Čierny panter

• Česko Black Panther (viac)
USA, 2018, 134 min

Réžia:

Ryan Coogler

Predloha:

Stan Lee (komiks), Jack Kirby (komiks)

Kamera:

Rachel Morrison

Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong'o, Danai Gurira, Martin Freeman, Daniel Kaluuya, Letitia Wright, Winston Duke, Sterling K. Brown (viac)

Po udalostiach, opísaných vo filme Captain America: Občianska vojna, sa bojovník T'Challa po smrti svojho otca, vládcu Wakandy, vracia domov, aby sa stal novým kráľom tejto skrytej, avšak technologicky vyspelej africkej krajiny. Objavuje sa však dávny nepriateľ a tak musí T'Challa zmobilizovať svojich spojencov a ako Čierny Panter využiť všetky schopnosti, aby zabránil vojne, ktorá by ohrozila Wakandu aj celý svet... (Saturn)

SpaceOdyseus

Nelibi. Prvni pulku jsem se celkem nudil. Nez se rozjede jakykoli pribeh, tak to trva... Proc musime pul hodiny sledovat korunovaci, kdyz kralem se T'Challa stal uz v Obcanske valce? Misto nejakeho zabavneho deje tu mame vecnou expozici. Akcni sceny jsou nudne. Vzdyt i ta honicka v Koreji byla natocena tisickrat lepe v tretim Kapitanovi! A finale? To je snad digitalnejsi nez druhy Guardians a to uz je co rict. Po vizualni strance to je fajn. Etno-nigga estetika se povedla, ale stejne tu neni zadny eye candy moment v akci. Proste zklamani a nechapu ty nadsene reakce. Jo a take v tomto filmu je nejvic vnucena romanticka linka roku. ()

Corpsegrinder odpad!

Největší tupost jakou nám Marvel zatim naservíroval. Nějak nechápu to haló kolem filmu ohledně jeho hodnoty pro černošskou kulturu protože právě tenhle film je ta nejstereotypičtější věc jakou mohli udělat a kdyby to točil běloch tak už každej brečí o rasismu. Film začíná na basketovým hřišti v ghettu (protože bubáci maj přece rádi basket a žijou v ghettech), soundtrack je výhradně rap (protože bubáci maj rádi rap a nic jinýho) atd atd. Herci co jinde mluví normálně zde používaj fake akcent když mluví anglicky aby se zdůraznilo to že jsou to afričani kdyby to náhodou nebylo někomu jasný z těch ujetejch kostýmů. Nevim proč někdo mluví tou jejich wakandí mateřštinou a někdo tou lámanou angličtinou ale hádám že nějakej smysl to asi pro někoho mělo Jsou technologicky tisíc let napřed ale jazyk se naučit neumí. Po pohodovejch Strážcích 2 a Thorovi 3 je tohle zase taková seriózní píčárna která se snaží o nějakej artovej přesah. Příběh samozřejmě hloupej ale aspoň měl Marvel nějakou vycpávku a shrábnul miliardu na blbečcích co tohle žerou. P.S. pokaždý když prásknou oštěpem o zem, tak stojí na víku od kanálu. Stačí se zaposlouchat. ()

aquiver

Řadový komerční produkt. Režijně odbyté a scénáristicky stejná šablonovitá klišé nuda, kterou už jsme viděli mnohokrát. Reklama slibovala africké černošské dobrodružství, které Marvelu nakonec vydělalo 1,3 miliardy dolarů v tržbách, avšak smutné zjištění je, že v Africe se vůbec nenatáčelo, tam se tvůrci neodvážili. Iguazú Waterfalls jsou v Argentině, pak už zbývají jen studia v USA a Koreji. Tvůrci se zkrátka vyhýbají kvalitě jako čert kříži. Pro diváka spíš ztráta času, avšak návštěvnost těchto filmů v kinech překvapit umí. A ještě nominace na Oscara? Ještě nedávno se podobným filmům dávaly Zlaté maliny... a přitom se v nich nic nezměnilo, jsou stále obsahově zcela prázdné a zbytečné. 35 % ()

alouch

Nekonzistentní, ale africké a barevné. Sympatičtí hlavní hrdinové, poutavý příběh, ale příště jinak. Celkově spokojenost. ()

Junglista

Pravidlo číslo jedna: nikdy nečum na film o postavě, kterou od počátku nesnášíš. Zase jsem to jednou porušil - za to může doba filmovýho sucha. Jedinej klad je Andy Serkis. Jinak je to absolutně zbytečnej film, vzniklej pouze za jedním účelem - aby i černoušci měli svojí nenaplnitelnou pohádku. ()

Eraserhead

Standardní, ničím nevybočující marvelovka - tzn. na 134 minut slušně zabaví a druhý den nevím o čem to bylo, natož abych měl potřebu se na to někdy dívat znovu. ()

ruhebitte2010

První polovina velmi průměrná a to asi dost kvůli absenci "mega" záporáka. To se v druhé části změní a taky nastává výrazné zlepšení. Obsazení Ch.Bosemana do role Black Panthera se povedlo. ()

Milan25

Nevím, co si myslet o super-hero filmu, ve kterém jsou všichni záporáci daleko víc sympatičtější, než celá hrdinná Wakanda sestava. Popravdě jsem měl radost, když T'Challa dostal na hubu. Černý panter se těžce nepovedl, a celé to haló kolem filmu bylo naprosto přehnané. Andy Serkis tam ve filmu jasně vládl, naopak Martin Freeman tam byl totálně zbytečně. ()

orkadimenza

Poněkud neznámý Black Panther (který se objevil zatím jen v Captain America: Civil War) přichází na plátna kinosálů s velkými ambicemi. Mluvím především o nespočetném CGI, jenž vyobrazuje nový svět Wakandy ve velkém stylu, přes výpravy, kostýmy a pestré barvy, pro Afriku typické. Charakteristika Wakandy se povedla na jedničku, co už ale nevyšlo, byla charakteristika samotného Black Panthera, jehož schopnosti byly často upozaděny technickými vymoženostmi T'Challovy sestry. Kreativní, ale nefunkční v základech akčního žánru. Nevím, jestli za to může to CGI, ale blackpantherovská akce se mi vskutku nelíbila. Naštěstí je Black Panther zachráněn výborným příběhem, který je na marvelovské scénáře opravdu na vysoké úrovni. Není to žádné obyčejné "klaďas-záporák-boj", ale v příběhu se objevuje velké množství postav a kliček, což dodává na jeho propracovanosti. Jedinými výtkami ke scénáři tak zůstává zbytečný občanský boj a nedotažení osudu pátého kmene v závěru filmu. Jinak se mi ale Black Panther jeví jako povedená Marvelovka. 70% ()

Warle

Začal bych tím, že bych dal Andymu Serkisovi zlatou sošku. On si ji sakra zaslouží. Nejenom za nespočet CGI roli, ale teď dokazuje i v realitě, že je herec výborných kvalit. To se ale netýká filmu. Co se ho týká je fakt, že jsou v něm části, které se mi strašně líbily a které z Black Panthera můžou do budoucna dělat jednu z nejklasičtějších Marvelovek, ale i věci, které mě strašně serou a to tentokrát natolik, že je nemohu jen tak přehlédnout a nechat plavat. Z toho pozitivního stojí za zmínku především prostředí, kde se film odehrává a soundtrack, který určitě hodně vybočuje z toho, co byste od Marvelovky očekávali. Nejlepší postava jednoznačně Andy Serkis a Martin Freeman (vím že to zní mega rasisticky, všem Američanům posedlých rasovou vyrovnaností se omlouvám). Celkově se jedná o celkem svěží a originální Marvelovku. Co je špatně? Scénář plných klišé a vykradacek a samotný fakt, že to nemá drive. Některé části filmu jsou dost nudné a působí celkem zbytečně. Nebylo to špatné, mám to mezi 3 a 4, třeba na to kouknu znova, až to vyjde na Blu-Ray. V kině to znova ale vidět nepotřebuju. ()

xmatysekx

Ve své podstatě celkem zklamání: Občanská válka ve Wakandě ve dvou hodinách. Na mě trochu moc nesmyslů a nevěryhodných nebo snadno čitelných dějových ‘zvratů’. Ale je to origin, tak třeba to dál bude lepší. ()

IvoB

Upřímně – i přes hype mě Black Panther nijak nelákal. A ve výsledku nijak u vytržení nejsem. Ale opět musím uznat, že je to opět skvělá a velmi unikátní komiksovka. Unikátní co se stylizace týče. Tohle umí Marvel náramně. Každou sólovku provází specifický styl, žánr a celkové podání. A Black Panther je opět podobně "svým" filmem, aniž by se zbytečně zabýval spojitostmi s celým Marvel univerzem, naopak je velmi samostatný. Tentokrát se zde kombinují na první pohled neslučitelná témata kmenového afrického společenství a vysoce pokročilé technologie. Celé je to protkáno poměrně výraznou barevnou paletou, moderní hudba se kombinuje s bubny... a celý tento mix tak nějak funguje a drží pohromadě. Hlavně zmíněná hudba je jednoduše geniální. Black Panther se navíc může pochlubit zajímavým zasazením a výbornými postavami – včetně hlavního padoucha, kteří bývají obecně u Marvelu slabší. Avšak hlavní postavou zde dle mého není ani tak Black Panther sám, ale jeho fikční svět, Wakanda. Jedná se o takové soběstačné univerzum v rámci většího univerza, které je neuvěřitelně bohaté a tvůrci mu zde naštěstí věnují dostatek pozornosti na to, aby jej mohli dále rozvíjet třeba v Avengers. Ve výsledku jsem tedy i přes určitou skepsi příjemně překvapen. I 18. marvelovka baví, překvapuje a přináší příjemné změny. Palec nahoru. ()

Milodar odpad!

Hoodně mooc povidlená noční moora! Prostě když se pár vibraných umělců zaposlouchá do černého rapu, je to jak když si babička od Boženy stoupne k plotně. A teď vážně - takhle hezkou adaptaci Mauglího už jsem dlouho neviděl. Pozor, je to adaptace genderově nekorektní, protože tohle si černoši nezaslouží. Následuje menší spoiler: Celý muzikál se odehrává na planetě Walmrož, tj. ve vektorových představách šíleného programátora (Martin Freeman). Ten od narození trpí Zikmund-Hanzelkovým syndromem, který zmírňuje fetiŠISmem v podobě náhrdelníku z kapřích zubů. Rozvrácenou osobnost tvůrci načrtli spíše symbolickým soubojem Černý punker vs. Killmonger, latex na latex, ouško na ouško. Na závěr trošku slov Zdeňka Trošky, která krááásně sedí na tenhle marveláček: "Dyž má človíček trošku té fantazie, dovede si to přenést do humorné nadsázky. A je to. Hotovo dvacet." ()

bloodcountes

Krásnej vizuál, skěle zahraný, Martin Freeman potěší (tak se i dr.Watson dočkal Marvelovky:)) všechno sedí, kromě celé té myšlenky a jejích derivátů. Ideologie multikulti z toho smrdí až běda a závěrečná řeč toho šmudly je na blití. Navenek tak krásná, ano, ale svět vždycky kurvili a kurví tihle dobroserové, kteří napřed všechno roze*erou, zapříčiní občanské války, zkázu a krev, aby nakonec udělali přesně to samé, co zamýšlel jejich oponent. Ve své povýšenosti a arogantní nadutosti jsou slepí jako májová koťata. Nikdo nemusí bejt ajnštajn, aby mu bylo jasné, že Pandořiny skříňky mají zůstat zavřené, a je fuk, jestli je chce otevřít klaďas nebo badas. Takže kvůli té idiotské ideologii dávám o hvězdu méně. ()

Hanes88

Myslel jsem si, že tohle bude tzv. chudý příbuzný z Marvelovek, ale nakonec velice příjemné překvapení. Za mě určitě krásně vypracovaná Wakanda a výborný i záporák Michael B. Jordan. S přehledem 75%. ()

Patrik256

Rozpočet_ 200–210 miliónov dolárov // Tržby_ 1.346 miliardy dolárov // Tržby v ČR*_ 43 434 090 KČ // Diváci v ČR_ 273 033 // Tržby v USA*_ 699.8 milióna dolárov ()

PetkaW.

Marvel se v Black pantherovi po dlouhé době vrátil k vážnějšímu duchu, což osobně oceňuju, protože je to jedna z věcí, která mi například vadila na třetím Thorovi. Dělat vtípky za každou cenu, a to i v situacích, kdy se to úplně nehodí. Většího důrazu se taky dočkaly postavy. Každá má jasnou motivaci, historii, rozvinutou psychologii... není na vás chrlený jenom děj, boje a akce za každou cenu. Co ale zůstalo, jsou parádní kostýmy, výborný soundtrack, skvělé efekty a za mě se povedlo opravdu skvěle i herecké obsazení. Black Panther si mě svým prvním výstupem v Captain Amerika úplně nezískal, a o to větší a příjemnější překvapení bylo tohle seznámení s Wakandou, které jsem si vážně užila. ()

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

Druhý Black Panther přepisuje rekordy

14.11.2022

Přestože z druhého Black Panthera s podnázvem Wakanda nechť žije již není taková masivní společenská událost, jako kdysi při premiéře jedničky, diváci si na pokračování jedné z nejúspěšnějších… (viac)

Black Panther: Kina nechť žijí

Black Panther: Kina nechť žijí

13.11.2022

První Black Panther si získal nejen status významné kulturní události jako blockbuster, kde většinu rolí ztvárnili afroameričané, ale také vydělal hromadu peněz. Druhý to přesto neměl tak docela… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

Hvězda Black Panthera bojkotuje očkování

07.10.2021

Pandemie Covidu-19 nadále způsobuje potíže v celé řadě odvětví, a to filmové není výjimkou. Jediným efektivním bojem proti nemoci a jejímu šíření je zatím očkování, a tak je naprosto logické, že čím… (viac)