Ohňostroj

Láska beze slov a smrt bez varování v dojemném příběhu plném krve. V pořadí již sedmý film jedné z nejpopulárnějších a nejvšestrannějších osobností japonské mediální scény, Takešiho Kitana (Takeshi Kitano). Herec, režisér, scenárista, střihač, bavič, výtvarník a básník, v Japonsku populární již od 70. let, kdy vystupoval jako polovina komické dvojice The Beats a dodnes používá každému srozumitelný pseudonym Beat Takeši, se na mezinárodní filmové scéně poprvé významně představil právě filmem Ohňostroj. Příběh bývalého policisty, který trpí výčitkami svědomí za zmrzačení svého kolegy, smrt jiného a také lítostí nad smrtelnou nemocí své vlastní ženy a který se rozhodne, že dá do pořádku všechno, co bude možné, získal na MFF v Benátkách Velkou cenu Zlatého lva, Cenu kritiky na MFF v Sao Paulu, Cenu pěti kontinentů časopisu Screen International, Ceny ruských, francouzských a australských filmových kritiků a na MFF Camerimage v polské Lodži Stříbrnou žábu pro kameramana Hidea Jamamotoa.
Zcela kitanovský mix hluboko skrytých a cudně prožívaných citů s bezohlednou brutalitou bývalého policisty, který si svou spravedlnost musí krutě vybojovat s jakuzou, je pro evropského diváka, neznalého krutých stránek života v japonské společnosti, jistě trochu šok. Pro diváky, jimž jméno Takeši Kitano nebo Beat Takeši již něco říká, je naopak tento film překvapivě cudný a láskyplný. Hlavními rysy Kitanovy osobnosti jsou totiž osobitý smysl pro humor, kamenná tvář (v Evropě by se řeklo poker face, v Japonsku však tvář, neprozrazující naprosto žádné emoce, patří k dobrému vychování), jíž však dokáže – a jako v tomto případě – i beze slov vyjádřit mnoho, a osobitý přístup k zobrazování násilí, které však nastupuje vždy jako odezva nikoliv provokace. Ve srovnání s jeho ranými filmy jako Brutální policista (Violent Cop), či Sonatine, je Ohňostroj rodinným filmem o poslední společné cestě manželů, o splácení dluhů blízkým a přátelům a zároveň elegií o lásce a smrti, jež obě jsou přirozenou součástí života...
Malou perličkou svědčící o všestrannosti tohoto tvůrce je i fakt, že autorem všech kreseb, ve filmu použitých, je sám Kitano. (Česká televize)

junxi91

Tak tohle nebyl úplně film podle mého gusta. Měl jsem očekávání souvislého, jasného a pochopitelného děje, místo toho jsem dostal nesouvisející útržky příběhů několika lidí. Jedním z nich byl bývalý policista Nishi, který ve službě při dopravní nehodě přišel o kolegu Tanaku a další dva kolegové Nakamura a Horibe byli těžce zraněni. Nishi proto jen tak chodí, postává, dívá se před sebe a občas někoho zbije, někomu vypíchne oko v bistru a někoho zase zabije. Horibe je ochrnutý a trpí depresí, pokusil se o sebevraždu a chce začít malovat, avšak nemá na malířské potřeby. Ty mu zakoupí Nishi a tak začne Horibe malovat surrealistické obrazy - lidi s deštníky u moře apod. Mezitím se Nishi zaplete s yakuzou, od které si půjčí peníze, které však není schopen splácet. Dále si také pořídí Taxi, které koupí na vrakovišti, kde pracuje starý dědek a mladá feťačka. Taxi přelakuje na policejní auto a v převlečení za policistu přepadne banku. Část z peněz zaplatí vdově po Tanakovi. A do toho všeho se stará o svou nemocnou ženu, se kterou podnikne road trip po Japonsku a nejvíce se jim líbí u moře, odkud pochází asi nejvíce zasněných záběrů (ještě si vybavuji ten z vrakovistě). Moře je také jedním z hlavních motivů které maluje ochrnutý Horibe. Po Nishim jde jednak yakuza a také Nakamura, kterému je jasné, kdo vyloupil banku. Kdyby to bylo podáno více jasně, srozumitelně a přímočaře, mohl to být dobrý film. Bohužel jsem se často ztrácel, děj mi nedával smysl a s udržením pozornosti jsem měl velký problém. Tak snad příště...možná. ()

annickka

Zajímavý protiklad detektivovy touhy udělat poslední dny svojí ženy co nejšťastnějšími a jeho prostým zbavováním se všech lidí, kteří by toto štěstí mohli narušit. Detektiv je ukecaný asi jako němá babička strýčka skrblíka, jeho pěsti a kulky za něj mluví samy. Jeho vztah ke své ženě je... krásný. I když tento film nebyl úplně můj šálek čaje, po skončení jsem cítila hluboký prožitek, a to považuju vždycky za známku toho, že měl film smysl. ()

mazic

můj japonský filmový i herecký bůh se jmenuje takeshi - je nesmlouvavý a jeho filmy končí špatně jako žívot sám.... plus jeho sucho - humorné scény jsou neskutečné..... ()

Mngwa

Asi se mnou není něco v pořádku, ale nebyla jsem schopná se na film dodívat. Hlavní hrdina řekl za celou dobu asi dvě věty a jinak jen smutně koukal do prázdna. Ať už někomu zrovna vrážel čínskou hůlku do oka, nebo byl s nemocnou manželkou, pokaždé zcela postrádal jakoukoli mimiku až na občasné tiky ve tváři. Těžko si k takovému chlapovi vybudovat sympatie. Jediné, co mě zaujalo, byl zmrzačený policajt na vozíku, který začal malovat. Tato vedlejší postava mi kupodivu připadala podstatně reálnější a zajímavější než ultratvrďák Nishi. Jenže to bylo bohužel málo na to, abych vydržela až do konce. Depresivní a úmorné. Asi prostě nejsem na japonské filmy. ()

Pete

Nekonečná melancholie života a smrti, kterou se Kitano rozhodl řešit brutálně silou. Jeho asi nejlepší zásah hůlkami do diváckých oči. ()

Blazkowicz

Naštěstí jsem svůj malý exkurz do japonské kinematografie zakončil vcelku dobře. Solidní film, který je spíš dramatem než čímkoliv jiným. Bylo to trochu zklamání, ale nakonec to nebylo špatné. Rozhodně uchopitelnější než Sonatine. 3+* ()

Gloza19

Podle mého názoru skvělý film! Takeshi sice neměl moc práce s učením se scénáře, ale to už tak u jeho filmů občas bývá. To ale ovšem nic neubírá na vážnosti a serióznosti postavy, kterou představuje. Navíc je celkový prožitek z filmu umocněn úžasnou muzikou Joe Hisaishiho (OST k Princezna Mononoke, Cesta do Fantazie). ()

muti

kitanov rukopis je citit na kazdom kroku. par absurdnych scenok, dlhe mlkve sceny kde netreba slov (ako bude vyzerat Kitanov telefonat viete skor nez to zdvihne), chladnokrvne rozbijanie nepriatelov (ako vo filme Brother, tak ako aj ten isty chrakter postavy). vo filme sa mi obzvlast pacilo zakomponovanie Kitanovych originalnych (ad sniper18: neboli to teda random obrazky) malieb, ktore v skutocnosti zostrojil on sam. pozoruhodny druh umenia. kto inac caka akcny narez nech sa nesklame, o tom tento film vobec nie je ()

E.T.Martin

Mám rád tvé filmy, milý Takeshi. Líbí se mi ty dlouhé téměř statické záběry, melancholická hudba i zvláštní příběhy. Já vím, je tam hodně násilí, ale taky jsou tam ty krásné obrazy, které jsi prý sám namaloval. A je tam policista, který chce dostát svému svědomí a kvůli svým blízkým se dá na dráhu zločinu. Člověk ho ale chápe. Až se na tenhle film podívám znovu, napíšu ti toho více. PS: Viděl jsem nedávno podruhé a bylo to ještě lepší. Díky, Takeshi. ()

Fajolo

Kitano vytvoril zaujímavý tip hlavného hrdinu kriminálky. Nosí tmavé okuliare, na tvári má tik a chôdzu šmatlavú ako Colombo. Na rozdiel od neho však skoro vôbec nerozpráva, ale keď je treba, bleskovo koná. A mám pocit, že občas koná, aj keď nie je až tak veľmi treba, takže nie je celkom jasné, či je to ten dobrý, alebo naopak. ()

AlDelon

Když už si myslíte, že znáte význam slova film.....přichází Ohňostroj. TRAILERY: --------         https://www.youtube.com/watch?v=k9Zl_ZzpDos        --------        https://www.youtube.com/watch?v=PwTWtAE3ylY -------- https://www.youtube.com/watch?v=S4GR3qh_VS0 --------- https://www.youtube.com/watch?v=M1XPHDzf8Ac ------ https://www.youtube.com/watch?v=ry__PnNh_L4 ------- https://www.youtube.com/watch?v=J3lWuD3gz4A ------- FILM O FILMU: ------ https://www.youtube.com/watch?v=i2JQOsYZ5zI -------  Odpovědět (si) na jak víme bezpředmětnou otázku typu ,,nejlepší film co jsem kdy viděl" de facto nejde, na špičce diváka či kritika jsou si strašlivě rovné, jednotlivý se dá ve spoutání se zbytkem jedině vytknout. Ovšem zde více než kde jinde vím že Ohňostroj málo vynechal a nejvíce sesbíral do nejvyváženější formy z toho, co by mi tu odpověď mohlo symbolizovat. A navíc skutečně od dob dětství, kdy se krtečkovi rozbilo autíčko, nedojal mne žádný jiný film natolik a především pak svým způsobem pokaždé, jako Ohňostroj. ()

Imouse

Jedním slovem prostě skvélé. Ať už po zvukové, obrazové či dějové stránce. Je až neuvěřitelné, že Kitana je nejen dobrým režisérem, ale přinejmenším stejně dobrým hercem. ()

Saprofag

Nádhera! Klasika od TK! Nemluvící Takeshi jen činí. Když činí, tak je to zábava. Někdy vtipný, někdy smutný, někdy dokonce pohoda a pořád super! Takeshi je můj oblíbenec! Je s ním prdel a je to vždycky borec! ()

Sakashi

Melancholický snímek, ve kterém možná až příliš otevřeně laškuje Takeshi s kontrastem mezi životem a smrtí. Celý děj je podán tiše s dávkou empatie, která působí nenuceně, naopak tím přidává snímku na vážnosti. Ale nebyl by to Takeshi, kdyby i do zdárně hlubokého příběhu nezakomponoval scény, které jsou brutální a pro něj tak typické. Stejně jako svérázný humor, kterého je v celém filmu sice málo ale stačí to. Opět se utvrzuji v tom, že myšlení Japonců je na jiné úrovni, než Evropanů a Takeshiho díla mi rozhodně dávají možnost lépe konfrontovat rozdíly mezi kulturami a snažit se o jejich pochopení. Doporučuji. ()