Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Marsik

Tak jsem právě před chvílí dokoukal poslední díl tohoto, teď již mohu říci s klidem nezapomenutelného, seriálu. Naprosto mě oslovil, bavil po celou dobu stejně a všem tvůrcům děkuji za tento zážitek. Protože sledovat True Detective byl opravdu zážitek. Samozřejmě by toho člověk nejvíce napovídal o skvěle hrající dvojici Matthew & Woody, jelikož byli hlavními hrdiny a proto tak slíznou většinu mého uznání. Oba dva byli prostě vynikající a k jejich výkonům nemám naprosto nic. Abych byl férový, musím také vyzdvihnout scénář, který téměř nikdy nenudil a drtivou většinu diváků si získá hned od první minuty. Dále také kladně hodnotím hudební podkres (zejména pak úvodní písničku od skupiny The Handsome Family, která mě na úvod vždy správně nakopla) a ve vedlejší roli Michelle Monaghan. Zkrátka jsem se po delší době opět pustil do seriálu a opět jsem nelitoval. Naopak bych uvítal ještě pár dílů, protože jsem seriál shlédnul na tři fáze a další díly jsou zatím v nedohlednu. Na závěr ještě dodám, že Matthew McConaughey si Oscara pro tento rok zasloužil plným právem, protože v Klubu poslední naděje a zde v Temném případu (mimochodem postavy mi občas přišli podobné) podával takové výkony, které prostě musely být náležitě oceněny. Těším se na opětovné shledání s tímto velmi vydařeným krimi seriálem a doufám, že to dvojice Matthew & Woody zase dá někdy dohromady. Aktuálně má seriál na kontě 94% a je na 3. místě mezi nejlepšími a na 148. mezi nejoblíbenějšími seriály, tak uvidíme, jak se mu dále povede. (viděno v období 6.3 - 10.3. 2014) 90% (with J.) ()

prkalil

O čem to vlastně celé je: příběh o dvou mužích, kterým bylo spolu pracovat, snažili se o to nějak se snášet, moc se jim to nevedlo - a hlavní otázka smyslu seriálu není kdo je vrah, ale jestli se ti dva nakonec zabijou nebo skamaráděj - jak to dopadlo, tak to dopadlo... * * * ... "Poznáte dobrý roky, když je prožíváte, nebo na ně čekáte, dokud do prdele nedostanete raka a neuvědomíte si, že dobrý roky už jsou v trapu? Možná vás totiž taky přepadl takovej pocit, jako že vám život proklouz mezi prsty. Jako byste svou budoucnost měli neustále za zády..." .... ne, to není motto - jen jeden z docela zajímavých "keců" mezi tou spoustou šitů a faků, jimiž se dialogy jen hemžily.... taky jsem měla problém, protrpěla první díl a v půlce 2. to vzdala.... abych po několika týdnech učinila další pokus.... silou vůle dorazila dvojku, prodrala se trojkou - a po 4. dílu už se nedá přestat... - a stylově dnes musím zvolat - STÁLO TO KURVA ZA TO!!! ...... jenže .... pak mě zachvátil veliký stesk ... http://www.youtube.com/watch?v=ZRPpCqXYoos ()

schizmo

Kdo sleduje mé komentáře k filmům, dobře ví, že já se do jen tak ledajaké seriálové pasti chytit nenechám a než zkusím dát něčemu novému šanci, dobře si rozmyslím, jak se svým drahoceným časem naložím. Jenže pak jdete na hororový sraz a tam vám každý vykecává díru do hlavy, jak je potřeba True Detectivovi dát šanci, že je to krutopřísně temné a kdesi cosi. Cesta k seriálu byla trochu trnitá, ale díky Seveřan Pishin jsem dostal všechny díly naservírované až pod nos (čti: pod klávesnici), takže už se nebylo na co vymlouvat. Musím teda uznat, že klevety o temnoně nelhaly - těžko bych si dovedl kdy představit, že takovéhle thrillerové temno bude mít vůbec kdo ambice cpát do seriálu. Hlavní postavy jsou tak osobité, že si je i přes své povahové neduhy (jeden děvkař, druhej depkař, oba pak solidní alkáči :D) zamilujete. Rustovy monology mi hned od prvního dílu často připomínají mé nejtemnější rozjímání o světě, jeho zkáze a záhubě, ale ani za prdel bych je nedokázal podat tak ultimátně jako on. Skoro bych až řekl, že seriálový námět pokulhává za hraním hlavního dua, které je tak silné, že by se z něj dal udělat Dallas pro odvážné, minimálně tedy na 666 dílů. A vlastně ani příběh není špatný, i když jeho zápletka není kdovíjak originální a jeho rozuzlení v posledním díle podle mého trochu ztrácí na intenzitě dílů předešlých a tak trochu cítíte, že by moh být rozveden lépe, jinak, tak i přesto oceníte proplétání časových os, které tomu dodávají šťávu. Tak či onak, pro mě je tohle McConaugheyho životní dílo a Harrelsonova jedna z nej rolí. ()

maddy

Pilot: The Killing meets Hannibal (series). Ďalšia kvalitka od HBO, možno tento krát menej originálnejšia, ale za to vycibrená v každom detaile. Režisér Cary Fukunaga po skvelej Jane Eyrovej dokazuje, že mu sadne aj krimi žáner. V rukách navyše drží prepracovaný scenár od Pizzalotta, ktorý pútavo vrství dej do dvoch časových línii a priam mistrovsky ich od prvého momentu zlieva dohromady. Dôraz sa kladie aj na tie najmenšie detaily, a preto chvíľu trvá kým sa divák zžije s celým dianím, dej sa neženie zbytočne dopredu, rozjazd aj celkové tempo je značne pomalé, ale nenudí ani na sekundu. Atmosféra je stiesnená, neistá, aj keď možno ani zďaleka nie tak temná ako by som očakával alebo ako sa môže zdať z českého názvu (prvá séria spomínaného Hannibala alebo aj The Killing sa mi zdala temnejšia). To najpodstatnejšie – mnohovrstvý príbeh však funguje bravúrne. Podaný je formou akejsi retrospektívy, kde je celé vyšetrovanie rituálnej vraždy (obeť: žena s rohami opäť evokuje prvú sériu Hannibala) odhaľované flashbackmi, ktoré súbežne rozprávajú dvaja diametrálne odlišní vyšetrovatelia. Vďaka čomu má seriál aj neuveriteľný dobový feeling a perfektne vykreslené prostredie jedného amerického zapadákova na Juhu krajiny. Inteligentný scenár sa nebojí filozofických otázok o viere, zároveň necháva diváka neustále v napätí nie len v otázkach vyšetrovania, ale necháva ho pátrať aj v otázkach vzťahov (Prečo sa obaja aktéri za tie roky tak výrazne zmenili?). Tomu dopomáhajú aj precízne herecké výkony. Woody Harrelson hrá viac menej len svoj rokmi zaužívaný štandard, ale rola rodinne založeného suverénneho detektíva mu sedí ako uliata. Skutočnou elitou tu je Matthew McConaughey v úlohe depresívneho vychudnutého pesimistu, úplného protipólu k postave Harrelsona. A ja až žasnem ako sa kedysi mnou neznášaný herec vďaka jeho otravným úlohám v podpriemerných romantických filmoch ako Svadby podľa Mary, Ako prísť o muža za 10 dní, Lemra Lemravá a pod. vypracoval za posledné dva roky na herca, z ktorého výkonov ma až mrazí (v tom dobrom slova zmysle: Killer Joe, Lincoln Layer, Mud ... a to nespomínam prichádzajúce oceňované snímky snímky ako Wolf of Wall Street, Dallas Buyers Club alebo Nolanov Interstellar=môj najočakávanejší film roku 2014!). A keďže všetkých osem častí ma na starosti ten istý režisér a ten istý scenárista poklesu kvality sa ani v najmenšom neobávam. CELKOVO: Season 1 = 4* (8/10) ()

Cimr

Temný případ je bezesporu špičkový a technicky bravurně zvládnutý seriál, ale já se přiznám, že jsem na základě až hystericky pozitivních recenzí a výkřiků ve stylu ,,přelom v dějinách seriálu" či ,,nejlepší seriálové herecké výkony všech dob" čekal ještě trochu víc. Dostal jsem velmi slušnou kriminálku, ale stále jen kriminálku - nějaký velký přesah se tu hledat nedá. Jde o čistou žánrovku - dva odvážní policajti, co mají trable se soukromým životem, vedro, odlehlá pustina, kde parta magorů zneužívá děti... Obzvlášť v době boomu skandinávských detektivek, kde je téma vraždění dětí standardem, se nekoná u True Detective žádný velký šok. Zhruba polovina z celkových osmi dílů jsou díly skvěle vygradované, napínavé (např. přestřelka u motorkářů natočená v jednom záběru - famózní), ale že by celý seriál nějak držel tempo a napětí, to se zrovna říct nedá. Vždy když to začne vypadat, že se něco bude dít, přijde náhle díl o tom, jak má Márty trable s dcerami a co jeho žena a co si o tom myslí Rust a jestli přijde někdy na večeři a podobné seriálové vycpávky, které jsem v seriálu o osmi dílech upřímně nečekal. Takže suma sumárum - zhlédnout určitě doporučuji, občas se Temnému případu podaří zaseknout do diváka dráp, ale že by se konal televizní zázrak jako v případě Twin Peaks nebo Království, to jsem si bohužel nevšiml. ()

agentmiky

Seriál, který mě nadchnul v každém svém aspektu. O Temném případě jsem již dva roky četl samé ódy, jak výborné je to dílo. Až teď jsem ho konečně viděl. Nic Pizzolato zajistil perfektní scénář, dialogy byly vyšperkované na úplné maximum a přiznávám, že jsem se za celých osm dílů vůbec nenudil. Atmosféra a samotné pojmutí filmu old-school způsobem mi v některých chvílích bralo skoro až dech. Dva hlavní představitelé se předháněli o to, kdo z nich zahraje lépe. Možná o trochu lépe ztvárnil svou roli McConaughey, u něhož mi jeho filozofická zamyšlení a samotné rozhovory v podobném duchu s Harrelsonem přišly velmi vtipné. Líbilo se mi, jak byl seriál pojat mystičným a hlavně tajemným způsobem. Takových děl moc není, a proto jsem to s radostí uvítal. I když jsem se tolik akčních sekvencí nedočkal, tak se mi seriál opravdu zalíbil. Kdo má rád postupně hustnoucí atmosféru, která na konci vygraduje neskutečným způsobem, přijde si zde na své. Uvidíme, co přinese druhá řada. První řada si ode mě odnáší 95 % ()

SaNcHeZ_cz

Hodnocení po pilotu: Jednoduše fenomenální. I přes vysoká očekávání jsem byl touhle seriálovou novinkou smeten. Vypilované do nejmenšího detailu, neskutečně zahrané a s atmosférou, která nemá obdoby. True Detective je zatím pro mě natolik kvalitním seriálovým počinem, že strčí do kapsy drtivou většinu filmových kriminálek, některé i několikrát. Tohle je prostě klenot který nemá obdoby. Uvidíme jak si kvality udrží i na ploše celé první série. Po první sérii: Neskutečná seriálová pecka. Všech osm dílů napěchovaných výtečným storytellingem, mrazivě temnou atmosférou a skvělými hereckými výkony. Výborně vystavěné, podmanivě gradující se strhujícím finále a jednou z nejlepších vizitek po první sérii, kterou seriálová tvorba kdy nabídla. Po druhé sérii: Druhý osmidílný příběh bych neoznačil jinak než velké zklamání. Pokus o daleko temnější, drsnější a příběhově komplexnější případ zkrátka nevyšel. Hrdinové jsou sice někteří zajímaví, nicméně většinu času se divák tak trochu topí v tom, o čem to vlastně je a všudypřítomná rádobydrsnost to prostě nezachrání. Nemluvě o tom, že některé pasáže jsou vyloženě hloupé a těm postavám to prostě člověk nevěří. Nevyužité postavy, špatný příběh a především ani zdaleka né tak kvalitní vyprávění. To vše zhodnoceno optikou závěrečného dílu je zkrátka mizerný pokus napodobit efekt, jaký měla první řada, který ovšem ztroskotal na nepochopení základních stavebních prvků úspěchu. Nic než průměrnou (místy i podprůměrnou), byť dobře obsazenou temnou detektivku tak od druhé série rozhodně nečekejte. ()

kareen

Na tento HBO počin jsem se těšila dlouho dopředu, to není vždy ideální, protože o to větší bývá mé zklamání, ale True Detective jsem si zamilovala hned v prvním dílu a těšila se každý týden nedočkavě na pokračování, což se mi u novinky nestalo už hodně dlouho. Hltala jsem všechny roviny seriálu - rodinné i existencionální drama, výtečnou detektivku, nezměrnou zvrácenost, ale i smutek lidské duše, temnotu i skrytý jemný humor a často mi bylo těžko u srdce, to proto, že tady nejsou oběti jen neosobním prostředkem k vzrušujícímu vyšetřování zločinu, tady je jasné, že jsou to lidé, kteří většinou žili bezútěšný život spodiny společnosti a potom se jim staly opravdu hnusné věci. Akceptovala jsem také to vražedně pomalé tempo vyprávění, protože je to daň té jedinečné atmosféře s velkým A, obdivovala herecké výkony Woodyho i Matthewa, jejichž požitkářský, dobrácký Marty i inteligentní nihilista Rusty se mi zavrtali pořádně hluboko pod kůži a litovala, že už nejsou k mání pro případnou druhou sérii i když vím, že se to dalo čekat. Přesto si jí nenechám ujít a budu jen doufat, že to bude stejná lahůdka, jakou je pro mě úvodní řada. ()

Alqarin

Hodně uměle přidanýho cool faktoru, kterej generujou hlavně McConaughey a Harrelson hrou akcentů a extrémně potahovanejch cíg. Přesto to všechno včetně nesmyslně přepálenejch existenciálních řečí Rustových funguje a vytváří perfektní atmosféru, i když na konci vám dojde, že se vás vlastně mnohem víc dotknul vztah obou frajerů, než zápletka, která je místy dost chatrná. HBO to tentokrát prostě vyhrálo spíš co do ingrediencí než do kuchařskýho umu, ale i to se počítá a celkově je True Detective pořád sakra povedená kriminálka. ()

zlabus

Koment k druhé řadě: Tak jestli první série TD byla zoufale natahovaná, tak nemám nejmenší poněti jak popsat to, co jsem zažíval při sledování série druhé. Během osmi epizod (tedy během cca 450-ti minut) se reálnému vyšetřování a dění kolem případu samotného věnuje odhadem 120 minut, zbytek času pak divák tráví ponořen do zkoumání duší hlavních postav a může se tedy věnovat Farrellovu skomírajícímu vztahu s malým synem, který je v péči ex-manželky, rodinným starostem, traumatickému dětství a partnerským problémům Rachel McAdams a samozřejmě také bojům Taylora Kitsche s popíráním vlastní homosexuality. No já nevím jak Vy, ale já kvůli tomuhle doopravdy na detektivní seriály nekoukám. Abych nebyl úplně škarohlíd, tak to má opět celkem fajn atmosféru, je to režijně profesionálně odvedená práce a Farrell s Vaughem jsou pání herci, ostatně Vaugha a jeho postavu považuji za hlavní devízu druhé řady a jediný důvod, proč mě vlastně až tak šíleně moc neštve, že jsem s tímhle ztrácel čas. Ta postava je totiž skvěle napsaná a sám Vaugh s naprostým přehledem dokazuje všem pochybovačům, že na vážné role prostě má a osobně doufám, že se v brzké době opět v nějaké ukáže. ()

Rosana

Já to asi nepochopila. Dva policajti povídají a povídají a povídají a nic se neděje... No, nemám nějak chuť na to koukat dál, ale píšete, že se to rozjede... tak snad to někdy uvidím. Možná. ()

Laxik

Začnu negativně. Tenhle seriál je podle mého jedna velká nafouknutá bublina. Že vyvolal šok v USA chápu, tamní masy na to zřejmě nejsou zvyklý, ale evropský divák mi přijde přeci jen otrlejší a v těchhle temnostech zběhlejší. A to říkám jako člověk, který neviděl víc jak tři severská dramata. Jediné, co je v Americe takhle drsné a je to mainstream, to je Fincher. A abych řekl pravdu, zrovna on tomuhle projektu chyběl. Buď on osobně nebo prostě jen režisér, který má jeho oko a jeho styl. Říkejte tomu přílišná očekávání, jestli chcete, ale v pár věcech, které se snad ani nedají konkretizovat slovy, mi to přišlo nedomrlé. Kdybych měl přeci jen jmenovat, mluvil bych o jisté zmatečnosti, atmosféře zaseknuté v půli cesty, nádechu lacinosti některých motivů (burani, konspirace, církev, ...) nebo o tom, že je to na můj vkus až přiliš ukecané. Snad se to snaží za každou cenu ohromit, snad je to do sebe zahleděné stejně jako detektiv Cohle, snad je to jen až moc intelektuální. Toť k negativům. Úvodní titulkovka je to nejlepší, co tenhle seriál může nabídnout, ale rozhodně to není jediná věc. Herci jsou hodně dobří. Ne fenomenální, ale fakt jim to jde. Zápletka není překombinovaná (jen přecpaná jmény lidí, které jste viděli vůbec nebo jednou, ale zmínění jsou tam tak desetkrát na díl, což zhoršuje orientaci v ději), a to je fajn. To je možná to nejlepší, co se o Temném případu dá říct. Detektivové mají své démony a nemají jich málo. Prsa a krev, trademark HBO, tu jsou v normální míře. I to je moc fajn (že tu jsou i že ani jedno neteče proudem). Co se týče závěrečného dílu, ten byl stejně dobrý, jako zbytek seriálu a díky závěrečné naháněčce v Carcose, při kterém jsem si málem nasral srdce do kalhot, byl možná nejlepší epizodou ze všech. Jen by mě docela zajímalo, co nás čeká ve druhé sérii, protože bych se radši díval na případy těch dvou mladých ožralů, než na to, jak si pan Panděro s paní Vágusovou otevřeli detektivní agenturu. ()

Tayen

Bahnité Lousianské prostředí, jeho pánbičkářství a magie dodávaly celou dobu seriálu nenapodobitelnou atmosféru, kterou jsem ocenila už v Pravé krvi. True detective je ale temnější a méně líbivý. Detektivové jsou v háji a později jediné, co je drží po kupě jako lidi i jako parťáky je temný případ. Diváci ze sluníčkového světa možná ocení výlet do země marnosti, a ti, co vidí věci převážně očima cyniků, to možná ocení ještě víc, protože tento svět je pro ně domovem a umí se v něm pohybovat. Tvůrci si s psychologii pohráli. Více než o akci jde o lidi, takže se hodně kecá, ale bez zbytečného sentimentu, ovšem s trochou té pózy v hlasech a postojích jednotlivých protagonistů. Byla jsem vděčná za malý počet dílů, kdy tolik nehrozí nebezpeční nudy a zbytečných kliček. Doufala jsem, že seriál skončí první řadou. Spletla jsem se a byla zklamaná, protože, sakra, co chtějí tihle detektivové, kteří už svou Nemesis polapili ještě řešit? Díkybohu se tvůrci rozhodli jít cestou, jakou využil i American horror story a další řada by se měla odehrávat jinde, s jinými postavami a jiným případem. Těším se už teď. ()

Jillen

Naprosto skvěle vykreslená dvojka detektivů řešící svůj zřejmě životní případ. Někdo tomu vyčítá rozvleklost, ale přesně to se mi na tom tak líbí. V dnešní uspěchané době, kdy musí být vše honem na mě takto "rozvleklý" seriál působí jako balzám na duši. HBO jede na plné obrátky a po Hře o trůny další doslova závislost. ()

GodComplex

Ocekavani vsudypritomnym hypem napumpovano na maximum bylo behem prvnich dilu nekompromisne srazeno k prachu tezkym zklamanim. Hodne slaby rozjezd, tomu serialu naprosto chybi to na serialech vubec nejdulezitejsi a sice chytlavost. Obzvlast do prvnich dilu jsem se vylozene nutil s vidinou, ze to nakonec bude za neco stat, kdyz jsou z toho vsichni tak hotovi a ano, s blizicim se koncem je to lepsi a lepsi a nakonec se to dohrabalo alesponna kyzene 4*, protoze finale je plnohodnotna jizanska party ala Texas Chainsaw Masakr. Z dvojice Matthew McConaughey - Woody Harrelson nemam rad ani jednoho, takze o to tezsi pozici True Detective mel, ale zatimco Woody si me sympatie opet neziskal, Matthew McConaughey byl i pres svuj debilni prizvuk v tehle roli hodne dobry. Ocenuji velmi kvalitni soundtrack, vcetne dobre zvolenych songu na konci jednotlivych dilu, ale jinak je to teda solidne prifoukla bublina. 7/10 ()

Luke7

S1: Tenhle seriál se vám zaryje svou atmosférou pod kůži jako nic. Začíná to úvodními titulky, perfektně odvyprávěným příběhem a temnou atmosférou. Ze začátku je možná vyprávění příběhu pomalejší, spíš než vyšetřování se řeší vztahy mezi detektivy a jejich rodinou Harrelsona. Jedná se o old school detektivku, která se jen tak nevidí. Srovnatelné možná atmosférou a žánrem s filmy Zodiak, Sedm. S2: Úplně jiný seriál, první díly se hned zapomenou, za to od poloviny je to pěkné krimi. Poněkud se nedají obě série srovnávat je to úplně jiný styl seriálu. S2: 80% ()

JJ.Gibson

První sezóna: Jedním slovem - SKVOST!!!!!! Nejdříve jsem trochu váhal, ale již druhý díl mě absolutně pohltil a nemohl jsem se dočkat pokračování! Temný příběh, výborná atmosféra a téměř bezchybně dokonalé herecké výkony McConaughey/Harrelson. Řekl bych, že Matthew si to dával, ještě o stupínek výše než Woody, klobouk dolu, chtělo by to dalšího Oskara! Prostě jsem si to užil na maximum! Paradoxně mě tolik nebavilo finále, jak bych čekal. Možná čekal malikato epičtější, ale nadruhou stranu, by se to do seriálu jako je True Detective ani nehodilo. Každopádně spokojenost na nejvyšší úrovni... ()

Freemind

Tak na úvod - 6-minutová one-shot scéna útoku na drogové doupě je asi to nejlepší, co jsem na TV obrazovce viděl. Samozřejmým kladem série je fincherovsky temná, morbidní atmosféra, kvalitní řemeslné zpracování a nebanální styl vyprávění - horší je to ale s obsahem, postavami i samotnými herci. Ultranihilista Rust je dokonce tak komicky překreslený, že jsem celou dobu tušil, že je to spíše účelová parodie na stereotypního bezvěrce než propracovaná, trojrozměrná postava (a závěrečné prozření mě v tom bohužel utvrdilo). McConaughey je hluboce věřící člověk, takže by si asi takovou postavu nevystřihl, kdyby nakonec neměla přejít na "stranu světla". Suma sumárum - celé show je lehce nadprůměrným hráčem, který dělá velká ramena. Srovnání se "Sedm" a "Zodiakem" tedy platí odsaď pocaď - dopadlo to víceméně tak, jako by Fincher natočil scénář Jamese Wana. Výborně natočená, ale levná mystika; efektní, ale naprosto prázdné symboly. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)