Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Jirka_Šč

Drželo mě celou dobu. Strhující krimi. Výborně postavené. Oběma hlavními představiteli perfektně zahrané. Temné bažiny, lesy a pole Louisiany. Budu muset vidět ještě jednou, protože mi některé momenty a souvislosti utekly. ■ Viděno znova: Potvrzuji maximální hodnocení. ()

Yardak

Atmosféra, bravurní herci (hlavně McConaughey, který má poslední roky opravdu životní formu)....poctivá kriminálka, jež je opravdu temná:)). Louisiana musí být zvláštní země, už se tam těším! Brilantních osm dílů nemůže získat nic jiného než šest hvězd!:o) Režisér Cary Fukunaga se vyznamenal, bravo! PS1: Druhá série je naprosto odlišná (zůstala snad jen úžasně ponurá atmosféra), ale přesto není špatná! PS2: Třetí série v Arkansasu je velmi povedená (jedná se o návrat do rytmu první série), zejména hlavní herci a atmosféra se znovu povedla na jedničku. Doufám, že čtvrtá série zase změní lokaci. Co přijde nyní, Aljaška?:) - Edit: Trefil jsem to! :-) Dle prvního dílu to vypadá na další zajímavý příběh! ()

VenDulin85

Byla jsem dlouho na vážkách, jak se k této sérii postavit, ze začátku jsem docela často kontrolovala tady ta vysoká hodnocení, komentáře, počet svých oblíbenců, kteří střelili plný počet... Co mě napadalo pořád a stále, bylo to, že něco takového jsem ještě neviděla, teď jen zbývalo hodit si mincí, jestli je to dobře, nebo to dobře není. Nakonec jsem se přiklonila k tomu, že je to nanejvýš temný příběh se dvěma adepty, které bych nechtěla potkat, neřkuli s nimi žít (v jejich případě opravdu platí, že se fakt hledali, až se našli) a po celou dobu na sebe láskyplně ukazují prostředníček.. Pátou hvězdu ale nedám, na to mě tam příliš moc vytáčelo to pánbíčkářství, Luisiana neluisiana. ()

FTP

Naprostá pecka, která zasáhla HBO a mnoho životů jako blesk. Jak rychle přišla, tak také odešla, ale dojem ve mně zanechala obrovský. Seriál svého druhu téměř nevídaný. Tolik pozornosti, co je věnováno atmosféře a vykreslení postav jsem nikde jinde neviděl. Dva diametrálně odlišní detektivové nás osm hodin nenechají vydechnout. McConaughey ve své životní roli dává tušit, že se z něj stává herec, a ne jen bavič třicátnic z romantických "komedií". ()

evulienka3

Musím sa priznať, že tento seriál ma na začiatku nijak obzvlášť nenadchol. Zdalo sa mi že to až priveľmi naťahujú a ani sympatie k hlavným postavám sa nedostavali. Tento stav trval približne do štvrtej časti série a zrazu prišlo k prelomu, dej sa zrýchlil, príbeh začínal nadobúdať obrysy a detektívi mi začínali byť čím ďalej tým viac zaujímavejší. Tento stav pretrval už do konca seriálu a musím uznať, že som na konci nečakala až takú spokojnosť. Psychologicky dokonale prepracovaný dej s mnohými zaujímavými pohľadmi a myšlienkami, herecky bravúrne zvládnutý a so skvelou hudbou. Nezostáva mi nič iné než vrelo odporúčať. ()

jojinecko

Shit, ďalšia seriálová závislosť!!!! Matthew McCounaghey definitívne putuje do mojej hereckej topky, ten týpek je neuveriteľný. Spolu s Woodym Harrelsonom vytvárajú zdanlivo totálne antagonistické duo a celý seriál ťahajú úplne suverénne. Tak depresívne a "nepríjemné" prostredie ako v tomto seriály som už dlho nevidel, už mi je jasné, prečo tak dlho tvorcovia hľadali vhodné lokácie. Pre mňa je pomyselným vrcholom piaty diel, ale seriál samozrejme ani potom nestráca na drive a najmä ATMOSFÉRE!!!Práve pre tú atmosféru tajomna, otázok bez odpovedí a stále viac a viac sa odkrývajúceho pátrania som si dobrovoľne skracoval môj čas na nočný spánok:) Pri čakaní na ďalšiu sériu si asi obhryziem všetky nechty...2 séria - hmmmm posledné diely bodujú a preto je celkový dojem po skončení veľmi dobrý, ale ako celok...musím to priznať som sklamaný!!! Jasné, že laťka bola fest vysoko a tvorcovia sa nechceli opakovať - no problem! Problém je ten, že dialógy "šustia papierom" a niekedy fakt nejdú hercom do úst, režisérsky a dramaturgicky je to trochu rozbité a hlavne to nie je tak príťažlivé (alebo príťažlivo - depresivno-odpudivo - krásne..áno ten oxymorón je tam schválne) ako jednotka. Nie je to zlé, ale je to hodné mena True Detective? Každopádne - úvodná zvučka parádna! ()

Jinny

Matthew a Woody válčí s případem a tak trochu i spolu. Jeden z nich dospěl k depresivní životní filozofii a ten druhý sám sobě komplikuje život. Prvních několik dílů je vyprávěných celkem přímočaře, v posledních třech dílech se děj rozpadne na střípky, které musejí poskládat jak Marty a Rust, tak tvůrci sériálu. V záplavě čím dál tím víc si podobnějších seriálů hrajících na nahajpování a efekt na první signální musím za poctivě zvládnutý Temný případ HBO jenom chválit. ()

honajz

Tak nic. Seriál, který chce být temný, existencionalistický a možná až nihilistický, se dvěma odlišnými typy detektivů. Matthew vypadá jako anorektický pacoš, Woody jako by zrovna vypadl z logopedie a vlasového salonu, spousta rádoby hlubokých dialogů, a k tomu naprosto jednoduché vyšetřování, které je roztažené, jak jen to jde. Povrchnost z toho kape už od začátku. Promarněný potenciál. Navíc v tom chybí jakákoliv, byť jediná, kladná postava, s níž by se člověk mohl aspoň trošilinku sjednotit. ()

hrona

Seriál jsem seldoval na dvakrát, nejdříve ihned po odvysílání a po druhém díle vzdal, napsal sem komentář a seriál zkrátka odsoudil, jelikož se mi extrémně nelíbil Po nějaké době, jsem se i díky doporučení několika lidí nejen zde na portále rozhodl zkusit dát sérii druhou šanci už i s tím, že upoutávky na druhou řadu vypadají extrémně zajímavě. Jsem tak trošku seriálový maniak, proto na druhou sérii nebu hledět po tom, když jsem první odsoudil. to jen tak pro vysvětlení. Upřímně se přiznám, že první série po druhém zhlédnutí mě nakonec přesvědčila a byl jsem přes všechny ty dramatické, melancholické, depresivní, mysteriozní, chvílema až halucinogení výjevy celkem spokojen a na toho vrahouna si zkrátka počkal. Není to stále pro mě žádná špica, ale pro jedno zkouknutí už jen díky mému oblíbenci Woodymu a Mathewovým divným řečem to za to přeci jen stálo. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: HBO = 13.1.2014, české titulky (SDI Media ČR 2014) = JIŘÍ KOBĚLKA, réžia českého znenia (HBO 2014) = JIŘÍ KVASNIČKA+II. séria: HBO = 21.6.2014, české titulky (SDI Media ČR 2015) = JIŘÍ KOBĚLKA (13.1.2014) ()

Pítrs85

Narozdíl od mých Oblíbených mi byla ústřední dvojice sympatická hned od začátku, jen nevím, kdo z nich byl větší parchant (no asi Harrelson), navíc McConaugheyho jsem doteď znal jen jako nařvaného hejska z romanťáren hloupých anebo ještě hloupějších, tady však svou roli tragickou událostí zdecimovaného avšak brilantního detektiva zvládá naprosto s přehledem a bavil mě na celé sérii asi úplně nejvíc. Rozjezd to má pomalý a ospalý, asi takový, jaký je život na jihu USA, zhruba od poloviny to však dostane ty správné grády a vše vyvrcholí výtečným finále. A ústřední znělka je jednou z nejlepších, co jsem za poslední jár (a jár a jár) viděl (a slyšel). Škoda jen, že v případné další sérii už se těhle dvou sociopatů pravděpodobně nedočkáme. ()

Ivoshek

Jednou jsem to rozkoukal a pak vzdal. A teď napodruhé mne to chytlo a během jediného dne jsem to slupnul jako malinu. Neříkám, že je tu všechno a pořád top, ale bavilo mě to. Má to výbornou atmosféru a spoustu tajemství k objevení. Možná jsem čekal, že se dozvím něco víc o tom celém, ale asi byl záměr tvůrců nedat mi jako divákovi ani o deko víc, než vědí sami detektivové. ()

Ištván87

První série je jasná - prostě pět hvězd bez debat. Totéž většina druhé série. Jenže pak přijde finále druhé řady a člověk má chuť bučet. 90% postav druhé série jsou záporáci, ovšem já něco vydržím, takže mi to nevadí. SPOILER: Jenže proč z těch záporáků ještě minimálně polovina přežije bez úhony, zatímco z kladných hrdinů zbude jen Rachel McAdams, to mi vážně nejde do hlavy. Kdyby Vincent Vaughn a Colin Farrel při své zbytečné smrti alespoň nějaké z těch záporáků vzali s sebou, tak by to bylo super. Jenže ne. Farrel zabije dva bezejmenné pohůnky a Vaughn ani to ne. Takže pokud nebude třetí série nějakým způsobem navazovat a neuvidíme brutální smrt zbylých záporáků ze dvojky, tak zůstávám naštvaný. První série 95%, většina dílů druhé série cca 85%, finále druhé série 45%. ()

luka4615

True Detective se do dějin seriálové tvorby jistě zapíše jako jeden z nejoriginálnějších počinů roku 2014. Atmosféra je hutná a máte pocit jako byste byli přímo ve středu konání. Lví podíl na tom má Matthew McConaughey který do své postavy Rustyho Cohla přináší něco, co jsem skoro žádné ze seriálových postav (vyjma Sherlocka Holmese) neviděl - charisma, dedukci a skoro vždy neomylný úsudek. Teď se Vám jistě zdá, že popisuji výše zmíněného Sherlocka Holmese ale opak je pravdou - Rust má vizáž váguse, trpí halucinacemi a je přímo posedlý vyřešením případu a neváhá pro to obětovat vše. Řeší ho i dokonce po tom co je vyhozen od policie. Hlavním tahákem seriálu měl být pravděpodobně Woody Harrelson, ale přišlo mi, že Mattovi pouze sekunduje a hraje druhé housle. Seriál si po celou dobu ponechává masku záhadnosti a nutí Vás přemýšlet nad různými teoriemi, jak to vlastně celé dopadne. Pokud jste tento výborný seriál ještě neviděli, měli byste to napravit - nebudete litovat. „Touch Darkness And Darkness Touches You Back.“ ()

Earl_23

Hodně silné, hodně silné kafe... A je úplně jedno, že se první tři díly (resp. druhý a třetí) vlečou. Tohle je po stránce kriminální vynikající počin. A přitom ještě lepší je dějová linie, která se točí kolem dvou hlavních postav. A Matthew je neuvěřitelně uvěřitelný. Za mě v krátkosti prostě palec nahoru za příběh, herce, atmosféru (!), kameru a dokonce i za úvodní znělku. A ta myšlenka v posledním díle? No, prostě True Detective je třída :). ()

JASON_X

PRVNÍ ŘADA: **** V tomhle seriálu myslím není podstatný příběh, který je poměrně banální, klišoidní a ke konci až groteskní (uctívání Ďábla v bažinách Louisiany, satanisti na vysokých místech, lidské oběti, šéfové házející správným poldům klacky pod nohy a hlavní zlosyn, na kterého jsem byl tolik zvědavý, je směšná šablona zdegenerovaného white trash balíka). Působivá je spíš vážná a temná atmosféra a hlavně oba hlavní herci, na jejichž skvělých výkonech je celý seriál postavený. V prvních dílech mě dostával McConaughey - jeho nihilistický, filosofující a Holmesovsky brilantní detektiv je proklatě cool. Tak proklatě, že už snad ani víc cool být nemůže. Postupně mi ale jeho postava přišla víc a víc vyumělkovaná a přehrávaná a já začal mít radši Harrelsonova buldozerovitého detektiva-vidláka, který mě zprvu tolik nebral. Každopádně už jen oba tihle chlápci jsou dostačujícím důvodem ke zkouknutí. Od Dextera mě žádný nový seriál tolik nezaujal, lituju že jsem ho tak dlouho odkládal, první řadu jsem zhltnul za dva popracovní večery a těším se na druhou. Jenom tu laskavou hřejivost v závěru si mohli tvůrci odpustit, scénář se tím ještě víc přiblížil střednímu proudu. DRUHÁ ŘADA: *** Není snad výrazně horší než první, ale je zkrátka úplně jiná, a tím pádem je pro spoustu lidí (včetně mě) zklamáním. Žádné mysteriózní vraždy, ale namísto toho politika, korupce, války gangů a mnohem víc telenovelických vložek. Ale i tak mě to celkem bavilo, bavil mě Farrell i detektivka Benzedrinová, zklamala mě trochu postava Vaughna, scénárista mu mohl napsat mnohem větší koule. ()

Coleator

1. série - True Detective patří rozhodně mezi to nejlepší, co se na televizní obrazovce v posledních letech objevilo. Zajímavý příběh, skvělý nápad s rozdělením do více časových rovin, dokonalé lokace a hlavně - výborné herecké výkony! Rok 2014 = Matthew McConaughey. Dokonce si mě zde získal i Woody Harrelson, kterého jsem dříve neměl moc v oblibě. Příběh se vypráví hodně pomalým tempem, takže někteří diváci boj se spánkem prohrávají, ale kdo vydrží, ten určitě litovat nebude. Ačkoliv se mi True Detective opravdu líbil, tak nějak vnitřně cítím, že na pět hvězd tomu pár věcí chybělo - hlavně jsem byl zklamaný z celkového finále, čekal jsem přece jenom trochu víc. Jak se seriál celou dobu poměrně táhnul, tak finále proběhlo strašně rychle - epizoda navíc by možná neuškodila. A pak ještě jeden takový nepodstatný detail na závěr: "jízda" autem vypadala v True Detective opravdu hodně špatně... Rust: "It's just one story. The oldest. Light versus dark." Marty: "I know we ain't in Alaska, but appears to me that the dark has a lot more territory." Rust: "You know, you're looking at it wrong. The sky thing. Well, once, there was only dark. But if you ask me, the light's winning..." 85% 2. série - Zatímco v první sérii filozofoval spíš jenom Matthew McConaughey, ve druhé touhle schopností oplývají úplně všichni, takže 99% rozhovorů je naprosto nevěrohodných - možná to někomu nevadí, ale díky tomu jsem měl problém během všech epizod neusnout, ve většině případů jsem ale tenhle boj prohrál - ty dlouhé rozhovory o ničem uspávaly víc, než když si pročítám materiály na zkoušku - a to je co říct... 40% ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)