Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Philoun1

Druhá série byla podstatně slabší než první, která měla krásně temnou atmosféru. Vlastně se ani nedají srovnávat, bylo by lepší kdyby to bylo rozdělené jako u American horror story, kde jsou série také rozděleny. Konec konců příběh je úplně jiný. ()

utri

Půjdu asi proti proudu, ale mně se druhá sérka líbila víc než první. Aspoň to má nějakej uzavřenej konec. Zvyšuju na 5* ()

zsn

Táhlo se to jako policejní smrad, kdybych polovinu z každého dílu nepřetáčela, asi bych si už uvázala konopné lano kolem krku. 91%?! - asi jsem z dosud neobjevené planety, pokud plných 90% nedarujete jako almužnu čistě za dokonalý obrazový koncert úvodních titulků, za theme songy Far From Any Road od The Handsome Family a Nevermind od Leonarda Cohena. Dvojka McConaughey a Harrelson je sehraná a opravdová, klidně bych si s nimi tu láhev Jamesona dala, nicméně v druhé řadě mi prostě chyběli, byť McAdams jako tvrdá policajta byla ve své klasické filmografii romantických slečen překvapující, a rovněž mne velmi potěšila nádherná Kelly Reilly nebo udatný Taylor Kitsch, zanedbaný Colin Farrell či můj oblíbený Vince Vaughn - prostě herecká plejáda mne ukojila. Ovšem ach ty mysteriózní vsuvky, kdy jako umíral Farrell nebo Vaughn. Ach ten monolog McCounaugheyho a Harrelsona, když byli vyslýcháni... Byť byl McConaughey skvělý filosof, což policajti nebývají, byť miluji jeho gestikulaci a pohyby těla - na seriálu mne nejvíc bavily strohé sex chvilky opředené vášní. No co tedy ze seriálu plyne: že policajti jsou větší potvory než běžný řádový občan. Že jsou to větší kriminálníci. Ochlastové. Feťáci. Úchyláci. Že spolu s alkoholismem trpí promiskuitou. Že jsou všem nevěrní. Že můžou vše. Že jim patří svět. Tohle vše už vím, takže jako vzdělávací program tento seriál brát nemohu. ()

Hollohlaway

Atmosféra a herci skvělí , ale já se pronudil 4 díly a uťal to. Tempo vyprávění a psychologické rozprávky jsem prostě nedával , příšerně mi to bránilo udržet pozornost a vtáhnout mě do děje se prostě nepodařilo. Některé části jsou skvělé , ovšem jeden celý díl jsem zvládal jen tak tak. ()

netahlo

Prvni dil pecka jako svine a jsem si naprosto jisty, ze v tech dalsich zustane kvalita prinejmensim zachovana! Po trech dilech: Matthew McConaughey vali jako svine!!! 11.3. 2014 - dokoukano! Temnejsi uz to skutecne byt nemohlo, neskutecnej narez. Woody famozni, Matthew primo fenomenalni!!! Rustyho filozofovani mi bude moc chybet. ()

pavcas

Vypadá to, že Matthew McConaughey už nikdy nebude tím stejným hercem jak býval. Po natočení filmu Klub poslední naděje, pro kterej zhubnul snad 40 kilo a odhodil image hezounka, kterou si v Hollywoodu dlouho pěstoval, jakoby na povrch vyplula síla jeho herectví. Odráží se to i v týhle skvělý detektivce na pokračování, kde už sice zase vypadá relativně dobře (no už to nikdy nebude ono), ale v tý strhaný tváři a unavenejch očích si divák může vychutnat tu hloubku i prázdnotu jeho postavy detektiva, kterej nemá nic než tenhle temnej případ. U jinejch podobně laděnejch filmů a seriálů, který mně bavily v poslední době šlo vždycky v první řadě o danej případ, tady je to poprvý spíš o herecký dvojici, protože z vraždy na začátku jsme se až do 3. dílu moc nepohnuli. Nicméně to nevadí, protože pomalu vyprávěnej děj opírající se o vzpomínky, drobnosti a hlavně odkrývající vztah mezi oběma hrdiny i jejich blízkými je stejně zajímavej, jako jinde odhalení zločince v závěru prvního dílu. Jsem zvědavá jak to dopadne..a hlavně o čem to vlastně celý je. Protože mám takový tušení, že se ještě budeme divit, kam nás vlastně tenhle temnej případ zavede..Shrnutí po skončení 1. serie: Musím říct v konečný fázi zklamání, takže došlo na moje slova, že se budem divit, protože jsem měla celkem velký očekávání.. Jak mně namlsaly první díly, který byla naprosto jinak udělaný než jsem u detektivek zvyklá, tak jak běžel čas, nudila jsem se víc a víc, s vyjímkou asi jednoho dílu, kde to mělo grády a byla nějaká akce a posledního dílu, kde jsem se nemohla dočkat jak to skončí. Mám pocit, že pomalu seriál roku z toho udělali především někteří nekritičtí fanoušci, ale v závěru nezbylo nic víc, než průměrnej příběh s průměrným zakončením, celkem dobře, ale pro mně nezáživně odvyprávěnej a bravurně zahranej hlavníma postavama, to zas klobouk dolů. Matthew a Woody tady zářili vysoce nad průměrem, proto a hlavně proto tomu nechám 4*. Ale upřímně musím říct, že nemám nejmenší zájem sledovat tenhle případ v další serii, navíc bez Matta.... tak sledovala jsem a ačkoli jsem díky hereckýmu obsazení měla velký oči, bublina jménem kult brzo splaskla a z druhé serie si budu pamatovat jen jedno jméno..Taylor Kitsch. ()

Arkanoid

Ďalší príklad, ktorý potvrdil, že keď je opening zážitok, do pamäti sa intenzívne vryje aj seriál. Ešte nikto sa nepohyboval tak na hrane príčetnosti ako Rust. Rad nešťastných náhod mu zničil život a upravil videnie sveta fyzicky aj psychicky, až vymyslel svoje vlastné teórie o zmysle života, ktoré sa dajú zhrnúť slovami ľudská existencia nemá zmysel. Avšak je to detektív na pohľadanie. Jeho metódy nie sú vždy legálne, no zaručene úspešné. Je tak pohltený prácou, že na ľudí nemá a väčšinou ani nechce mať čas. Takéhoto podriadeného dostane Marty. K nemu bol osud štedrý. Je úspešný v práci, má ženu a dve dcéry, zato si dokáže život ničiť sám. Nie je taký dobrý ako Rust, no vie, že bez neho svoj veľký prípad nevyrieši, preto stojí za Rustovými rozhodnutiami, nech sú akékoľvek. Nielen postavy, aj rozprávanie príbehu zaujme. Dej sa odohráva v dvoch časových rovinách, v súčasnosti, kedy oboch detektívov vypočúvajú na polícii a pred sedemnástimi rokmi, kedy prípad začal, takže divák sa dozvie, čo prežívali, keď tento prípad vyšetrovali. Životné role Matthewa McConaugheyho (Rust) a Woodyho Harrelsona (Marty), ktorí podávajú najlepšie výkony svojich kariér. McConaughey vedie výkonom aj postavou. Kamera, ktorú môže väčšina tvorcov závidieť, prípad, ktorý pohltí detektívov aj diváka, postavy, z ktorých nemôžete spustiť oči a dvaja herci v životnej forme sa postarajú, aby ste zostali prikovaní k sedadlu, nemohli strhnúť zrak od obrazovky a s radosťou ignorovali okolitý svet. Svoj čas rozhodne neoľutujete a možno aj budete nútení zmeniť svoj rebríček obľúbených detektívok. 2. séria: Táto séria je slabšia ako predošlá. Možno to je tým, že Nic Pizzolato sa pod tlakom producentov na rýchle napísanie scenára dopustil nasledovných vecí, ktoré možno označiť za nedotiahnuté alebo chyby. Korupcia nie je pre divákov taká sexy ako okultizmus. Tým sa vytratila mystika a z nečakaného zla sa stalo zlo všadeprítomné, v ktorom sa postavy pohybujú nestále, takže sa o nich divák až tak nebojí, lebo nie vždy vstupujú do konfliktov. Namiesto dvoch hlavných postáv máme tentoraz hneď 4, čo predlžuje vcítenie sa do nich, divák potrebuje na vybudovanie si vzťahu k nim dlhší čas ako minule. 3 zo štyroch postáv sú detektívi a všetci títo detektívi majú traumu, ale nie každý je zaujímavý, k detektívke Bezzeridesovej som si vzťah nevytvoril. Na životom ubitého Raya Velcoru v podaní Colina Farrela a jeho depky len tak ľahko nezabudnete, tento Ray spolu s Rayom z In Bruges je to najlepšie, čo zahral či už vzhľadom na výkon alebo charakter postavy. Štvrtá postava je nezlomný zásadový mafián Frank Semyon, čo sa snaží ísť za lepším životom. Je to originál a jeden z tých, ktorý lásku postaví hneď vedľa pomsty a nemá pokoj, kým nevyrieši problémy všetkými dostupnými prostriedkami. Aj keď asi všetci štyria predstavitelia hlavných postáv podali niečo ako životné výkony, od Vinca Vaughna, predstaviteľa väčšinou komédií s obohraným obsahom to človek nemohol čakať, zato však príjemne prekvapil. Táto séria má však to, čo predchádzajúca nemala, a to úžasnú surrealistickú scénu, pod ktorú by sa nehanbil podpísať ani David Lynch. Tejto sérii uškodilo aj množstvo režisérov, v minulej sérii mal scenár Nica Pizzolata len jednu neopakovateľnú atmosféru Caryho Jory Fukunagu, čo sa tu bohužiaľ povedať nedalo. Avšak prachom táto séria určite nezapadne, svojich fanúšikov si nájde a svoje nesporné kvality má. 80% () (menej) (viac)

Reanimated

Dva vyšetřovatelé vyzvali na souboj snad tu nejděsivější temnotu, kterou jsme mohli na obrazovkách kdy vidět. Přitom našli cestu jak do svého nitra, tak k sobě navzájem a zažehli na obloze minimálně o 5 jasných hvězd víc. Ty hvězdy jsou brilantní výkon Matthewa a Woodyho, úžasný scénář a psychologie postav Nica Pizzolatta, kreativní režie Caryho Fukunagy, čarokrásná kamera Adama Arkapawa a odvaha HBO dát zelenou takovémuto unikátu. PS: finální epizoda je naprosto neuvěřitelná (Carcosa - The Horror!!!), finální záporák mi připomněl výkon Marlona Branda v Apokalypse, až na to, že zde to bylo 100x temnější. No a závěrečná scéna mezi Rustem a Martym... ()

KR4T4S

Po 1. sérii: Byl jsem napjatý, bylo mi úzko, výteční herci dokázali i pobavit a být cool (McConaughey je bůh), odpočítával jsem dny do dalšího pondělí, sledoval jsem s údivem, jak moc je to dobře udělané i když je to "jen" HBO (hlavně posledních cca 6min ep.4 se zapsalo do mých top seriálových scén). Je to sice mix těch nejlepších krimi/sick psycho témat, ale když on je to tak atraktivní a chutný mix! Ovšem nic pro fanoušky MTV střihu. Po závěrečné 8.ep říkám boží.____ 2.série: poměrně jiná, mnohem komplikovanější a náročnější na pozornost, mnoho lidí v ní mluví o mnoha věcech. Je mi líto všech, kteří čekali kopii první sezóny a teď jen nadávají, jak to nedává smysl, moc postav, nuda apod. Většina dostala něco zcela odlišného, ale přesto na důvěrně známé (ale dobře skryté) kostře jedničky. Dvojka je mnohem osudovější a tíživější. Má méně eye-candy momentů, snaží se "vychovávat" svoje diváky a hrát si s nimi, nemazlit se s nimi, nesnaží se jim jít na ruku a jen podat na stříbrném táce to samé jen v jiném kabátku. V mých očích má ještě větší potenciál k dalšímu zhlédnutí než první série. Neříkám, že neměla mouchy, ale jsem dost nadšen. Z hlavních rolí bych překvapivě vyzdvihl Taylora Kitche. 90% ()

civrss

Tak tohle je podívaná, které pravděpodobně není rovno. HBO na nás v poslední době chrlí notnou dávku televizní zábavy, která se ovšem může pyšnit tím, že opravdu nepostrádá kvalitu. True Detective má tak děsivou atmosféru a dokáže udržet napětí jako málo která detektivka. Kam se hrabou horory. Ale to nejdůležitější seriál má ve dvou hlavních hercích. Ač si Woodyho Harrelsona opravdu vážím a i on zde hraje pravděpodobně nejsložitější postavu svojí kariéry, zde hraje až druhé housle, protože všechna pozornost je upřena na Matta. Ten taky najednou v posledním roce vyletěl z ničeho do nebes. Samozřejmě jsem o něm věděl, ale jaké náročné postavy a s jakou grácií dokázal za poslední rok zahrát, to fakt klobouk dolů. Doporučuji vsema deseti všem milovníkům dobré detektivky a vypracovaných postav do posledního detailu. ()

kenkaku

No... vzhledem k tomu, že nemám dokoukáno, finální verdikt si nechám na později. Nicméně na "6. nejlepší seriál" s 93% to nevypadá ani náhodou. Je to rozvleklé a roztříštěné. Zcela tomu chybí nějaká "mašinerie" co by sunula děj dopředu. Takže prozatím to nevidím na víc než 3. EDIT (po dokončení první řady). 1. řada: *** Skutečně žádný zázrak. Celkem mi to přišlo jako jednoduchá zápletka zabalená do tuny keců a vedlejších informací (jako s kým chrápe/nechrápe starší dcera jednoho z detektivů... sakra co mi je po tom? Jak to posune děj dopředu? atd...) Obzvlášť první dvě epizody jsou otravné až na půdu. Přijde mi, že kdyby se seriál prostříhal na polovinu vůbec nic by se nestalo. Takže zůstávám u prvního dojmu a víc než průměr nedám. 2. řada: * Tak tohle byl vážně hnus. Nové postavy a ZNOVA se hrozně musíme seznamovat. Tentokrát je to ale horší. Užvaněný slepenec osudů asi milionu postav, ve kterém se prostě nedá vyznat. Buď se žvaní, nebo se hází jménama postav, aby se někam děj posunul. 3. řada: *** Opět jedem od znova a musíme si projít otravnou poznávačkou postav. Tentokrát se ale dávkuje (kecy/děj) strojovou dikcí každou epizodou od začátku do konce. Dost otravné je roztříštění do tří časových linek (díky tomu víme, že se v roce 80 i 90 hovno vyřeší hned od začátku). Přítomnost TV štábu je prakticky jen berlička na milé propojení s první řadou. Každopádně. Díky slušnému rozjezdu a brilantnímu závěru se mi na #3 koukalo paradoxně lépe než na #1 (#2 se prostě nestala a snažím se zapomenout). ()

Sdoom

Skvělá práce s postavami, kamera, hudba, herci, není toho moc, co by se tomuhle seriálu po formální stránce dalo vytknout. Rustovy filozofické proslovy mi vůbec nevadily, ba naopak. Jenže jako by se tvůrci příliš soustředili na tyto aspekty svého díla a zanedbali tak trochu samotný děj a vývoj případu. Prostě to není taková pecka, ani na můj vkus dostatečně temná, ani dostatečně zašmodrchaná, aby to diváka absolutně pohltilo. Takových scén je zde velice poskrovnu. I tak ale velká spokojenost. (HD, orig.) ()

herr_carter

Co dodat, zřejmě vůbec nic - toto je TOP ! Podobně mě v dnešních dnech sebraly Hry o trůny, jedná se o stejně návykovou látku. To co tady předvádí ústřední herecká dvojice McConaughey-Harrelson je neskutečný -brilantně natočený psychologický seriál, který Vás nenechá klidnými. Jediné, co mohu vytknout, je můj spánkový deficit, způsobený vizí "a tak ještě ten jeden díl zvládnu,teď přece nemůžu jít spát..."...............moje hodnocení = 10 z 10. ()

insurgentes

Jeden by řekl, že poslední dobou stačí udělat dobrý dojem jen na tom, když někdo po celý film hovoří temným hrdelním hlasem á la Jason Statham... no ale mně to vážně stačilo! Aspoň teda prvních pět dílů, než se to kurevsky rozjelo, a na závěr se mi zbytek světa smrskl na takovej malej nepodstatnej detail a jeho hlavní jádro tvořil tenhle seriál. Po jeho skončení jsem zase tak rád, že jsem to viděl, nebyl, protože ke konci bylo tý hrůzy a zla na mě kapánek moc. Musel jsem na to celý den myslet a znepokojovalo mě to. Ale ne tak, že by mě to někam posouvalo, jestli mi rozumíte.... Samotný děj je dost triviální, co se mi líbilo, bylo zpracování, postava McConaugheyho, ale hlavně, HLAVNĚ ta znělka - ta je fakt vymáklá a asi nejlepší, co jsem kdy viděl. ()

core.2

Něco tak napínavé mě hoodně dlouho nenachalo sedět na zadku jak tento seriál. Po konci každého dílu jsem se nemohl dočkat dalšího. Seriál plný napětí, překvapení mě nadchnul natolik, že si zaslouží 5* Gratuliji režii, jak to zvládla na výbornou. DOKONALÝ SCÉNAŘ ()

femme fatale

Myslím, že o této sérii budu muset ještě nějakou dobu přemýšlet, abych ji dokázala správně popsat. Ovšem ten pocit který ve vás zanechá je opravdu velmi silný a dokonce vás nutí se opravdu nad věcmi zamyslet, což už je dnes u filmových produkcí docela vzácné. Nezbývá než doufat, že HBO se svou tvorbou bude i nadále odvádět, tak kvalitní práci. ()

Kaceris

Tento seriál som si užil na plných 100 percent. Damn, bojím sa zapnúť druhú sériu aby sa to nejako nezmenilo, asi ju ani nezapnem aby som si zachoval dobru spomienku na tuto atmosferickú bombu. Woody (Marty) tu predstavuje proste klasiku policajta, chce milovať ženu a nemyslieť na prácu no nejde mu to. A potom je tu Matthew (Rust) ktorý do tejto role dal toľko tajomnosti a všetkého dobrého, že na to bola radosť sa pozerať. A stále je aj bude, dovolil by som si povedať,že táto rola už oscarovému hercovi jeho pilnú kariériu síce nenaštartovala, kedže nemala čo štartovať, ale posunula ho s tým o pár priečok vyššie a určite sa to dá nazvať ako jedna z jeho životných rolí. V druhej sérii to trochu nakoniec predsa len pokleslo ale Ray Velcoro to pekne ťahá. Vince Vaughn, no ja neviem skoro každý povedal že hraje zle, ale podľa mňa nehraje vôbec zle. Áno, aj ja ho mám zafixovaného ako niekoho kto loptou vybil Bena Stillera a komu Chuck Norris ukázal palec hore ale myslím si že by sme sa mali poučiť z histórie. Bryan Cranston asi nebol tiež nejako extra dramatický herec, dali mu šancu a teraz je na vrchole jeho kariéry, a z breaking bad sa stal najlepší seriál súčasnosti- ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)