Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

matestlust

4,5 *. Jakožto analfabet všeho, co má motor, jsem byl chvilkami mimo mísu. Závěrečná půlhodinka je ale totální adrenalinové porno + Ch. Bale v životní roli...ačkoliv nejsem fanda závodních filmů, tohle je jeden z nejlepších, co jsem kdy viděl. Stále pro mě ale vedou Rivalové, proto nemůžu dát plnou palbu. ()

Morholt

Auto ani moto závodění mi nic moc neříká, pokud tedy zrovna za volantem nesedí Bourne nebo 007 a co nebo kdo je Shelby vím jen díky Cageovi s Angelinou, ale tady jsem si užíval od začátku do konce. Mangoldovi se podařilo udělat zábavnými i ty pasáže, kdy hlavní hrdinové koumali nad vylepšením rychlostních parametrů a to je v mém případě neskutečný majstrštyk. Na Damonovi s Balem je znát, jak si to užívají čímž nakazili i zbytek osazenstva a u samotného závodu mi spadla čelist a vylezly oči z důlků. Sice nejsem nejpovolanější k tomu to posoudit, ale podle mé se jedná o nejlepší závodnický film, co kdy kdo natočil. 100% ()

mm13

Jou, Mangold je spoľahlivý remeselník. Čo sa samotnej práce týka, neujde mu jediný detail v jedinom ohľade - krásne komponuje, osvetľuje aj sníma, nemá najmenší problém s rytmom rozprávania... Umelec z neho ale asi nikdy nebude - nemá dosť fantázie ani odvahy. ()

Rohy212

Klobouk dolů před filmy, které mě dokáží zaujmout pro téma, které jindy jde zcela mimo mě. Ford v Ferrari ví moc dobře, co vypráví a kde je jeho konflikt. Z titulu to možná zní jako souboj dvou firem, ale opravdu jde o tahanice mužů ve slunečních brýlích z korporátu s muži ve slunečních brýlích, kteří žijí pro ten pocit, kdy přes řinčení motoru není slyšet okolní svět. Mangold nás bere na trať, otvírá hlavy závodníků a dává nám ochutnat tu sílu, co zažívají. Za mě solidní podívaná, co snese i patos. A ano, cítila jsem při projekci přesně takovou radost jako Caitriona Balfe, když si rozložila židličku, aby sledovala, jak se kluci perou. ()

jerry12

90%. Le Mans '66 je postaven na emocích spojených s vyprávěním, a v interpretaci těchto emocí exceluje ještě o třídu lépe, než Rivalové, a to zejména proto, že je mnohem méně konfrontační. Příběh střetu dvou velikánů na počátku technologické revoluce lze vyprávět různými způsoby, přičemž tvůrci Le Mans '66 citlivě zvolili ten nejvděčnější; sportovní feel-good nálada zde funguje na jedničku, čemuž napomáhá jednak scénář okleštěný o útrapy sociálně-politického pozadí této story a jednak fascinující výkon Christiana Balea, jehož projev by se snad dal pozorovat hodiny, i kdyby hrál tu nejnezajímavější postavu dějin. Přirozeně, že je to film po hollywoodsku americký až běda; do role antagonisty je tu dle očekávání stavěna celá Itálie v čele s Enzem Ferrarim, zatímco Američané jsou prvotřídní hrdinové jako z encyklopedie. Zda taková byla i realita, o tom by si měl udělat obrázek každý sám; mně ty nacionalistické žabomyší války v kinematografii většinou neruší, a Le Mans '66 je vpravdě natolik silná a dojemná epizoda sportovní historie, že jsem si jej nehodlal pokazit hodnocením paralely mezi filmem a skutečnou událostí. Pokud se to podaří i vám, budete mít slušně nakročeno k tomu sledovat jeden z nejpříjemnějších filmu posledních let, třebaže s hořkým finišem. A nutno říct, že se mi dlouho žádná postava nedostala pod kůži tak, jako Ken Miles. To není zásluha tvůrců, ale především právě Christiana Balea, jehož schopnost ztotožnit se s jakoukoliv postavou se stoprocentní autenticitou je dech beroucí. A dech beroucí je i to, že dokáže odehrát tak výrazné role, jako je Bruce Wayne, Trevor Reznik nebo Patrick Bateman, a přesto si ho vždycky spojíte až s tím, kým je právě teď. To z něj dělá zcela mimořádného herce jeho (nutno říct že kvantitativně i kvalitativně velmi plodné) generace. Přesto, automobilový průmysl a zvuky řvoucích motorů je něco, co mě vždycky spíš míjelo, nicméně Le Mans '66 - ačkoli je auty prolezlý - není o autech ani trochu; je o vůli překonávat hranice možností. Takové příběhy jsou divácky vždycky velmi vděčné... a když jsou tak nádherně natočené, je to příjemný bonus, který si rád zopakuji. ()

Lacike

V mnohých recenziách tento film označili ako typicky chlapský. Ja som mal ale väčšinu filmu dojem, že sledujem niečo typicky detinské. A to kvôli tomu jak sa skoro všetci správali detinsky a pomeriavali si kto má väčšie ego. Ešte tak s ústrednou dvojkou, ktorá predstavuje čistokrvných pretekárov telom a dušou, sa dá sympatizovať. Ale celé to korporátne vedenie vrátane starého Forda II mi bolo odporné, jak tým čo robili, tak aj prečo to robili. Vďaka tomu, že Miles závodil za Ford, tak vlastne aj behom závodných scén som nemal komu fandiť. Na jednej strane bol síce trochu pyšný Enzo Ferrari, ale srdcom závodník. Na druhej sympatická dvojka v službách korporátneho diabla. Škoda, že to nebol čistokrvný životopisný film, ktorý by sa sústredil na Milesov život a jeho priateľstvo so Shelbym. Práve ich scény ma bavili najviac a záver medzi Shelbym a Milesovým synom ma dojal, takže som rád, že sa film neskončil po závode v Le Mans. Výsledkom je mierny nadpriemer, ale nič Oscarové na ňom nevidím, asi ako na väčšine oceňovaných filmoch z minulého roku. Holt, bola to slabá sezóna. 6/10. ()

ScarPoul

Mangold má momentálne silné obdobie. Tento film je pravým americkým dojákom o malom veľkom hrdinovy, ktorý zvládne to, čo iní pred ním nie. Tento priekopnícky štýl mám rád. A tu je ho na rozdávanie. Nielenže je to dynamické, vtipné a ľudské ale je to aj natočené perfektne. Nesnaží sa to citovo vydierať. Čo je obrovské plus a je to postavené na skvelých charakteroch. Bale znova podáva výkon na ktorý sa nezabúda a Damon mu skvelo sekunduje. Čo je celkom prekvapujúce vzhľadom na to, v akých priemerných filmoch sa objavil v poslednej dekáde. Ono keď si to čítam po sebe tak sú toto všetko strašne prijebané slová chvály. Ale ja som naozaj úprimne rád ak je niečo takéto. Ak vo mne niečo vzbudí chuť a lásku k filmu ako takému. Pre mňa jedna z najlepších vecí čo som mal roku 2019 možnosť vidieť. ()

BrooksW.Here

"We’re going to make history." _____________ Precízne natočená a neskutočne našlapaná jazda, ktorá až do samotného záveru pribrzdí naozaj iba v niektorých úsekoch - toto hovorím aj napriek tomu, že filmom o autách sa z veľkej časti vyhýbam! Le Mans '66 som si poriadne užil a vychutnával som si každý jeden záber, fakt ma mrzí, že som tento film nevidel v kine... Christian Bale je herecká extratrieda! ()

Caszidy

Nejsem nějaký zarytý "petrolhead", ale ten kouzelný "cool retro feeling", který z tohohle snímku sálá z každé jeho vteřiny stopáže, naprosto odrovnal i mne. Nádherný vizuál, herecké výkony i dobový hudební podmaz dokáží ve svém spojení i to, abyste zapomněli/nevšímali si šablonovitosti příběhu a klišé s házením klacků pod nohy zapšklými korporátními kravaťáky hrdinům permanentně stylově umazaným od motorového oleje. A je fajn v hollywoodském filmu vidět situaci, kdy i kladný hrdina dokáže dělat soupeři mírné naschvály. Bylo by velkým zadostiučiněním, kdyby tenhle snímek vydělal velké peníze a trochu naboural to současné Disneym protěžované schéma neustálého natáčení všemožných pokračování a předražených blockbusterů. Moc tomu ale bohužel nevěřím. ()

mirekem

Tak jsem si utřel slzy od smíchu i dojetí a doporučím snímek Ford vs Ferrari, u nás Le Mans' 66, na kterém jsem byl dnes v kině. Chlapácký příběh kamarádů Kena Milese a Carrolla Shelbyho, automobilových závodníků a konstruktérů. Přímočaré vyprávění o nezlomném duchu a zápalu pro věc. Ač autům, potažmo závodům vůbec nerozumíš, třeba jako já, film tě strhne od samého začátku a už nepustí. Podobně jako v případě Rivalů, jenže tady jsou herecké výkony ještě vybroušenější. Byť Daniel Bruhl coby Nicky Lauda šlape Christianu Baleovi (Miles) herecky na paty. Jenže on tam má tu přidanou hodnotu, stačí, že je v kokpitu "svého" Fordu GT 40 a při točení volantem zahraje něco, co ani od tohoto oscarového herce nečekáte. Právem patří mezi nejužší světovou špičku. Ford vs Ferrari je emotivnější, ale jakmile začne balancovat na hraně sentimentu, okamžitě je vše zlehčeno a počínající patos letí do háje. Matt Damon je profík a držel se vedle Kristiána statečně. Důležitou ženskou roli bravurně zvládla Baleova filmová žena, irská herečka Caitriona Balfe i filmový syn, chlapec z Tichého místa, Noah Jupe. Potěšil mne Remo Girone, "mafián" v roli Enza Ferrariho, ale i Tracy Letts v roli "Dvojky", tedy samotného Henryho Forda II. Po "projížďce" se Shelbym (Damonem) vám začne i tento nabubřelec být sympatický. Shrnutí je, že v jednoduchosti je krása, což je ovšem klišé, které režisér snímku pravděpodobně zamýšlel, protože takhle ta "kina" točí. Asi není náhoda, že udělal Walk the Line s Joaquinem Phoenixem, s Christianem Balem již natočil 3:10 Vlak do Yumy. Dlouho jsem se tak nenasmál a nepobrečel zároveň. Pro mě film roku. ()

BoPo

Samozrejme sa ponúka porovnávanie s filmom Rivalové. Podľa reakcií ČSFD užívateľov to vyzerá na plichtu. Aktuálne 90% vs 90% a u oboch členstvo v klube top 30 najlepších. Oba filmy sú výborne zahrané (Daniel Brühl poráža Christiana Balea, ktorý tu však má po dlhých rokoch konečne zaujímavú postavu). Oba filmy majú viac než presvedčivý vizuál. No s nadšením súhlasiť nemôžem. Kvalitne natočené, z hľadiska reálnosti poohýbané vrčanie motorov, ktoré však nemá schopnosť namotať na druhé pozretie, pretože občas pôsobí až priveľmi oscarovo. Nenudil som sa, ale určitý počet zákrut bol naozaj zbytočných. Na scénu Shelby a Henry Ford II, v ktorej sa svižne testuje auto, určite nezabudnem. ()

kepiash

Nikdy jsem nebyl zrovna fanoušek automobilových závodů a nechápal jsem, jak může někoho bavit sledovat byť jen pár desítek minut (natožpak 24 hodin) něco, co jsem měl vždy do určité míry problém považovat za sport. Filmy s touto tématikou jsou ale naštěstí úplně jiný případ a pomáhají mi tento názor postupně měnit – ne tedy, že bych si v neděli potřeboval přivstat abych viděl Velkou cenu Monaka, ale určité sportovní kouzlo jsem nakonec u motorismu objevit dokázal. Le Mans 66 má silný příběh o tom jak marketing a peníze právě ono zmiňované kouzlo sportu mnohdy zabíjí. Proti sobě ani tak nestojí Ford a Ferrari jako spíš sport a byznys. Tento univerzální motiv, je promítán v životních osudech Carrolla Shellbyho a Kena Milese, a je tak skvěle ztvárněn, že celý snímek působí velmi věrohodně a lidsky. Když navíc do hlavních rolí obsadíte Matta Damona a především Christiana Bala – profíka všech profíků, máte v podstatě vyhráno. Je jasné, že si určitě získá spoustu fanoušků i z řad těch, kteří vůni motorů zcela nepřičichli. Mě si získal určitě. ()

villon17

Shelbyho ani Milese jsem až do včerejška neznala, o Le Mans jsem neslyšela a o závodních autech od Fordu toho vím asi jako o fotbale (limitně k nule). O to víc jsem celému týmu držela pěsti, skoro nedýchala, jak se napětí dalo krájet a od začátku do konce jsem se skvěle bavila. Samotný závod byl pro mě překvapením, a ačkoli v něm měl Christian Bale důležitější roli, nemohla jsem se nabažit výkonu Matta Damona, který na konci dokázal chytit i za srdíčko. Zkrátka měl film všechno, co mít měl a za to mu dávám 5*! (Viděla jsem v kině, čsfd patří díky za promítání) ()

vurhor

Auta do mého světa snad nikdy nepatřila. Jako malý jsem si s nimi téměř nikdy nehrál (tato čest náležela legu a dinosaurům), jedna hodina autoškoly byla horší než pětihodinovka chemie na gymplu, plus nikdy jsem pořádně nepochopil, proč jsou jimi ti chlapi tak fascinovaní. V rámci toho taktéž nemůžu říct, že bych byl velkým fandou závodních filmů. Ovšem když ho někdo dobře natočí a hrají v něm samé sympatické tváře, jsem víc než schopný onu nechuť překousnout. Ať si kdo chce co chce říká, Mangold je prostě schopnej režisér. Během oněch dvou a půl hodin dokáže i pro auťácké neznabohy představit pěkný a podmanivý příběh, který má pevně ukotvenou strukturu a neutápí se v nějakém patosu. Skvěle diváka uvádí do automobilového světa, přičemž zároveň dává pozor, aby se v něm neztratil, plus nechává si dostatek času pro pěkné interakce mezi jednotlivými charaktery. To momentální hodnocení na čsfd je dle mého ale krapet přestřelený, řekl bych totiž, že spousta lidí se nechala unést oním nadupaných a parádním finálním závodem, který je bezesporu vrcholem celého filmu. Co mu ale předcházelo bych osobně ještě doladil většímu se ponoření do vztahů mezi jednotlivými postavami, aby ono finále mělo opravdu pravé emocionální grády. Celkově ale skvělá (určitě oscarová) záležitost. Lepší 4* ()

Suzie05

Sakra to bylo napínavé! Alespoň pro mě, absolutního neznalce sportovní historie. Film perfektně odsýpá a moc dobře se sleduje. Úplně to člověka motivuje k až zbrkle rychlé jízdě, nebo minimálně návštěvě osudného okruhu. ()

Padme_Anakin

Vnímala jsem tento snímek jako poctu dvěma mužům - Kenneth Miles - Carroll Shelby - a tak jsem ho přijala ve shovívavé náruči, drobné připomínky si nechám od cesty (např. přepisování historie) a pochválím parádní adrenalinovou jízdu, soupeření stájí Ford vs. Ferrari mě bavilo, no a pánové Christian Bale a Matt Damon to zvládli skvěle, mimochodem úplně nejvíc se mi líbila Milesova filmová manželka.. Valím si to na filmové vlně a je mi na ní moc hezky.. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)