Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Triple H

Čistá lahôdka. Mám rád hutné detektívky o vrahoch, resp. o vyšetrovaní ich zločinov. Mám rád plnokrvné, dobre napísané a prekreslené postavy, ktoré pôsobia ľudsky a zaujíma ma ich osud. Mám rád filmy, ktoré si vedia dať na čas, nikam sa neponáhľajú, avšak nie na úkor zaujímavosti, či zovretosti deja. A na záver mám rád filmy, ktoré majú silnú atmosféru, ktorá v človeku po ich pozretí zostane. True Detective má toto všetko a je v rámci televíznej (a vlastne aj filmovej) tvorby pre mňa menším zjavením. Existuje kopec seriálov, ktoré majú silný a pôsobivý začiatok, ale s pribúdajúcimi epizódami strácajú civilnosť a strácajú pôdu pod nohami. Problémom býva často dĺžka a nutnosť rozťahať dej na niekoľko desiatok častí. Existuje aj kopec filmov, ktoré z dôvodu ohraničenosti stopáže nemôžu ísť do hĺbky ako by sa žiadalo. True Detective je rozložený na 8 hodinových epizód, čo nie je príliš veľa ani málo. Má čas rozohrať zápletku spôsobom, že nič nepôsobí nedostatočne či skratkovito. Má čas vyprofilovať postavy tak, že ich budete brať ako ľudí z mäsa a kostí. A aby sme si boli na čistom - o hlavné postavy ide v prvom rade, o detektívnu zápletku až v druhom. To neznamená, že by nebola zaujímavá, resp. že by jej čosi výrazne chýbalo. Ale postavy sú dôvod, pre ktorý som sa vracal k ďalšiemu a ďalšiemu dielu. Kombinácia protichodných charakterov je bežná vec, ale málokedy v takto precíznej forme. McConaughey aj Harrelson sú obaja vynikajúci a úlohy im mimoriadne sedia. Woodyho mám rád už dávno, McConaughey má zase ďalší hlboký zárez. Myslím, že najlepšou pochvalou je, že po pár dieloch som už ani nesledoval slávne mená, ale len ich postavy. Mať pritom v mainstreamovom seriáli hrdinu s tak obskúrnym, nihilistickým, ale často neúprosne logickým pohľadom na svet ako McConaugheyho Rust - to sa skutočne len tak nevidí. Osobne ma to veľmi potešilo. Samotný záver celej série bohužiaľ stratil máličko z predchádzajúcej hutnosti a civilnosti, ale má niečo do seba a stojí aspoň za zamyslenie. Osobne by som zvolil ku koncu iný prístup, ale táto drobná osobná výtka nemôže skaziť celkový dojem. Bezprecedentná záležitosť, ktorú si určite pozriem znova. ()

matezzz

Bezprostředně po dokoukání nejsem schopný nějakého rozumného komentáře, snad jen, že už tu dlouho nic takového nebylo. Za mě 100%. Takovou atmosféru jsem asi ještě nezažil, stejně tak herecké výkony hlavních představitelů. Ani jsem nečekal, že přijde seriál, který se směle zařadí vedle mých nejoblíbenějších (Dexter, The Wire, Twin Peaks, Riget). Matthew McConaugheu předvedl životní výkon, za který si zaslouží bezmezný obdiv a Woody Harrelson je na tom podobně. Už teď se těším, až to zkouknu znovu. ()

COF_666

Detektivní záležitosti opravdu moc nemusím a přesto mě True Detective naprosto připoutalo k monitoru. Vlastně ani moc nevím, jestli se to dá srovnávat s "normálními" detektivními/krimi seriály, protože pro mě to byl naprosto jiný (a intenzivní) zážitek. Vedle naprosto precizního vizuálu musím pochválit především hlavní hereckou dvojici McConaughey - Harrelson. ()

filmmovier

Dokonalé a působivé detektivní drama. Vynikající, propracované, geniální titulky a fantastické herecké výkony Woodyho Harrelsona a Matthewa McConaugheyho (proklaté pády!). Jeho Rust je fantastická postava, pojal ho naprosto výborně a bylo vidět, jak se do té role vžil. To Harrelson mu těsně plive na záda, ale přesto nepřekonává. Propracované do detailu, skvěle natočené, napínavé, vynikající hudební doprovod... HBO prostě ví, jak dělat seriály a čím víc jich točí, tím jsou lepší. Geniální osmidílná kriminálka obohacená o nějaké ty mezilidské vztahy, ani chvíli to nenudí, děj plyne jako voda a mezi současnými seriály explodující bomba. Mcconaughey už asi nedostane lepší roli, hlavně ve scénách ze současnosti vypadá působivě a jsem zvědavej na druhou řadu, ale myslím, že tenhle fascinující klenot už máloco překoná. Mimochodem, A.Daddario je moc pěkná....Shrnuto jedním slovem, strhující. Hit sezóny, opravdu nejlepší věc, co jsem za poslední rok viděl!!! A to mluví za vše. O rok později, pár dnů po konci 2.série: Temný případ číslo dvě byl úplně, ale naprosto jiný, než ten první, ale bohužel ho nijak chválit nemůžu. Sledování mi přivádělo újmu, hodinu a půl dlouhé finále bylo brutálně nesvižné a utahané, příběh o ničem, scénář po celých 8 dílů naprosto nezajímavý a těch pár povedených záchranných prvků stejně ničemu moc nepomůže. Znělka byla dobrá, ale bohužel úvodní song se tam absolutně ani trochu nenudil, což mě naštěstí hned přivedlo na vizi, že to nebude taková pecka jako loni. A tak bohužel, to jediné, co opravdu můžu pochválit a co si bezpochyby zaslouží alespoň nějaké to ocenění, to je hlavní trojice: strhující Vaughn a vynikající dvojka Farrel a McAdams, Kitch bohužel nic moc. Na McConaugheyho (asi, nevím jak se to skloňuje) sice nemá ani jeden z nich, ale v první řádě už dávno nejsme. Bohužel. Třetí série za dejme tomu 60%, ale vzhledem k první sérii nechám všechny hvězdy a tentokrát po nějakém případu číslo tři zas tolik netoužím, ale šanci samozřejmě dám. ()

Laerry

Zbytečně natahovaný rádoby mystery případ, který spadá do průměrných úchyláren, které jsme v TV viděli snad už tisíckrát. Osm hodin je příliš, všechny ty pseudo plky o smyslu života, vesmíru a vůbec se mohly smrsknout (či lépe vystřihnout) do snesitelnějších dvou až tří hodin. Takhle se tam v podstatě nic neděje, jen sledujete Matthewa-voskový-xicht-McConaugheyho chlastat jedno pivo za druhým a hulit jak továrnu, který si filosofuje při výslechu a nic pořádného neřekne. Woody Harrelson není o nic lepší, když si řeší krizi středního věku s mladýma nadrženýma holkama, kterým sotva bylo 21 (a pak se pohoršuje nad perverzitou a pedofilií, haha...). Když už tedy ten "zázračný" detektiv po 19 (!!!!!) letech konečně vyřeší případ, tak v to vás nezanechá příliš hluboký dojem, protože jsem měla co dělat abych u sledování neusla nudou... Kdyby v True Detective nehrály dvě slavná jména a nebylo to na HBO, tak by seriál zapadl do rozmělněného průměru... ale abych pořád nekritizovla: režie je skvělá, zvlášť kamera odvádí super práci - snad v každém díle se najde několik pohlednicových záběrů, které dělají čest režisérskému řemeslu. Hudba je taktéž zážitkem pro ucho. ()

mr.kliky

1. - americkej vidlákov je navždycky nejlepší místo pro špinavý detektivky a naprosto dokonale KKK - křestani, kulty a kurvy. nejlepší atmoška, nejlepší partáci na baterky. 2. - vcelku nezáživný prostředí a případ vynahrazuje vysoká koncentrace osobních demonů hlavních hrdinů, která je chtě nechtě nutí dojebat si život + barová zpěvačka. ()

SniperG1

Hutná atmosféra se dá krájet, hudba je vynikající a dvojce Harrelson McConaughey je naprosto špičková! Místy ale moc utahané a nudné! No uvidíme co nám přichystá druhá série... No po shlédnutí druhé série musím jako celku zvednout hodnocení! 90% ()

VaHo

Hodně vysoká liga, takhle nějak si představuju dokonalou detektivku. Hustá a depresivní atmosféra, originální prostředí Louisianské přírody. Skvěle odvyprávěný příběh, který nikam nespěchá (alespoň do třetího dílu) a který by méně trpělivého diváka dokázal i trochu uspat. Přeci jen, první polovina je spíše klasické nudné detektivní pátrání, vyslýchání svědků, pomalé sbírání stop a pocit, že to všechno nikam nejede. Ve čtvrtém díle se to ale náhle zlomí, a pak už jsem do konce napětím skoro nedýchal. Ovšem to, co je nejdůležitější je ztvárnění dvou hlavních protagonistů. Nepamatuju si, kdy jsem v seriálu viděl takhle dobře zahrané postavy, které bych si tak moc oblíbil (naposledy snad u Dextera). Špičková práce. ()

maxxxim

Kvalita najvyššej úrovne hlavne po dabingovej stránke made in Czech republic. Uvedené sa týka iba prvej a druhej série, tretej ani nie, možno s výnimkou posledného dielu, kde sa našla jedna lastovička. ()

Motinski

Seriál ktorý sa aj ťažko hodnotí nejak ucelene keďže je každá séria odlišná a zameriava sa na iné postavy. Tá prvá bola bezchybná krimi žánrovka kde sme vťahovaní do príbehu stále väčšou tajomnosťou a postupným odkrývaním indícií. McConaughey a Harrelson nemali chybu a minimalne Matt si podľa mňa určite zaslúžil Zlatý Glóbus. Druhá séria je už atmosférou úplne iný seriál ktorý má najväčšiu smolu že prišiel po svojom predchodzovi. Niektoré epizódy ma nebavili no ajtak ide stále o šikovné remeslo s veľkým dôrazom na postavy. No a séria číslo 3 ma presvedčila aby som si Temný prípad vrátil do obľúbených seriálov. Návrat ku koreňom a nechutne deprimujúca zápletka. Pri tomto som si uvedomil ako veľmi milujem krimi. 1. séria 10/10 - 2. séria 7/10 3. Séria 10/10  4.séria 6/10 ()

Doudis19

Poctivá kriminální série, která sice nedisponuje kupou šokujících zvratů, avšak všechno dohání v práci s postavami a dokonalým vykreslením poměrů v okolí Louisianských bažin. Vizuální stránka a herecké výkony hollywodských es, to jsou jen jedny z mnoha důvodů, kvůli kterým se ztotožňuji s názorem, že zde můžeme sledovat strop televizních možností. Fantastický zážitek :-). ()

sugythesugar

/// 1. sezóna /// Nic Pizzolato je talent a jeho 8 dielnu poctu Fincherovmu "se7en" som si užil tak, ako máloktorý seriál! McConaughey a Harrelson tu predvádzajú herecký duet, aký sa len tak na obrazovkách nevidí. Zápletka, ktorá pôsobí ako klasické klišé detektíviek sa vďaka psychologizácií postáv a geniálnemu technickému prevedeniu dostáva na špičku žánru. A to som ešte ani nespomenul rozporávanie naprieč dvomi časovými líniami, ktoré sa stretávajú na konci 6. epizódy a vyvrcholia v mystickom finále s krásnou záverečnou bodkou. Dúfam že sa v prípadnej 4. sezóne Rust a Marthy vrátia a dokončia to čo v roku 2014 zdanlivo ukončili. 10/10 . /// 2. sezóna /// Pizzolato ukázal, že prvá sezóna nebola náhoda a servíruje na striebornom podnose totálne odlišný príbeh - či atmosférou alebo otázkou morálky. Dostávame sa do prostredia, kde by v pohode mohol žiť Dude (Lebowski) a do toho mafiánska tématika, korupcia a vnútorný démoni. Pri posledných minútach dojovo a dramaticky nahustenej epizódy je vidieť, že mal Pizzolato pripravený podobný spôsob retrospektívneho rozprávania - tentokrát dvoch ženských hrdiniek investigatívnemu novinárovy, ale zrejme by sme od začiatku tušili, kto prežije a kto nie. Takže vo výsleku som rád. Farrel tu podáva skvelý výkon, ale vždy keď je na scéne Vaughn, tak si kradne scénu pre seba. McAdams je tu v polohe, v akej som ju ešte nevidel ale mala by si takéto úlohy vyberať častejšie. Počiatočný prípad je tu prakticky iba katalizátorom k celkovému deju, ktorý epizódu po epizóde poodhaluje karty. A v posledných dvoch častiach sa dostávame do neskutočne naloženej kriminálke. Depresívne ukončenie s malým plamienkom nádeje je čerešnička na torte a tak druhá sezóna (bohužial veľmi nedocenená fanúšikmi prvej) drží slovo a je skvelým nástupcom prvej sezóny. 9/10 . /// 3. sezóna /// Pizzolato mal skvelý nápad, ako dať fanúšikom prvej sezóny to čo chcely už v druhej (ktorá je práve tým, že je úplne odlišná od prvej sezóny neoceneným klenotom). Nápad bol no. Ale výsledok je technicky vypiplné drama o mentálnom stave starého detektíva, ktorý svoju karieru vymenil za svoju česť. 3. sezóna má svoje kvality a určité časti ma vážne bavili ale to čo mi vadilo bolo, že Pizzolato tlačí prípad do úzadia a viac sa venujeme osobnému životu hlavnej postavy. Čo nie je zlé, ale tu mi to už tzačalo prekážať. Konečný skoro-happy-end mi ale prišiel fajn. Celkovo dávam palec hore, ale bol tu veľký potenciál, ktorý sa v zamotanom klbku troch časových línií stratil. Mahershala Ali je tu výborný a spolu s Dorffom vytvárajú skvelé duo, ktorý svoje parťáctvo prežívajú perfektne. Bez titulného dua by bola 3. sezóna polovičná. 8/10 ()

kinghome

Po prvních dílech jsem měl pocit, že by se to mohlo ještě posrat, ale nestalo se a já viděl vážně naprosto dokonalý seriál, úplně jiný zážitek než u jiných seriálů, je to něco dokonalýho, nepopsatelnýho. Jestli to ještě někdo neviděl, tak to hned napravte, neskutečně jsem si oblíbil obě postavy, postupem času jsem oba podezříval z vražd, prostě je to celé zamotané a musí se u toho myslet, koukat na maličkosti a několikrát si projíždět scény, protože tam se objevuje tolik symbolismu, jako v žádném jiném seriálu. Naprosto jsem si zamiloval Rusta, i když Matthewa fakt nemusím, tak tohle je jeho životní role a Rust je dokonalá postava, jeho teorie a hlášky jsou úžasné, miluju první sérii True Detective, nikdy jsem nic podobnýho neviděl, doufám, že druhá série bude stejně dokonalá jako ta první. ()

DaUr

Po třech epizodách vysoce nadprůměrný detektivní seriál, ne nepodobný novému Hannibalovi (jen se více soustředí na samotné vyšetřování, než na různé psychologické aspekty). Zdejší hodnocení se mi zatím zdá lehce přehnané, ale uvidíme, s čím přijdou další díly. - Po pátém díle hodnocení zvyšuji a beru zpět to o přehnaném hodnocení, protože takhle zábavná hra s divákem už tady dlouho nebyla. Znovu se také nabízí porovnání s Hannibalem - u obou seriálů je divák nucen zpochybňovat, zda je hlavní hrdina skutečně tím, čím se jeví. Jen tak dál. - Ke konci první série přichází zklamání, poslední dvě epizody zdaleka nesplnily má očekávání. Plné hodnocení nechávám jen s menším sebezapřením a s nostalgickou vzpomínkou na epizody 4 - 6. 1. série - 85%. ()

Belbo

Tady není moc nad čí přemýšlet, celkem slušný příběh bez větších logických lapsů, holyvůlských klišé a frustrační kompozice (viz Stoupenci zla). ()

Jizni Tlapa

Temné jako blázen, s dokonalou úvodní znělkou a hlavně opravdu úchylně-strašidelnými exteriéry.............Tahle dvojka fízlů prochází neuvěřitelnými proměnami a nebýt přemrštělých filozofických keců, bylo by to opravdu 100% dokonalé...90 % ()

Tosi

Že to nebude o temném případu, ale o temných detektivech, mi došlo u druhého dílu. Asi nešlo vybrat lepší dvojici, která by k sobě tak pasovala, než Woody a Matthew. Chtěl jsem ten seriál baštit hlavně kvůli Woodymu, ale nešlo to. Hrál zde až druhé housle. Part pro Matthewa byl totiž napsán geniálně, a on se ho i tak chopil. Takhle zahrát zlomeného, depresemi od hlavy až k patě naplněného chlapa, se jen tak nevidí. Nejenže smutně a pomalu mluvil, viděl o dva kroky dál než ostatní, pronášel pro ostatní nepochoipitelné myšlenky, ale on i smutně chodil...dostal mě, no. V jednom na svýho parťáka nemá, tak klukovsky se usmát, mrknout přitom šibalsky po ostatních, jestli se mu jako ten fórek povedl...to umí jen Woody. Temná, chvílemi mysteriózní atmosféra skvěle doplnila jejich postavy, a tak mě štve vlastně jen jedno...v tomhle žánru už nikdy nikdo nejspíš nic lepšího nenatočí a nezahraje. 120% ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)