby přežili. A také nový rozměr pro naprostého zelenáče, který nastoupí k posádce tanku. No Pitt to jistil spolu s hudbou. Doporučuji ke zhlédnutí. ()

Arsenal83

Druhá svetová vojna je vďačným námetom spracovania nielen na filmovom plátne, čo je logicky odvodené od diváckeho záujmu. Priznám sa, ako historik, nie je to moja až tak obľúbená epocha, a to najmä pre spomenuté, každý sa zujíma len o túto vojnu, akoby nič iného v histórii nebolo. Takýto postoj prenášam potom aj k filmom. Tento ma ale veľmi prekvapil, bol celoplošne dynamický, nenudil a herci hrali. Drsnosť spojená s tým, že netreba brať vojnu ako boj dobra so zlom, alebo hádzať kolektívnu vinu, ale je treba vidieť vojnu ako zlo, kde sa každý snaží nejako prežiť a nie všetci sú na vine. Výborná Ayerova práca, tento chlapík vie točiť filmy. ()

eLeR

Ayer bol vlastne záruka, že to bude drsné a akčné. Aj bolo. Hudba bola výborná, reálie, masky a predovšetkým kostýmy naozaj palec hore. Brad svoje sólo zvládol ako vždy parádne, ale ani Lerman nesklamal. Vlastne ani ostatní, len mohli mať viac priestoru. Minule mi moja prvorodená dala zahrať tanki online a veru nie je to žiadna sranda. ()

Rocky62

Sugestivně zkonstruovaná řežba se skvěle zvolenou hereckou sestavou, která si nehraje na nějaký válečný monument, ale snaží se být pro diváka naturalistickým a úderným příběhem, což bez problému funguje. Brad Pitt je přesně takový, jaký má být. Nemilosrdný, válkou zkažený morous, kterého potěší jen skopčák rozstřílený na sračky. Přes všechny klady má však u mě Fury jedno zásadní mínus a tím je závěrečné finále, které je sice efektní na oko, ale dělá z wehrmachtu idioty. Tucty nácků nejsou schopni vyřídit jednu zranitelnou posádku v tanku? Budiž no. Zřejmě režisér tak moc toužil po velkolepém a heroickém finále, že šla věrohodnost stranou. ()

Happens

Pateticky bych dal 4 hvězdičky na ten harakiri výkon v poslední části filmu, ale nejde to. Vybraná surovost/syrovost, špičkový Pitt, ale nějak to Ayer chtěl možná podat tak realisticky až z toho vzešel takový velice neepický příběh, film vtahuje jen válečné nadšence a pro zbytek si nechává jen kvalitu herectví, a to je málo. ()

Chrustyn

Ayer je expert na brutální snímky a poprvé opouští policejní téma a vydává se do druhé světové války, Stejně jako v předchozí "Sabotáži" i zde se zaměřuje na nesourodou partu maniaků, jejichž domovem se stal kovový tank. Film je opravdu naturalistický a většina násilí je cíleně explicitní, aniž by to pro film bylo potřeba, ale možná si režisér uvědomoval, že to je to jediné co si divák odnese. Určitě to nebude výkon Brada Pitta, nebo citově silné scény, ale spíše vojáci přejíždění tankem, ustřelené hlavy a jiné končetiny. Herecká parta je buď nevýrazná, nebo vyloženě nesympatická, (ani Pitt není takový frajer, jako když ho do války poslal Tarantino) akční scény nevýrazné nebo silně nerealistické (ačkoliv se Ayer pokoušel o co nejvyšší pocit realističnosti) a ona bezcitná a chladná atmosféra války je vyhrocená na neúnosné maximum. Jako akčňák, slušná jednohubka, jako válečný film to však moc nefunguje. ()

klerik

Solídna Ayerovka, opäť raz o chlapskom kolektíve. Spočiatku Fury pôsobí trochu málo výnimočne, ale keď postupne začne fungovať chémia medzi osadenstvom tanku, je to super. Najnamakanejší tankový súboj, aký som videl, o finálnom heroickom a pri tom stále nie patetickom masakri ani nehovoriac... ()

SeBig

Je to supr film, ale má to sví mouchy no. Já mám problém napsat něco víc k tomu. S hercema jsem byl spokojený, pár ukecaných scén.. některý dobrý, některý nuda (těch bylo minimum) a ke konci to nabíralo slušný grády. Tohle prostě nejde hodnotit ani jinak než kladně, když to má tak supr obsazení nebo snad ne? ()

classic

V čom si zahrá Brad Pitt,to chcem vidieť a hrdinský WarDaddy,seržant,ktorý si prešiel už klasicky vojnovým peklom,absolvoval niekoľko podstatných misii,aby apríl roku 1945 zamieril do Nemecka a zgustol si na nacistoch,ktorých má tak strašne rád,pravdaže opačným významom,prišiel preto,že zabíjať Nemcov v Nemecku má šmrnc,v tom mu pomáha tank,ktorý volajú FURY,ktorý ich zatiaľ spoľahlivo preváža bojovým polom plným protivníkov,ktorí číhajú na nich zo všetkých strán,v tanku Sherman sú s nim:prezývky:Bible,Gordo,Coon-Ass a nováčik Norman,ktorý zakúsi,aké je to strieľať po nacistoch,vystreliť im mozog z hlavy...Nepamätám si,kedy som videl niečo z druhej svetovej vojny v súčasnej hollywoodskej tvorbe,kde tvorcovia sa bohužiaľ,málokedy zaujímajú o túto históriu v áčkovej produkcii,kde Brad je EXECUTIVE PRODUCER,dohliada na režiséra Davida Ayera,ale tento starostlivý režisér extrémne dbá,aby celkový dojem zo snímku pôsobil reálne,autenticky,bez prikrášlenia,kde postavy ako Jon Bernthal,ktorý hrá Coon-Ass,t.j Grady Travis(mimochodom je to jediný actor z telenovely Walking Dead,ktorý sa presadil niekde inde ako tu,v tejto soap-opere si zahral postavu Shanea) je človekom,ktorý prežil samotné peklo na Zemi,tak aj jeho jazyk sa musel prispôsobiť okolitému prostrediu,v ktorom sa správa presne tak,aká panuje doba,jeho slovník,činy ho môžu hocikedy ihneď odsúdiť,ale ani sa mu nečudujem,že robí to,čo robí...Inak výborný casting,kde Pitt je hlavnou postavou,a túto úlohu si extrémne užíval pasuje mu to,cíti sa v nej ako kapor vo vode,excelentné,herec,ktorý je zárukou kvality,Shia,Michael a Logan hrajú klasický štandard,ale ja si budem pamätať jedine Brada a Jona.Títo majstri sa správajú o čosi nad týmito pánmi.Réžia a herci sú výborní,zvuk a kamera podstúpia zážitok divákovi,ktorý všadeprítomné guľky počuje jedna radosť,o to je sa s nimi stotožniť bravúrnejšie.V tejto dobe je vzácnosť,že sem-tam niekto príde,aby oprášil túto tému,a keď vidím nasadenie hercov,viem,že niekedy chýba logika,ale WarDaddy nikdy z boja neuteká,ba ešte na nich pokrikuje nemeckým dialektom,že sa nevie dočkať,keď im vpáli guľku do čela a záverečné zúčtovanie je viac-menej seba vražednou misiou,ale sledovať to je smutnou bodkou za miliónmi mŕtvych vojakov,civilov,alebo holokaust,vojna bola najmä preto,aby bolo extrémne množstvo mŕtvych... ()

korbitch22

Jeden z mých nejsilnějších letošních filmových zážitků.Miluju válečnou tématiku a o 2.světovou válku se zajímám aktivně už od základky.Takový film tu dlouhá leta nebyl a vlastně tu možná takový film nebyl ještě nikdy.Nečekejte od Fury potoky krve a ohlušující akci, Fury je válečné drama s několika dokonale natočenými scény bojů a je to hlavně o podstatě změny obyčejného člověka v nemyslící vražedný stroj, buď my nebo oni.Hltal jsem každý políčko na plátně a jsem spokojenej úplně se vším.Historická přesnost je skvělá a ani se nám do toho nevmísil patos jako u Ryana.Samozřejmě, že finální bitva je totálně přehnaná, ale to už k těm americký filmům asi prostě patří.Pro mě jednoznačně nejlepší Ayer.Film má dvě hodiny a když končil, přál jsem si ať trvá ještě další dvě a o tom by měl filmový zážitek asi být.Brad Pitt je prostě pán.95%. ()

Scalpelexis

World of Tanks na filmovém plátně! Nepřehánějme, přeci jen je to v značně menším provedení, tanků uvidíme jen pár, ale ten jeden hlavní pěkně detailně. Ayer nenatočil vůbec špatný film. Není to jen čistý masakr, napětí, ale spíš špína, morálka, víra. Scénka s rodinnou je poměrně zajímavá a pohled na válku očima tankisty, který jede z místa A do místa B a pak do místa C, aby rozbombil, co mu přijde v cestě, taky není něco, co vídáme každý den. Přesto se dočkáme pár hluších a přetaženejších scén, kde se jen hloupě brblá (ono zase, co čekat od vojáků), což by stále nevadilo, ale co film shodí z milého překvapení do průměrnějších vod, je přío přepatlaný, naprosto nešťastný konec. Jistě, trochu toho heroismu a božské aury nesmrtelnosti mi nevadí, ale možnost nahodit IDDQD mód by mělo jít jen v dimenzi počítačových her. To vůbec nepočítám až skoro demenci a neschopnost soupeřů, skok z odpoledne do temné noci či ten Dryweather anti-explosivum Taft, co ma Braďák na hlavě. Ono zas nic proi Pittovi, hraje velmi důstojně; světlo reflektoru mu ale určitě krade poměrně nenápadně Shia, který zahrál pobožného dělostřelce vskutku náramně. Verdikt je tedy stále pozitivní, ba dokonce by býval i nadprůměrný až na ten americký konec. Co naděláme. ()

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

07.05.2022

Miliardový podvod v Hollywoodu

Miliardový podvod v Hollywoodu

20.02.2022

Hollywood následuje skutečný život, který zase následuje Hollywood. Herec Zachary Horwitz, známý také jako Zach Avery, se v malé roli objevil třeba vedle Brada Pitta ve filmu Železná srdce. Nejspíš… (viac)

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

19.03.2018

Hvězda Transformerů si v posledních letech užila spoustu průšvihů, zároveň však opakovaně dokázala, že před kamerou pořád umí. Ať už se podíváte na válečný akčňák Železná srdce, nezávislák American… (viac)

Comicsoví kriminálníci od Ayera

Comicsoví kriminálníci od Ayera

21.09.2014

Režisér David Ayer se doteď soustředil na policejní thrillery. Letos ale tenhle žánr výjimečně opouští, a po Drsných časech, Street Kings, Patrole a Sabotage uvidíme jeho tankový akčňák Železná srdce… (viac)