Herec Riggan Thomson sa v minulosti preslávil úlohou vtáčieho super hrdinu Birdmana, túži však potom, aby bol uznávaný ako skutočný umelec. K tomu mu má dopomôcť jeho divadelný debut na Broadwayi, kde sa chce predstaviť ako režisér a zároveň herec, oživiť tak svoju upadajúcu kariéru a ukázať, že je viac ako len Birdman. Situácia sa však skomplikuje, keď sa jeden z hercov náhle zraní a je potrebné za neho rýchlo zohnať náhradu... (RTVS)

jerry12

65%. Existenciální tragikomedie napsaná vyloženě a účelově na efekt. Nicméně svým černohumorným pojetím, nápaditou režií, hereckými výkony především Michaela Keatona a Naomi Watts a zajímavou filozofickou myšlenkou prahnutí po obdivu a významu své vlastní osobnosti za každou cenu, je to dostatečně dobrá práce. Asi ne nějak zvlášť výjimečná, ale bez diskuzí bizarní, a to způsobem, který se vám může stejně líbit, jako se vám z něj může chtít zvracet. Váhal jsem chvílemi mezi odpadem a pěti hvězdami, tak ambivalentně se mnou Birdman cloumal. A tak se to sešlo prozatím na čtyři hvězdy, s podmínkou další projekce, která by mohla dojem z filmu jako celku uzavřít. Film století z toho asi nebude, ale pocity rozhodně nejsou negativní, možná jsem čekal víc komedie a méně tragédie, ale i tak to bylo... zajímavé. A abych nezapomněl, Norton vypadá mladší než před dvaceti lety... ()

Shaqualyck

Birdman je hravou obžalobou superhrdinského blockbusteru i dobře mířeným políčkem zakrnělému publiku, které spotřebními spektákly na oko opovrhuje, ve skutečnosti ale do kina na nic jiného nechodí a zajímá se hlavně o instáč a veganské podcasty. Zároveň je komorním příběhem umělce v nesnázích, který nechce nadobro zůstat vyčpělou akční celebritou a snaží se zapůsobit na newyorské intelektuály přes divadlení prkna. Kritika ho neuznává, nezbytné PR akce nebaví a ke všemu jej v hlavě straší hlas slavnějšího opeřeného alter ega... Skvělá kamera, hudba i herci, kterým vládne tradičně famózní Michael Keaton. ()

ScarPoul

Mystifikácia o hereckom umení. Aj napriek tomu, že by to bolo podstatne lepšie v španielčine je nový Iňarritu významovo najbohatší, formálne najdokonalejší a žánrovo najzábavnejší. Rovnako ako v prípade Biutiful aj tu si pohráva s nadprirodzenou tématikou. Zasadzuje ju do reálneho prostredia a využíva zrkadlo ako vyjadrenie duality človeka - kedy sa pod povrchom skrýva niekto úplne iný, ktorý je pre ostatných nepostrehnuteľný. V prípade Michaela Keatona je to Birdman. Alebo jeho minulosť. Nielen že si film pohráva s pojmami film a divadlo. Vďaka vnútrozáberovému strihu a neustále sa pohybujúcej Lubezkieho kamere(ten človek mi znova raz vyrazil kompozíciou dych), sa z filmu stáva divadelná hra a naopak. Zároveň si film pohráva s fantáziou a realitou a čo je najdôležitejšie definuje úlohu herca v súčasnej spoločnosti ako niekoho kto vyjadruje pravdy, aby nám pripomenul čo je dôležité. Marketing a popularita vs chudoba a zúfalstvo. Umenie versus mainstream. Večná sláva vs úpadok. Birdman je príbeh o tom ako sa človek stane legendou. Ako sa z loosera stane mýtus. A podobne ako v mýtuse o Ikarovi aj on vzlietne k nebesiam. Parádne herecké obsadenie a určite jeden z najambicióznejších projektov za posledných 5 rokov. Ale ten koniec je jednoducho hlúpy! ()

jhrasko

Manieristické, nafučané, hodne rozohrávajúce/málo riešace, povrchné a (tými bicími) uši píliace sklamanie. K tomu dva S(ú)KROMNÉ postrehy: 1.Edward Norton film kradne pre seba a keď sa stratí z príbehu, ten funguje na 50%. 2.Michael Keaton a jeho (náhradný) chrup je iný WTF ?! ()

Lacike

Tak som sa dockal a Edward Norton po dlhej dobe predvadza skvely vykon vo famoznom filme. Dokonca si robi srandu zo sameho seba. Hlavne svojej povesti neznesitelneho herca s ktorym sa tazko pracuje. V tomto smere mi to dost pripominalo sceny ked si Dustin Hoffman rovnako sypal popol na hlavu v niektorych scenach filmu Tootsie. Som zvedavy, ci sa Norton skutocne poucil a v jeho kariere konecne nastane obrat spravnym smerom a zase zacne tocit poriadne filmy. Dilema ci fandit na Oscaroch jemu alebo J.K. Simmonsovi je velka. Zasluzili by si ho obidvaja. Snad sa nebude smiat niekto treti. Este väcsi comeback tu absolvoval zabudnuty Michael Keaton. Dnes si ho ludia pamätaju uz len ako byvaleho Batmana a uplne sa zabudlo, ze je aj kvalitny herec. Podava tu najlepsi vykon svojej kariery a snad mu ju znova poriadne nakopne. Najväcsim prekvapenim je pre mna Zach Galifianakis. Doteraz to bola pre mna neznesitelna entita, ale tu podava kvalitny vykon vo vaznej polohe a dokonca mi bol sypaticky. To som doteraz pokladal za nemozne. Samotny film je neuveritelne vtipnou satirou na Hollywood s mnozstvom trefnych a zabavnych poznamok. Kto chce môze v tom hladat aj nejake intelektualne motivy vdaka urcitej nejednoznacnosti toho, co je realne a co nie. Ja som sa na to vysral a tie pseudonerealnosti som bral len ako vnutorny hlas hlavnej postavy. Este musim pochvalit genialnu technicku stranku. Cele je to natocene akoze na jeden zaber. Toho som sa dost bal, lebo sceny natocene na jeden zaber zacnu byt po chvili ubijajuce, ale reziserovy sa to podarilo natocit tak, ze to pôsobi sviežo a prirodzene. Takze vysledok je zabavna pecka u ktorej som sa skvele bavil a kazdemu ju odporucam. 10/10. ()

Borrtex

Zvláštní konstruktivní snímek, který byl tedy spíše orientovaný na dramatický příběh a titulem komédie bych jej moc neoslovoval. Doslovně bezstřihový pohled na NYorskou divadelní scénu podán stylem originální kamery, která se ani na moment nezastaví. Hlavním tahounem tohoto divadla jsou samozřejme naprosto excelentní herecké výkony Keatona a holčiny, pro kterou mám už dlouhodobou slabost Emmy Stone. Párádná podívaná. 80% ()

Gwaihir

Opravdu, pozoruhodné divadlo rozehrané na filmovém plátně, které se projednou stává jevištěm originálního dramatu, brilantně zahraného, fantasticky nasnímaného, balancujícího nad propastí mezi vtipem a vážností, jež skýtá fascinující pohled do pulzujícího světa, v němž se lidé pohybují na samé hranici šílenství v mlhavém prostoru mezi hrou a životem samým. 95 % ()

BoPo

Tak ako Aronofsky ideálne využil trosku menom Mickey Rourke skrz potenciál spojenia jeho životného príbehu s osudom hlavnej postavy filmu Wrestler, tak rovnako zmysluplnú a s veľkou rezervou najlepšiu možnú voľbu urobil režisér Birdmana s bývalým Batmanom. Najväčšou hviezdou filmu sú kameraman a neviditeľný strihač. Inak miestami dosť nudná kríza starej filmovej hviezdy, ktorá mi nepriniesla ani jeden nezabudnuteľný moment. ()

Tommassi3

"Měli jsme dělat tu reality show, co nám nabídli !! Thomsonovi !!" - "Buď zticha !!" - "To mohlo bejt dobrý !!" - "Buď zticha !!" - "Šílená, zdrogovaná a drzá dcera, šťabajzna, panička s trčícíma kozama.. Tohle by lidi zajímalo !!" - "Drž hubu !!" - "Což se o týhle sračce říct nedá !!" - "Drž hubu !!" ;) Už léta jsem neměl takový pocit zadostiučinění, protože tentokrát ten nahatej zlatej strejda skončil konečně v těch pravých rukou, naprosto bez jakýchkoliv diskuzí !! Alejandro González Iñárritu přišel se snímkem, který klade na diváka ty nejvyšší nároky, ale tou finální dvoupointovou katarzí ho odměňuje zážitkem natolik očistným, jaký nepamatuji.. Co dokázal režisér vymačkat z Eddieho Nortona, to je opravdu síla, a Michael Keaton mě od prvního Batmana tolik nebavil jako zde, ve snímku, díky němuž se ďábelský Mexičan Lubezki v mých očích stává jednoznačně nejlepším kameramanem současnosti !! Pokud o tom někdo pochyboval po Gravitaci..;) Hodně vyčerpávající zážitek, tahle vskutku opravdová návštěva divadla, tak neskutečně intenzívní, i dík tomu famózně banálnímu soundtracku, a samozřejmý, až mrazí.. Stejně jako v případě Iñárritova smyslu vyprávět.. Vyprávět tomu, kdo chce naslouchat.. ()

Baxt

Jediný kontinuální záběr - vpravdě je to asi jedno z nejvzrušivějších omezení, jaké si může filmař určit... Nemáme co do činění s momentkou zachycenou v nepřerušovaném toku času, ale s poměrně standardně vystavěným syžetem. Pravý um nastupuje ve chvíli, kdy se celý narativní oblouk musí vtlačit do omezení, která si režisér s kameramanem vytyčili. Je úžasné sledovat, jak plynule oko kamery přechází od jedné postavy k druhé a rytmicky nás zpravuje o jejich počínání, bez potřeby stříhat. Jsme nuceni vnímat tvárné prostředky média. Vyvstává před námi dílo, do něhož je nemožné se ponořit, protože nám připomíná svou vykonstruovanost. Birdman svou zcizující virtuozitou nenechá diváka uvelebit se do sedačky a nutí ho s obrazem komunikovat. Těžký, komplikovaný, ale precizní film. ()

bouncer

Trochu mi to připomnělo skvělou Adaptaci, pointou a prací s filmovým průmyslem na hranici pravdy a fikce (pokud si to dobře pamatuju, ale verbal dal oběma odpad, takže to asi sedí). Ono obecně to Kaufmana připomínalo víc než je zdrávo. Velmi pěkné divadelní prostředí na stříbrném plátně, hodně povedené herecké výkony (po delší době, si můžeme zase užít Edwarda Nortona), ale celkově to i tak na plné hodnocení nestačilo - ten příběh nefungoval až tak dobře a nic objevného to nebylo, pohledy do nestabilní duše herce, režiséra, scénáristy už tu byly a lepší. Z těch nominací beru herce (herečku ne, Emma Stone tam asi tak třikrát prošla a dvakrát seděla), zbytek věřím, že by se dalo vybral z lepších počinů. ()

Hwaelos

Birdman je především pronikavá a přesto nejednoznačně interpretovatelná satira na instituci Hollywoodu (potažmo i Broadwaye a jiná místa slávy). Filmu lze pravděpodobně úspěšně vyčítat, že je po emoční stránce poněkud plochý a že jeho postavy jsou jednorozměrné a s jejich vykreselním a celkově vývojem charakterů si nedal režisér/scenárista moc práce. Domnívám se ale, že to nebyl přehmat, jako spíš tvůrčí záměr. Satira a jímavost nešly nikdy moc dohromady. Naopak jistá chladnost a odstup se mi zdají být devízou díla. Samotní herci šlapou jako hodinky - nejen díky svým schopnostem, ale především díky tomu, jak moc je jejich mediální obraz blízký jejich rolím. Michael Keaton je všeobecně považován za vyhaslou hvězdu, která měla kdysi dávno hvězdnou kariéru v hollywoodských blockbusterech a Edward Norton má nálepku perfekcionisty a zároveň tak trochu problémového děcka. Diskuzi o tom, jestli bylo dříve vejce nebo slepice (tedy zda je to šikovná volba režiséra nebo jestli naopak herce bavilo pohrávat si se svou reálnou imidž), ponechávám záměrně stranou. I kdyby za nic jiného, za perfektní formální stránku by si Birdman těch pět hvězd zasloužil. Mám-li jmenovat geniální ingredience, kterých jsem si všiml při prvním sledování, musím zmínit nepříjemně vlezlou kameru, která se lepí na herce důkladněji než steadycam, perfektní sladění obrazu a hudby (za rozbor by jistě stálo střídání smyčců a drumů v kontextu rozvíjení příběhových linií), a především bezešvé přechody, které se snaží vzbudit dojem kontinuálního plynutí v rámci jednoho záběru, který se odvíjí od začátku do konce filmu. Samozřejmě, každý si vzpomene, že s tímhle konceptem přišel Hitchcock už v padesátých letech. Ale zatímco v Provazu směřovalo užití takové metody k iluzi nepřetržitě plynoucího času v rámci jednoho děje na jednom místě, Iñárritu ji užívá v Birdmanovi o něco sofistikovaněji. Kontradikce (zdánlivě) nepřerušeného záběru a přiznaně přerušovaného děje (jehož některé části se dost možná odehrály pouze v hrdinově choré hlavě) v rámci několika dní, vedou k zajímavému (brechtovskému) efektu smrštění a znevýznamnění času, coby vyprávěcí kategorie. ()

Terva

CITÁT - Dal ti tento život, přesto, co sis přál?........Dal. .......... A co sis přál? .........Abych si mohl připadat milovaný, abych se na Zemi cítil milovaný............ Birdman aneb nečekané kouzlo lhostejnosti. Je to mysteriozní a dojemné. Vlastně skoro celé je to jeden velký dialog, jak z herci tak se sebou samotným (tedy se svým druhým já). Trocha legrace, trochu více sprostých slov, velmi dobrá kamera, velmi nepříjemná a nelíbivá hudba a velmi povedený scénář. CITÁT - Máš hezkej zadek........... Film se zaobírá dvojím smyslem hlavního hrdiny a jeho snahou o vymanění se z role Birdmana a následné snahy vytvořit divadelní dílo na které lidé budou vzpomínat jako na pořádně odvedenou práci a ne jako na divadlo, které "udělal ten pták". Máme tak ve filmu tři linie, hlavního hrdinu a jeho život, hlavního hrdinu a jeho druhý život a hlavního hrdinu ve snaze vymanit se z obou těchto životů a udělat si nový život (a nebo podělat si nový život) CITÁT - Vy jste mi místo toho dali vodu? Kde je můj chlast!!!........ DIALOG Tati, teď si vyhladil celé lidstvo........Á, promiň................ Čím blíže je premiéra jeho nové hry (What We Have Talk About Whem We Talk About Love), tím více vidíme vyčerpanost a cítíme, že to vede k jinému konci, než si přejeme. CITÁT - Lidi milujou akci a ne nějaký filozofický sračky........ PS - Hudba je opravdu nejhorší věc na tomto snímku - nevýrazný až protivná. ()

Johny_fork

Vynikající kamera, způsob jakým Lubezi sleduje putování herců divadelním zákulisím vtáhne diváka maximálně do děje. Herecké výkony snesou rovněž ty nejpřísnější kritéria, nicméně si nemohu pomoci, ale podobné téma mnohem lépe zpracoval Darren Arofonsky v Černé labuti. Podobně jako loni bych hledal oskarového vítěze jinde (i když 12 let v řetězech byla daleko větší zoufalost). ()

Dale

Trošku som mal obavu pozrieť si tento film, aj keď Iñárritu je jeden z mojich najobľúbenejších režisérov a doteraz ma žiadny jeho film nesklamal. S takou oscarovou bilanciou to fakt na sklamanie nevyzeralo, aj keď posledné roky už akademici oceňujú aj naozaj priemerné filmy, takže počet Oscarov nemusí o kvalite filmu povedať vôbec nič. Na druhú stranu, aj hodnotenie tu na CSFD býva občas dosť mimo, hlavne keď je tu viac takých hodnotiteľov ako jeden nemenovaný pisálek, ktorý sa vyžíva vo svojich kvetnatých žvástoch a pritom rozumie filmu ako koza pivu. Nie je to prvý krát, čo modrohodnotenému filmu dávam plný počet (v hodnotení mojich obľúbených ale má 82%), ale tu fakt nie je za čo tú hviezdu ubrať. Skvelé, po viacerých stránkach - úžasné dialógy, famózni herci, neuveriteľná kamera, ktorá je neustále v pohybe a pritom pôsobí tak prirodzene... a hlavne má to aj nejakú myšlienku, čo dnes už len máloktorý film. Rok 2014 bol plodný, čo sa týka kvalitných filmov, no predsa by som Birdmana dal o kúsok pred Whiplash, Imitation Game a Theory of Everything. ()

MrCreosote

Nemůžu se zbavit pocitu, že všechny dějové linky, které se přímo netýkají Keatonova comebacku a jeho syndromu vyhoření, jsou do filmu propašovány jenom proto, aby kamera měla koho sledovat v tom nekonečném bludišti divadelních chodeb a pouličních barů. V jádru je totiž Birdman poměrně banální historkou zpracovávající klišé, které jsme viděli už v desítkách jiných filmů, jejich koncentrace mi tady postupem času lezla na nervy. Pozitivní pocity nakonec převažují, od perfekcionistického vedení skvěle hrajících herců až po linku s Ptačím mužem, který hrdinovi neustále leze do hlavy a ozvláštňuje film o fantastický prvek. Kromě toho dělá z Thomsona prvotřídního psychopata a já mám pro tyhle zlovolné našeptávače ohromnou slabost. Jestli Birdman nakonec dostane Oscara, nemám proč být zklamaný. ()

corpsy

Chcel by som sa raz vypraviť na pivo, ruka v ruke s kritikmi, ktorý vyzdvihujú do nebies filmy, ako je tento, prideľujúc im popri tom nominácie na Oscara, poprípade aj sošky samotné. Čo by som sa všetko dozvedel? Že môj mozog ( cháp jeho vnímanie filmov ), je na ich intelektuálne výjavy príliš prostý, alebo je ich chápanie filmového umenia pre mňa nepochopiteľné, z dôvodu môjho ( pre nich ) nízkeho IQ? Argumentoval by som to desiatkami príkladov, prečo sa zábavný film nedostal na piedestál najvyššej oscarovej slávy ( od KING KONGa 1933 po TEMNÉHO RYTIERA sú ich naozaj viac, ako desiatky ). Prečo všetci intelektuáli vidia v non-brain zábave iba povrchnosť ( minulí rok im to pekne natreli GUARDIANS OF THE GALAXY - oscarovo ale minimálne ), žiadne umenie a iba vidinu komerčného úspechu. Pozrite sa prosím na BIRDMANa. Je to čisté, vykalkulované snobstvo, ktoré chce ukázať, že keď natočíme film, ktorý vyzerá ako natočený na jeden záber, keď natočíme film, kde sa hollywoodske hviezdy trochu odklonia od svojich stereotypných úloh a podajú o niečo lepšie výkony, ako inokedy, keď natočíme film, kde je scenár plný akože dialógov zo života, tak vtedy sme hodní oscarových nominácií, lebo sme iní, odvážni, hodnotní. Ale to, že nebavíme publikum, ide akosi mimo. ()

Cubinho

O prohnilé morálce herců z Broadwaye asi každý z nás někdy slyšel. Birdmana doporučuju vidět zejména díky vynikajícím výkonům téměř všech účinkujících (narozdíl od většiny mě ale příliš nezaujala Emma Stone). Lubezkiho kamera společně s hereckým koncertem M. Keatona jsou mými hlavními favority na zisk Oscara ve svých kategoriích. 9/10 ()

El Pistolero

Takové to vypočítavé, do sebe zahleděné a navrch nudné „umění“. Krom kamery a opravdu zábavné scény, kdy se Keatonovi zasekne venku ve dveřích během premiéry župan a on se musí jen ve slipech dostat zpátky do divadla, nic moc zajímavého. Závěr možná trochu zbytečně nechává vše na divákovi, aby si to vyložil po svém. A Emma Stone je příšerná. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)

César Awards - výsledky

César Awards - výsledky

27.02.2016

41. ročník vyhlášení Césarů, francouzských filmových cen, měl trio hlavních filmů, od kterých se očekávalo vítězství. S jedenácti nominacemi to byly filmy Trois souvenirs de ma jeunesse a Marguerite,… (viac)

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz