Wyrmwood

(festivalový názov)
  • Česko Noc oživlých protinožců (viac)

Po australské noční obloze se přežene kometa, která pozmění přírodní zákonitosti na Zemi. V důsledku toho podlehne většina populace podivné nemoci, kvůli níž se z lidí stanou zombie. Přežije jen hrstka šťastlivců, která záhy zjistí, že nákaza znehodnotila veškeré zdroje paliva a ty jsou nyní nepoužitelné. Přeživším, kteří jsou uvězněni v pustině plné živých mrtvých, nezbývá moc důvodů, proč žít - naděje, že se dostanou na nějaké bezpečnější místo, je totiž mizivá. Jeden z nich, automechanik a otec od rodiny Barry, přišel kromě své sestry Brooke o všechny. Navzdory šířící se katastrofě je Brooke unesena bandou polovojenských násilníků a odvlečena do děsivé laboratoře maniakálního vědce, který provádí řadu šílených pokusů na těch, jimž se podařilo přežít. Zatímco Brooke spřádá plány na útěk, Barry se ji vydává hledat. Na pomoc si bere dalšího přeživšího - Bennyho. Oba se musejí vyzbrojit a probojovat si cestu hordou zákeřných nestvůr uprostřed australské buše. (Cinemax)

Gilmour93

Krokodýl Zombee. Nekonformní, živočišný, nápaditý. Sourozenci Roache-Turnerovi vnesli svěží vítr do subžánru, který už léta zatuchle zapáchá jak týden vyhřezlé střevo na rozpálené silnici. Vůbec bych se nedivil, kdyby se teď o ně produkční společnosti porvali jak nemrtví o čerstvou flákotu.. P.S.: Od teď je jasné, co to znamená, když vám někdo řekne, že si auto předělal na LZG pohon. Hlavně se hned porozhlédnout, jestli zrovna nejste uprostřed sítě čerpacích stanic.. ()

Dellamorte

Zombie generátor potrebuje akútne nakopnout, lebo tento subžánrový kolotoč už hľadá cestičky , jak z kola ven, no stále udupáva len tú vychodenú. Sympatický klokaní pokus, patriaci do rúk žabožrútom. Tí mají v nadsádzke navrch a tu to žánrové zaradenie chýba. Už to nasiaka Mad Maxom a úpravou dávno zombie videného v xceloby trendy hábe. Exteriér scény strhávajú dojem, no bavila som sa. Po dopsaní tohto nezrozumitelného komentu zapomenu, že som to videla. ()

George Stobbart

Nízkorozpočtový, nezávislácky (a miestami až amatérsky) zombie počin v road pojatí s post-apo nádychom. Takže nič nové, len ďalší z obdobných počinov, akých vychádzajú za poslednú dekádu desiatky ročne a väčšina ostáva bez výraznejšieho povšimnutia. Tento medzi nimi nijak nevyniká a ani ma príliš nebavil; stereotypné spracovanie, otravné postavy, nevtipný humor a na môj vkus až pričastá trápnosť. Pár dobrých momentov nezachráni celkovú otupnosť a smiešne umelú silenosť. Nájsť v dnešnej dobe kvalitný zombie horor je pomaly zázrak, keďže celková zombie vetva je už dlhšie vo vyčerpanejšej a otravnejšej prdeli než found footage, takže ani od Wyrmwoodu som nič extra nečakal a teda aspoň nie som sklamaný. Len otrávený. ()

TheRaven

Sice ultramegacool, přesto až na pár podařených scének strašlivě unylé. Až do žánru přinesete opravdu něco nového, tak do pošty. Dík. ()

Eliott

Další solidní zombie komedie. Mé prvotní dojmy z filmu sice nebyly nijak valné, neboť záběry působily jakoby je kameraman pořídil na svůj starý mobilní telefon. Brzy jsem v tom však zpozoroval jisté známky kvality a velice jsem si oblíbil všechny hlavní postavy, jenž se k problémům pandemie stavěly s vcelku úsměvnou dávkou apatie. Další slabinou je bezesporu prostý a spíše nikam nesměřující příběh, ale já od toho nic víc, než pořádnou řež stejnak neočekával. Bylo by to tak na tři hvězdy, mé hodnocení však raketově vystřelilo záhy po odhalení všech těch originálních prvků, jenž mne nejen zaujaly, ale i pobavily. Prvků, ve stylu například zombie senzibilky nebo vozidla na pohon z přeměněných lidí. No, dvojku si určitě nenechám ujít. 70% ()

castor

„Tohle auto jezdí na zombíky.“ Přišel o rodinu, kterou navíc musel sám popravit, teď se musí dostat z místa A do místa B, kde by měla být jeho sestra s katalogovou tvářičkou. Kolem je pár přeživších a stovky nemrtvých. Nic víc není třeba vědět. Tvůrci si trochu šlohli z Šíleného Maxe, trošku od Romera a je to docela svěží závan. Tahle hladová, klimbající se a líně se pohybující stvoření se totiž v posledních letech začala nepěkně zajídat, takže každý nápaditý a živočišný kus je vítaným zbožím. Škoda jen, že poslední půlhodinka už je poměrně mdlá a unavující. Zombie béčko, kde má i humor svoje místo. PS: Místy výborná kamera. ()

*CARNIFEX*

Jedno z biblických proroctiev hovorí, "keď sa zjaví tretí anjel, ktorý zatrúbi na svoju trúbku, na zem dopadne hviezda zvaná Wyrmwood, ktorá prinesie skazu v podobe zákernej choroby, pričom zapríčiní smrť všetkého ľudstva". Jednými z mála preživších, ktorých spojil osud, je svojský Benn, ktorý musel zavraždiť svojich dvoch nakazených bratov, či Barry, ktorý sledoval krutú premenu manželky a dcéry na krvilačné zombie. Spoločný cieľ, záchrana Barryho sestry Brooke, ktorá bola unesená šialeným doktorom, sa tak stáva pre dvojicu priateľov, jednou z posledných výziev života. Veľmi slušný, pomerne odľahčený zombie snímok s množstvom vydarených gore scén či "vychytáviek". Prekvapený som najmä z tempa, ktoré je hneď od úvodu až do samotného záveru, celkom zbesilé. V podstate sa divák nemá kedy nudiť. Jediné čo ma pri "Wyrmwood" trošku mrzí je "fakt", že nedisponuje žiadnou mimoriadnou atmosférickou pasážou. Záver nápaditý, takže nemožno inak, ako udeliť - 70%. ()

kulyk

Dva spoilery. Piču zjistíte, co, jak, kdy, proč, kolik, komu a za co, a nesundá tu blbou podrprdu! Kromě těchto negativ jde o typickou australskou plážovou pohodičku, plnou až hollywoodských happyendů a několika láskyplných vyústění. Taky trošku cestopisný to je. ()

petero

Prekvapivo výživná post apokalyptická zombie strieľačka vkusne humorne odľahčená, natočená s dravosťou odkazujúcou na rannú tvorbu Jacksona a Raimiho s dávkou neopozeraných nápadov. Ani ten lacný feeling to nekazil a celkovo to držalo ohromne pokope a lepšie fungovalo ako sa z ukážok zdalo. Veľmi dobrý výber hercov, hlavne nacistický doktor nemal chybu + ťažko odhadnuteľné prežitie postáv. Konečne po World War Z znova parádna zombiáreň. ()

gogo76

Zombie film môžem kedykoľvek, ale tento austrálsky pokus ma veľmi neoslovil. Úvod v lese naznačoval, že by to mohlo byť fajn, ale potom sa to začalo neskutočne ťahať. Herecké výkony dosť priemerné, občas úplne jalové. Dlhé scény, ktoré film nikam neposúvali ma dosť ubíjali. Pár odstrelených zombie hláv na mňa dojem neurobí a hľadal som v prvom rade príbeh. Tu však dokopy žiadny nie je. 40%. ()

darkrobyk

Musím říci, že snad od Soumraku mrtvých (nebo Úsvitu?...jasně, obojího) jsem si zombiárnu tak hezky neužil. Snímek balancuje mezi komedií a tragedií tak dovedně, že chvílemi je k pláči (povraždit své nejbližší přeci jen člověka zasáhne) a chvílemi neuvěřitelně vtipný (a nejde jen o auto, co jezdí na smrdutý dech zombíků). Jistě, mnohokráte viděné road movie, které snad přináší jako novinku jen postavu, co se umí se zombíky přátelit...a nejen to, ale pokud čekáte oddechovku, pak jde o správnou volbu. V jistých momentech je to spíše parodie (pokud na ni nepřistoupíte, budete nejspíš zklamáni) se slušnou dávkou gore (kamera je snad ohozená krví každých pět minut), avšak divák se dočká i několika vážných chvil. Závěr luxusní. ()

Hrabka

Solidní zombárna, tak trochu netradičně podaná, což mi ani tak nevadilo, i když takový ujetější styl moc nemusím, ale tady to bylo ještě v přijatelné normě. Za mě dobrý... 70% ()

juta

Šílený pokusný doktůrek a žhavá holka, která dokáže ovládat díky němu zombíky a používat je jako zbraň, to je rozhodně výhoda tohodle filmu a také to přineslo malou originalitu do zombie žánru, jenomže tyto schopnosti by si zasloužily celý film, tady jsou v plné síle jen chvíli. Vadilo mně kvičení zombíků a jejich jednotvárnost, která postupem času nudí. ()

Jhershaw

Nadšení měli tvůrci asi na rozdávání, stejně jako nápadů na akční momenty, ale jako celek to moc nedrží a větší náhled/ odlehčenost (která přitom nebude sklouzávat k přehnané podivnosti) by tomu myslím pomohla. ()

Big Bear

Den zúčtování po australsku! :-). A jak jinak, Australáci nám to šoupli po svém, tedy jinak. Ačkoliv se poslední dobou se zombie tématikou roztrhl pytel a to ať už ve filmovém či počítačovém průmyslu, ještě stále lze vymýšlet originální kousky. Wyrmwood je jedním z nich. (Mimochodem palec nahoru za český festivalový název, který je geniální!) Film opravdu nepostrádá prvky originality ani humoru. Australáci nikdy neměli problém hlavní hrdiny škrtat a tak ani zde netušíte kdo nakonec dojde ke kýženému konci cesty a kdo na ní padne ať už rukou lidí či pod chrupem chrchlajících zombíků. Snímek mi Maxe opravdu trošku připomněl, ale snad jen tím obrněným autem a také ,,palivovými nádržemi'' na korbě. Dá se říci, že divák bude sledovat dvě hlavní dějové linie, které se ke konci pozvolna spojí do té hlavní. Nudit se u filmu opravdu nebude (tedy pokud holduje tomuto žánru). Sám jsem už s mrtvákama lecos viděl, ale opravdu musím uznat, že tohle bylo velmi originální! Australáci u mně zase zkrátka zabodovali a tak nemohu jinak než dát za 4 lahváče z autolékárničky. Jo a až tam dole u klokanů uvídíte večer v buši na temné obloze neznečištěné světelným smogem padat hvězdy, raději si nic nepřejte a místo toho si koukejte hledat hodně solidní úkryt ! * * * * ()

Boogeyman

Sračka, kde se hlavní postavy chovají strašně idiotsky, zároveň je to ale nesmírně zábavná, vizuálně vypiplaná a do jisté míry i nápaditá zombíkárna. ()

Madsbender

Wyrmwood: Road of the Dead je dôkazom, že studňa sprofanovaného zombie žánru napriek pásovej výrobe väčšiny titulov ešte stále nevyschla a dokáže priviať čerstvý vietor z nečakaných strán. Ambiciózny celovečerný debut z nezávislej austrálskej produkcie prináša osviežujúcu porciu krvavých steakov, ktoré nevyžadujú dôkladnejšiu úpravu. Nie je vôbec prekvapivé, že tvorcovia z krajiny, ktorá je rodiskom ozploitation a Mad Maxa ponímajú základný koncept ako zaprášenú road movie, čím vlastne ospravedlňujú dejovú linearitu (avšak plnú nečakaných zvratov) a fixáciu na zábavu. O to väčším prekvapením sú pomerne úspešné pokusy o psychologizáciu hlavného hrdinu v prvej tretine, ktoré narážajú na mantinely žánrového filmu (i keď ich samozrejme neprekračujú a ani sa o to nesnažia). Priamočiarosť však bratov Roach-Turner ani trochu nebrzdí. Jedným z menších, no ihneď viditeľných ozvláštnení je tvárnosť rozprávania, ktoré plynulo prechádza medzi formami a mení divácke očakávania (s trochou nadsádzky možno povedať, že putuje od Tarantina cez poviedkový film až do jednoliateho príbehu). Omnoho zásadnejšie si potom počína v práci so samotným univerzom mozgožrútov - ku klasickej biblickej interpretácii apokalypsy, ktorú však po vzore Nového zákona podáva trochu šifrovane, a epidemiologickému (nákaza sa šíri vzduchom a ľudia s istou krvnou skupinou sú imúnni) hľadisku pridáva inovatívne prepracovanú myšlienku metafory konzumu na báze vyčerpateľných zdrojov (palivo), definitívne racionalizuje fungovanie živých mŕtvol ako iracionálne deus ex machina (a tým zmieta zo stola prípadné ďalšie otázky) a navrch prihadzuje telepatiu, čím sa z neho stáva vďačný objekt pre majstrov rozsiahlych (nad)interpretácií. Nezostáva však len pritom a v už tak často nadsadenej polohe, kedy film sám seba berie s humorom, ale diváka celkom vážne, je šlabikárom citácií a odkazov na desiatky "kultových" diel a tvorcov hororového žánru, od klasikov Georga A. Romera či Stuarta Gordona cez ranú tvorbu Sama Raimiho a Petera Jacksona až po súčasnú vizáž zombies na spôsob The Signal alebo Zombieland, pričom zostáva svojbytným a originálnym počinom. Napriek, či práve vďaka statusu ultra-low-budget vyniká zanietenosť pri práci s kamerou, obrazom a farebným tónovaním, ako i občasné gore efekty. Toto SUV síce nepatrí medzi najnablýskanejšie, ale o to rýchlejšie, zručnejšie a nie úplne bez mozgu končí v cieľovej rovinke. 90% ()

Deimos

DivX/// Obsazení 1/10 Děj 5/10 Zvuky 1/10 Efekty 6/10/// PLUS: párkrát jsem se pobavil, jednou jsem čučel s otevřenou pusou POZOR SPOILER(když dívčina začala ovládat zombíky), právě tento, ale i další novátorské prvky (palivo ze zombíků, jejich odlišné chování od zavedeného trendu), triky, masky taky nejsou úplně marné MÍNUS: horší je to s kamerou, která měla občas ostrý obraz, jindy rozmazaný, jindy použitá stylem "rybí oko", tvůrčí originalitě se meze nekladou, ale tohle působilo rušivě, nejvíce mi ovšem vadily zvuky, konkrétně zombíků, znělo to jako kvičení prasat a tohle poslouchat celý film je hrozný./// Shrnutí: Snad céčkový horor s levnými neherci, natočený tak bláznivě, že se to někomu může líbit. Mě to ovšem sesedlo. Je to guláš, zmatek, občas velice špatně natočené a nijak tomu nepomůžou cákance krve, hnus, řev a všudypřítomná brutalita./// Celkem 36%/// ()