Dagon

• Slovensko Stroskotanci (viac)

Idylické místo dovolené prozářené letním sluncem se rychle mění na temné místo, v němž si radostí života ale moc neužijete. Město mrtvých, v němž je prožít dlouhý a šťastný život zakázáno. Věčný život zde mohou prožít jen mrtví. Město vodních přízraků ovládané temným kultem, jenž kdysi přišel z hlubin moře. Město, z nějž není návratu. Mistři hororu - Stuart Gordon a Brian Yuzna přinášejí šokují a drsný horor z pera klasiky tohoto žánru H.P. Lovecrafta. (Vapet Production)

pornogrind

První půlka filmu je protkaná napětím a temnou atmosférou. Především díky tajemnému zlu, který se ukrývá ve městě. Když se ale začínají objevovat ploutve, žábry a chapadla tak napětí a temná atmosféra začínají ustupovat. Konec je už pak čirým zoufalstvím. Představitel Paula ( Ezra Godden ) si taky zrovna nezískal moje sympatie. Horší ( až na malý vyjímky ) je to i s trikama. U mě si tihle " rybí lidé " vyfasovali 2 hvězdy. ()

Goldbeater

Další Gordonova lovecraftovka se skvělým příběhem a velmi dobře vystavěným napětím. Herci jsou neznámí, ale hrají obstojně a masky zmutovaných vesnických balíků jsou výborné. Kdyby jen nebylo těch příšerných digitálních efektů! Scénář by podle mého názoru mohl být taky ještě trochu lepší, v některých scénách mi připadalo, že není úplně využit jejich potenciál, ale stejně jsem se moc dobře bavil. Kdyby bylo do tohohle ambiciózního filmu vraženo víc peněz, bylo by to super. ()

MaedhRos

Pro mě osobně velmi milé překvapení. Dokonalost sama to sice zrovna není, ale atmosféra byla solidní, většina hereckých výkonů rovněž a Dagonovi uctívači zejména v ranějších fázích mutace vypadali přesně tak, jak jsem si je vždycky představovala. Občasné komické odlehčení (obvykle obstarané hlavním hrdinou) kupodivu nepůsobilo nikterak rušivě... No a bod k dobru ještě za již zmíněného hlavního hrdinu. Přinejmenším zpočátku je to opravdu strašné kopyto, takže jsem se s ním velmi snadno a dost záhy dokonale identifikovala...:-) ()

arie

Jednoznačne sklamanie. Očakávanie boli určite vysoké, keďže za touto snímkou stál Stuart Gordon - tvorca kultového Re-Animátora a o to väčšie bolo aj sklamanie. Prvých 20 minút síce prekypuje veľmi pôsobivou atmosférou, ktorá zatieni i nižší rozpočet, lenže potom sa snímka presúva do úplne inej roviny, tajomnosť sa celkom vytratí, vystrieda ju nuda a nevydarené a celkom zbytočné pokusy o humor. Herecké výkony sú dosť otrasné, hlavne v prípade titulného predstaviteľa a príliš nezaujme ani legenda španielskeho filmu Francisco Rabal v jednej zo svojich posledných úloh. Fanúšika hororov určite poteší aspoň jedná lahôdková scéna - sťahovanie kože, no ani tá nedokáže zachrániť rozpačité dojmy z celkového výsledku. ()

CaptainNor

Zdravý rozum velí dát nižší hodnocení a přesto to z nějakého důvodu nemohu udělat. Film má klasické schéma jako když píšete dopis a ze začátku si dáváte záležet na písmu a úpravě, ale už za chvilku je z toho mazanice i s pravopisnými a stylistickými chybami. Ale!! Ztroskotání jachty, bouře, zlověstné záběry na podivné město, ponurá hudba a letmé střihy na divné domorodce slibují vynikající thriller. Pak je to deštěm zmáčený balast a zvláštní konec zklamání trochu napraví. Film má bezpochyby originální atmosféru, ale doba kdy si ho pustím znovu je v nedohlednu. Možná bych to udělal o několik let dřív, nebýt výkonu hlavního hrdiny. To je kolosální nemehlo s mimikou ještě horší, než npor.Ráž (z Chlapci a chlapi) ()

PetrPan

Poslední Gordonův čistokrevný horor a opět se mi líbil. Do pochmurné a vzápětí i hrůzyplné atmosféry vhodí Dagon diváka prakticky od samotného počátku. Všudypřítomné vlhko, hniloba, podivné bublavé zvuky a zejména prapodivní obyvatelé příbřežního městečka Imboca a proti nim dlouho stojí jediný normální člověk. Ohraničený ostrůvek jinakosti a odlišnosti má sice vnější známky zla (zabíjení lidí), ale při druhém pohledu působí spíš jako společenství tvorů, kteří jen dobrovolně směřují ke svému určení, osudu a vlastně i snu. Pravda, klidně i přes mrtvoly. Imboca ale ani neláká do svých tenat nebohé oběti ani se nerozpíná, její obyvatelé jen chtějí spočinout v náruči svého boha a ten, jak se zdá, to s nimi myslí upřímně a přesně tak i působí závěrečná pointa. Svým způsobem přitažlivě zvrácené, tedy zejména v souvislosti s "lehce" odlišnou Macarenou Gómez. Čtyři přísavky na holé kůži. ()

Chrustyn odpad!

Velice, velice, převelice špatný horor. Nuda střídá nudu. Film nejspíš neslyšel o hororové atmosféře ani z veliké dálky a herci byli nejspíš vytaženi z nějakého podprůměrného seriálu a triky nebo masky.... o tom ani nemůže být řeč. FUJ. Nutnost jen pro fanoušky Eda Wooda. ()

eraserhead666

Chystáte-li se v létě na dovolenou do Španělska, určitě nejezděte do města jménem Inboca. Teda pokud se vám na bocích neobjevují tři zarudlé šrámyD:D:D:D:D:D: Opravdu povedený horor kompilující několik povídek H. P. Lovecrafta. Zpracování je možná trošku levnější, ale na druhou stranu, když se podívám na horory, který byly financovaný dobře a kopaly za tzv. první ligu, byly to totální sračky a minimálně v hororu platí, že Béčka vládnou (po všech stránkách). Mě ten film nijak levný nepřipadal, triky jsou docela obstojné, obyvatelé Inbocané jsou naprosto geniální (co se týče masek, pohybu, mluvy i zvuků - tohle se fakt povedlo), kněžka Dagonova kultu je démonicky uhrančivá, má to dobrou hudbu, ucházející herecké výkony, nějaké ty gore scény a pro ty, co si na tom ujíždí, tak i nějaké ty nahé prsa se tu objeví. Já jsem nadmíru spokojen, můžu jen a jen doporučit. A konečně jsem zjistil, jak se vyslovuje Cthulhu Fhtagn! ()

SOLOM.

Mě se tenhle španělský snímeček líbil. Gore scény super, příběh taky solidní...Atmosféra se slušně stupňovala a několikrát mnou i lehce otřáslo, což se mi mockrát u hororů nestává. Celkově jsem byl příjemně překvapený a určitě tenhle film nezavrhnu. Jediné co se mi nelíbilo byla konečná scéna, kdy byly na světle vidět umělé masky- které se předtím dařilo režisérovi úspěšně maskovat pomocí tmy. Jejich vzhled byl katastrofální a pokazil mi celkový dojem z filmu jenž byl před tím skoro bezchybný. ()

matestlust

Příjemný kousek s nepříjemnou atmosférou staré a zapomenuté vesnice plné mutantů. Gordonův gore rukopis nezahálí a klasický Lovecraftovský námět je taky fajn. Zkrátka a dobře pohodový komorní horůrek. ()

JASON_X

S Lovecraftovou stejnojmennou povídkou nemá příběh mnoho společného, ale vymyšlený je dobře a v lecčems předčí originál. Jen by se mnohem víc hodil do doby vzniku předlohy a ne do současnosti. A taky nechápu, proč ten trouba Paul pořád zachraňoval tu husu Barbaru. Mně kdyby s noťasem provedla to co jemu, Dagonovi ji s chutí předhodím osobně. A kdyby ještě kněžka Uxía měla nohy a ne chapadla, milerád bych s ní v té malebné rybářské vísce zůstal. Hodně povedené byly masky pololidí, nic bych za to nedal, že se jimi nechali inspirovat tvůrci Pirátů z Karibiku při vymýšlení posádky Bludného Holanďana. ()

oLí

Zklamání. Do první půle je atmosféra solidní, ba DO vstupu do hotelu přímo parádní ( místy mi připoměla hru Resident Evil 4, i trocha té z Call of Cthulhu by se našla ). Tehdy to ještě bylo i na čtyři hvězdy. Ale od útěku z hotelu už je děj nudný a místo toho, aby nabíral grády, pomalu vyhasíná. Stáhnutí obličeje a následný děj jako by do filmu ani nepatřil. 30% [březen 2007] ()

Morholt

Laciná amatérština, ale točená s láskou a nadšením. Bát se moc nebudete, maskám se člověk spíš zasměje a herecky to také není žádná hitparáda, ale dohromady to kupodivu tvoří koukatelný celek, který neurazí. 50% ()

Terva

Proč je v titulcích použita nadávka " do Prčic ", když amíci ani nemají ponětí, kde ty Prčice vůbec jsou ? Pochybuji, že Lovecraft tuto nadávku ve své knize použil. Ale k ději - mlha je rychlá a je blízko, to bude malér, do Prčic !! Efekty bouře a krve smísené z mořem jsou nedokonalé. Scéna se zámkem na dveřích a jeho přešroubování je přímo trapná. A takových scének je tam víc. Třeba auto, kde nejdřív vyrval hrst kabelů pak nakonec nastartovalo klíčem. Film je hrozně odfláknutej, musím si sehnat knihu. Jsou dvě možnosti, buď to v půlce vypnu a nebo se obrním a pokusím se to dokoukat. Nakonec jsem to dokoukal. Jen snad jedna scénka stojí za kouknutí a to je stahování kůže z obličeje. Ještě štěstí, že je při ruce vždy nějaká ta hořlavina. Jsou opět dvě možnosti : Buď dám jednu hvězdu nebo dvě. ´´oóó mocný Dagone !! " Ponoříme se do temných propastí a na dně té nejhlubší ve světě zázraku a slávy zůstaneme navždy " H. P. LOVECRAFT. Tento film je věnován památce na herci Francisco Rabalovi, který si zde zahrál roli Ezeguiala. Hudbu dělal Carles Cases. ()

adamo_znk

Film jsem si pustil s absolutně nulovým očekáváním, a byl jsem velice příjemně překvapen. Dagon je lahůdková žánrovka, béčko jako hrom, ale se skutečně strašidelnou atmosférou a celkem i originálním dějem. Béčkovost ze scénáře přímo prýští, a tak jsem schopen lehce překousnout některé vysloveně směšné scény, občas nějaké to klišé, nebo předvídatelné události. Film mi na druhou stranu nabídl nabitý zábavný děj, jednu ultimátní gore scénu, dobré masky, slušnou porci napětí a ujetý konec. Co víc chtít od filmu s názvem "Dagon" ;) Jenom jsem celou dobu hádal, že film je tak v první poloviny devadesátých let, a teď koukám že je z roku 2001 - celkem síla. Jinými slovy naprosto vystihl můj názor uživatel J*A*S*M ()

Seabeast

Natrefit na zfilmovaný klenot z pera Lovecrafta (nebo na motivy jeho díla) je jak honba za hledáním zapomenutého pokladu. Je třeba dosti filtrovat a myslím, že jich nenapočítáte víc jak prstů na jedné ruce. Bohužel i mezi těmito jsou kousky, které nesednou vůbec každému. Takže bych řekl, že na kulervoucí počin se stále čeká. Třeba to bude konečně Guillermo del Toro, který plánované zfilmování knihy V horách šílenství dotáhne do mňamkózního výsledku. A jak si stojí Dagon? Názvem, příběhem a různými prvky vychází z více Lovecraftových povídek - především ze Stínu nad Innsmouthem. Možná podle zdejšího rozporuplného hodnocení tušíte, že se jedná o subjektivní záležitost. Bohužel je pravda, že zpracování, animace a herci jsou místy dost na facku a dojem z filmu sráží až hanba. Béčkovost z toho smrdí na sto honů přesně jak rybí obyvatelstvo, které hlavní hrdiny ustavičně pronásleduje. To se dalo trochu čekat, protože je pod režií podepsaný Stuart Gordon, jehož filmy jsou v béčkovém duchu dost laděny. A když se k tomu produkčně přidá sám Brian Yuzna, tak máte béčko jak z praku. Jen pro ty co nemají tušáka, tak je tohle duo spojené například s "béčky" jako Re-Animator a Ze záhrobí, které stojí pro Lovecraftového fandu za pozornost. Gordon si taky střihnul jednu epizodu ze seriálu Mistři hrůzy, kde také zpracoval Lovecraftovu povídku Dreams in the Witch-House. Dost už ale vytahování filmografie a zpět k Dagonu. Jak jsem zmínil, kámen úrazu bude pro většinu provedení a podání. Nemůžu si pomoct, ale já se dobře bavil a navíc atmosféra strachu z permanentního pronásledování byla parádní. Rybo-lidi nebo jak ty šourající patvary nazvat, byli poměrně odporného a děsivého vzezření. To samé fantasmagoricky laděný příběh s legendou o rybím bohu Dagonovi a postupném šílení místního obyvatelstva mě učaroval. Trošku tedy nadhodnotím, protože jsem se i přes ty vizuální kazy dokázal přenést a film mi nedal do konce vydechnout. Iä! Iä! ()

Astaroth12

Hneď začiatok mi prišiel že tento film bude mať lacný look.Dva páry mali nehodu na lodi a jedna žena je zranená a muž zostáva s ňou a ten druhý pár ide hľadať pomoc do najbližšej dediny,len na ich prekvapenie tá dedina vyzerá prázdna ale to bolo len zdanie až nájdu pomoc v kostole ktorý ale nieje typickým kostolom.Pochmúrna atmosféra sa vlečie celím filmom a ta depresívna krajina bola veľmi dobre znázornená.Prekážal mi hlavný hrdina nielenže bol stále mimo a aj riadne nešikovný ale nebol mi ani dva krát sympatický.Originalita tomuto snímku nechýba,len škoda že odvšadiaľ cítiť nízky rozpočet a aj dej bol veľmi rozpačitý a môžem povedať žiadna sláva.Masky sú na dobrej úrovni ale to nemôžem povedať o chabých trikoch.A niekto mi chce nahovoriť že taký ťulpas môže vzdorovať takej presile morských oblúd.Tak zhrniem to-Originalita-áno,prevedenie-nie,atmosféra-áno,napätie-nie,herecké výkony-nie,triky-nie,masky-áno,gore-áno hlavne posledných 30 minút,morbídnosť-áno a koncová pointa väčšie klišé už nemohlo prísť.Za tu ,,úžasnú "pointu dávam ešte o jednu hviezdu menej. ()

ledzepfan

Všechno šlape víceméně slušně. Atmoška je parádní, masky hezky oldschoolové, CGI na poměry béčkových televizáren skoro až nad standardem.... Jediné co absolutně nefunguje je hlavní postava. Týpek mě svým neumětelstvím už po deseti minutách začal srát a jeho křečovitý, bezradný a po všech stránkách špatný projev mě nepřestal iritovat až do samého konce.. Každá kaluž vody na scéně hrála lépe a měla lépe napsanou roli než tenhle zoufalec. Nutno dodat, že mu nepomáhá ani režie, která taky absolutně neví jak a kam jej vést.. Přitom takový lovecraftovský klasik J.Comb by tam seděl parádně... Zbytek filmu mě ale příjemně překvapil..EDIT: Tak po zkouknutí Gordonovy epizody z Masters Of Horror jsem zmatený ještě více.. Ezra Godden hrál úplně vpohodě přestože šlo zase o Gordonovu režii a Lovecraftovu předlohu... ()

Zemřel režisér Stuart Gordon

Zemřel režisér Stuart Gordon

25.03.2020

Ve věku 72 let zemřel filmový a divadelní režisér, scenárista a producent Stuart Gordon. Zprávu včera ve večerních hodinách potvrdila jeho rodina. Rodák z Chicaga začínal na divadle, proslavil se… (viac)