Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

mikestiff

První série začla trošku nudně a teprve se třetím dílem mě chytla a nepustila. Druhá série je od první minuty ještě temnější a kulervoučtější a nelze jinak, než za plný počet. ()

mickyreed

První série - 4* ... Neskutečnej seriálovej výkon Matta. Na můj vkus trochu moc osobní vaty, kdyby se tvůrci soustředili víc na vyšetřování místo osobních věcí, tak bych dal i za 5. ()

ywo666

Podarené krimi. Zameriava sa na postavy, ktoré sú niekde v strede trojuholníku troska - hrdina - gauner. Zaujímavé špinavé príbehy. Osud sa tu s nikým nemazná. Akcie je málo, ale keď už nejaká je, tak je realistická a stojí to. Najlepší výkon dal McConaughey. Na druhé miesto by som dal Vinca Vaughna. Chlap vôbec nie je vtipný, takže považujem jeho komediálnu kariéru za omyl a stratu času. Ale v dramatickej úlohe sa našiel. Niečo tomu chýbalo aby som dal plnú palbu ale na 4 a pol * to určite bolo. Proste kvalita. ()

Pavlínka9

Seriál mě tedy hodně "vtáhnul" a byla to vážně síla, která mě vždy odrovnala již na začátku úvodní znělkou a videem, jelikož to je prostě "nádhera" nad nádhery :) A ve stejném duchu se nese i první série seriálu, který mám za sebou :) Miluji seriály či filmy o takovýchto unikátních "vrazích", kteří berou svoji "činnost" jako určité dílo a vytvoří něco, co si plno lidí nedokáže ani představit :) :) Atmosféra je bravurní, herci - WAU!!! Dvojice k pohledání :) :) Matthew je prostě úžasný :) :) Když jsem ale po shlédnutí přemýšlela, jelikož jsem z toho měla takový pocit, že mi tam něco nesedí (nejen, že závěr mi přišel dost nerealistický) - ale prostě jsem si říkala, že ty díly mi do sebe sice zapadali, ale...první 2 díly člověka navnadí, uvidí čeho je člověk schopen (jak na straně zla, tak dobra), další 4 pátrají horlivě po čem se dá a pak se to tak nějak zvláštně ukončí, že to, po čem pátrali je vlastně trochu jinak a objeví se tam úplně cizí "osoba" a konec...Takový z toho mám pocit a sic jsem spokojena, je to zvláštní :) Měla jsem z toho husinu, ale v dobrém :) Těšila jsem se na další díl a bavila mě "transformace" všech osob, které tam byly :) :) Začínám druhou sérii a Wau podruhé :) ()

ivan bohatyr

Spousta kecání, výslechů, domněnek a bla bla bla ale houby akce, celý 50min díl pryč a ono se prakticky nic nestalo. Ty další díly už se trochu zlepšily, ale ty první díly byly pěkná nuda, hodně jsem si říkal že se na to ani nebudu dívat, ale nakonec jsem shlédl celou sérii. Čekal jsem alespoň nějaký dech beroucí závěr, ale to byla taky slabota. Další problém oba hlavní hrdinové jsou poldové křiváci, ne-li by člověk řekl přímo hajzlové a divák nemá komu fandit. Tam není žádný dobrý hrdina se kterým by se člověk mohl sžít. Netvrdím že je to kravina, není to zlé, takové tajemné, ale jak to může mít kolem 90% to je další záhada čsfd. ()

KasparekZabijak

Nevim jestli jsem nekdy hodnotil serial po pilotu, ale tady nemuzu na nic cekat. Perfektne vykreslena atmosfera buransky Louisiany, odpudive znetvorena obet a krasne rozehranej pripad dvou detektivu, z nichz jsem se popravde vic tesil na Woodyho, ale co predvedl Matthew tak z toho jsem teda v prdeli ... ten chlap vypada jako ze ho nekde drzeli rok pod zamkem a krmili maximalne vyvarem z kobercu a levnym psim zradlem..lip to popsat neumim, nepritomnej vyraz jedno cigaro pripaluje druhym, sileny kvadro a ty jeho postrehy ? Maximalni hodnoceni, cekam na dalsi dil ! 10/10 ()

Mishqo

HBO sa zase vymaľovalo v plnej paráde. Tu niet pomaly čo vytknúť. Woody Harrelson a hlavne Matthew McConaughey tu hrajú ako o život. Scenáristicky vyšperkované a hudba tak elegantne ušitá na mieru tohto bezchybného nervy-drásajúceho krimi-thrilleru. Top vo svojom žánri!!! ()

Eleanor05

A celej Sherlock se může jít klouzat! Povahově i intelektuálně naprosto odlišní detektivové Marty Hart a Rust Cohle jsou v 90. letech nasazeni na případ rituální vraždy, jejíhož pachatele ještě v tom samém roce dopadnou. Jenomže po necelých 20 letech se objeví druhý, provedením téměř totožný, případ... Temná, depresivní a drsná detektivka s neskutečnou atmosférou táhnoucí se zároveň ve dvou časových obdobích odhaluje kromě samotného vyšetřování také (a možná především) hloubku psychiky obou postav a jejich soukromých životních liní. Někdy mezi 2. a 3. epizodou si s otevřenou pusou uvědomíte, že je vám vlastně docela jedno, kdo je vrah a jak ho dopadnou, jenom chcete další příval informací o životě obou detektivů. Další příval nevídaně skvělého scénáře, po všech stránkách vypiplané filmařiny a famózních hereckých výkonů (především Matthew McConaughey vás totálně pohltí!) Lepší seriál, než tenhle, jsem posledních několik let neviděla a můžu směle prohlásit, že Marty s Rustem jsou nejzajímavější dvojicí detektivů od dob Muldera se Scullyovou... /// Po celé sérii: 1. - 4. díl naprostá bomba, 5. a 6. trochu nudnější, ale pořád vysoká úroveň, 7. díl - nic se tam v podstatě nestane, 8. díl - to myslíte vážně? O_o Pokud jste si v průběhu seriálu kladli určité otázky (jakože asi ano) a očekávali jste, že na ně bude na konci odpovězeno... SPOILER: Nestane se tak. Což je docela zklamání po tak výtečném průběhu většiny show. Proto nemůžu dát 5*, ale na 4 to samozřejmě bohatě stačí... /// 1. série - 4*, 2. série - 1*, 3. série - 2* ()

Slider

Prototyp dokonalej kriminálky. Dej nie je uponáhľaný, necháva dostatok priestoru pre postavy, z čoho nakoniec aj najviac ťaží. Matthew hrá ako o život, Woody Harrelson mu stíha obstojne sekundovať. Celej prvej sérii sa darí neustále udržiavať temnú, hutnú, niekedy skoro až hororovú atmosféru (osobitne treba spomenúť perfektnú réžiu a hudbu). Jediný problém je v tom, že sa už kvalitatívne nebude dať kam pri ďalších sériách posúvať. 1. séria - 100% ()

hroubek

Osobně jsem chtěl s komentářem a hodnocení počkat až po poslední epizodě, ve kterém se spojí všechny linie, nám se ukáže kompletní obraz. Velkou pochvalu si zaslouží HBO a všichni, kdo na seriálu pracovali, jelikož se jim podařilo vytvořit seriálovou událost roku a to už v lednu, což je obdivuhodné. Rád bych vyzdvihl skvělou režii Cary Fukunaga, která zajistila polovinu úspěchu. Z jeho režie je cítit špína, znepokojení a nesmiřitelnost s tím jak vyšetřování pokračuje. Další velkou pochvalu si zaslouží scénárista Nic Pizzolatto, který donutil půlku internetu vymýšlet konspirační teorie a hledat v každé maličkosti význam. A v neposlední řadě bych můj velký dík patří dvou hereckým bohům v hlavních rolí. Matthew McConaughey je tady famózní, skvělí, boží a ještě další přídavné jména, která Vás napadnou. Jeho postava je tak moc dobře zahraná, že jen co vkročí na scénu, tak na něm visíte očima a žere každé jeho slovo. Woody Harrelson měl k zahrání jednoduší postavu, ale to nic nemění na tom, že jí ztvárnil skvěle. Jeho výkon je mnohem odměřenější a v jistých okamžicích mnohem přirozenější, jelikož dává najevo emoce, radost a lásku. Co se týče v průběhu seriálu, tak mě bavil od začátku, ale k naprostému zlomu došlo během čtvrté epizody, kdy se mu totálně propadlo a nemohl se dočkat další epizody. Velmi bych chtěl tvůrcům poděkovat za příjemné mrazení v zádech během každé epizody, ze kterého jsem neměl nikdy dobrý pocit. A v neposlední řadě bych se rád vyjádřil k závěru, který sice nebyl přesně takový jaký jsme si většina z nás vysnili, ale rozhodně byl přesně takový jaký měl být a krásně uzavírá příběh, nebo jeho hlavní linii. True Detective/Temný případ je seriálová událost roku, která si Vaši pozornost zaslouží, jelikož sází na prvotřídní atmosféru, skvěle napsané dialogy a velmi povedený příběh, ale hlavně je to ohromně kvalitní podívaná. Kdo viděl ví, kdo neviděl ať kouká naběhnout k televizi a dohnat to. ()

Kicune

Kde se jen vzal, tu se vzal přerozený a přeobrazený Matthew McConaughey. Páni, ten člověk se musel nechat zpopelnit a zrodit se jako fénix v pána herce (a přitom ani nesundal tričko). To se jen tak nestává. Po Dallas Buyers Club a štěku v The Wolf of Wall Street už začínám věřit v Matthewu nastávající hvězdnou kariéru. No a abych se alespoň trochu zmínila o seriálu, na který jsem se ze začátku dívala právě jen ze zvědavosti na McConaugheyho, tak i díky němu a pánu Harrelsonovi se jedná o špici žánru. Temné, filozofující, roztržité, skvěle zakomponované a nejvíc ze všeho znepokojivé (i díky správně zvolené hudbě). Přesně tak, jak má správná detektivka vypadat. Velký potlesk a poklona. ()

Yoda sama

1.séria- 100%- Neskutočné. Pravdepodobne najlepšia miniséria akú kedy HBO vypustila, úderná, neuveriteľne moc temná, herecky presná, stále nepravdepodobným faktom toho, že za tým stojí len jeden scenárista a jeden režisér podložená, a predsa. Také rozporuplné pocity o postavách, taký nepríjemný pocit pri udalostiach a taký zážitok som nemal ani nepamätám. Rust je scenáristicky prešpikovaná postava ktorého celkový postoj k svetu a jeho položenie na ňom je desivý a neskutočný zároveň, McConaugheyom skvelo zahraný, Harrelsonov Marty je v civilnom rozpoložení a kradnutím si väčšiny dramatickej katarzie taktiež skvelý. Tieto dve postavy, akokoľvek diametrálne odlišné, tvoria ten skutočný príbeh, pretože celý ten, skutočne veľmi temný prípad, je v skutočnosti ich život v 15 rokoch sebadeštruktívneho života, kde sa snažia vyčleniť si temný, okultistický a šialený sled udalostí okolo seba od normálneho života. Lousianské bažiny by sa dali hneď teraz korunovať na najpochmúrnejšie miesto kde sa dá bývať, pretože mentálna kapacita miestnych sedlákov pridáva rovnako do atmosféry, ako všetky tie rozjebané domy a zničené životy. Dalo by sa o genialite prostých 8 hodín v živote rozprávať dlho, no viacej zavážia Rustove slová, jeho myslenie a jeho pravdivá pravda o ľudstve, svete, jeho význame a jeho neskutočnej zbytočnosti. And in the end... dark and oblivion. // 2.séria- 80%: Najprv, ani náhodou to nejdem porovnávať s prvým prípadom, bodka. Druhý prípad je príbehovo sakra komplexný, na postavy sústredený, skutočne temný (koniec), plný zaujímavých vecí, no na pocit trochu chladný, trochu podivne natočený, zostrihaný, zvláštne nesúrodný a nekompletný. A naozaj zaujímavé je, že svoje problémy s touto sériou neviem vyjadriť slovami, ale viem, že tam boli a všímal som si ich. Nejako ako "toto ide proti zaužívaným spôsobom a neviem, či je to vizionárske, alebo proste zmätené"... ale koniec koncov príjemný zážitok, herecky opäť skvelý, dokonca aj Vaughn, nech si hovorí každý čo chce. Pre mňa to nie je až taký fail, ako pre mnohých, pretože v tom vidím pravdepodobne iné hodnoty a kvality. Mám pocit, že toto ešte v ľudoch dozrie. ()

MishKonn

OK, v UK umi delat detektivni serialy, o tom zadna. Sherlock je paradni a Luthera jsem si dokonce zamiloval. Ale k remeslu se vraceji panove z USA a co to nevidim....najednou se vyse uvedeni britsti gentlemani tezce nechytaj. Tot moje pocity po zkouknuti komplet prvni rady jednoho z nejlepsich detektivnich serialu, ktery jsem mel tu cest videt. Simply-a-fucking-jewel. HBO did it again. ()

dANo

Nie som seriálový typ a tak som sa o tomto seriáli dozvedel z rádia od kamaráta, ktorý zahral úvodný song a veľmi pozitívne sa vyjadril o tomto filmovom diele... A tak som sa rozhodol, že 8 častí nejako zvládnem a začal som to pozerať. Ten týždeň, čo mi to sledovanie trvalo (odporúčam tento časový interval:) som si doslova užíval a ten pocit, že sa blíži večer a ja si pozriem ďalší diel, bol proste úžasný. Kvality seriálu sú opísané kade-tade, takže ich tu ani nemusím vyzdvihovať. Ľudia, toto treba vidieť, resp. zažiť! :o) ()

chubaka

Skvěle napsané, skvěle natočené a především, geniálně zahrané. Titulní dvojice je opravdu výborná. A co jiného vlastně můžeme čekat od takových herců. Woodyho Harrelsona jsem si oblíbil už v Lid vs Larry Flint a McConaughey jde poslední dobou z jedné výborné role do druhé. Svéraznost obou postav byla velice zajimává a člověk asi nemohl nemít rád ty Rustovi psychožvásty a následné Martyho reakce. :D Celý seriál navíc provází naprosto výborně zvolená hudba, takže pro mě, jeden z nej seriálů poslední doby.... PS: HBO by si asi měla zřídit patent na intra svých seriálů (viz. Boardwalk Empire, GoT, a nebo The Sopranos)!! ()

Jolinar

Seriál jsem mohla pořádně ocenit a pochopit až po závěrečné scéně posledního dílu. První tři díly zívačka - nenechte se odradit! ()

Midori_Mike

Tohle je must see title! Žijeme opravdu ve zlaté době pro vznik seriálů. Víc k tomu netřeba dodávat... snad jen - rozhodně se na to podívejte v originálním znění. Jinak bude zážitek poloviční. No a my ostatní, kteří už máme tento skvost zhlédnutý, se můžeme aspoň těšit na další řadu ;-) ()

Maik22

Síla! Nemohu jinak hodnotit. Právě jsem dokoukal první sérii (92%) a nedávno jsem se dozvěděl, že se má rozjet druhá. Bojím se však, že laťka na první sérii je vysunuta až moc vysoko. Zvlášť Matthew McConaughey a Woody Harrelson podali naprosto bezchybný a a bezkonkurenční výkon. Příběh vycházející ze země neomezených možností, který Vás nepohladí na duši a který vám bude nahánět maximálně husí kůži. To je to gusto, které můžu a snesu. "Kdysi přece bývala všude jenom tma....přijde mi, že světlo už začalo vyhrávat." ()

Natabar odpad!

Jsem fakt tak divný a opravdu jediný, komu to po dvou dílech přišlo jako koncentrovaná nuda plná osobních mindráků hlavních hrdinů? // Zkusil jsem ještě 3. díl a konstatuji, že nic nudnějšího jsem v životě neviděl. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)