Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

blazenka

Seriál, který mě doslova přimrazil ke gauči. Dva fantastické výkony v osmi dech beroucích dílech. Jestli mám vyjádřit své pocity, tak u tohoto seriálu jsem byla překvapena, ohromena, zhnusena, nemohla jsem se dočkat každého pondělí večer. Za mě plný počet - 100%. ()

Pfff

Tak tohle je velký omyl. Nejpřeceňovanější seriál tohoto roku a možná vůbec! Jedno klišé za druhým. Motivy, které člověk viděl zpracované snad už 100x a líp!! Neuvěřitelné výkony hlavních protagonistů, a to myslím doslova! Neskutečně přehrávají, a způsob jakým své postavy pojali (ať už z vlastní vůle či z vůle režiséra) ve vás vzbuzuje akorát tak vztek nad nevyužitou příležitostí. Jestli se McConaughey v Dallas Buyers Club pitvořil podobně jako tady, tak to snad ani nechci vidět. Atmosféru to má temnou asi jako když jdete do sklepa pro okurky. Kamera a stylizace devadesátek dobrá, toť jediné plus. Seriál plný filosofických žvástů, které vás tak akorát otráví, namísto, aby ve vás probudili sympatie či souhlas, nebo o co jim sakra šlo. Docela mi vrtá hlavou jestli si tady z nás někdo nedělá jenom prču, protože tohle snad nemůže být ani myšleno vážně. Nudné, chvílemi až trapné, předvídatelné. SPOILER: Kdyby si Cohle místo příruček sériového vraha raději přečetl nějakou klasiku, tak by věděl, že vrahem je vždycky zahradník a my těch 8 hodin mohli využít smysluplněji! ()

sandinista

Matěj a Dřevák, Dřevák a Matěj. Pěkně si to dávají a jdou za svým. Děj se nedá moc popsat, chce to vidět. Kdyby byly všechny kriminálky takové, stanu se jejich fanouškem. První série dimenzovaná na 8 dílů á hodina je právě tak akorát. 720p ()

edie sedgwic

Poznate ten pocit, ked vas serial alebo film jednoducho tak pohlti (aj ked sa o to velmi nepokusa), ze neviete prestat pozerat? Toto je presne pripad genialneho serialu True detective. Obaja hlavni herci podavaju vrcholove vykony, ale zahanbit sa nedaju ani vedlajsie postavy. Pri pozerani treba davat velky pozor, aby sa clovek nestratil, ale urcite stoji za to pozriet si ho. ()

Helldo

Prvotně chce říci, že True detective je hlavně velice chytře napsaný a téměř strojově precizní scénáristický masterpiece a druhotně, že Woody a Matthew všechno to, co se skrývá za tím slovem téměř, bohatě vykompenzují. ()

Woodstock

Prázdná a smutná jako rezivějící houpačka na dávno opuštěném dětském hřišti, hustější než tma, pohlcující světélko naděje na konci tunelu a cynictější než ta nejzavšivenější kurva z laciného bordelu, to je duše detektiva Rustyho Cohle. Čpí krví a močí, jako čerstvě vyvhrnutý jelen, je roztrhaná na cucky v magické vesmírné spirále bolesti a beznaděje, utopená v chlastu a ubíjená zrůdností zločinů, které se Rusty spolu s parťákem Hartem snaží objasnit. Atmosféra je tíživá, ale jinak než v Sedm. V True není žádný samozvaný Bůh, jako byl Kevin Spacey a jeho "John Doe", zparchantělý rádoby znalec Bible, který se tak sugestivně a poživačně nimral v našich vnitřnostech i v hlavách. Ten měl alespoň nějakou vizi. True je daleko horší prasárna, taková všední, obyčejná, protože vrah z močálů je obyčejný buran bez vize. Zosobnění primitivního nenažraného života. Seriál vám nic neříkal, protože jste se při něm děsně nudili? Závidím vám. Vaše bezproblémové životy, plné jásavých barev, pestrých a optimistických, jak zbrusu nové číslo jehovistické Strážní Věže, dosud neumazané od bláta darwinistické reality. Závidím vám všechny ty šťastné pocity, kterými přímo přetékáte, jako bažiny v Louisianě při hurikánu Andrew. Hej, vy odpaďáci, víte co mi můžete? ... Můžete zoufale třást hlavou a zkoušet shodit parohy, nasazené na hlavu umučené šlapky i vám. Můžete roztrhnout obal bonboniéry života a čekat, jaká chuť na vás vyjde. Můžete tančit po koberci doma před televizí, bosí a nazí. Stejně na ničem nezáleží. Život je jen otřískaný jukebox, naládovaný všemožnými zvuky naší paměti. Cinkají v něm medaile za zásluhy, při sexu cvakají policejní želízka, na hrobech šelestí scvrklé a plesnivé listí. V koruně jilmu zakráká sadistický pták Fénix a zkrvaveným zobákem si znuděně čechrá peří. Třeba i vy, spolu s detektivem Rustym, časem pochopíte, že boj se zlem je jen marnění času. Pouhé zabrnkání nože na víčko sklenice od okurek, právě otevřené vaším letitým přítelem pod hvězdnatou noční oblohou, při pozdním grilování rodinného prasete. Je to jako cítit kovovou chuť hliníku v ústech při milování s nemilovanou ženou. Snaha polapit do dlaně světélkující bahenní plyn. Na mastném, zmačkaném papíru od svačiny načmáraná úlevná báseň, o divoké a nespoutané chuti vraždit. Recept na šťavnatý, jen lehce do krvava propečený seriálový stejk - pro zmlsané akční konzumenty nudná a těžce stravitelná flákota, pro mravní vegetariány přímo nestravitelný humus. Naopak pětihvězdičková delikatesa života pro toho, kdo zná. ()

Košoun

1. série Nejlepší detektivní seriál, který jsem kdy viděl. Ve stručnosti: geniální herecké výkony (McConaughey a Harrelson jsou BORCI), dokonalá tíživá atmosféra, kterou podporuje pomalé tempo vyprávění (seriál není pro netrpělivé lidi, očekávající 5 zvratů za díl), skvělá kamera i režie. Tohle se HBO skutečně povedlo, kam se hrabe Hra o trůny! Vytknout můžu jen úplně konec, který mě zase tolik nevzal, čekal bych po těch 8 hodinách nějakou větší "bombu". Jsem zvědavý, zda 2. série udrží kvalitu... ()

HonzyR

1.série - 80% Jednoznačně největším plusem jsou 3 hlavní herci (Matthew, Woody a Michelle). Skvělá a často velmi (příjemně) nepříjemná atmosféra, občas jsem měl dokonce pocit, že sleduji Fincherův film/seriál. Jen ten scénář mohl být trošku propracovanější. Občas mi to přišlo naprosto nepravděpodobně, někdy strašně ukecané a zdlouhavé, tím se pozornost odvracela a já se ztrácel. Naprosto nechápu tak vysoké hodnocení, musím se přiznat, že místy jsem se opravdu trochu nudil. I tak ovšem spokojenost a od HBO další překvapení. Ale 9. nejlepší seriál??! (28.7.2015) 2.série - 60% ()

Dr.Manhattan

Čo sa týka prvej série... pre mňa najlepší krimi seriál všetkých čias. K tomu nemám čo dodať, proste úžasne. Čo sa týka druhej... moc dobré ohlasy nemá, no cez to všetko sa mi veľmi páčila a som strašne spokojný. Hlavných postáv je už viacej a možno by nebolo na škodu aj viac dielov, aby sa každej ešte povenovali. Vyriešenie samotného prípadu sa dejovo nejak moc neposúvalo. Mám pocit že skôr sa sledoval vývoj hlavných postáv, no nie však medzi sebou čo je škoda, pretože to mi tam chýbalo. Čakal som že sa to medzi nimi bude vyvíjať trochu viac, ale nič. Dostalo sa mi toho až v posledných dvoch dieloch. A keď Rachel telefonovala s Colionom že je na ceste, tak som „lietal“, lenže to už bolo neskoro. Tým ťažší bol ale pre mňa koniec, ktorý ma úplne zabil (v dobrom slova zmysle). Do deja som bol tak vtiahnutý, že som si to ani neuvedomil. Po skončení som premýšľal a stále sem tam premýšľam, čo a ako by som spravil aby to dopadlo inak. Ako keby som tam bol. Tieto pocity som napr. pri prvej sérii nezažíval vôbec. Ešte raz musím povedať že sa mi veľmi páčilo. Postavy boli úžasne, každá jedna mi bola sympatická, čo som sa bál že tomu tak nebude. Taylor skvelý, Vince potešil, Rachel milujem a Colin hral jak páneček. Stále za 5 :) ()

spoonman

1. serie: mysticismus a filozofování s McConaugheym, který piloval akcent tak dobře, až mu nerozuměl ani on sám, tomu dodaly hezký přesah 90%, 2. serie: úplně jsem se bál do toho pustit, protože reakce byly rozpačité - sice chyběly ingredience zmíněné výše, ale pořád to je dobrá detektivka, nic víc, nic míň - v množství dnešního scenáristického braku, hádám, je to spíš víc 85% ()

Mlle

Neoslovilo mě to. Nemám ráda přehnanou stylovou komprimaci a tento počin se v ní vysloveně vyžívá. Příběh šlo jistě natočit civilněji, nebo naopak mysteriózněji. Gesta obsah nenahradí a statika prázdnou formu jen zvýrazní. Je to takové dandyovské hračkářství. Snaha po výstředním podivínství a bizarní úchylnosti se dílem zoufale prolíná, přesto je nečiní uvěřitelnými. Atmosféra i konkrétní momenty jakoby z oka vypadly nepříliš oceňovaným českým kriminálním seriálům s Ivanem Trojanem v hlavní roli, dojem je ale ještě mdlejší. Pseudofilozofické bláboly jen demonstrují rozdíl mezi skutečnou filozofií a frajerským tlacháním. Dialogy jakoby toužily stát se kultovními hláškami, ale zapomněly, co chtějí říct. Kdo nemá psychopatické sklony, nebo se jimi necítí dekadentně přitahován, sotva se ve filmu může cítit dobře. Nálada navíc vyvolává nemilé vzpomínky na zatuchlé kanceláře a tesilové kalhoty komunistických potentátů. Jen ta hudba je famózní. ()

tomo41

1. séria Toto bola čistá žánrová doknalosť. Bezchybné po každej stránke. Rust Cohle je jednou z najlepšie napísaných a zahraných postáv v hisorií seriálovej tvorby. No to sa dá povedať o celej sérií, ktorá je nekompromisne kvalitná. 2. séria Kvalita žiaľ šla rapídne dole. Je mi jasné, že je extrémne náročné udržať nasadenú latku z prvej série, no ten nepomer sa mi zdá byť priveľký. Občas mi pripadá akoby tvorcovia sami neorzumeli tomu, čo v prvej sérií fungovalo a tak sa len naslepo vykrádali. Od polky sa to našťastie zlepší, no kvalít prvej série to zďaleka nedosahuje. Treba však pripomenúť, že druhá séria aj napriek tomu patrí medzi to najlepšie v seriálovej tvorbe. ()

zahadum

Seriál ( hlavne božská prvá séria ) je fakt vzácny exemplár ako sa dá v dnešnej povrchnej dobe natočiť niečo tak idúce pod povrch....Matthew McConaughey úloha na oscara a tie filozofické úvahy o ľudoch..vesmíre...no sila...niektoré by som si najradšej tesal do kameňa....atmosféra seriálu počnúc kamerou..hudbou a výberom lokality na jednotku !!! Druhá séria je v podstate skoro obyčajný kriminálny film ale má zase perfektne rozmyslený dej..vynikajúco dobre napísané postavy...spokojný som a doporučujem tento klenot medzi seriálmi. ()

vojtaz

2. série to všechno bohužel poslala k ledu. Ta je stěží na 3*. Je to ale škoda, první byla výborná (5*). Tímto se ovšem u mě posouvá Temný případ až za kriminální seriál Bron, kde první série byla dobrá (4*) a druhá výborná (5*). 70% ()

chrispe

Možná bych měla svůj komentář začít větou - Ach ta přehnaná očekávání. - abych (možná) zmírnila dopad svýho hodnocení. True detective není vůbec špatný. Minimálně jsem otočila svůj názor na zjev a hraní Matthew McConaugheyho, protože ten mě v tomto počinu naprosto dostal. I se svýma řečma, kterým jsem chvílema rozuměla asi tak stejně jako omezenec Marty a další. Děj plyne dost pomalu, zajímavější části střídají ty nudnější a já měla při sledování každýho dílu tendence myslet na to, že už by to mohlo končit, abych při závěrečných titulích měla chuť na další díl. Takže pocity hodně rozporuplný. Pro něco bych sledování doporučila, ale že bych o tom zítra nadšeně žvanila v práci? To ne. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)