Na konci s dychom

• Česko U konce s dechem (viac)

Zlodejíček Michel ukradne auto a zabije policajta, ktorý sa ho pokúša prenasledovať. Slučka okolo neho sa začína sťahovať, no on sústredí svoju energiu na vzťah s americkou študentkou Patriciou, ktorú sa snaží presvedčiť, aby ho sprevádzala na plánovanom úteku do Talianska. Dnes už legendárny filmový debut Jeana-Luca Godarda sa stal jedným zo základných diel francúzskej novej vlny a svojim inovatívnym formálnym stvárnením ovplyvnil množstvo nasledovníkov vo Francúzsku i mimo neho. (STV)

see_sawandrew

O širokánském vlivu klíčových filmů francouzské nové vlny se s nikým přít rozhodně nikdy nebudu, ale co se týče jejich kvality, jsem docela na vážkách. Godardův jednoznačně antihollywoodský postoj samozřejmě potěší - záběry ruční kamery ze zadního sedadla automobilu působí mnohem lépe než plochá zadní projekce, a skokové či elipsovité střihy jsou báječně ozvláštňující postupy narace, s nimiž Godard experimentoval. Improvizované herectví je pro nové vlny jaksi typické, stejně jako zdánlivě prázdné dialogy bez konzistentního obsahu a ucelenosti. Narozdíl od báječných snímků české nové vlny na mě jejich francouzští předchůdci působí nemastně neslaně. Vlastně se vůbec nedivím, proč se francouzská nová vlna tak strašně rychle vyčerpala. 60% ()

klúčik

Film je zaujímavý.. Ja som ho videl vo filmovom klube. Vtedy som Belmonda poznal len ako komediálneho herca a dosť ma prekvapil, že zahral aj takúto postavu...75%. ()

Devadesát Dva

- Jsou to stejně čubky. Velmi svěží, abych pravdu řekl. Především mě zaujalo, kolik tvůrců z francouzské nové vlny vycházelo a vychází, tím myslím ty anti-statické záběry, neočekávané střihy, skok v ději, bez jakýchkoliv avantýr, zdánlivě záměrné chyby. Nejzajímavější na filmu je, že i přestože je to už přes padesát let od jeho vzniku, vše vypadá a působí, jakoby stále bylo současné, moderní, chování, účesy, oblečení (obleky a saka nevyjdou z módy snad už nikdy). Snad jen ty cigarety tehdy vypadaly opravdu tlustší a tabákovější, cigára jako tyhle bych si taky asi zapaloval o dohořívající předešlá. ____ - Nemůžu se bez tebe obejít. - Můžeš - Dobře, můžu, ale nechci. Ta nálada filmu. TA NÁLADA. Tenhle krátký vztah, tohle setkání, mi připomnělo Borise Viana svojí bezstarostností a hlavně jeho Pěnu dní, o lásce a touze po smrti, když je vám zlomeno srdce. Tady ke zlomení srdce došlo možná a kdyby už, tak těsně před koncem. - Žena nikdy nechce za osm vteřin dělat to, co bude chtít dělat o osm dní později. Osm vteřin nebo osm dní, je to to samé, proč ne osm století? // - Chci s tebou znovu spát, protože jsi moc krásná. - Ne, to nejsem. - Tak proto, že jsi škaredá. // -Lhaní je hloupost, to je jako v pokeru, lepší je říct pravdu, ostatní si myslí, že blafuješ a proto vyhraješ. // - Takhle zblízka vypadáš jako marťan. - To proto, že moje hlava je v oblacích. // Vždyť ani nevíš, jak používat rtěnku. Jsi odporná. // Ukaž mi paty. Paty jsou u žen důležité. // Díváme se jeden druhému do očí, ale proč vlastně? // - Jestli se bojím stárnutí? Ano. - Jsi trubka. // - Pro muže ženy. Pro ženy peníze. // Byla bláznivá. Nechala mě. A nebo já ji. Nevzpomínám si. // Je pozdě na to být vystrašená. ____ Sexuální apetit se táhne s dvojicí a drží se jejich neškodného škádlení, nejspíš proto máte chuť spatřit, jak se ty dvě bytosti spolu vyspí, k čemuž nedojde. Občas se objeví i vyložené slovní hry, ale tady možná zradil dabing... ano, stydím se, viděl jsem U konce s dechem v českém dabingu, podle mě skvělém, ale já zkrátka nemůžu vidět italské nebo francouzské filmy v původním znění, naprosto to po audio stránce nezvládám, ty jazyky vraždí můj sluch. Závěr: U konce s dechem, možná skrz cigarety, no ne? Tehdy i nepříliš majetní mohli vypadat na úrovni. ____ No nádhera, kdyby alespoň takhle se dalo napsat o takových filmech. ____ (Pozn., Na tohle jsem se plánoval takovou dobu dodívat a nakonec mě k tomu dokopalo až to, že se mě na tenhle film ptali u přijímacího pohovoru na VŠ, měl jsme z toho bůhví proč odrazující dojem a ono je to přitom docela bohaté dílo). ()

xaver

Sice vysoko hodnocený film, ale podle mého názoru se jedná o průměrný snímek s nadprůměrným hereckým výkonem mladičkého JPB. Snímek, který vyvolal mnoho diskuzí, většinou mezi snoby, ale každopádně předznamenal hvězdnou kariéru Belmonda. ()

klukluka

Věřím, že v roce svého vzniku vyznívalo U konce s dechem úplně jinak, než v roce 2014. Já to ale z pohledu diváka roku 1960 hodnotit nemůžu. Pokud to mám hodnotit, pak jedině ze svého pohledu. A jsem z toho dost rozpačitej, protože jsem čekal něco ohromnýho. Nic takovýho ale nenacházím. Líbila se mi hlavní hrdinka, i když měla dost silný lýtka, líbily se mi jejich káry, speciálně kabriolety, pro který mám slabost, a kterých tady jezdilo a různě postávalo poměrně hodně. Dost na to, abych na ně myslel víc, než na poselství filmu. To jsem totiž neobjevil. A přitom jsem poslouchal dost pozorně - pravdy z úst kriminálníka a vraha. Nedolehly ke mně. Fakt jsem se snažil, byl jsem tomu otevřenej. Nic. Co si z toho budu pamatovat? Že se tehdy šíleně kouřilo, snad že nevěděli, že to škodí. Že se na některých scénách neskutečně vyřádil střihač - třeba když seděl novinář s čiči v prosklené kavárně. Šmik, šmik, šmik, šmik... Proč? Nevím. Ale Godard je Bůh a já jsem no name. Tak kdo si tady sedí na vejcích? Třeba je to celý jen o tom, že jsem to nepochopil. A nebo svět po desetiletí vynáší do nebes filmaře, kterej si minimálně v tomhle případě vybral slabší chvilku. ()

Zagros

Zkrátka ne každý „legendární a nestárnoucí“ film se mi musí líbit. Jak jsem psal už v profilu, mám rád především příběhy a v hodnocení filmů pro mě hrají důležitou roli. Sice dokáži ocenit i snímky bez (silného) příběhu, ale to musí zaujmout něčím jiným. Což se v tomhle případě nestalo. Nevtáhla mě ani atmosféra, ani nesympatické postavy, ani nezajímavé dialogy. Zkrátka se nějak nebylo čeho chytnout a víceméně jsem se celý čas u filmu nudil. Pozoruhodný je jen herecký výkon Jeana-Paula Belmonda, který mu pomohl nastartovat jeho hvězdnou kariéru. Snad mé příští setkání s Godardem dopadne lépe. ()

LEATHERFAC

Stěžejní dílo světové kinematografie - které se mě bohužel vůbec nedotklo, vydržel jsem sotva do půlky. V tu chvíli už mě tento film naprosto přestal zajímat a nemyslím, že bych měl chuť to někdy zkusit znovu. A další mistrův opus? Netuším. České nové vlně tohle nesahá ani po kotníky. ()

bila.tecka

Až s odstupem času si mohu říct, že tenhle film není pro současného zmlsaného diváka "out of date". Miluji filmy nové vlny (nejen té francouzské), obdivuji novátorství, experimentování, živelnost mládí. Bál jsem se Godardova přístupu, čekal jsem zpočátku filozofující rozebírání hodnot (filmů), jeho prvotina mě dostala svou nenuceností a rozverností, tak uvolněný a přitom do sebe nezahleděný film jsem už dlouho neviděl. Jean-Paul je hajzlík k pohledání, Patricie Jeany Seberg neví o životě pranic víc. A to nemluvím o výtečné kameře a jazzové hudbě. Ne ne, tahle šedesátá léta zdaleka vyčpělá nejsou. ()

showxman

Tápající film, který se po většinu celkové stopáže snaží najít sám sebe, a když se to na úplném závěru povede, nezbyde nic jiného než titulky. ()

Itar

Film fungující jako přímka, na které jsou jako dva body vyobrazeni Jean-Paul Belmondo a kouzelná Jean Seberg. Nic víc, nic míň... kdo by ale víc potřeboval. ()

Perverz

Belmondo, je taky borec, jako sám režisér Godard. A Jean Seberg je opravdová kráska, vnáší barvy do černobílého filmu, a ty krátké vlasy jí tak sluší. Ta role kterou zde Paul Bel hraje, nemám slov, zato scénárista ze sebe valil jenom perly. Jak vnímají film lidé, kterým se tohle nelíbí? Nevím. Jejich věc. Vemte si film, který odbyde konec, a stejně je vynikající. To už je něco, ne? ()

cmenda

Tady Belmondo ukázal že se může machrovat když člověk vážně má talent na hraní , a to on bezesporu má . Já tenhle film považuji za základní kamen jeho budoucí karjéri která byla velice bohata a povedená , a navíc film je velkou inspirací i pro další filmaře protože ho dnes můžeme právem označit jako kůltovní . ()

Rozjimatel

"Ak sa vám nepáči more, ak sa vám nepáčia hory, ak sa vám nepáči mesto, tak sa choďte vypchať!"     Milostný príbeh na trochu iný spôsob, s kriminálnou zápletkou a hodne sarkastickým pohľadom na vtedajšiu spoločnosť. Jedná sa v podstate o manifest Novej vlny, ktorý mi je tým búraním skostnatených žánrových konvencií podstatne sympatickejší ako napr. dosť samoúčelný manifest Dogmy 95. Godard je tu vo svojom debute veľmi inovatívny, hlavne čo sa týka nezvyčajne rýchleho strihu a neobvyklých pohľadov kamery, ale keby sme si aj všetku tú inovatívnosť (dnes už pôsobiacu úplne bežne) odmysleli, film má množstvo nesporných kvalít. Najskôr sú to výborné herecké výkony v dvoch hlavných rolách, tak začínajúceho Belmonda (film pre neho znamenal prelom), ako aj pôvabnej Jean Seberg. Príbeh dvoch antihrdinov, ktorí berú život ako nejakú hru, sa odohráva v neskutočne fotogenickom prostredí Paríža, je nasnímaný skvelou kamerou (Raoul Coutard), sprevádzaný výbornou hudbou (džez, klasika) a okorenený výborným cynickým humorom ("Máte oheň?" "Tu máš, kúp si zápalky."). Spolu s Pohŕdaním (1963) pre mňa zatiaľ najlepší Godardov film (ešte ale mám z jeho tvorby čo doháňať). Film odporúčam sledovať v pôvodnom znení, s dabingom sa veľká časť jeho kúzla vytráca. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Čo chcete v živote dosiahnuť?" "Chcem sa stať nesmrteľným a potom zomrieť." ()

aLPaC

Je zajímavé sledovat Belmonda na počátku kariéry, kdy ještě nehrával v komediích a dával většinou přednost dramatům či kriminálkám francouzské nové vlny. U konce s dechem už v dnešní době působí poněkud vyčpěle, ale tenkrát to muselo být skutečně převratné dílo a mě se líbí i dnes. Jen ten divný Godardův střih mi dost vadil, jinak ale výhrady nemám. ()

ArthasKarfa

Filmu, film, který je jiný, jiný, ale krásný a zajímavý. Francouzský styl komunikace, nesmyslné dialogy a děj, který se jen líně převaluje dál pařížskými ulicemi. Utečete obyčejnému dnu do obyčejného dnu šedesátých let v Paříži a za to takový večer stojí dámy a pánové. Bavili mě rozhovory, rychle změny prostoru, nevyslovené i vyslovené nesmysly, a ten styl kamery je neskutečně uhrančivý. ()

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

Zemřel režisér Jean-Luc Godard

13.09.2022

Na filmovém nebi nad Francií dnes přibyla další velká hvězda, ve věku 91 let totiž ve Švýcarsku zemřel významný francouzský režisér, scenárista, střihač, herec, producent a jedna z nejvýraznějších… (viac)

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo

06.09.2021

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

Sen noci svatojánské s živým doprovodem

05.06.2020

K 60. výročí uvedení světově proslulého a mnoha cenami ověnčeného  loutkového filmu Sen noci svatojánské slavného malíře a sochaře Jiřího Trnky připravila společnost JV Classics jeho obnovenou… (viac)

Legendární kino Aero slaví dvacet let

Legendární kino Aero slaví dvacet let

31.01.2018

Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého… (viac)