Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

mzss1

(80%) Viděno v kině. Le Mans ’66, který měl být původně nazýván Ford v Ferrari je určitě právem skvělý a mimořádný film. Dle trailerů jsem se rozhodně těšil. A ani to zde nehodlám přirovnávat k Rivalům. Určitá podobnost zde je, ale tak jako tak je toto pojato svým způsobem a některé prvky se prostě od Rivalů liší. Plný počet hvězd dát nemůžu, přeci jen to ve mně ve výsledku nezapůsobilo jako nějaká extra bomba, ale to neznamená, že jsem si film neužil. Prakticky zde nemůžu nic výrazného vytknout. První polovina snímku je taková pozvolná, ale rozhodně nenudí. Seznamujeme se tu s postavami, které především tvoří ústřední dvojice Matt Damon a Christian Bale. Matt Damon je zde dobrý, jeho role mu sedla, ostatně jako vždy. Zato Christian Bale byl zde nejlepší. Rozhodně nepřehrával, hrál přirozeně a jeho osobnost byla prostě originální. Jon Bernthal mě zde až tak nebavil, jeho úlohu by zvládl snad i jiný herec, fakt se sem nehodil – ne, že by mi vyloženě vadil, ale i tak. Ostatní herci bez připomínek. Hudba byla taková sportovní, především k závodům se hodila. Nevím, jestli bych měl tento prvek nějak vytknout, ale přišlo mi to tak trochu chvílemi chladné. Jako nevadilo mi to. Zase oceňuji fakt, že zde rodina, manželky, nějaké tragické události a tohle všechno zde nebylo či to bylo omezeno na minimum. Nejsem machr přes auta, ale pravé fanoušky aut si myslím tento film potěší a právě proto chápu, že to má tak obří hodnocení. Veškeré konverzace a odborné termíny motorů, převodovek apod. – toho zde máme požehnaně. A co se týče závodů nebo i zkušebních jízd – tak to je technicky přímo dokonalé a perfektně natočené. Takže v té druhé polovině filmu jsem chvílemi málem nedýchal. 152 min je dlouho, ale zde mi to docela uteklo rychle. Jak říkám, nesrovnávat to k RIVALŮM – to byl klasický film plný emocí a všemožného klišé okolo toho. Tohle byl vyloženě film o autech, kde určitě nějaký ten cit zafiguroval, zejména na konci, kdy se Bale v jedné scéně rozhodne, že svou pýchu a hrdost odloží stranou. Víc bych to tentokrát neokecával. Ne každému to sedne jako bomba, ale pro pravé fanoušky a znalce aut je tohle to pravé ořechové. Najde se tu i pár odlehčených a komediálních scén – některé byly výborné a některé bych zase vynechal. Nicméně, je to film, který si ještě někdy víckrát pustím. Já se bavil dobře. ()

InJo

Le Mans '66 bych moc rád označil za obrovské letošní příjemné překvapení. Jenže to by byla hodně velká lež. Ne však proto, že by to byl špatný film, ale protože pro mě jeho vysoká kvalita vlastně žádným překvapením není. A tak po skvělých (a nikterak lživých) trailerech přichází po všech stránkách prvotřídní sportovní drama, jemuž v krasojízdě nebrání nic zásadního. Máme tu skutečnými událostmi inspirovaný příběh, jenž je sám o sobě dostatečně zajímavý a poutavý na to, aby dokázal zapůsobit i v rámci slabší realizace. Ta zde ovšem nepřipadá v úvahu, protože všichni tvůrci režijně velmi schopným Jamesem Mangoldem počínaje a herci v čele s bezvadně se doplňujícím duem Matt Damon - Christian Bale konče tady zařadili nejvyšší rychlostní stupeň a jedou celých 150 minut (!) až na doraz. Díky tomu Le Mans '66 dokáže divákům parádně prodat nejen strhující scény závodů, ale i veškeré řešené konflikty (osobní i pracovní). Pro fandy závodnických snímků samozřejmě naprostá povinnost a patrně největší filmová událost od (srovnatelně dobrých) Rivalů. 85 % ()

HoneyBunny

Poctivě natočený a pečlivě ošetřený pánský nášup. Tohle je opravdu spíš pro milovníky testosteronu - krásná auta, závody, soutěžení, chlapská přátelství. Mangold je naštěstí kvalitní filmař, takže i dámská část publika si jeho film dokáže užít. Mně osobně ale spíš než samotný Le Mans závod zaujaly zákulisní hrátky (kdykoli je na plátně Enzo Ferrari, film získá krásný nadhled a hravost). Trochu mi vadila předvídatelnost filmu (ruku nahoru, kdo si myslel, že tenhle film by vzniknul, kdyby Le Mans v 66. roce vyhrál vůz Ferrari), ale Damon, Bale a Bernthal mají takové to správné mužské charisma, že jsem to filmu odpustila. PS: Filmu by určitě prospěla drsnější ruka střihače, minimálně dvacet minut je tu navíc a škodí to tempu. Což je u filmu o závodě ironické... ()

Anderton

Ťažko povedať, prečo sa film v origináli volá Ford v. Ferrari, keď ide skôr o spory vnútri americkej automobilky a konflikt s Ferrarim je tu vlastne iba na začiatku a rýchlo sa vyrieši. Obe automobilky totiž potom bojujú nepriamo iba na diaľku a v záverečnom závode už naostro (a tiež s ostatnými tímami), ale aj tu platí, že u Forda si to rozdávajú viacerí najmä medzi sebou. Z uvedeného tak trochu vyplýva, že postavy sú rozdelené na tie kladné a záporné, niektoré sa ale nedokáu presne vyprofilovať. To sa ale podarí pánovi Fordovi "the second", ale nebudem prezrádzať, ktorým smerom. V podstate je tu všetko (klišé) čo sa dalo očakávať a osobne som očakával aj nadupanú jazdu a vysoko zábavný film v tom dobrom zmysle slova, čoho som sa aj dočkal. Len sa nejako nedokážem zmieriť s "prvým" koncom, ten druhý mnohí asi poznajú vopred. ()

Frajer42

Když člověk nahlédna na všechna ta zvučná jména s filmem svázaná a vpravo vidí zářit 90 %, tak z logiky věci ani nemůže být připravený na nic jiného, než vskutku mimořádný divácký zážitek. Trošku jsem se obával snad pouze Mattíka Démona, protože vůči němu chovám osobní nesympatie. V tomto filmu mě ovšem mimořádně překvapil a marně pátrám v paměti, jestli vůbec někdy v životě hrál sympatičtějšího frajera. Christian Bale to je kapitola sama pro sebe a nemá asi ani moc smysl se nadále klanět před jeho dechberoucím herectvím. Ten borec zahraje s totální bravurou jakoukoli roli. Ať už ho člověk vidí v libovolné roli, tak vždy sleduje naprostý strop mužského hereckého projevu a kdybych nebyl zapřísáhlý cisgender heterosexuál, tak by to byl objekt mých sexuálních zájmů číslo 1. Trošku se bojím, že nám právě díky své herecké variabilitě brzy půjde do země, protože jeho zejména váhové proměny mezi jednotlivými rolemi, jsou někdy až děsivé. Nicméně parádně dokládají jeho totální odevzdanost tomuto náročnému řemeslu. Každou rolí žije a na plátně je to kurevsky vidět. Co se příběhu týče, tak to je mokrým snem každého, kdo si rád tu a tam čichne k benzinu. Nádherná skoro až poetická jízda napříč bouřlivými 60. lety oblečená do moderního hábitu, aby uspokojila i zpravidla dementní masy a bylo tak z čeho zaručit účinkujícím platy. Velká audiovizuální pastva pro oči i pro uši, a pokud jste snad velkým automobilovým fanouškem, tak byl zaručeně v pozoru i váš kašpárek. Opravdu se na světě po delší době vyrojil krásný a zajímavý snímek s velkým potenciálem pohltit diváky do děje. Lepší 4 kousky. ()

AppleCore

Málo kterej film o sto padesáti minutách, byť sebevíc dobrej, dokáže bavit po celou svojí dobu. Ford v Ferrari ale baví v každý jedný vteřině, bez ohledu na to, co se právě děje. Neskutečně zábavný, dynamický, strhující a skrz na skrz provoněný benzínem, s parádními hereckými výkony od všech zúčastněných! ()

Kudly4

Le Mans '66, je bezesporu parádním filmem, s výborným obsazením - bezkonkurenční Christian Bale. Zasloužená pětka to samozřejmě je, ale Rivalové (2013) byli pro mě lepším zážitkem. Každopádně 152 minut krásné filmařiny, kdy jsem neměl ponětí o čase. ()

Kothy

Lepší než Rivalové? Rozhodně! A to nejsem zrovna automobilový fanda. Tenhle film je ale napínavý od začátku až do konce. Hodně dělá i obsazení skvělého dua Damon a Bale. Taky se mi líbilo nahlédnutí, do samotného stavění aut atd. Postupně sledujeme souboj těchto automobilových velikánů prostřednictvím jejich auta a jezdce. Vše vrcholí úžasným závěrečným 24 hodinovým závodem pro mě s dost nečekaným koncem. I přes jeho délku se u filmu ani chvíli nenudíte. Určitě bych ho doporučil i těm, kteří se o tento sport moc nezajímají. Stojí to za to. "Máte prasečí obličej." :D ()

boshke

Bale je prostě skvělej v (skoro) každým filmu, Damon kupodivu taky, i když nejsem jeho velkým fanouškem. "Klasický" film přinášející na velké plátno velký sportovní příběh á la Rush. Míněno v tom nejlepším smyslu... 100% ()

Ant

Nádherný film o životní vášni, se kterou se prostě někdy seknout nedá. 150 minut čistého adrenalinu. Měla jsem chuť si jít okamžitě sednout za volant. Na tenhle film by se člověk vážně neměl dostavit autem. Damon je skvělý, ale Bale je o třídu jinde. Žrala jsem mu to i s navijákem. Neskutečně inspirativní, zábavný, dojemný a energii do žil vlévající film. Soundtrack je navíc absolutní bomba. Tohle je ten typ filmu, o kterém sním, když se vydávám do kina. ()

Zodd

Film roku, který se možná stane jedním ze symbolů konce současné dekády. SW ať se jde zahrabat. Enough said! P.S. Nemyslím si, že ve filmu, kde je hlavním tématem tvrdý byznys, se dá mluvit o nějacích "záporácích", je však pravda, že se jim film zas tolik nevěnuje a jsou jen esenciální ingrediencí. Ale to by asi změnilo nebo zmátlo celé vyznění filmu. A je to pravda, lepší než Howardův Rush. ()

nascendi

Nemusím opakovať, že automobilové závody ma nechávajú byť chladným, takže to predznamenáva môj záujem o filmy s touto problematikou. Na druhej strane by som si pripadal ako ignorant, ak by som si nepozrel ôsmy!!! najlepší film všetkých čias. Samozrejme iba podľa súčtu priazne, ktorú mu venovalo doterajších 8 tisíc divákov. Nekritizujem, veď Gaussova krivka platí aj na takéto výsledky. Ja som videl Le Mans so Stevom McQueenom i nedávnych Rivalov a možno aj nejaké menej výrazné filmy. U tohto som si uvedomil, že za 98 miliónov dolárov je veľmi ťažké nakrútiť nepodarený film. Rozhodne sa však dal nakrútiť kratší film, dalo sa dohovoriť Christianovi Baleovi , aby sa trochu krotil a výsledok mohol byť ešte lepší. Nie v rebríčku ČSFD, ale v mojom dojme. ()

silentname

Film roku? V momentálnej situácii, rozhodne. Jednoznačne choďte do kina, kúpte si lístok a pozrite si "Ford v. Ferrari . Podľa mňa to nebudete ľutovať. Je to film hodný vášho času aj peňazí. A hoci to možno z popisu aj ukážok pôsobí ako závodný film, tak to platí len čiastočne. V realite si myslím, že James Mangold natočil film o priateľstve. O priateľstve dvoch mužov, ktorých prezentujú Matt Damon a Christian Bale. O tom, ako majú spoločný cieľ. Spraviť najlepšie auto, aké kedy bolo. Aby bolo spoľahlivé, rýchle a dokázalo konkurovať najlepšiemu výrobcovi áut, ktorý 5krát po sebe závod v Le Mans vyhral. Neviem kde vôbec mám s týmto filmom začať. Aké sú postavy? Vynikajúce. V každom dokážete nájsť reálneho človeka. Film totiž svoj príbeh obohacuje o skvelú komédiu, silné dramatické momentky a v niektorých momentoch aj veľmi ľudské momentky. Ako napríklad časť, keď Carroll Shelby prevezie pána Forda v aute, ktoré ho stálo 9 miliónov. Okrem toho Shelbyho obdivujem aj v jeho schopnosti rozprávať. Ako časť, keď má pánovi Fordovi dať jeden dôvod na to, aby ho hneď nevyhodil. A ten dôvod povie veľmi presvedčivo. Christian Bale ako Ken Miles je podľa mňa najlepšou postavou v celom filme. Verím mu každú jedn´momentku, film veľmi dobre zachycuje jeho charakter a rovnako aj traumu, ktorú si odniesol z druhej svetovej vojny. A rovnako skvele zachytáva aj otcovskú lásku. Jeho vzťah so synom je veľmi pekne zachytený. Josh Lucas tu hrá celkom veľkého hajzla a kladie našim hrdinom do cesty neustále nejaké prekážky, lebo chce chrániť imidž spoločnosti Ford a podobné kecy. A je tu Jon Bernthal. Ktorý sa počas posledných rokov stáva jeden z mojich najobľúbenejších hercov. A opäť má možnosť ukázať svoj talent. Príbeh je veľmi silný a neustále našim hlavným hrdinom fandíte. Chcete vidieť ako spolu dojdú do cieľa a pritom vidieť koľko toho reálne riskujú. Ani na moment ma film nenudil. Podľa mňa ten čas utečie ani neviete ako. Závodné časti sú absolútne strhujúce. Počas druhej polky filmu si ich užijete viac než dosť a adrenalín určite bude vo vašej krvi bublať. Sú fantastické. A okrem toho je proste strhujúci film. Nepustí vás až do konca. A je mi ľúto, že sa vždy nájdu hajzli, ktorí budú hľadať všetky možnosti na to, ako Kenovi dostať polená pod nohy. November opäť ukazuje, že nám vie priniesť jedny z najlepších filmov a tento rok skutočne vytiahol parádny tromf. Obrovský potlesk z mojej strany. Hodnotenie: A+ ()

Slarque

Akční film postavený na dvojici Christian Bale a Matt Damon. Když tam jsou oni a jede se na plný plyn, je film skvělý. Když tam jsou zákulisní čachry množství kravaťáků od Forda, je to nuda. Tenhle film by se dal v pohodě o půlhodinu zkrátit, aniž by z něj vypadlo něco důležitého (70%). ()

Rocky62

Čas od času spatří světlo světa dílo, které se divákovi vryje nesmazatelně pod kůži a stane se těžkým konkurentem pro snímky podobného ražení, což jsou v tomto případě Rivalové. Brilantní feeling 60. let, geniální herectví hlavního dua, precizně vymazlené dialogy, emoce i poetika. Le Mans má zkrátka naprosto všechno, co od kvalitního filmu lze očekávat. Nádherně vybroušený diamant bez jediného kazu pro nás chlapy, který tu hodně dlouho nebyl a dlouho znovu nebude. Jméno Ken Miles nikdy nezapomenete. Dokonalost v každém detailu 100% ()

eLeR

O malý kus slabšie ako podobný Rush, ale rovnako dynamické a autentické. Herecky ohromné (predovšetkým Bale), hudobne rovnako. Muži si prídu na svoje, ženy sa nudiť určite nebudú. Skvelé kino! ()

Happens

Možná je to tím, že mě auta zas tolik nebaví. Možná. Nicméně jsem pochopitelně byl unešený dějem a entusiazmem pro vítězství stáje Ford nad Ferrari. Film vtáhl. Technicky bych neměl moc co vytknout. Krom toho jednoho závodu, kdy několikrát zařadí jedouce na rovince dávno přes 300 km/h, ta převodovka nemá 25 rychlostí, co si pamatuji. Každopádně Bale je nezapomenutelný mechanik/řidič svérázně si žijící svůj příběh neohlížeje se na korporáty. ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)