James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

Guran

Přijemný film. Vůbec jsem nečekal, že si Brad Pitt zahraje blázna a role mu opravdu sedla. Příběh je něco neuvěřitelného a nového, něco takového jsem ještě neviděl. Bruce Willis je samozřejmě skvělý. Film je hodně na přemýšlení, takže uživatelé, kteří tomu dali míň jak 8/10 děj moc nepochopili, ale to se stává. Nicméně myšlení k filmům patří a tento je vynikající. Film z roku 1995 a koukl jsem se na něj teprve včera, no jo, to jsem celý já. ()

kslaww

James Cole to prostě nevzdává....Neskutečné role Brada Pitta a Bruce Willise. Zejména Pitt v roli bláznivého šílence mě dostal. ()

ostravak30

Námět tohoto filmu není vůbec špatný. Za mě ale provedení pokulhává. Bruce Willis byl pro mě vždycky, a stále je, záruka kvality. Jenže tento film je pro mě jedna velká nuda. Půlku snímku Bruce proleží na lůžku a druhou se snaží přijít na to, kdo může za vymření většiny lidí a pokud možno tomu zabránit. Jenže trvá strašně dlouho, než se hlavní postava vůbec propracuje k útěku z vězení, natož aby něco smysluplného dělala. Mě to všechno přijde strašně těžkopádné. Jakoby snad ani tvůrci nevěděli, jak s vymyšleným tématem naložit a jak ho pojmout. Za mě ho nepojali moc dobře. Mám rád sci-fi filmy a znám hodně lepších filmů než je tenhle. ()

Hawaj

Tedle fim mě dostal, na ten hned tak nezapomenu. Naprosto skvělej výkon Willise i uvěřitelná Madeleine Stowe a dokonce i Pitt, kterého nemusím mě bavil. Skvělá vize, skvělej příběh, skvělá propletenost. Terry Gilliam je bůh. ()

mrclTV

What a masterfuck! Brilantné dielo, neustála neistota diváka, zimomriavky prichádzali v pravidelných intervaloch a výborné herecké výkony (Pitt super, ale príjemne ma prekvapil aj Willis). Tento film som mal vidieť už dávno. ()

SAINTS

Sci-fi ako ma byt.Jeden z najlepšich žanrovych filmov s vynikajucou ustrednou hudobnou melodiou.Herecke obsadenie a vykony tiež na jednotku. ()

Coliseum

Další z "kultovních" filmů, na který se s chutí odvolá nejeden arci znalec celuloidu, viděnej dávno za mym zenitem, jež mi nebylo dovoleno tak úplně pochopit a tím pádem docenit. Samozřejmě, můžu bejt ovlivněnej erudovanejma disputacema místních i přespolních a tim pádem si bojím přiznat, že jde o prachobyčejně dobrej film (aby člověk nevypadal jako neznaboh), nebo v něm třímá opravdu hluboká, přesahující pravda a já si konečně musim uvědomit, že si celej život na intelektuála pouze hraju. Jelikož je tahle filosofická otázka v dohledný době neřešitelná, nemůžu než konstatovat, že to až taková pecka nebyla. Snad příště, má-li ten film právo na další šanci. ()

Gamekeeper77

Určitě nesdílím zdejší většinový názor o vyjímečnosti tohohle filmu, kterej podle mýho mezi nejlepší kousky žánru rozhodně nepatří. Jasně, libilo se mi to, kromě části z blázince to bylo fakt poutavý, ale na to, že tu šlo o genocidu homo sapiens mi tu chybělo aspoň pár velkých momentů a co se emocí týče, tak to na mě nezapůsobilo skoro vůbec, což je v tomhle případě asi trochu špatně, takže bohužel "jen" dobrý. 82%. ()

horor2

Další z milníků, který když jsem viděl ve své době nepřipraven, poněvadž se jedná o dílo, jenž předběhlo svou dobu minimálně o 20 let, jsem docenil až po hodně dlouhé době. Je to těžký film, takže se u něj musí dávat pozor u každičkého detailu a pak Vás to dostane. Bacha, není to pro každého, musíte mít chuť na něco jiného a nevídaného :-) ()

johnny01

Další zdánlivě funkční cestování časem. Sice je poněkud smysluplnější, že co se stalo, nedá se odestát. Jenže kdyby zabil své mladší já, nedospěl by a nemohl by se vrátit v čase - žádná složitá úvaha. Jinak se jedná spíše o průměrný film, některé příběhové linky nejsou dotažené (např. ten vnitřní hlas) a vyznění konce je nejasné. Ocenit je třeba vynikající herecký výkon Brada Pitta. ()

DeDanu

Krásná parodie na sci-fi! Ke konci jsem už pochybovala i o své vlastní identitě a časové dimenzi, do které patřím. Není divu, když režisérem je montypythoňák:-))) Všichni hrají bezva, ale Brad Pitt se vážně vyblbnul. Jen trochu pridlhé. ()

subic

Na tohle jsme šli s klukama na vysoké do kina. Tenhle film má letos 25 let, takže je to v podstatě už archiv. Ale stejně mě fascinuje, dneska už by to asi tak hezky neuměl nikdo udělat. ()

PlayEasy

Výborné mystery Sci-Fi - zrovna něco takového bychom od Terryho Gilliama nečekali :-) ..... Brucovi byla role ušita přesně na míru, Brad nás sice zklamal, ale všemu dodává na lesku půvabná Madeleine Stowe. Dokonalý scénář (který má neustále co nabídnout), působivé převedení na plátno, provokativní ale pasující hudba, když je řeč o 12ti opicích, akce kombinující se s nezapomenutelnými scénámi k zamyšlení a to v jedinečné harmonií, kterou jsme celou slupli jako malinu, ovšem její chuť v nás zůstane ještě zatraceně dlouho. 80% Nicméně to rozhodně chce další zhlédnutí! ()

Blazkowicz

Ač jsem se snažil, co to šlo a soustředil jsem se víc, než poprvé, tak to dopadlo stejně. Pochopil jsem toho víc, ale je to natočené tak debilně a hrozně nezáživně. Chtělo by to celé úplně překopat a natočit jinak. Navíc Bruce Willis se furt chová jak na drogách a Pitt to samé. Proti nim nic nemám, myslím tím ty samotné postavy. Stačilo jen hrát tak, aby byli normální a příčetní. 2+* ()

JosefTomas

Tento film není pro každého a to je dobře, protože jen ti, kteří jsou pozorní a pochopí podstatu celé věci, budou maximálně spokojení. To nejlepší není Willis, ani Pitt, kteří hrají skvěle, ale příběh. Přiznám se, že něco takového už dlouho nepamatuji. Všechno do sebe tak nádherně zapadá a dává to tak jasný smysl, že to snad ani není možné. Kdo by to byl řekl, že po Monthy Pythona dokáže Gilliam natočit takhle mrazivou vizi budoucnosti, kde se dá uvěřit úplně všemu. ()

jayman

Kokos, ja to milujem. Má to všetko – aj lásku, aj napätie, aj zápletku, aj twisty, aj filmárčinu, aj časové slučky a s nimi nevyhnutne spojené paradoxy, aj symboliku a priestor pre konšpirácie, aj geniálny záver; dokelu, ešte aj ten soundtrack tam zakomponovali tak krásne. A hlavne to má tú gilliamovskú deväťdesiatkovú estetiku. A ja mám zas o filmové zimomriavky viac. Ako teenager som to pozeral ako kultovku a dnes chápem a súhlasím. ()

Tominni

Velmi dobrý film Terryho Gilliama o návratech do minulosti a touze neznat budoucnost. Bruce Willis výborný, Brad Pitt ne tolik výrazný, ale celkový mix se povedl. Nutno říci, že scénář je tentokrát tím hlavním. První zhlédnutí bylo spíše rozpačité, druhé už lepší, třetí.....atd. Z každým dalším zhlédnutím se mi tento film líbí víc. Uvidíme, třeba ještě ty čtyři hvězdičky přehodnotím, snad se přitom nebudu muset vracet do minulosti. ()

Binne

Máme zde tři faktory, které činí z filmu jeden z vůbec nejlepších počinů historie filmografie. Protagonistu, který zná budoucnost, která je pro něho přítomností, navrací se do minulosti, která pro jinou postavu znamená přítomnost (stejně jako pro diváka), tato postava pro něho byla, je a bude osudová, nakonec se setkává s posledním z ústřední trojice, protagonistou, který propojí veškeré aspekty času. Snímek se nám představuje obrazem z roku 2025, svět byl zničen záhadnou (vlastně ne až tak) nákazou, která z něho vytvořila ponuré a smutné místo. James Cole je vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, relativně dobré kondici a faktu, že je dobrovolníkem nucen podstoupit test strojem času, kterým jako jediný projde. Vydává se tak na nebezpečnou misi do roku roku 90.let, aby získal informace o záhadném viru, který stojí za zničením světa takového, jaký známe a zároveň za účelem sběru informací o tajemné organizaci "12 opic", která za jeho vypuštěním stojí. Divák se rychle ponoří do příběhu Jamese, který, jak se později ukáže, je pouze nástrojem vládní organizace, která nemá za cíl záchranu světa, pouze sběr dat. Brad Pitt hraje roli zdánlivě psychicky narušeného jedince, jehož nesouvislé teorie jsou v závěru klíčem k samotné organizaci a Medeleine Stowe dodává celému příběhu ucelenost a citlivost. Děj filmu není o čase ani osudu, je o přístupu člověka ke své životní cestě a vnímání sebe samotného. V závěru filmu sledujeme jen smíření z osudu, který nelze odvrátit, smíření s koncem, kterému se nelze vyhnout. Vše je spojeno v jedno, což nelze definovat jako minulost, přítomnost či budoucnost, čas přestane být relevantní - jeho počítání na sekundy, minuty i hodiny je výsadou a luxusem, který není samozřejmostí. Film je inovativní především pro své jedinečné pojetí času, determinismu a volného výběru. Z filmu lze přímo cítit melancholii a bezvýchodnost, vizuál je stejně originální jako jeho myšlenka. Celkově lze říci, že "12 opic" je film, který dokáže diváka vtáhnout do svého příběhu a zanechávat silné dojmy. Kombinace inovativního příběhu, vynikajících hereckých výkonů, silného vizuálního stylu a tematických prvků z něj činí jednoho z nejlepších filmů v žánru sci-fi. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil